Dodaj do ulubionych

Na jakich obrotach jezdzic?

20.04.05, 13:48
Pytanie banalna a odpowiedz jeszcze prostsza dla motocyklistow ze stazem.
Mam CBRke 600 F2. Niedawno kupilem, zaczynam jezdzic itp. Jakie sa normalne
obroty do jazdy na takim i innych motocyklach? W samochodzie - benzyna -
zwykle podrozujemy przy okolo 2,5 tys obrotow. A jak to sie ma do motocykli?
Przy jakich obrotach zmieniac biegi? Mysle oczywiscie o normalnej jezdzie a
nie o katowaniu.
Obserwuj wątek
    • Gość: szynszyll Re: Na jakich obrotach jezdzic? IP: *.prz.rzeszow.pl 20.04.05, 13:55
      yo!

biegi zmieniasz w okolicach maxymalnego momentu obrotowego - w kazdym motocyklu
      inny. w samochodzie zreszta tez - przejedz sie honda CRX to zrozumiesz ;)
      a przy dluzszych przelotach jedziesz tak zeby jak najmniej spalic nafty czyli
      na maxymalnym biegu na jakim da sie dynamicznie jechac na zadanej predkosci.

pozdrawiam!

szynszyll
      xlv750r

p.s. wygrales ten motor na strzelnicy? ;)
      • dow1346 Re: Na jakich obrotach jezdzic? 20.04.05, 14:32
        Jakbym mial w samochodzie zmieniach biegi przy najwyzszym momencie to bym
        musial krecic auto do ponad 5 tys....wiec nie zgodze sie z Toba w tym przypadku
        na pewno. W aucie zmienia sie biegi powiedzmy przy okolo3,5 tys obotow i na
        kolejnym biegu jedziemy znow od jakichs 2,5 tys.
        Co do moto pytalem i dalej nie wiem.

Na strzelincy go nie wygralem...niestety
        • Gość: szynszyll Re: Na jakich obrotach jezdzic? IP: *.prz.rzeszow.pl 20.04.05, 15:17
          yo!

no to ja Ci proponuje kupic sobie Jelcza Berlieta a nie CBR 600 jak uzywasz
          tylko 1000 obr/min jezeli jedziesz na 2500 zmieniasz przy 3500 i dalej jedziesz
          na 2500. Po co Ci sportowy motocykl? W okolicach max momentu obr masz
          najwiekszy ciag, potem juz nie ma co krecic, a jak przyspieszasz to dla
          bezpieczenstwa nawet rob to jak najkrocej - bedziesz wyrzedzal TIRa po 1000
          obr/min ?!?! Jedziesz na stale tak jak napisalem - na mozliwie najwyzszym biegu
          dla dynamicznego przyspieszenia wrazie jakby co dla danej predkosci. To nie
          jest logiczna odpowiedz? Mam Ci napisac: na CBR 600 jezdzi sie 4356 obr/min.

ZGROZA!!!

szynszyll
          xlv750r

p.s. co jest zlego w kreceniu np. samochodu do czerwonego?
        • yamamoto Re: Na jakich obrotach jezdzic? 25.04.05, 09:40
          dow1346 napisał:

> Jakbym mial w samochodzie zmieniach biegi przy najwyzszym momencie to bym
          > musial krecic auto do ponad 5 tys....wiec nie zgodze sie z Toba w tym
          przypadku
          >
          > na pewno. W aucie zmienia sie biegi powiedzmy przy okolo3,5 tys obotow i na
          > kolejnym biegu jedziemy znow od jakichs 2,5 tys.
          > Co do moto pytalem i dalej nie wiem.
          >

W samochodzie ktory ma max obroty przy czerwonym polu ok 5 tys ma najczesciej
          maksymalny moment obrotowy w okolicy 3,5 tys obrotow. Wiec wszystko sie zgadza.
          Biegi zmieniasz np przy tych obrotach. W motocyklu ktory ma czerwone pole np w
          granicy 10 tys obr to powinienes wykrecac silnik granice 7 do 8 tys obrotow bo
          tam wypada max moment. Taka jest mniej wiecej zaleznosc.
    • kondzik86 Re: Na jakich obrotach jezdzic? 20.04.05, 14:53
      Witam z tego co wiem...to w okolicy max momentu obrotowego nalezy trzymać
      obroty podczas jazdy w przypadku motocykla...biegi zmieniać przy jakich
      obrotach nie mam pojecia,ale jeżeli chodzi o zbijanie biegów to w przypadku
      skrzyń motocyklowych nalezy zwiększac obroty (przegazowywać)...wówczas jest
      nawet odczuwalne miększe,bezpieczniejsze i a dla ucha przyjemniejsze wrzucanie
      niższego biegu.pzdr Konrad
    • sunshine600 Re: Na jakich obrotach jezdzic? 20.04.05, 16:37
      dow1346 napisał:

> Jakbym mial w samochodzie zmieniach biegi przy najwyzszym momencie to bym
      > musial krecic auto do ponad 5 tys....

Stary co ty masz za samochód?? Moment max. przy 5 tys??? Nie pomyliło ci się coś??
      • dow1346 Re: Na jakich obrotach jezdzic? 20.04.05, 17:32
        Co do auta to np. silnik rovera 1,4 ma max Nm przy 4,5 - 5 tys a max moc przy 6
        tys.
        Co do motocykla to bylo proste pytanie. Nie chodzilo mi o zadne katowanie ani
        wyprzedzanie - co zaznaczylem. W aucie jak jezdze to jakos zmieniam biegi kolo
        3,5 tys i nie mule go wcale ani nie katuje. I o to samo pytalem co do
        motocykla...i tyle!

Pytam bo nie wiem gdzie moze byc ta strefa najekonomiczniejsza w moim
        motocyklu.. W koncu to nie auto....
      • edwin.sk Re: Na jakich obrotach jezdzic? 20.04.05, 21:56
        ja tam u siebie 5500 nie przkraczam:D... trochę dziwne pytanie zadałeś w tym poście... zrób sobie kilka kółeczek po mieście na trasie i będziesz wiedział...
        zmieniasz biegi kiedy chceesz i jak chcesz (w zalezności jak chcesz jeździć:P) to jest motocykl który jest symbolem wolności:P eh...
        • aylen Re: Na jakich obrotach jezdzic? 20.04.05, 23:28
          Stary, no Ty sie tak nie unos. Przeciez koledzy odpowiedzieli. Kazdy moto
          inaczej, kazdy kierowca tez inaczej. Oczywiscie sa pewne ramy ale silnik uklada
          sie do kierowcy. Jak wsiadziesz na sprzeta ktory piec lat jezdzil kolo do 4 tys
          to po dwoch miesiacach go zarzniesz jezdzac "normalnie".

600-ki to silniki zdecydowanie wysokobrotowe i jezdzac na 10 tys krzywdy mu nie
          zrobisz (chyba ze bedziesz tak godzinke bez przerwy ciagnal....)
          Ja mam XXa i czasami zagladam pod czerwone ale na krotko. Przewaznie trzymam
          sie 4-7.

Mechanikiem nie jestem a powyzsze z doswiadczenia - zadnego sprzeta nie
          skatowalem.

pOOzdro
        • Gość: motorider Re: Na jakich obrotach jezdzic? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.04.05, 17:24
          Człowieku co tu rozumieć!!!!!!!!!!!!!!!!!
          Baran jesteś czy co?
          Wstydziłbym się zadać takie pytanie na forum publicznym.
          Zmieniasz biegi kiedy uważasz, że przyszła pora wrzucić wyżej lub niżej.
          Wszystko dyktuje Ci silnik, a jak nie potrafisz rozszyfrować jego wskazówek to
          naprawde oddaj ten motocykl komus kto nie ma na niego kasy, a jest trochę
          mądrzejszy od Ciebie.
          To jest prawdziwy post, czy poprostu ktos chciał wywołać dyskusję??
          Ciekaw jestem bo nie chce mi się wierzyć, że można zadać takie pytanie!
      • Gość: szynszyll Re: Na jakich obrotach jezdzic? IP: *.prz.rzeszow.pl 22.04.05, 09:41
        pomimo tgo, ze jestes dzieckiem odpowiem:

facet zadaje pytanie - ja jasno odpowiadam - koles nic, upiera sie przy swoim i
        twierdzi, ze nie mam racji. odpowiadam jeszcze raz ale nie potwierdzam jego
        tezy bo jest bzdura. rece mi opadaja i pisze mu o tym. nie sadzisz ze jego
        pytanie bylo wyjatkowo idiotyczne?

szynszyll
        xlv750r

p.s. nie jestes mnie w stanie obrazic - ludzie i insekty to dwa rozne swiaty.
          • Gość: Hiszpan Re: Na jakich obrotach jezdzic? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.04.05, 12:11
            Koledzy napisali w zasadzie wszystko...W motocyklu sportowym jakim jest CBR
            obroty użyteczne zawierają się w przedziale od obrotów jałowych do odcięcia
            zapłonu :) no dobra tak poważniej to od np 3000obr/min do 12000obr/min. Ja mam
            V2 (SV650S) i spokojnie mogę śmigać od 3000obr/min do 10500obr/min. Podczas
            jazd w trasie na 6 biegu silnik przy 120-140km/h kręci się z prędkością około
            6000-7000obr/min. Nie ma jednak kłopotu aby kręcił sie 3500, 4000, 4500, czy
            8500obr/min na tym czy innych biegach. Jedyną różnicą jest wówczas prędkość.
            Jak widzisz trudno określić jedynie słuszną prędkość obrotową dla silnika...
            PZDR!
          • szynszyll Re: Na jakich obrotach jezdzic? 22.04.05, 23:31
            historia autentyczna:

na wykladzie profesor powedzial do pierwszego roku dokladnie to co Ty:

pytajcie o wszystko, nie ma glupich pytan, sa tylko glupie odpowiedzi

wtedy jeden student podniosl reke i zapytal:

a jak stane na szynach tramwajowych okrakiem i chwyce za przewod trakcji to
            pojade?

pozdrawiam!

szynszyll
            xlv750r

p.s. pozostawiam to do przemyslenia w ciszy a nie na forum ;)
        • pirus55 Re: Na jakich obrotach jezdzic? 22.04.05, 12:17
          ja też dorzucę kilka groszy :-))

do Autora Postu:
          myślę, ze powinieneś jeździć według własnego odczucia, jeśli silnik się męczy
          to powinieneś zredukowac bieg na niższy, albo przyspieszyć na tyle, zeby Ci
          silnik nie "klekotał", zeby bez problemu wchodzi na obroty.
          Nikt Ci nie powie na jakich obrotach powinieneś jeździć, ja myślę, że tak jak
          już ktoś tutaj napisał przedział 4-7 tyś obr bedzie OK.
          Na pewno nie powinieneś schodzić poniżej 3 tyś, bo silnik będzie się męczył.
          Zresztą sam pojeździj trochę i obierz taki style jazdy, żeby nie kręcić moto na
          wysokich obrotach, ale utrzymywac je na tyle wysoko, zeby się nie męczył.

I nie kłóćcie się już więcej

MariuszW
          cbr600 F4i
          3miasto
            • Gość: Dzakas Masz maszyne to szanuj nie sluchaj ich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.04.05, 20:30
              Wolałbym kupić od kogos motor bardziej od osoby ktora jezdizla na m,alych
              obrotachx niz od osoby co jezdzila przy czerwonej powod.
              Lepszy stan techninczny silnik w owiele lepszym stanie
              Łozsyka lepszy stan pierscienei cylindy tez i opgolnie cały układ napedowy
              mnjiej dostał a co do jezdzenia jakich obrotach jezdzij na wyczucie tak aby sie
              zbieral dobrze z poszczegolnych biegow przy normalnej jezdzie jezdzic 4-8 tys
              wiecej po co jesli niechce katowac moze jak cui sie zachce szybciej pojechal
              momentami czemu na wiecej nie władowa a takto nie widze potrzyt a pozatym
              zapamietaj ze ten sprzet nie ejst nowy a chyab niechce aby mu sie cos stalo
              A pozatym ile dałes ktory rok i mniej wiecje stan opisz mi wsyzstoi tez
              zamierzam sobie kiedys F2 kupic
    • spidi4 Re: Na jakich obrotach jezdzic? 25.04.05, 00:28
      jakas paranoja, jezdzisz na czas czy co, ze chcesz wiedziec dokladnie kiedy
      masz bieg zmienic?? to jakies wyscigi.
      zmieniasz tak na jaka jazde masz ochote, czasami wysoko czasami nisko,
      hmm a ja myslalem ze zmiana biegow jest prosta heh a tu taki problem
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka