Dodaj do ulubionych

"Biznesmen"Henryk Kania i jego rewidenci...

20.05.21, 20:34
CBŚP zatrzymało dwóch biegłych rewidentów, którzy współpracowali z Zakładami Mięsnymi Henryk Kania S.A. Jednemu z podejrzanych prokurator zarzucił współudział w wystawianiu sfałszowanych faktur na łączną kwotę 683 mln złotych i popełnienie tzw. zbrodni vatowskiej. Właściciel zakładów został w 2020 roku zatrzymany w Argentynie i przebywa w tzw. areszcie domowym.

Śledztwo przeciwko Henrykowi K., dotyczące szeregu przestępstw związanych z funkcjonowaniem Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. w Pszczynie prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. 12 maja funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dwóch biegłych rewidentów.

"Prokurator przedstawił Andrzejowi M. i Michałowi M. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty z ustawy o rachunkowości, związane z nierzetelnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych i nierzetelnych sprawozdań finansowych" - przekazał Dział Prasowy PK.
Ponadto Andrzejowi M. przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych oraz tzw. zbrodni vatowskiej, która zagrożona jest karą do 25 lat pozbawienia wolności. W dniu zatrzymania przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszkania i kancelarii biegłych rewidentów. Zabezpieczono dokumentację związaną z funkcjonowaniem zakładów mięsnych oraz elektroniczne nośniki danych, których zawartość będzie analizowana.

"Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podejrzani z racji swoich kompetencji wynikających z wykonywania zawodu biegłego rewidenta, brali czynny udział w kreowaniu nierzetelnych wyników finansowych Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. Prokurator zarzucił Andrzejowi M. m.in. współudział w wystawieniu w latach 2014-2017 łącznie 1835 stwierdzających nieprawdę faktur VAT o łącznej wartości brutto ponad 683 milionów złotych" - przekazała PK.Andrzej M. został tymczasowo aresztowany. Wobec Michała M. prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 30 tysięcy złotych. Mężczyzna ma także zakaz kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkami, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz zawieszenie w wykonywaniu zawodu biegłego rewidenta.

Henryk K. został zatrzymany w lipcu 2020 roku na lotnisku w Buenos Aires przez funkcjonariuszy argentyńskich służb. Wcześniej, gdy opuścił terytorium Polski, miał przebywać na Bahamach. Informator PAP twierdzi, że biznesmen mógł zamieszkiwać na prywatnej wyspie. Zatrzymano go na podstawie listu gończego. "Król kiełbasianego imperium" poszukiwany był także Europejskim Nakazem Aresztowania i międzynarodowym listem gończym.

"Henryk K. jest podejrzany o popełnienie 10 przestępstw, w tym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, w ramach której dokonano szeregu oszustw na szkodę różnych podmiotów gospodarczych. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kwota wyłudzonego mienia przekracza 800 milionów złotych. Śledztwo ma charakter rozwojowy i w jego toku badane są kolejne wątki" – podawała w ubiegłym roku prokuratura.

PK potwierdziła w czwartek, że Henryk K. nadal przebywa na terenie Argentyny. "Pozostaje do dyspozycji władz argentyńskich, które zastosowały wobec niego areszt domowy. Trwa postępowanie ekstradycyjne" - przekazał Dział Prasowy PK.(PAP)
www.bankier.pl/wiadomosc/CBSP-zatrzymalo-bieglych-rewidentow-z-Zakladow-Miesnych-Henryk-Kania-8116437.html
Obserwuj wątek
  • rena-ta49 Re: "Biznesmen"Henryk Kania i jego rewidenci... 20.05.21, 20:45
   Bywają przypadki, ze mafijna struktura ma etatowych prawników,zarząd, radę nadzorczą, biegłych rewidentów, lustratorów i nawet swoich notariuszy, pod opieką nadzwyczajnej KASTY która wraz państwem czuwa nad ich bezkarnością... się umorzy, przedawni.I tu mamy tego klasyczny przykład!
   • al-szamanka Re: "Biznesmen"Henryk Kania i jego rewide 20.05.21, 21:35
    rena-ta49 napisała:

    > Bywają przypadki, ze mafijna struktura ma etatowych prawników,zarząd, radę nadz
    > orczą, biegłych rewidentów, lustratorów i nawet swoich notariuszy, pod opieką n
    > adzwyczajnej KASTY która wraz państwem czuwa nad ich bezkarnością... się umorz
    > y, przedawni.I tu mamy tego klasyczny przykład!


    A wszystko to niechlubna spuścizna po postkomunie i rządach Tuska.
    • rena-ta49 Re: "Biznesmen"Henryk Kania i jego rewide 20.05.21, 22:01
     Dokładnie tak i dlatego ,ci którym za komuny wszystko lepiło się do łap,a za Tuska mieliśmy najwieksze bezkarne afery teraz uważają ,że im sie dzieje krzywda.W aresztach głosują na PO.
     Tatuś w fabryce kradł co popadło ,to dziecię będzie uczciwe?Też będzie kombinował.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka