Dodaj do ulubionych

TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom

IP: *.ip.netia.com.pl 11.12.13, 21:14


Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej TUV Pol. Sp. zoo Wrocław wydał Certyfikat Rzeczoznawcy Samochodowego nr. 398/12 Panu Dariuszowi Sobania. Można byłoby się tylko cieszyć, że Pan Sobania potwierdza swoją fachowość i rzetelność w sporządzaniu opinii certyfikatami.

Czy jednak w zderzeniu z rzeczywistością certyfikat ten był wydany właściwie, a osoba która go otrzymała swoja pracą potwierdza prawo do jej otrzymania? Mam wątpliwości.

Wątpliwości moje wynikają po przeczytaniu opinii technicznej MRE/069/06/2012 z dnia 16 sierpnia 2012 , gdzie napisano, że opinie wykonał mgr inż. Dariusz Sobania RS 001 304.

W swej opinii Pan Dariusz Sobania napisał ”pojazd zbadano w warsztacie naprawczym w obecności zleceniodawcy i pracowników warsztatu”.

Jest to stwierdzenie nieprawdziwe. Klient chciał odebrać motocykl i części w obecności rzeczoznawcy czemu nie sprzeciwiał się warsztat. Zostało to udostępnione poza warsztatem naprawczym a w badaniu nie uczestniczył nikt z obsługi warsztatu. Po udostępnieniu motocykla i części wykonano jedynie kilka zdjęć z których jednoznacznie wynika, że pojazd nie badano w warsztacie oraz , że przy tym nie uczestniczył nikt z warsztatu naprawczego. Sporządzony na miejscu protokół (odbioru części) z dnia 15.06.2012 nie zawiera podpisu nikogo z warsztatu naprawczego ani żadnej adnotacji, że pracownicy czy właściciel warsztatu odmówili podpisania protokołu.

Dalej w opinii Pan Dariusz Sobania napisał” Podczas opisu sprawdzono organoleptycznie stan bieżni łożysk tocznych silnika……..” ,”Nie stwierdzono uszkodzeń łożysk tocznych…..”

Organoleptycznie znaczy na pomocą zmysłów takich jak wzrok i dotyk. Co prawda są opinie, że wynik badania organoleptycznego jest subiektywny i jako taki może być zawodny. Ale cóż może Pan Sobania jest tak zdolny, że niepotrzebne są mu przyrządy czy wskazania książek serwisowych o sposobie badania łożysk i może bez żadnych pomiarów dokonać właściwej weryfikacji łożysk. Chętnie zlecę takie diagnozy Panu Sobani pod warunkiem, że udzieli gwarancji na takie łożysko i podpisze odpowiedzialność za prawidłowa pracę przez tysiące kilometrów łożyska. Czekam na ofertę współpracy w tym zakresie rzeczoznawcy Pana Dariusza Sobani.

Pan Dariusz Sobania w swej opinii pisze „Warsztat naprawczy nie zlokalizował przyczyn stuków w silniku w obrębie sprzęgła, warsztat jako przyczynę stuków w obrębie sprzęgła wskazał uszkodzenie łożyska prowadzącego sprzęgła „

Pomimo sprzeczności zawartych w zdaniu powyżej należy podnieść, że stwierdzenia te są nieprawdziwe, gdyż warsztat nie wydawał żadnej opinii czy stwierdzenia o przyczynach awarii. Rzeczoznawca też w swojej opinii nie podał na czym opiera swoje stwierdzenia czy na jakich dokumentach.

No i rzecz wg mnie dyskwalifikująca całą prace nad opinią Pana Dariusza Sobania. A mianowicie w opinii jest napisane” Ze względu na brak modelu pojazdu Honda VTX 1800 C1 (SC46) w bazie systemu Audatex kalkulację wykonano w oparciu o najbardziej zbliżony technicznie model pojazdu VTX 1800 (RC48) „

Ciekawostką tej opinii jest to, że kalkulacje wykonano w warsztacie nie wykonującym napraw motocykli ani nie kosztorysującym takich napraw. Z opinii kalkulacji nr. 014/07/12 wynika, że kalkulacje wykonano w AUTO Serwis Dolny Śląsk Wrocław – blacharnia opel. Nie wiem również jak to nazwać, arogancją, niewiedzą , czy traktowaniem innych jako nierozumiejących treść opinii. Rzeczoznawca Pan Dariusz Sobania wykonał kalkulację na podstawie motocykla nieistniejącego w katalogach firmy HONDA. Nie ma motocykla Honda VTX 1800 (RC 48). Wszystkie motocykle VTX 1800 mają oznaczenie ( SC) .Natomiast model ( RC48) jest to HONDA VT 750 DC BLACK WIDOW z początkowym numerem ramy JH2RC48A*rok 2001-2003. Tak więc do sporządzenie kalkulacji naprawy motocykla o pojemności 1800 cm z roku 2007 Pan Sobania wykorzystał dane i ceny z motocykla o pojemności 750 cm z roku 2001-2003.. Mogło to spowodować albo zaniżenie kosztów naprawy albo ich zawyżenie.

Zdaje sobie sprawę z tego, że nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi. Tak więc w pierwszej kolejności przedzwoniłem to Pana Dariusza Sobani prowadzącego firmę Moto-Ekspert Wrocław. Telefon uzyskałem ze strony internetowej. Poprosiłem o poprawienie nieprawdziwych i błędnych zapisów z jego opinii. Pan rzeczoznawca podał mi adres e-mail i prosił o przesłanie pisma w tej sprawie. Pismo wysłałem ale odpowiedzi nie otrzymałem.

Uważam też, że takie zachowanie rzeczoznawcy i tak sporządzono opinia podważa wg mnie zaufanie do jego firmy Moto-Ekspert Dariusz Sobania Wrocław. Również wg mnie narusza nie tylko zaufanie ale i obniża prestiż certyfikatu TUV Pol Sp zoo Wrocław. Myślę, że nie tylko nie skorzystam z usług firm Moto-Ekspert Dariusz Sobania, ale również nie dopuszczę pracowników tej firmy do wykonania jakichkolwiek oględzin. Oj przepraszam. Podtrzymuję ofertę dla firmy Moto-Ekspert Dariusz Sobania na organoleptyczne ocenianie stanu łożysk nie tylko motocyklowych. Udzielona ewentualne gwarancja na te łożyska obniży moje i klientów koszty.

Zdając sobie sprawę z wagi poruszanego tematu i podania danych osób i firm treść artykułu przesłałem do TUV Pol sp. zoo i do Pana Dariusza Sobani z prośbą o ustosunkowanie się do przedstawionych faktów.

Odpowiedź Pana Dariusza Sobani jako firmy Moto-Ekspert Dariusz Sobania zawiera zapis;” Powyższe wyjaśnienia stanowią integralną część opinii numer MRE/069/06/2012 z dnia 16.08.2012 r. i mogą być wykorzystane wyłącznie do celów w jakich została ona wydana. Informuję, że nie wyrażam zgody na publikowanie powyższego tekstu ani jego fragmentów.”

TUV Pol Sp zoo :

Szanowny Panie,

z wielką uwagą przeczytałem Pańskie pismo - artykuł przygotowany dla prasy.

Będąc kierownikiem jednostki certyfikującej, jaką jest Europejskie

Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej

TUVPOL Sp. z. o.o., muszę dbać o wszelkie prawidłowości związane z

wydanymi certyfikatami kompetencji.Jak wynika z Pańskiego artykułu, stawia Pan zarzuty do treści opinii

sporządzonej przez rzeczoznawcę Dariusza Sobanię, jak i zachowania tego

rzeczoznawcy, jednocześnie bez udostępnienia Centrum żadnej

dokumentacji, w tym opinii sporządzonej przez rzeczoznawcę.

Pragnę Pana poinformować, że zgodnie z procedurami, związanymi z

uzyskaną akredytacją na prowadzenie certyfikacji, ma Pan prawo

zgłoszenia do Centrum Certyfikacji reklamacji bądź też skargi. Każda

taka reklamacja lub skarga jest indywidualnie rozpatrywana, wg ściśle

określonych procedur.

Dlatego też, jeżeli chce Pan z tego prawa skorzystać, proszę o

przesłanie na adres Centrum Certyfikacji kompletnej dokumentacji.

Z poważaniem

dr inż. Wojciech Ambroszko

Leszek
Obserwuj wątek
  • Gość: tak Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.12.13, 21:05
   wygląda praktycznie praca niektórych tzw"rzeczoznawców". Uprawnienia mozna zdobyc na szkoleniu za 27tys
  • Gość: rak Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.ip.netia.com.pl 13.12.13, 12:02
   Dobrze , że ktos o tym pisze
   • Gość: NTV650 Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.12.13, 15:11
    Przypadków niewiedzy lub lekceważenia swoich obowiązków w naszym kraju jest wiele. Ja spotkałem się z przypadkiem opinii wydanej przez biegłego z zakresu ruchu drogowego z trójmiasta gdzie w wyliczeniach określających parametry wypadku tj. masy pojazdów, prędkości itp. popełnił wiele błędów. Pierwszym i najbardziej rzutującym na resztę obliczeń było nieuwzględnienie paliwa, bagażu i kierującego motocyklem w momencie gdy doszło do zajścia kolizji w efekcie brakowało ok. 150-160 kg. Mało tego dociążył samochód sprawcy i w efekcie nie zgadzało się to jak coś tak lekkiego noże tak zadziałać na coś ciężkiego przy tak niskiej prędkości (90km/h). W efekcie prędkość została podniesiona do 215km/h dla motocykla, który osiąga max 165km/h. Błędów w opinii było znacznie więcej, ale nie będę was zanudzać :)
    Powiem że sąd odrzucił tę niedorzeczną ekspertyzę i posilił się opiniami dwóch innych biegłych którzy prawidłowo i rzetelnie ocenili zajście nawet do tego stopnia, że jeden z nich pojechał na miejsce zdarzenia i sam wykonał pomiary bo w policyjnym opisie również były nieścisłości.
  • Gość: SKF Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.12.13, 10:15
   Jeśli to prawda to ja tez zlecę sprawdzanie sprawności łozysk
  • Gość: Arganoleptyk Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.12.13, 18:09
   Poszę o adres mam do sprawdzenia kilka drogich łożysk. Chyba będzie taniej u rzeczoznawcy niż kupić nowe
  • Gość: Grisza Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.12.13, 11:16
   Sobania jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowych Rzeczoznawców Techniki Samochodowej. Tak więc na motocyklach jak widać się nie zna bo to nie samochód.
  • Gość: Sobania Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.12.13, 13:42
   Co na to Pan Sobania?
  • Gość: Romek Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.13, 14:34
   Ten opis badania łożysk to jakaś lipa.
  • Gość: TUVPOL Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.ip.netia.com.pl 22.12.13, 20:46
   Nie tylko w tej instytucji sa tacy"dobrzy" rzeczoznawcy. Ale co wymagać jak można zostać rzeczoznawca po kursach za 27000zł
  • Gość: TUV Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.ip.netia.com.pl 25.12.13, 12:41
   Czy TUV Pol sp zoo ma cos wspólnego z TUV Niemcy?
  • Gość: Olek Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.01.14, 09:50
   Jak znam się, to rzeczoznawca dalej na certyfikat, bo nie można zabrać czegoś za co zapłacono
   • hamerykano Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom 04.01.14, 17:09
    i za to kocham ten kraj!
    pełen ludzi mądrych i dokładających wszelkich starań
    aby inni Polacy byli również zadowoleni z życia w tak pięknych okolicznościach przyrody.
    a nie bezczelnie spie.rdalali stąd, zmywać gary w miejscowości
    Lądyn.
    alleluja i do pszodu, już nie długo zlot pod jasnom gurom!
    • Gość: Leon Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.01.14, 19:44
     hamerykano.taka prawda jak piszesz. Ale co zrobić, Wiać albo zostac /czasami nie ma wyjscia/
  • Gość: Monia Golec Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.ip.netia.com.pl 12.01.14, 20:02
   I jak tu wierzyć opinii rzeczoznawcy?
  • Gość: Rolka Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.14, 19:14
   Gzie mogę wysłać łożysko do organoleptycznego sprawdzenie. Potrzebna gwarancja i faktura.
  • Gość: Leszek Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.02.14, 20:28
   Jest dalszy ciąg o tej opinii. Opinie tylko podpisał rzeczoznawca ale badanie i opracowanie wykonała osoba nie posiadająca uprawnień rzeczoznawcy. Tak więc kochani jak przychodzi 'rzeczoznawca" -to proszę pokazać uprawnienia
  • moto-ekspert Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom 23.02.14, 12:07
   Witam,
   jeżeli kogokolwiek zainteresują prawdziwe informacje na temat, którego dotyczy niniejszy artykuł, zapraszam do bezpośredniego kontaktu ze mną:
   Dariusz Sobania
   moto-ekspert@o2.pl
   pozdrawiam
   Dariusz Sobania
   www.moto-ekspert.com
   • Gość: Leszek Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.02.14, 14:06
    Bardzo mnie interesuje Pan "prawdziwe" informacje na ten temat.A tak publicznie proszę wyjaśnić dlaczego Pan podpisuje opinię za 1600zł, którą jak sam Pan twierdzi , cytat ;"nie uczestniczyłem osobiście w oględzinach ani nie opracowywałem osobiście opinii ani kalkulacji" koniec cytatu.Czynności te wykonała osoba nie mająca uprawnień rzeczoznawcy , pracująca w stacji kontroli pojazdów jako diagnosta mechanik. Jeżeli kogokolwiek interesuje sprawa udzielę in formacji. Proszę pisać na leszek@kwiecien. info.
    • Gość: Leszek Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.ip.netia.com.pl 26.02.14, 20:58
     Panie Sobania to nie było 1600zł za opinie tylko 1168,50 zł. Za pomyłkę przepraszam
     • Gość: John Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.internetia.net.pl 19.07.14, 08:59
      Witam,
      Zastanawia mnie fakt iż pan rzeczoznawca nie wie że można taką kalkulację wykonać w programie eksperckim i to nie zbliżoną a właściwą dla tego modelu motocykla z pełną technologią napraw. Zainteresowanych otrzymaniem kosztorysu na motocykle zapraszam na :
      biuro@icarter.pl
   • Gość: myślący Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.airmax.pl 29.12.14, 15:16
    To napisz Darek co jest nieprawda w tym artykule. Bo tak to wygląda. Jest to nieprawda, jak ktoś chce znać prawdę niech napisze do mnie. Więc publicznie pytam . Co jest nieprawda i jakie podjąłeś kroki w celu podania tzw" prawdy Twojej"
  • Gość: Uczciwy Re: TUV Pol Sp zoo - czy wierzyć certyfikatom IP: *.43.194.229.ipv4.supernova.orange.pl 31.01.17, 18:07
   Pan Ambroszko to koleżka pana Sobani który pisze pod ubezpieczalnie. Pan Sobania chodzi w parze z panem Mazurkiem wieloletnim pracownikiem PZU SA gdzie jest/był lekarzem orzecznikiem. Pan Ambroszko to biegły z tej samej cudownej listy SO we Wrocławiu

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka