Dodaj do ulubionych

Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie?

04.07.04, 22:45
Zastanawiam sie czy np jezdzenie na 3tys obrotów nie szkodzi mojej xj600'86.Z
drugiej strony chciałbym by paqliła jak najmniej wiec jezdze na 6 z niskimi
obrotami.Narazie zszedłem do 5,5litra.
Ps.Przy jakich obrotach moja xj ma maksymalną moc i moment?
Dzieki!

Szerokości!
Obserwuj wątek
      • luckyluke-21 Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 05.07.04, 08:58
        sly11 no to fakt jazda z niskimi obrotami jest zabojcza :-). Silnik musi sie
        kręcić i to najlepiej jak najszybciej :-). No ale niektórzy ludzie jak jada to
        mysla ze jak wykrecą troche wieksze obroty to silnikowi to szkodzi a to sie
        Kuzwa musi prawie na maxaa wykrecac prawie bo jak na full prawie jest to znowu
        spada moc itp . Pozdrawiam . A tak w woli przypomnienia moto ma największa moc
        nie przy najnizszych ale przy prawie najwyzszych obrotach . Pozdrawiam
    • piotrkost Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 05.07.04, 10:50
      A tak na poważnie:
      Przy spokojnej jeździe na XJ600 (oszczędzam)zmieniam biegi pomiędzy 6-7 tys.
      obr. Dynamika jazdy trochę lepsza niż przeciętnym samochodem. Na moje XJ-cie
      jazda zaczyna się powyżej 7 tys. - wyraźnie dostaje "kopa".
      Maksymalnie udało mi się zejść do 6 l/100 km, przeciętna 7-7,5l, pałowanie 8-9l.
      Nie mam niestety serwisówki, więc to tylko moje obserwacje - gaźniki są po
      czyszczeniu i synchronizacji i obawiam się, że dla tego modelu to norma.
      Wydaje mi się, że używanie b. wysokich odrotów, np powyżej 10 tys. spowodowało
      u mnie dość znaczne zużycie oleju (1l/1000 km).
      Na codzień proponuję tak w ok 6-7 tys. obr., niestety żłopie jak katamaran 1,4l.

Ps. Napisz skąd jesteś, jak idzie jazda ? sam bawię się w XJ dopiero od pół
      roku.
      Pozdrowienia
      • ko1w Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 05.07.04, 11:41
        A ja swoja cbr-kę wkrecam nawet do 12 tys obrotow jesli mam tylko na to
        ochote!!! A jak sie wybieram w jakas trase to staram sie trzymac ja w
        przedziale 6-8 tys obrotow co mi dosyc rzadko wychodzi!!! A jak juz mam
        wyprzedzac to dwa biegi w dol i pod czerwone pole !! Dopiero wtedy czuje sie ze
        motor jedzie!!! A pali mi ile jej wleje!!!
        • hiszpan25 Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 05.07.04, 11:51
          Zazwyczaj podczas jazdy motocykl utrzymuję na obrotach z przedziału 4000-
          6500obr/min (na 6 biegu daje to w przybliżeniu prędkość 90-140km/h). Silnik ma
          max momentu obrotowego właśnie w okolicach 6500obr/min. W trasie pozwala to na
          zejście ze spalaniem paliwa do 5l/100km, w mieście mam rezultaty na poziomie 6-
          6,5l/100km. Nigdy nie udało mi się przekroczyć poziomu 7l/100km.
          • bigadam Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 05.07.04, 14:37
            Ja moim VTRem obroty utrzymuje w granicach 3000-6000 (na trasie).
            Nie wkręcam go na duże obroty bo nie potrzeba....
            odciecie jest przy około 10500.
            moc max przy 9000.
            Jak wyprzedzam to... dodaje gazu :), no moze czasem zredukuje o jeden bieg.
            VTR1000 nie trzeba srtasznie kręcić, w przciwieństwie do "szlifierek". Taki
            urok motocykla że ciągnie konkretnie już od 4000 obr. I to mi sie w nim podoba.

pzdr
            VTR1000F
            • lysout Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 05.07.04, 15:18
              Mój nieodżałowany CBR 1000 F Dualek przy pełnym obciążeniu palił, przy 130 km/h
              i jakieś 4500 obrotów, na autostradzie 4,8 litra i jest to jak na razie rekord
              (jak na litra). Ale na lotnisku przy pałowaniu na maksa i prędkościach rzędu
              280 km/h spalanie nieznacznie wzrastało - do 30 litrów.
              Moja obecna kochanka TandetSzajs 1000R pali koło 8 litrów, bo mu troszkę daję a
              jazda na jednym z dwóch kół wspomaga niestety przemysł naftowy :(
              Co do obrotów, to trzymam około 4000, silnik sobie delikatnie mruczy, dzięki
              EXUPowi, żeby wyprzedzić nie trzeba redukować, tylko dodać gazu i ciągnie jak
              głupia (prawie jak V-ka)
              Jazda międzi max mom. obrotowym a max mocą zdaje egzamin w autach i
              wolnoobrotowcach, gdzie ten zakres jest zazwyczaj od 1800 a 4000 obrotów (na
              max 6000), a w motocyklu na możliwych 12000 obrotów, ten zakres jest zazwyczaj
              między jakieś 9000 a 10000 obrotów, więc trudno go utrzymać na długą metę.
              Wiadomo silnik pali mało na niskich obrotach, ale wystarczy przejechać się
              autem z komputerem pokazującym "chwilowe zużycie paliwa", jeśli obroty spadną
              poniżej magicznej wartości spalani wzrasta niesamowicie.
              Tak więc trzeba wyczuć ten moment, kiedy obroty sa niskie, ale silnik się
              dobrze z tym czuje (po dodaniu gazu jeszcze przyspiesza, a nie dławi się)
              Tylko tak to potrafię wytłumaczyć. Każdy motocykl ma to w innym zakresie.
              Ale doświadczony kierowca bez problemu wyczuje tę granicę, radzę próbować.
              Pozdrawiam, Lysout
        • darth123 Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 06.07.04, 06:22
          A jak to jest przy singlach(duzych)?? Ja mam 650 , obroty koncza sie na 7500
          . Slyszalem ze te silniki nie lubia wysokich obortow. W miescie jak to singiel
          mam prawie zawsze maksymalany moment i to sobie w nim cenie. Na trasie staram
          sie go trzymac miedzy 4-5 tys. Myslicie ze to zdrowe dla silnika? Czy nie sa to
          za duze obroty? Od 3200 na ostatnim biegu idzie jak glupi...
          • hun_xtz660 Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 06.07.04, 08:37
            4-5 tyś to dla singla obroty użytkowe. Ja kręce silnik 3,5-5 tyś . Poniżej 2
            tyś strasznie szarpie przy przyspieszaniu a powyżej 6 tyś kierownica zaczyna
            dostawać delirycznych drgawek mimo przeciwciężarów na końcach. W silniku nie ma
            wałka wyrównoważającego. A przy 4,5 w trasie bardzo przyjemnie dudni. Pozdr.
    • motodawca1 Re: Obroty silnika,przy jakich jeżdzicie? 06.07.04, 08:28
      ja słyszałem żeby trzyamć się przedziału 1/2 - 3/4 obrotów
      tj.: jak motor ma borotomierz do 10 000 obr to jeździć od 5000 do 7500 obr.
      to byuly jakieś zalecenia, ale nie pamiętam o co chodzilo i może wogóle nie szło
      o to co w temacie.
      Silniki w motorach są prawie nie do zdarcia - najbardziej zużywa się w ukladzie
      napędowym łancuch - trzeba takie obroty trzymać by nim najmniej szarpało - ja
      starałem sie nie schodzic poniżej 3000obr przy wolnej jeździe. w drodze/trasie
      nigdy nie było z tym problemu.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka