Dodaj do ulubionych

Jakie powinny być polskie czasopisma teatralne?!?

IP: *.com.pl / *.crowley.pl 02.11.03, 14:52
Mam pytanie do wszystkich forumowiczów: co sądzicie o polskich zasopismach
teatralnych? Co Wam się w nich podoba, a zwłaszcza co nie? I jakie być
powinny? Czy rynek polskiej prasy teatralnej odpowiada Waszym oczekiwaniom i
zapotrzebowaniu? Pytam, bo mnie ten problem (serio) nurtuje od dawna, a w
tym temacie jest chyba coraz gorzej. Niestety. Myślicie, że będzie kiedys
lepiej? Ale co należałoby zmienić? Czekam na wszystkie głosy. Pozdrawiam Iza
Obserwuj wątek
      • Gość: oldgrouch Re: Jakie powinny być polskie czasopisma teatraln IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 03.11.03, 22:33
        Tu się nie ma co śmiać. Jakos tak od dwustu lat utarł się zwyczaj w tej części
        świata, że teatrowi towarzyszy krytyka. A dzisiaj w Polsce pozostali juz tylko
        recenzenci (i to nieliczni) piszacy w gazetach codziennych. Spychani - co widać
        - w kąty, zmuszani - chyba - do przejmowania stylu popkulturowego. A teatr
        dzisiaj raczej nie należy do popkultury. Tak się jakoś porobiło. Jest
        skomplikowany, trzeba się uczyć jego rozumienia itd. A tymczasem prasa
        teatralna, profesjonalna, właściwie dogorywa. Dwa tygodnie temu zamarł "Teatr",
        "Dialog" takze ma się nie lepiej; "Scena", która powinna być miejscem dla
        dziesiątków jeszcze egzystujących teatrów amatorskich (czyli tworzonych przez
        prawdziwych miłosników) rzebrze o nedzne grosiki. Podobnie dzieje się z pismami
        w Krakowie i Wrocławiu.Kilka lat temu w Poznaniu wychodził bardzo ciekawy
        miesięcznik...Nie wiem, jak długo samym enuzjazmem można wydawać takie pisma.
        Pewnym rozwiązaniem mógłby byc internet. Ale żeby robic cos powaznego, a nie
        chwilową amatorszczyznę - takze trzeba jakichś srodków. Prywatni sponsorzy rżą
        radośnie, gdy proponuje sie im dofinansowanie podobnych działań. TO jest nisza
        - w sam raz dla studentów teatrologii. Ale także im ktos powinien pomagagać.
        Zawodowi dziennikarze raczej rzadko robia cos w pełni społecznie. Gdzieś
        zagineła cała generacja nieco starszych niz dwudziesto - trzydziestolatki
        krytyków. A oni tez pewnie cos niecoś wiedza o tym, jak wydawać porządne pisma.
        Zawsze oczywiście powstawac będa ciekawe czasami nawet efemerydy, ale czy to, co
        w nich pisze się, daje jakiś całościowy obraz teatru. To raczej "wylewy
        liryczne"pełnych energii autorów zachwycownych tym czy innym elementem teataru.
        No, to tylr tego - podejmijcie rozmowę, pliiz
        • Gość: brokatisdead Re: Jakie powinny być polskie czasopisma teatraln IP: *.chello.pl 04.11.03, 23:03
          Gość portalu: oldgrouch napisał(a):
          A teatr
          > dzisiaj raczej nie należy do popkultury.

no i tu sie nie zgadzam

Tak się jakoś porobiło. Jest
          > skomplikowany, trzeba się uczyć jego rozumienia itd.

ale to nie znaczy ze nie jest/ni moze byc czescia popkultury przeciez

A tymczasem prasa
          > teatralna, profesjonalna, właściwie dogorywa. Dwa tygodnie temu
          zamarł "Teatr",
          > "Dialog" takze ma się nie lepiej; "Scena", która powinna być miejscem dla
          > dziesiątków jeszcze egzystujących teatrów amatorskich (czyli tworzonych przez
          > prawdziwych miłosników) rzebrze o nedzne grosiki. Podobnie dzieje się z
          pismam
          > i
          > w Krakowie i Wrocławiu.Kilka lat temu w Poznaniu wychodził bardzo ciekawy
          > miesięcznik...Nie wiem, jak długo samym enuzjazmem można wydawać takie pisma.
          i.t.d. pisze oldgrouch

ja mysle, ze az tak zle nie jest
          chociaz pewnie sie nie znam

a kasy nie ma na nic i nie ma co nad tym debatowac, ewentualnie zastanawiac
          gzdie ja zdobywac.
          i o co wlasciwie chodzi malkontentom forumowym: o to ze nie ma kasy? o to ze
          nie ma czasopism? o to ze sa, ale powinny byc inne? o to ze teatr mamy nie
          taki? bo ja nie wiem o co

pzdr

p.s. do jimki: przylaczam sie do glosu axura - żebrze pisze sie przez ż
        • Gość: Raisa Gorbaczow Re: Jakie powinny być polskie czasopisma teatraln IP: *.icpnet.pl 11.11.03, 14:17
          Uwazam, ze Dialog spelnia kryteria, ktore postawil sobie, gdy powstawal.
          Zamieszczane w nim tresci zawieraja rzetelne informacje, autorzy dbaja o
          kulture jezyka, starannie dobieraja tematy.
          Wyraznie irytuje mnie natomiast nieaktualnosc prasy teatralnej- powoli
          przyzwyczajam sie do czytania zeszlomiesiecznych "nowinek".

Mysle, Oldgrouch, ze recenzent powinien byc krytykiem. Bezwzglednie.
          Niestety jest faktem, iz czesto za opiniowanie teatru zabieraja sie ludzie,
          ktorzy boja sie powiedziec "nie" szmirze i znanym nazwiskom, czy poprzec
          niedocenione dzielo tak zwanych "amatorow", ktorzy nie chca przyznac sie przed
          soba, ze kazda opinia jest subiektywna - i ze takie tylko glosy- determinowane
          przezyciami, doswiadczeniami konkretnej osoby (recenzenta-krytyka) sa
          faktycznie wartosciowe.

Nie ma miejsca na krytyke pod publiczke.
          Z reszta, sadze, ze sie w tym miejscu ze mna zgodzicie.

"CHWILOWEJ AMATORSZCZYZNIE" mowie zdecydowane "tak!". Z prob i pasji czesto
          rodza sie trwale i faktycznie wartosciowe (bo szczere, autentyczne) "dziela".

JESLI KTOS Z WAS, TOWARZYSZE, CHCE PODJAC DZIALANIA (BYC MOZE REWOLUCYJNE),
          POWALCZYC TROCHE Z WSZECHOBECNYM WTORNYM ZRZEDZENIEM, NIE POZOSTAWAC BIERNYM ,
          ZROZPACZONYM STANEM RZECZY MALKONTENTEM - PROSZE NAPISAC, MOZE "CHWILOWEJ
          AMATROSZCZYZNIE" (to swietne haslo! bardzo pop i bardzo trendy ;) ) UDA SIE COS
          ZMIENIC.

kontakt: p-o-l-a@wp.pl

• Gość: pas tylko DIDASKALIA!!! IP: *.aster.pl / *.aster.pl 02.01.04, 01:38
      DIDA rządzą... 'Teatr' w porównaniu z nimi to żałosne popłuczyny - zwłaszcza,
      gdy weżmie się pod uwagę ceny obu czasopism, objętość, poziom merytoryczny i
      fakt, że Teatr dostaje trzeci rok (od tego czasu śledzę te dane) z rzędu kilku-
      a nawet kilkunastokrotnie wyższą dotację od ministerstwa niż większość
      dotowanych przez nie czasopism kulturalnych.
      Uchodzi Dialog, choć szata graficzna ostatnio zadziwiła mnie potężnie. Notatnik
      Teatralny ma niezłe momenty. Ruch Teatralny przydatny bywa. A Pamiętnik
      Teatralny to ostra rupieciarnia za skandalicznie wysoką cenę...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka