Dodaj do ulubionych

Szczepkowska ogłaszała z radością upadek komunizmu

27.02.10, 11:09
Dwadzieścia lat temu aktorka Szczepkowska z radością ogłaszała upadek
ustroju, w którym była gwiazdą nad gwiazdami.
Wolnej i niepodległej Polsce gwiazda zgasła,
a parę dni temu miarka się przebrała i za całokształt chamstwa wyleciała z
Teatru Narodowego z wielkim hukiem.
Tekst linka

PS.
Jak wielu Szczepkowska 20 lat temu zarżnęła kurę zanoszącą jej złote jaja.
Nie wiadomo teraz śmiać się czy płakać ?

]:-> ◄ By to diabli wzięli ► ]:->
Obserwuj wątek
    • masuma Szczepkowska obnażyła Lupę 27.02.10, 11:49
      Autor: Wojciech Dąbrowski

Szczepkowska ogłosiła, że komunizm upadł.
      Tym razem zapowiada teatru upadek.
      Woła, że król jest nagi, a Lupa rżnie głupa!
      I w proteście na Lupę wypina swój zadek.

Wszechwładni reżyserzy! Kto uszu wam natrze
      Za traktowanie sztuki jak swoiste łupy?
      I o co tak naprawdę chodzi dziś w teatrze?
      Ma być frontem do widza? Czy całkiem do Lupy?

Po premierze afera zrobiła się duża.
      Coraz szybciej się toczą kolejne wypadki.
      Reżyser protestuje, ten gest go oburza,
      Bo wolałby na scenie chłopięce pośladki.

Do tej pory uchodził za mistrza i guru,
      Nikt mu się nie sprzeciwiał. Nie każdy ma tupet!
      Nie tak łatwo wyłamać się z pochlebców chóru.
      Ktoś się wreszcie odważył.
      I obnażył...
      Lupę.
      • kancelaria_p_prezydenta Re: Szczepkowska ogłaszała z radością upadek komu 27.02.10, 12:09
        woda_woda napisała:

> A wiesz przynajmniej, na czym polegał jej spór z Lupą?

Z tesktu w Interii wynika ze aktorzy poparli zwolnienie Szczepkowskiej przed jej zwolnieniem :-:

" Konflikt rozpoczął się w czasie prób. Aktorka narzekała, że przeciągają się i że spektakl nie jest przygotowany. Szybko okazało się, że Szczepkowska była skonfliktowana również z aktorami, biorącymi udział w przedstawieniu. Zespołu spektaklu "Persona. Ciało Simone" wystosował nawet oświadczenie w tej sprawie.
        Oto jego fragmenty (cyt. za portalem e-teatr.pl):
        To, co stało się podczas premierowego spektaklu, a także reperkusje tego w mediach do dziś wpływa na jakość naszej pracy. Przepraszamy za to. Jesteśmy przekonani, że nasz spektakl, Teatr Dramatyczny - czy teatr w ogóle - takiego PR nie potrzebuje.
        Decyzję reżysera o zwolnieniu p. Szczepkowskiej z jednej strony przyjęliśmy z żalem, ale z drugiej z ulgą. Mamy nadzieję, że napięcie, z jakim każdego wieczora przystępowaliśmy do pracy, nie będzie już miało miejsca
        .

Ponadto Interia ( i Autor Wątku ) powinni sie zdecydowac:

"Aktorka wyrzucona z teatru"
        "Joanna Szczepkowska została usunięta z obsady spektaklu"
        • woda_woda Re: Szczepkowska ogłaszała z radością upadek komu 27.02.10, 12:15
          Nie pytam o opinie innych autorów, tylko o to, o co poszedł konflikt
          Szepkowskiej i Lupy.

"Pokazała "nieszczerość intencji"

Wśród szczególnie szokujących metod pracy reżysera aktorka wymienia
          jego dążenie do "przekraczania granicy" i obnażania u
          aktora "obszarów autokompromitacji"

- Nie chciałam "wypiąć się" na reżysera. Wykonałam wszystko to, do
          czego Lupa wzywa aktora - zaznacza Szczepkowska. - Chciałam zobaczyć
          co będzie, sprawdzić podejrzenie, że twórcy, którzy tak intensywnie
          głoszą, żeby przekraczać granice, tak naprawdę chodzi im tylko o
          siebie. Jeżeli wkroczyć na ten teren twórczości i samemu przekroczyć
          jakieś granice, to się okazuje niedopuszczalne - twierdzi.
          Przekonuje przy tym, że chciała "pokazać nieszczerość intencji"
          reżysera. - Chciałam skończyć ze strachliwym mówieniem o wielu
          teatralnycg tematach - przekonuje."

www.tokfm.pl/Tokfm/1,103089,7587596,Szczepkowska_usunieta_z_obsady_po_pokazaniu_posladkow_.html
    • bella_donna Nagie pośladki przykryły klęskę Lupy. 27.02.10, 15:14
      Lupa to dziś guru dla bezmyślnych oglądaczy i graczy. Skończył się i wypalił.
      Jedynie Szczepkowska miała odwagę obnażyć tę prawdę. Czy gdyby wyraziła swój
      pogląd mniej spektakularnie ktoś by to w ogóle zauważył? Sądzę, że nie. Żyjemy w
      czasach, w których tylko głośny skandal jest w stanie wywołać coś na kształt debaty.

Polecam artykuł z Dziennika:

www.dziennik.pl/kultura/teatr/article556112/Nagie_posladki_przykryly_kleske_Lupy.html
      • elena4 Re: Nagie pośladki przykryły klęskę Lupy. 27.02.10, 15:40
        To, że IIIRP przeniosła totalitaryzm mentalny z komunizmu to wiemy.
        Nie musisz nam o tym mowic.
        To czy sie podoba czy nie, powinno odbijac sie na kasie.
        Jak ci się nie podoba nie chodzisz i juz. Pomożesz pani S stworzyc jej wlasny
        teatr i todos contentos.
        • bella_donna Re: Nagie pośladki przykryły klęskę Lupy. 27.02.10, 15:52
          elena4 napisała:

> To, że IIIRP przeniosła totalitaryzm mentalny z komunizmu to wiemy.

Co wy wiecie a czego nie wiecie mało mnie interesuje. A z bełkotem nie
          polemizuję.

> Nie musisz nam o tym mowic.

Ja nic nie muszę. Ja chcę, mogę, potrafię lub nie chcę, nie mogę, nie potrafię.
          A wy mnie nie interesujecie.

> To czy sie podoba czy nie, powinno odbijac sie na kasie.
          > Jak ci się nie podoba nie chodzisz i juz. Pomożesz pani S stworzyc jej wlasny
          > teatr i todos contentos.

A dlaczego miałbym? Popieram jedynie jej opinię i po głębokim namyśle również
          gest. Jakie są plany artystyczne Szczepkowskiej nie mam pojęcia, ale myślę, że
          szybko znajdą się dla niej role na innych scenach.

A tak poza tym - widziałaś ostatnie spektakle Lupy? Wysiedziałaś z
          zainteresowaniem na tych kilkugodzinnych spektaklach do końca? Jeśli tak, to
          opowiedz co z nich zapamiętałaś, co było w nich ważnego i odkrywczego. Może mnie
          przekonasz...
          • elena4 Re: Nagie pośladki przykryły klęskę Lupy. 27.02.10, 16:07
            Jeszcze raz. Wskazywanie tego co jest sztuką a co nie, skonczyło sie
            bezpowrotnie. Jedno widzenie swiata nie istnieje i nie moze byc narzucane w taki
            sposób. Poza tym, trzeba sie do tego przyzwyczaic, ze rola teatru w zyciu
            społeczństwa nigdy juz nie będzie taka jak za komuny. To widzowie zadecydują co
            sie podoba i kto sie ostanie. I jesli płacą pieniądze to nie po to, aby byc
            kołowani przez sabotazystę.
            Nie uważasz, ze najuczciwszym wyrazem sprzeciwu byłoby w tej sztuce nie
            wystepowac, ew szukac sobie innego miejsca?
            • bella_donna Re: Nagie pośladki przykryły klęskę Lupy. 27.02.10, 16:28
              elena4 napisała:

> Jeszcze raz.

Jeszcze raz - przeczytałaś zalinkowany przeze mnie artykuł? I drugi raz -
              widziałaś ostatnie spektakle Lupy?

> Nie uważasz, ze najuczciwszym wyrazem sprzeciwu byłoby w tej sztuce nie
              > wystepowac, ew szukac sobie innego miejsca?

Nie, nie uważam tak, zwłaszcza po zapoznaniu się z historią powstawania tego
              spektaklu. Szczepkowska jest nie tylko aktorką. Ma wielki dorobek jako pisarka i
              krytyczka. "Od zawsze" też była zaangażowana politycznie i społecznie. Jeśli w
              trakcie pracy z reżyserem Lupą wymyśliła sobie, że zrobi mu performer na
              premierze, to miała do tego prawo. Teatr zawsze był pracą zespołową - aktorów,
              reżysera, scenografa i mnóstwa innych osób z garderobianymi włącznie. Panu Lupie
              zamarzyło się być teatralnym bogiem, który wszystkim w zespole wypruje flaki
              tylko po to, żeby te flaki przykryły jego niemoc twórczą. Pani Szczepkowska
              zamiast sepuku dla Krystka wypięła na niego i jego dętą publiczność swoje cztery
              litery. I w mojej ocenie właśnie na to zasługuje ten spektakl, jego reżyser i
              jego bezmyślni wyznawcy. A pani Ostaszewska zastąpi panią Szczepkowską w
              inkryminowanym spektaklu tylko dlatego, że nigdy nie osiągnie takiej pozycji jak
              jej starsza koleżanka. Może być jedynie jej dublerką.

Co do kasy - zobaczymy czy się zwróci Lupie za ostanie przedsięwzięcie. Wątpię.
              Czy kolejna książka Szczepkowskiej się sprzeda? Jestem przekonany, że tak.
              Gdybym był wydawcą już bym ją namawiał do pisania.
              • bella_donna p.s. 27.02.10, 16:35
                Szczepkowska to marka i firma. Lupa to też marka i firma. Nastąpiło starcie
                gigantów. Czas pokaże kto zostanie na rynku. Ja obstawiam Szczepkowską.
                Dlaczego? Bo zawsze była naprawdę nonkonformistką i jest naprawdę
                wielce utalentowana w wielu kierunkach. Jeśli po wywołanym przez siebie skandalu
                nie znajdzie dla siebie miejsca w żadnym teatrze, to znajdzie je gdzieś indziej.
                Pan Lupa poza scenicznymi deskami nie istnieje.
                • elena4 Re: p.s. 27.02.10, 20:46
                  Na razie prowadzi reżyser. I tak ma byc, według wszelkich prawideł. W koncu w
                  kazdej firmie rządzi szef a nie pracownik, a w domu gospodyni a nie służąca.
                  Nastepna pokazówa w stylu nam wolno więcej i racja jest po naszej stronie.
                  I jeszcze to robienie za autoryteta na siłę i wciąganie widza w gierki.
                  Wybacz. Zaden prawdziwy autorytet, talent i indywidualnosc nie potrzebuje
                  odwoływac sie do takich wybiegow.
                  • bella_donna Re: p.s. 28.02.10, 04:17
                    elena4 napisała:

> Na razie prowadzi reżyser. I tak ma byc, według wszelkich prawideł. W koncu w
                    > kazdej firmie rządzi szef a nie pracownik, a w domu gospodyni a nie służąca.

Czyli, według ciebie, ensemble teatru to służba reżysera? Niewiele więc wiesz o
                    teatrze.

> Nastepna pokazówa w stylu nam wolno więcej i racja jest po naszej stronie
                    > ].
                    > I jeszcze to robienie za autoryteta na siłę i wciąganie widza w gierki.
                    > Wybacz. Zaden prawdziwy autorytet, talent i indywidualnosc nie potrzebuje
                    > odwoływac sie do takich wybiegow.

Twórczości Lupy nie znasz, nie masz pojęcia czym jest teatr, jednak wygłaszasz
                    autorytatywne i zarazem banalne opinie na te tematy. Tego się nie da wybaczyć.
                    Adieu.
                    • elena4 Re: p.s. 28.02.10, 11:59
                      Czyli, według ciebie, ensemble teatru to służba reżysera? Niewiele więc wiesz o
                      > teatrze.

ensemble, weż nie snobuj.

Twórczości Lupy nie znasz, nie masz pojęcia czym jest teatr, jednak wygłaszasz
                      > autorytatywne i zarazem banalne opinie na te tematy. Tego się nie da wybaczyć.
                      > Adieu.

Teraz mam pojęcie czym jest teatr, hehehe.
                      Piekiełkiem, hehehe.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka