Dodaj do ulubionych

Kurs i egzamin z kat. B na kat. A

09.06.04, 15:43
Czesc,
Jestem tu zupelnie nowy. Mam pytanie. Jak wyglada kurs i egzamin na kat. A
dla kogoś kto już ma kat. B? Mam prawo jazdy kat. B od dwudziestu lat i teraz
chciałem zrobić prawko na motor. I przyznaje, że jestem w kropce. Bo to czego
sie dowiedziałem w WORD w Olsztynie troche mnie zbulwersowało. Nie dość, że
kursy podrożaly dwukrotnie (do ok. 1000 zl), to wygląda na to, że prawo kat. B
nic nie daje. Powiedzieli mi, że muszę przejść badania lekarskie, robić cały
kurs, w tym 30 godzin teorii, i zdać caly egzamin teoretyczny!! Jeździlem
troche motorowerem wiele lat temu, ale prawdziwym motocyklem nigdy i było dla
mnie naturalne, że musze zrobic prawko na motor, zanim zaczne nim jeździć
(choćby po to, aby sie nauczyć jeździć pod okiem instruktora). Z tego co mi
mówili znajomi sądziłem, ze musze zrobic jazdy i zdac egzamin praktyczny, ale
zdawanie całego teoretycznego mnie wkurzylo. A co bedzie jak go nie zdam? Czy
zabiorą mi prawo jazdy które mam do tej pory? Co prawda ryzyko, ze nie zdam
teoretycznego jest male, ale ... Poza tym to jest chyba troche upokarzajace i
w sumie podważa ważność obecnego prawa jazdy. Widziałem tu gorącą dyskusję nad
wątkiem "Ilu z Was jeździ bez prawka". Z jednej strony chciałbym być w
porządku, ale z drugiej ustrony sam sie zastanawiam, czy nie jeździć bez
prawka. Z taryfikatora wynika, że mogą mi dać mandat 200 zł. Konieczność
robienia CAŁEGO kursu od początku uważam po prostu za ordynarne oskubywanie
ludzi i przykład terroru urzędników. A może mnie źle poinformowali? Co o tym
sądzicie? Będę wdzięczny za informacje i wasze uwagi.
Wojtek
Obserwuj wątek
    • jjawa Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 09.06.04, 15:55
      Nie chce sie mądrzyc ale zdawalem prawko kat. A i B (na raz) cztery lata temu.
      To że każą zdawać egzamin teoretyczny nie powinno dziwic - są znaki i przepisy
      ktore dotycza tylko motocyli, ciagnikow czy ciezarowek dlatego trzeba zawsze
      (bez wzgledu na kategorie) zdawac teorie.
      Nawet jezeli teoria pojdzie do bani to nikt nie bedzie zabieral nam prawka
      innej kategorii - spokojna głowa...
      Jesli chodzi o ceny to paranoja!!!
      Pozdrawiam!!!
    • uncledonken Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 09.06.04, 15:57
      Witaj Wojtek. Ja po roku posiadania B zapragnąłem A i... musiałem zdawać
      wszystko (bez różnicy czy mam B). To jest śmieszne, fakt! I z tą teorią
      również. Wystarczył by egzamin praktyczny. A jeśli nie zdasz testów (nie zdasz
      ponad 50 procent pytań testowych) to zabierają prawko (w Twoim przypadku B).
      Tak było przynajmniej jak ja zdawałem (wrzesień 2003). Chyba sie nie pomyliłem
      z tymi 50 %.
      Pozdrawiam i 3m sie!
    • ksliwowski Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 09.06.04, 16:07
      Czesc. Jak nie zdasz teorii (nawet jesli nie odpowiesz dobrze na zadne pytanie
      to i tak nic ci nie moga zrobic. Jesli chodzi o kurs teorii to zagadaj z
      instruktorem i nie bedziesz musial chodzic. Co do czesci praktycznej to zrob
      jej jak najwiecej i wyjedz na droge dopiero jak bedziesz czul ze opanowales
      sprzet.

Trzymajcie za mnie kciuki. 17tego mam praktyczny.
    • malekn Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 09.06.04, 17:03
      Czesc wlasnie jestem po wszystkich egzaminach i w tym na kat:A...Roznica jest
      tylko w tym ze zapisywalem sie na kurs przed 1 kwietnia 2004 a co wynika z tego
      ze ja placilem za kurs 450zl.Teraz kosztuje ono 800zl i mowie tu o
      Krakowie.Jesli chodzi o kurs to nic trudnego bo wiekszosc czasu pewnie spedzisz
      na placu manewrowym i bedziesz jezdzil w kolko ta "osemke"
      lub "slalom"...Wreszcie na szm koniec twoich godzin wyjedziesz na miasto
      poniewaz w Krakowie trasa ktora jedzie osoba egzaminowana jest jedna i zabiera
      to okolo 30min...Jesli juz sie zdecydujesz to warto sie przylozyc do zadan na
      placu manewrowym a napewno zdasz!!!Co do kat:B to faktycznie nic ci to nie daje
      poniewaz testy musisz zdawac jak i z kat:B i z kat:A to jest okolo:360 pytan
      Kat:B i 60 pytan Kat:A....Kiedy ja zdawalem w grupie bylo 6 osob i 3 z tego nie
      zdaly wlasnie placu manewrowego tzw."osemki"..a zdawalem 26.05.2004. i na
      szczescie zdalem czego i Tobie Zycze......Norbert...
    • panz Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 09.06.04, 18:37
      Witam.
      Ja w zeszłym roku tj.we wrześniu '03 znalazłem instruktora który wystawił mi
      kwit o odbyciu kursu, kosztowało mnie to 200zł a ceny wówczas kształtowały się
      na poziomie 400-600zeta.Tylko że mi nie zależało na ćwiczeniu "ósemki"(chociaż
      to było wliczone w te 2 setki ;P) i śmiganiu z eLką (nie mylić z
      kobietą.......hehehe).Co do testów wszędzie są dostępne.Niektóre ośrodki
      wypalają płytki i sprzedają po 10 zeta,warto ją mieć bo jak rozwiążesz test
      (pierwszy raz) bez zrobienia min.3-5 błędów (pomimo tego że masz kat.B) to
      zapewniam Cię jesteś GOŚĆ (przez duże G).
      Myślę że warto się targować o cenę kursu tym bardziej że teorię możesz sobie
      sam przyswoić w domu.Ja załatwiłem kwity jeszcze dwóm osobom które też są
      zadowolone ponieważ zaoszczędziły parę złotych.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia.
      Ps.Pamiętajcie że te ceny są umowne cholera i można się targować wszędzie gdzie
      nie ma stawek urzędowych.
    • kebart Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 14.06.04, 12:42
      Cześć.
      Jeśli chodzi o teorię to tak jak powiedział kolega ksliwowski możesz zagadać
      z instruktorem i nie chodzić na zajęcia. Powinieneś dostać od niego materiały
      do nauki czyli bazę pytań w formie książki i płytkę CD z testami. Sam zdawałem
      w Olsztynie i nie miałem z tym problemu a zdawałem w 2003 w lipcu. Ceny są różne
      i jak dobże poszukasz to znajdziesz naprawdę tanio.Powodzenia.
      • wojtek7771 Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 24.06.04, 14:47
        Cześć,
        Dzięki za informacje. Czy wiesz, jakie szkoły w Olsztynie robią kursy na kat. A?
        Ja dzwoniłem do kilku (a nawet do WORDu w Olszynie) i wygląda, że tylko Motorex
        i LOK tym się zajmują (chociaż nie bardzo chce mi się w to wierzyć). W
        Motorex'ie kosztuje to równe 1000 PLN, w LOKu "tylko" 850. Jeśli możesz, to daj
        znać na forum i na wojtek777@poczta.fm
        Wojtek
    • lunarsa Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 14.06.04, 18:45
      Witam,

Dodam swoja kobieca opinie :) Pewnie zaraz chlopcy mnie zaatakuja, co tu sie
      baba madrzy, ale akurat tez zdaje teraz prawko na A kategorie. Taka pasja :)
      Na kurs sie zapisalam jeszcze przed 1 kwietnia i placilam polowe tego, ile
      teraz sobie licza. Mam prawko na B od dobrych paru lat i faktycznie, jak
      koledzy powiedzieli, wymog jest taki, ze i testy na A i b trzeba zdawac. jest
      18 pytan w tescie, z czego 6 z katA i 12 z B. W sumie 60 z A i 360 z B do
      przerobienia. Natomiast nie musialam chodzic na zadne wyklady itp. Musisz
      znalezc dobra szkole, najlepiej popytac wsrod znajomych. Ta, na ktora ja
      trafilam nawet nie ogranicza mi godzin wyjezdzonych na placu. Moge jezdzic, ile
      zechce (i to nie dlatego, ze kobieta jestem), tak, az bede pewna, ze dam sobie
      rade na praktycznym. Wlasnie jutro mam teoretyczny, praktyczny za miesiac, wiec
      zyczcie mi powodzenia panowie. Jesli moge to namawiam wszystkich na motocykle,
      bo to swietna zabawa jest, tylko z glowa trzeba jezdzic, bez popisow, co czesto
      sie zdarza wsrod mlodych motocyklistow. jak kiedys spotkacie na trasie kobietke
      na scigaczu to moze mnie.... pozdrawiam panowie!
      • sfegraa Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 25.06.04, 00:01
        Wszystko zostalo juz powiedziane.Trzeba zdawac i teorie i praktyke bez wzgledu
        na to jakie kategorie mialo sie do tej pory.B mialem juz pare lat temu teraz
        zrobilem A i smigam od niedawna.Nie popieram pomyslow poprzednikow zeby nie
        robic kursu, czesci teoretycznej. Wydaje mi sie ze warto sobie przypomniec
        przepisy, tak dla siebie, tym bardziej jesli masz B tak dlugo. I tak bedziesz
        musial zaplacic za caly kurs, nawet jesli zalatwisz ze nie bedziesz musial
        chodzic na teorie. Nie wiem jak w innych miastach ale w 3miscie na egzamin
        czeka sie od 1 do 2 miesiecy, wiec jesli chcesz jeszcze, legalnie, pojezdzic w
        tym sezonie to sie spiesz, i postaraj sie zalatwic papiery na egzamin co
        najmniej w polowie kursu. Zycze powodzenia :)
        • panz Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 26.06.04, 00:59
          Witam.
          Ja osobiście nie widzę sensu uczestniczenia w zajęciach z teori i oglądania
          plansz+filmów typu "manewr skrętu w lewo na skrzyżowaniu równorzędnym" w salce
          wśród 50-letnich kobiet nie potrafiących odróżnić motoroweru od motocykla
          (zazwyczaj żeby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu zajęcia z teori odbywają
          się razem z kursantami na kat.B),inaczej jest jeżeli faktycznie jest to teoria
          motocyklowa i można nieco wiedzy łaknąć ale o takiej "szkole" nie słyszałem a
          co do opłat za kurs to zawsze można "coś" uszczknąć z ceny.
          Teorię i tak trzeba przyswoić bo testy same się nie rozwiążą,ale mając
          doświadczenie teoretyczne (kat.B) lepiej robić to w zaciszu domowym bo zawsze
          to i miło i czas zaoszczędzony (dojazdy,poziom instruktażu,itd.....)
          Z czystej ciekawości dowiem się ile teraz kurs kosztuje "u mnie",dam znać co i
          jak.
          Pozdrawiam.
          • wojtek7771 Re: Kurs i egzamin z kat. B na kat. A 08.07.04, 16:03
            Czesc,
            Dzieki za mail. Przez dłuższy czas nie zaglądałem na forum i nie przeczytałem
            twojego listu. Zacząłem chodzić na kurs w LOKu w Olsztynie. Jezu, ale nudy. Co
            gorsze, wykladowca uparł się, żę musze chodzić na zajęcia, "łaskawie" zgadzając
            się abym mógł niektóre opuścić. Chciałem dzisiaj załatwić, żebym mógł wcześniej
            zacząć jazdy i też się nie udało. Straszni formaliści, ale spróbuję jeszcze raz.
            Pozdrawiam,
            Wojtek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka