Dodaj do ulubionych

"Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób sam...

11.03.13, 17:22
Duży dom, czy też duże mieszkanie stają się powoli luksusem z uwagi na koszty utrzymania. Tak jak na zachodzie.
Chodzi mi przede wszystkim o osoby, które od kilkudziesięciu lat mieszkają w dużych domach, a więc nie ponieśli kosztów ich nabycia, wg cen aktualnie obowiązujących.
Obserwuj wątek
    • Gość: Grażyna M. Dyskryminacja wszystkich! IP: *.warszawa.vectranet.pl 11.03.13, 17:34
      Bardzo współczuję autorce listu.
      Ale chcę podkreślić, że w mniejszym albo większym stopniu nonsensowne stawki i sposób ich naliczania dotknie nas wszystkich Warszawiaków. No, może poza gromadą cwaniaków, którzy ujawniają swój pobyt w stolicy tylko wówczas, gdy jest im to potrzebne (karta miejska, miejsce w przedszkolu dla dziecka itp.), a w pozostałych sytuacjach udają, że ich wśród nas nie ma. Swoje podatki transferują poza Warszawę, a w naliczaniu podatku śmieciowego całe ich rodziny cudownie przemieniają się w jeden ludzki byt.
      A więc i Pani, i ja i wielu innych uczciwych zapłacimy za nich. Przykre jest to, że władze miasta, świadome problemu, nie robią absolutnie nic, aby wdrożyć zasady najbardziej zdrowe i równo traktujące wszystkich. Naszymi - uczciwych ludzi - pieniędzmi zamierzają pozbyć się strupa na głowie...
      • Gość: cz Re: Dyskryminacja wszystkich! IP: *.as13285.net 11.03.13, 17:45
        Chwileczkę. Takie osoby, jeśli nie są zameldowane w Warszawie, i tak będą musiały zapłacić podatek śmieciowy w swojej rodzinnej miejscowości. A myślisz, że tylko w Warszawie nowe opłaty za śmieci są horrendalnie wysokie? Nie, tak jest w całej Polsce. Więc nie sądzę, żeby tych ludzi ten problem nie dotknął.
        • Gość: Grażyna M. Re: Dyskryminacja wszystkich! IP: *.warszawa.vectranet.pl 11.03.13, 17:50
          > Chwileczkę. Takie osoby, jeśli nie są zameldowane w Warszawie, i tak będą musia
          > ły zapłacić podatek śmieciowy w swojej rodzinnej miejscowości.

Śmiem powątpiewać.
          Jeśli opłaty nie będą naliczane od osób zameldowanych, tylko zamieszkujących lokal (a tak jest w Warszawie, więc dlaczego nie miałoby tak być w ich rodzinnych miejscowościach?...), to "u siebie" zgłoszą, że nie mieszkają (opłata: 0 pln), a w wynajmowanym warszawskim mieszkaniu zgłoszą, że jest ono zamieszkiwane przez jedyną osobę w nim zameldowaną, czyli właściciela (opłata: 19,5 pln). Za śmieci, które w ten sposób wygenerują w Warszawie (zakładając, że mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu w składzie większym od jednej osoby) zapłacą uczciwi.
          • hektor51 Re: Dyskryminacja wszystkich! 12.03.13, 06:14
            W Polsce, gdzie instytucja zameldowania stała się całkowitą fikcją (a za dwa lata zniknie z porządku prawnego) uzależnianie wysokości jakichkolwiek opłat od liczby osób zamieszkujących w lokalu jest po prostu głupotą. Lepiej wprowadzić opłaty ryczałtowe powiązane z wielkością lokalu i jego charakterem, bo są łatwo mierzalne i weryfikowalne. Niestety, mieszkający w domkach nie chcą zrozumieć, że porównywanie ich 150-200 metrowych mieszkań z małymi lokalami w blokach, jest bez sensu. Nie można porównywać kosztów zbiórki i wywozu śmieci w domkach i w blokach, gdzie jeden śmietnik obsługuje nawet kilkadziesiąt mieszkań. Problemem są oczywiście stare babcie, jak ta z listu, samotnie zamieszkujące w dużych domach jednorodzinnych. Gdyby w Polsce był podatek katastralny, jak we wszystkich cywilizowanych krajach, problemu by nie było, bo babcie dawno już by wysprzedały swoje domy. A tak jest problem, choć można go łatwo rozwiązać (np. wynajmując część takiego dużego domu osobom potrzebującym). Będą pieniążki na śmieci.
              • hektor51 Re: Dyskryminacja wszystkich! 13.03.13, 21:52
                Mieszkam rzeczywiście w bloku w mieszkaniu 60-metrowym. Nigdy nawet nie marzyłem o takich luksusach jakie masz ty Olu. To, że nie mieszkam w takich warunkach jak ty, nie znaczy że jestem chamem. Jak na razie, to nie ja podrzucam śmieci do sąsiadujących z naszym osiedlem domów (najczęściej 200-300 metrowych rezydencji), tylko odwrotnie - my mamy problem z podrzucaniem śmieci przez właścicieli tych domów. Jeżeli myślisz, że na skutek twoich nieopatrznych słów zmienię zdanie, to się mylisz. Po prostu uważam, że mieszkańcy dużych domów jednorodzinnych powinni płacić więcej za śmieci niż mieszkający w budynkach wielorodzinnych (z zastrzeżeniem, że nie oceniam o ile więcej). A propos twojej groźby Olu, może nie wiesz, ale fora są monitorowane przez odpowiednie służby. Zapewne już jesteś w ich kartotekach, jako osoba skłonna do przemocy. Pozdrawiam Olu!
                • Gość: Ola Re: Dyskryminacja wszystkich! IP: *.adsl.inetia.pl 14.03.13, 12:41
                  Nie mam żadnych luksusów, a mieszkanie 60- metrowe, to nie żadna bieda, więc bez manipulacji proszę. Nie strasz mnie też służbami, bo to żałosne. Nie wiem, skąd wysnułeś wniosek o mojej skłonności do przemocy, skoro to ty chcesz wyrzucać babcie z domu. Zaglądanie komuś do kieszeni, czy sugerowanie, że starsi mają się wynosić z własnych domów jest zwykłym chamstwem i tyle. A co do podrzucania śmieci, to nie żaden argument, bo nie ma odpowiedzialności zbiorowej, za czyjeś bezprawne postępowanie, równie dobrze można napisać, że mieszkańcy bloku płacili do tej pory zbyt mało "produkując" przecież tyle samo odpadów, co mieszkańcy domków. Nie o to jednak chodzi, opłaty w formie przedstawionej przez ratusz, są po prostu niesprawiedliwe, dyskryminujące i nie mają nic wspólnego z realnymi stawkami za rzeczywistą ilość śmieci wyrzucanych przez mieszkańców.
                  • qwww Re: Dyskryminacja wszystkich! 14.03.13, 13:31
                    Gość portalu: Ola napisał(a):

> Nie mam żadnych luksusów, a mieszkanie 60- metrowe, to nie żadna bieda, więc be
                    > z manipulacji proszę. Nie strasz mnie też służbami, bo to żałosne. Nie wiem, sk
                    > ąd wysnułeś wniosek o mojej skłonności do przemocy, skoro to ty chcesz wyrzucać
                    > babcie z domu. Zaglądanie komuś do kieszeni, czy sugerowanie, że starsi mają s
                    > ię wynosić z własnych domów jest zwykłym chamstwem i tyle. A co do podrzucania
                    > śmieci, to nie żaden argument, bo nie ma odpowiedzialności zbiorowej, za czyjeś
                    > bezprawne postępowanie, równie dobrze można napisać, że mieszkańcy bloku płaci
                    > li do tej pory zbyt mało "produkując" przecież tyle samo odpadów, co mieszkańcy
                    > domków.

nie dyskutuj z chemem-trollem... znam doskonale, mieszkając też w bloku, takich "specjalistów" jak HEKTOR51, to tylko w blokach śmieci typu papiery i pety walają się po chodnikach i trawnikach, klatkach schodowych, często trącących też ludzkim moczem, tylko w blokach śmieci są wyrzucane przez okno na trawnik, tylko w blokach smieci typu gruz są podrzucane pod altankę śmietnikową, tak samo jak gabaryty i RTV, tylko w blokach sciany budynków i wnętrza klatek schodowych są pobazgrane sprayem przez latorośle takich HEKTORÓW51... przecież HEKTOR51 nie powie, że wszystko to czynią złośliwie mieszkańcy
                    domków, jak Ty...

> Nie o to jednak chodzi, opłaty w formie przedstawionej przez ratusz, s
                    > ą po prostu niesprawiedliwe, dyskryminujące i nie mają nic wspólnego z realnymi
                    > stawkami za rzeczywistą ilość śmieci wyrzucanych przez mieszkańców.

oczywiste, szczególnie że tuż za granicą miasta stawki są RADYKALNIE niższe, jakaś magia tam działa, czy co, że koszt wywozu nawet przy rozproszonej zabudowie jest inny ?
                • Gość: Dana Re: Dyskryminacja wszystkich! IP: *.dynamic.chello.pl 22.03.13, 07:59
                  Panie hectorze
                  oczywiscie ma pan prawo do swojej opinii,ale nie mogę sie zgodzic na płacenie za posiadane metry kwadratowe.Wybudowalismy dom ogromnym kosztem i teraz "za kare" mamy bulić 3 razy więcej niż do tej pory. To jakis absurd! To rzeczywiście powrót komuny!
                  Zastanawiam się, dlaczego dziennikarze nie zajmują sie tą sprawą lub jacyś prawnicy przecież to nie jest zgodne z konstytucją - nierówne traktowanie obywateli.Mnie niestety nie stać na prawnika - mieszkam w olbrzymim(140m) wypasionym domu jednorodzinnym ,drewnianym i utrzymuje sie z alimentow. Pozdrawiam.
                    • Gość: nemmoo Re: Dyskryminacja wszystkich! IP: 195.184.83.* 25.03.13, 12:11
                      Nie wprowadzaj ludzi w błąd. SLD medialnie rozkrzyczała, że wniesie taki wniosek do TK, ale sorry, nie może ze powodu ograniczeń prawnych. Do zadań własnych SLD nie należy gospodarka śmieciami, ani też ich utylizacja. Jako partia polityczna SLD mógłby wnieść wniosek do TK tylko w osobach posłów, ale ich jest za mało. W Konstytucji jest napisane, że musi być to wniosek 50 posłów lub 30 senatorów. Ani tych, ani tamtych SLD tyle nie posiada. Musieliby zawiązać koalicję z inną partią, która zechciałaby też taki wniosek złożyć, ale wtedy nici z medialnego show, że to ONI wnieśli.
                      Póki co, jedyny wniosek jaki jest w TK, to oczywiście Inowrocław poparty przez 1000 gmin. Niestety i Inowrocław nie mógł wypowiedzieć się do końca na temat niekonstytucyjności tej ustawy, gdyż ochrona wolności i praw obywateli (art. 2 Konst. RP) oraz sprawiedliwości społecznej nie należy do zadań własnych gminy, a takie ograniczenie nakłada ustawa o TK.
              • hektor51 Re: Dyskryminacja wszystkich! 13.03.13, 21:58
                Gość portalu: qwww napisał(a):

> naucz się polskiego, specjalisto od siedmiu boleści... a problem to jest nie z
                > emerytami, tylko z takimi lumpami-flejami, jak ty, co to butelki po wódzie prze
                > z okno wyrzucają a ich pety leżą wszędzie, w windach, na klatkach schodowych i
                > chodnikach...

Typowe delirium, opisałeś siebie. Mam nadzieję, że dzisiaj już jesteś trzeźwy. Przebaczam ci, bo zawsze uważałem alkoholizm za chorobę. Do leczenia się namawiam, jak najbardziej.
                • qwww Re: Dyskryminacja wszystkich! 14.03.13, 13:23
                  hektor51 napisał:

> Typowe delirium, opisałeś siebie. Mam nadzieję, że dzisiaj już jesteś trzeźwy.
                  > Przebaczam ci, bo zawsze uważałem alkoholizm za chorobę. Do leczenia się namawi
                  > am, jak najbardziej.

już wytrzeźwiałeś, pijacka flejo ? to rusz się do sprzątania swoich flaszek i petów, które rozrzuciłeś po okolicy... to, że z MOPSu dostajesz pieniądze nic nie robiąc, nie znaczy, że masz prawo śmiecić naokoło...
            • borgar Re: Dyskryminacja wszystkich! 13.03.13, 12:05
              Co wyście się tak uczepili tych rezydencji?! Naprawdę hektorze51 wydaje Ci się, że średnia wielkość domu jednorodzinnego w Wawie to 175m2?!
              Już tu komuś proponowałam ruszenie 4 liter z wilanowskiego, czy białołęckiego Słoikowa, ale może za dużo wymagam. Google maps otwórz i żebyś nie musiał za daleko klikać, to nawet nie Wawer, czy Rembertów - wystarczy Saska Kępa w okolicach Lotaryńskiej, te "200 metrowe mieszkania" to są segmenciki po 60-70 m2. Mniejsze niż mieszkania w blokach z lat '70 na Stegnach. Jednorodzinne domy budowane od lat '40 do początku '90 to też głównie metraże do 100m2. Overspacing na poziomie 40m2 na osobę to wymysł ostatnich nastu - 20 lat. Warto najpierw skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością i zamiast zawiścią "Ci w domach to mają hektary" wykazać się rzetelną znajomością tematu.
        • sojers1 Re: Dyskryminacja wszystkich! 11.03.13, 18:15
          Gość portalu: cz napisał(a):

> Chwileczkę. Takie osoby, jeśli nie są zameldowane w Warszawie, i tak będą musia
          > ły zapłacić podatek śmieciowy w swojej rodzinnej miejscowości. A myślisz, że ty
          > lko w Warszawie nowe opłaty za śmieci są horrendalnie wysokie? Nie, tak jest w
          > całej Polsce. Więc nie sądzę, żeby tych ludzi ten problem nie dotknął.

No właśnie nie do końca. Jeśli tam gdzie są zameldowani opłata za odbiór śmieci będzie naliczana od gospodarstwa/metra/zużycia wody, to nie zwiększą tym samym opłaty u siebie będąc tam zameldowanym i jednocześnie nie zapłacą za śmieci w Warszawie, gdzie faktycznie mieszkają. Stolica wybrała najgorszy możliwy wariant naliczania opłat, biorąc pod uwagę, że jest tu tyle osób niezameldowanych. Rzeczywiście w tym momencie osoby zameldowane tutaj będą płacić za tych niezameldowanych.
    • Gość: SM Ustawa sprzeczna z dyrektywą unijną ? IP: 195.136.50.* 11.03.13, 18:00
      Dyrektywa wyraźnie zabrania obciążania kosztami innych osób niż te, które wygenerowały odpady. Zatem wszelkie liczenie "od budynku", "od powierzchni" czy "od osoby" są sprzeczne z dyrektywą, bo część osób płaci wtedy nie za swoje odpady tylko za odpady sąsiadów, którzy wyrzucają więcej - a to jest sprzeczne z zasadą "zanieczyszczający płaci".

DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r.

Artykuł 14 - Koszty
      1. Zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci” koszty gospodarowania odpadami
      muszą być ponoszone przez pierwotnego wytwórcę odpadów lub przez obecnego
      lub poprzednich posiadaczy odpadów.
      2. Państwa członkowskie mogą postanowić, że koszty gospodarowania odpadami
      będą ponoszone częściowo lub w całości przez producenta produktu,
      z którego odpady powstaną oraz że dystrybutorzy tych produktów mogą częściowo ponosić te koszty.
      • janu5 Tak jest niezgodna. 11.03.13, 20:57
        Pisałem o tym do kilkudziesięciu posłów i senator Rotnickiej. Pisałem do ministra spraw zagranicznych do przewodniczącego Sejmowej Komisji Środowiska i Senackiej Komisji środowiska. Do wszystkich radnych z Gdańska. Do gazety wyborczej z prosba o zapytanie posłow bo mi nikty nie odpowiedział. Cisza . Naberali wody w usta. Do wychaczenia jest jakieś 6 mld zł rocznie na tym przekręcie. Kto się bezie jakims prawem unijnym przejmował.
    • penible4 Ponieśli koszty nabycia, człowieku! Przepraszam, 11.03.13, 18:26
      ale bredzisz mówiąc :
      "Chodzi mi przede wszystkim o osoby, które od kilkudziesięciu lat mieszkają w dużych domach, a więc nie ponieśli kosztów ich nabycia, wg cen aktualnie obowiązujących."

Uważaj, jak Twoje trepeczki podrożeją i sklep przyśle Ci fakturę na dopłatę, do aktualnie obowiazującej ceny!
        • igraszkabis Re: Ponieśli koszty nabycia, człowieku! Przeprasz 12.03.13, 07:06
          A co z osobami, które na "złotą jesień" kupiły sobie domek z oszczędności życia po to?
          Moi rodzice kupili domek 9 lat temu, nowy. Wprowadzili się, przeżyli tam 10 lat we dwoje generując niewielkie ilości śmieci. Teraz ojciec został wdowcem. Nie umie gotować, więc na obiadki przychodzi do dzieci, przyjaciół. Nie kupuje żywności przetworzonej, jego potrzeby są tak niewielkie, że po miesiącu nie ma czego u niego sprzątać, a pojemnik 35-litrowy ze śmieciami jest ledwo pełny.
          Czy to sprawiedliwe, żeby płacił tyle, ile jego sąsiedzi z dwójką dzieci i psem?
    • Gość: kasik Re: "Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób s IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.03.13, 19:03
      ponieśli wg stawek obowiązujących w czasie kiedy powstały - uważasz, że dom postawiony za wszystkie oszczędności w dwudziestoleciu czy po wojnie jest mniej wart, niż te potworki stawiane teraz? lecz się człowieku na nogi, bo na głowę to już za późno...

marty25 napisała:

> Duży dom, czy też duże mieszkanie stają się powoli luksusem z uwagi na koszty u
      > trzymania. Tak jak na zachodzie.
      > Chodzi mi przede wszystkim o osoby, które od kilkudziesięciu lat mieszkają w du
      > żych domach, a więc nie ponieśli kosztów ich nabycia, wg cen aktualnie obowiązu
      > jących.
    • Gość: Oburzona "Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób sam... IP: *.adsl.inetia.pl 11.03.13, 19:42
      Ja mieszkam w domu razem z mężem i dzieckiem. Obok sąsiedzi z rodziną - w sumie - 8 osób (sami dorośli) - zapłacą tyle samo za śmieci co my! Obok stoi nowy apartamentowiec - lokale po 120-200 m2. Oni również zapłacą mniej ode mnie!!! Opłata śmieciowa powinna był liczona od ilości śmieci, co w blokach może jest trudniejsze, ale od czego tęgie głowy? W ostateczności od osoby. Obecny potworek będzie zaskarżony, a miasto będzie musiało zwracać opłaty. I znowu zaczną się jęki - jak w przypadku opłat za żłobki, że ci ludzie tacy źli, jak mogą domagać się zwrotu nienależnie pobranych opłat. Ano mogą, tak samo, jak można uchwalać przepisy urągające nie tylko sprawiedliwości, ale i logice.
      • mk72 Re: "Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób s 11.03.13, 20:56
        Oba systemy są fikcyjne. W ustawie właśnie chodzi o to, że opłaty nie mogą być liczone od ilości śmieci, bo to byłaby zachęta do zgłaszania jak najmniejszej ich ilości i podrzucania reszty (wszystko jedno gdzie - do sąsiadów, do publicznych koszy na śmieci, do lasu...). Liczenie śmieci od osoby prowadziłoby zaś do takich cudów, że zaraz okazywałoby się, iż w danym mieszkaniu czy domu oficjalnie mieszka jedna osoba...
        • janu5 Ustawa to bubel prawny 11.03.13, 21:09
          >W ustawie właśnie chodzi o to, że opłaty nie mogą być
          > liczone od ilości śmieci, bo to byłaby zachęta do zgłaszania jak najmniejszej i
          > ch ilości i podrzucania reszty (wszystko jedno gdzie
          Odbiór niesegregowanych ma być prawie dwa razy droższy niz segregowanych. Nadal jest duża zachęta na podrzucanie niesegregowanych "wszystko jedno gdzie"
          Dyrektywa unjna nakazuje powi.ązać opłaty z ilością produkowanych śmieci bo inaczej nigdy sięnie ograniczy produkcji smieci . Niestety nasi parlamentarzyści nie czytają dyrektyw unijnych za to maja słabośc do lobbystów.
        • Gość: Grażyna M. fikcyjny system "od mieszkańca" IP: 195.117.255.* 12.03.13, 10:41
          > (...) Liczenie śmieci od osoby prowadziłoby zaś do
          > takich cudów, że zaraz okazywałoby się, iż w danym mieszkaniu czy domu oficjal
          > nie mieszka jedna osoba...

No więc właśnie!
          Warszawa aki system przyjęła! Obecnie mieszka tu około 2 mln ludzi, z czego zameldowanych jest 1,75 mln. Za pół roku okaże się, że co prawda zameldowanych nie ubyło, ale zamieszkujących będzie ... 750 tysięcy...
          W ten sposób okaże się, że w mieście, w którym prawie nikt nie mieszka nie można znaleźć miejsca siedzącego w tramwaju, że o miejscu dla dziecka w przedszkolu nie wspomnę...
      • Gość: posiadacz Re: Ludzie zrozumcie! Dom to jest luksus IP: *.adsl.inetia.pl 11.03.13, 20:34
        Mój Boże.....
        Biegnij do lekarza i to szybko zacznij się leczy zanim ktoś (np posłowie na sejm RP lub tacy jak ty) stwierdzą że lekarz przychodnia szpital i leczenie to luksus. Rozumiem, ze według ciebie samochód to luksus i kierowcy powinni płacić najlepiej już za samo posiadanie samochodu. Domek 70 mkw. (moich rodziców) wybudowany za oszczędności życia 30 lat temu to luksus a apartament 200 mkw to zwykłe mieszkanie. Człowieku biegnij..
      • borgar Re: Ludzie zrozumcie! Dom to jest luksus 12.03.13, 00:30
        "Dom to luksus i jego utrzymanie musi kosztować drożej"
        Człowieku, wyjedź Ty na chwilę z tego swojego Słoikowa w Wilanowie czy innej Białołęce i zweryfikuj swoje pojęcie o "domu" w Warszawie. Zamiast zazdrosnego gapienia się na nowobogackie rezydencje w nowych dzielnicach proponuję przejażdżkę linią Otwocką np.
        A jak Ci się nie chce 4 liter ruszyć od forum, to zarzuć sobie w nowym oknie nieruchomości allegro - m2 szeregowca w Wawrze zaczyna się od 5000 pln (przy powierzchniach +/- 60m2) dokładnie tyle samo co w blokach w tej samej lokalizacji. Przy czym w domu jesteś w stanie oszczędzać nie tylko prąd, ale także wodę i ogrzewanie i nie bulić za sąsiada, który na zmianę otwiera wszystkie okna i grzeje na maksa, albo puszcza wodę jak sika, bo lubi jak mu szumi.
        Najpierw pomyśl potem pisz.
      • igraszkabis Re: Ludzie zrozumcie! Dom to jest luksus 12.03.13, 07:10
        Ty jesteś chory... Chcesz to powiedzieć emerytom, którzy całe życie odkładali na własny domek? Chcesz im teraz powiedzieć, że mają się wynieść do bloków, bo są za starzy na domek?

Widzę, że komuna poczyniła ogromne spustoszenie w głowach wielu naszych obywateli i czy stary czy młody, homo sovieticus u nas wciąż ma się dobrze.
    • janu5 Jak wam nie wstyd panowie z PO 11.03.13, 20:45
      Jak wam nie wstyd. Dopierdzielić biednej wdowie. Tyle potraficie.
      Przy okazji, łatwo policzyć w odniesieniu do średniej.
      Na jesieni tego roku rząd PO płacił rolnikom 7gr za kg ziemniaków. Teraz rzad PO rząda od obywateli za odbiór śmieci ( nieposegregowanych) ponad 1 zł. Takiego rządu doczekalismy.
      • janu5 kg ziemniaków 7gr, odbiór kg smieci 115gr 11.03.13, 21:03
        Jaki to kraj , gdzie obierki od ziemniaków kosztują 15 razy więcej niz ziemniaki. a to Polska właśnie pod rządami PO.
        Dalsze przykłady kg węgla 60-60gr kg smieci 115gr ( odbiór nieposegregowanych w duzych miastach). Uchwały już zatwierdzone. To się wydazyło naprawdę!!!!!!!!
        Jutro i tak lemingi podbija słupek rzązxącej partii.
        • janu5 Rząd liberałów zdeptał wolny rynek 12.03.13, 09:02
          > Zawsze można te ziemniaki sprzedać komuś, kto zapłaci za nie więcej, zamiast sp
          > rzedawać je rządowi.
          I tak i nie ceny urzędowe skupu wpływaja na rynek ,a w niektórych rejonach pozaooficjalnym skupem nie ma duzych mozliwości handlu dla małych producentów.
          Natomiast obywatel nie może oddać smieci konkurencji po konkurencyjnej cenie albowiem nasz kochanyrząd niby liberałów wprowadził jednącenę dla wszystkich okreslaną uchwałą rady. Co zresztą narusza konstytucję ale co tam konstytucja dla liberałów.
    • janu5 Ustawa smieciowa jest niezgodna z prawem UE 11.03.13, 20:53
      I jakoś nikogo to nie obchodzi.
      Dyrektywa parlamentu europejskiego i rady 2008/98/we
      z dnia 19 listopada 2008 r.
      artykuł 14
      koszty
      1. Zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci koszty gospodarowania
      odpadami muszą być ponoszone przez pierwotnego
      wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzednich posiadaczy
      odpadów.
      2. Państwa członkowskie mogą postanowić, że koszty
      gospodarowania odpadami będą ponoszone częściowo lub
      w całości przez producenta produktu, z którego odpady
      powstaną oraz że dystrybutorzy tych produktów mogą częściowo
      ponosić te koszty.

od razu tłumacze jej związek z dyskutowaną ustawa z 2011 o prządku w gminie.
      koszty gospodarowania odpadami musi ponieść właściciel , poprzedni właściciel lub producent.
      czyli za moje śmieci nie może zapłacić mój sąsiad bo nigdy nie był ich właścicielem ani producentem podobnie ja nie mogę płacić za śmieci sąsiada.Zatem proponowany u nas sposób ściągania opłaty śmieciowej jest całkowicie nie do przyjęcia w myśl tej dyrektywy.To aż nadto ,żeby stwierdzić,że polska ustawa nadaje się tylko do kosza. Wstyd ,ze polscy posłowie ,a także prezydent ,który ustawę podpisał nie przestrzega prawa UE
        • Gość: m. Re: zaraz, zaraz IP: *.jmdi.pl 11.03.13, 22:27
          jesteś dziwny? Dlaczego? przestałeś myśleć. Wyobraź sobie takie sytuację, ten sam dom, jw pierwszym przypadku mieszka w nim emerytka lat przykładowo 73, w drugim zdrowa, ale bezrobotna 37 latka. Owszem jedna mam stałe świadczenia, nie ma jednak ze względu na wiek moźliwości" dorobienia" bo i ani jej zawód a przede wszystkim wiek nie pozwalają. druga owszem, bez stałych świadczeń ale w pełni sił. która ma lepiej?
        • igraszkabis Re: zaraz, zaraz 12.03.13, 07:13
          Mówisz o stałym źródle finansowania, a teraz dołóż stałe wydatki na leki. Przy przewlekłych chorobach mogą kosztować miesięcznie nawet 1000zł!
          Dobrze napisał ktoś o samotnej 73-latce i 37-latce - różnica jest zasadnicza!
      • Gość: uncja Re: Ustawa smieciowa jest niezgodna z prawem UE IP: *.dynamic.chello.pl 11.03.13, 21:57
        W świetle tego, co piszesz najwłaściwszym sposobem byłoby nałożenie dodatkowego podatku na produkty - wówczas opłatę za śmieci płaciłoby się kupując określone rzeczy, z których opakowania czy resztki potem trafiają do śmietnika.

Zależność byłaby prosta i sprawiedliwa, więcej zakupów=większa opłata. Śmieci nie biorą się znikąd.

Wszyscy wiemy że wywóz śmieci nie kosztuje tyle, ile wyliczyły władze. Faktyczny koszt jest kilkakrotnie niższy. Dotąd firmy wywoziły śmieci za 12 zł od zameldowanej osoby - a przy okazji od niemeldowanych też. I mieściły się w budżecie. Jak dostaną prawie 20 zł, to tym bardziej nie stracą?
        • janu5 Jak najbardziej logiczne wnioski 12.03.13, 09:06
          Patrz mój wczorajszy wpis poniżej. Te wnioski znane sa doskonale posłom ale lekcewazone. Grupa lobbystów znalazła dojścia do grupy posłow. Wzieli profesora z Politechniki Warszawskiej ,który dorobił błędna ideologie o pladze smieci w lasach i jakos poszło. Afera jak z OFE - pozornie miało słuzyc gospodarce.
    • janu5 W Polsce są 2 systemy opłat za śmieci dobry i zły 11.03.13, 21:14
      Wszystko co wyrzucamy na śmieci jest kupowane w sklepie, Dlatego
      obywatel opłatę śmieciową powinien uiszczać w sklepie. Opłata
      ta byłaby wliczona w cenę towaru i promowała towary których recycling jest
      jak najprostszy i jak najtańszy. Kalkulacja uwzględniałaby jedynie
      koszty recyclingu i ewentualnego składowania. Oprócz tego każdy
      musiałby zapłacić firmie przewozowej za transport śmieci do punktu
      utylizacji ,czy składowania lub sam tam te ,śmieci dostarczyć. Nie byłoby
      opłacalne dla nikogo wożenie śmieci do lasu bo koszt ten sam co na wysypisko
      ,a kary za nielegalne wysypywanie powinny być znaczące. Śmieci
      posegregowane i czyste powinny być przez gminę zabierane za darmo.
      Ich wartość powinna finansować koszty transportu do punktu zbiórki.
      W tym rozwiązaniu najważniejsze jest powstanie sprzężenia
      zwrotnego między produkcją śmieci ,a ponoszonymi kosztami. Tego w ogóle
      nie było w starej ustawie. Ponadto obywatel zachowuje wolność wyboru. On
      wybiera czy kupi towar bardziej czy mniej przyjazny środowisku i za to
      płaci.
      Taki system już funkcjonuje miedzy innymi u nas w kraju w odniesieniu do tzw elektrośmieci. Wprowadzono go parę lat temu . Nikt nie protestował. Pytanie po co nam dwa systemy opłat za odpady. Na opłatach za elektrośmieci ciężko się kręci lody ot i cała tajemnica.
    • Gość: tofifi Drogie Śmiecie IP: *.dynamic.lte.plus.pl 11.03.13, 21:26
      Ideą samorządności jest to, aby wybrani przedstawiciele działali w interesie i na rzecz wspólnoty, w tym przypadku mieszkańców dużego miasta. Jeżeli wybrani przedstawiciele sobie z tym nie radzą trzeba będzie poszukać sobie innych - czy lepszych nie wiadomo, ale skoro obecni sobie nie dają rady z prostymi problemami to niestety, ale nie ma wyjścia. Mój głos w następnych wyborach samorządowym nie trafi na listę PO. Sposób naliczania opłat od domów jednorodzinnych to skandal.
    • Gość: zła jestem "Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób sam... IP: *.31.79.156.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 11.03.13, 21:47
      jestem w takiej samej sytuacji jak autorka listu. w Warszawie mieszkam od urodzenia, tu place podatki. i szlag mnie trafia, gdy czytam jakie to porządki od lipca nastaną. będę płacić kilka razy drożej a jeszcze muszę się babrać w śmieciach.
      no cóż, szanowna pani prezydent: na mój głos w najbliższych wyborach proszę nie liczyć.
      życzę pani (i pani współpracownikom) dobrego samopoczucia.
    • Gość: raf4 ? IP: *.30.19.88.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 11.03.13, 22:55
      czy nikt z dziennikarzy nie zacznie drazyc tematu dlaczego nagle po zcentralizoaniu praw do smieci dzieki czemu mialo byc taniej lepiej itd.....nagle jest 3x razy drozej.....co takiego powoduje ze smieci w czerwcu mozna wywozic i segregowac za 36zł miesiecznie...a w lipcu nagle ma to zaczac kosztowac 90zl????

Przeciez to ukaradanie obywateli!

plus ta derektywa ktora jak widac i dziennikarze i politycy nie zauwazaja...bo z naszymi sadami tak przez politykami urzadzonymi zaskarzenie w 2013 spowoduje wyrok w 2020...a to juz bedzie rzadzila inna parta to nich sie w 2020 martwia...teraz nas okradna!!!

WSTYD!
      • Gość: lewovich To zaplanowany przekręt. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.03.13, 23:41
        Gminy do opłat śmieciowych doliczyły sprzątanie i odśnieżanie ,ulic dróg parków, placów itp Słowem coś co było do tej pory finansowane z podatków od nieruchomości. oczywiście podatków od nieruchomości nie zmniejszono słowem gminy z dnia na dzień zyskały około 100zł od mieszkańca rocznie. To był taki prezent od posłow dla budżetów gmin.
        A ze jako naród mamy lemingowa inteligencję to interes się dobrze rozkręca. Jeżeli ktoś myśli ,że zwolnione środki podatkową przyczynią się do rozwoju gmin to się bardzo myli. Taka forsa będzie konsekwentnie wyprowadzana z gmin do spółek i spóleczek. To jest kraj lemingów. Tu się można nieźle obłowić.
    • ceziu75 Dyskryminacja rodzin zamieszkujących domki 12.03.13, 08:53
      Na podastawie "Rewolucji śmieciowej" w ciągu miesiąca do bloku śmieciarki przyjadą 16 x.
      Odapady zmieszane 2 x w tygodniu
      folia , papier 1 x w tygodniu
      szkło 1 x w tygodniu
      co daje 4 x w tygodniu x 4 = 16

W domku raz w tygodniu odpady zmieszane
      1 x w miesiącu papier i folia
      1 x szkło
      czyli 4 = 2 = 6
      jednym słowem 10 wywozów więcej w miesiącu będą mieć rodziny mieszkające w bloku. W domku mieszkaniec ma dostać 2 worki na miesiąc czerwone na papier i folie i jeden zielony na szkło. Zasady nie określają pojemności worka może to być np. 5l. , 60 l. lub 120 l.
      Nie jest zatem prawdą, że mieszkańcy domków będą dowoli mogli dać śmieci w ramach 89 zł . Miasto ogranicz im to do wydzielania worków.
      I kto powie że rodzinyw domkach nie są dyskryminowane? Mieszkańcy nie zameldowani głownie są w blokach...
    • kubajek Pomysł PO nadaje się do wyrzucenia na śmietnik! 13.03.13, 11:09
      "janu5" ma rację - śmieci nie biorą się znikąd, powstają z pozostałości po zakupowanych towarach i to włąśnie w ich cenie powinny być uwzględnione koszty utylizacji.
      Państwo Radni PO ustalili że mam produkować 120x4=480 litrow śmieci miesięcznie.
      To ja pytam - ile musiał bym zarabiać zeby zapełnić zakupami taki pojemnik? a co dopiero zapełnić go odpadami po tych produktach.
      Na pewno nie zapełnię go nawet w połowie tym co mogę kupić za całą swoją rentę,
      a po odliczeniu opłat za prad, wodę, scieki, gaz, rózne podatki... ??
      To pomysł nie do przyjęcia, on MUSI trafić na śmietnik, za taki odpad chętnie zapłącę.
          • Gość: nemmoo Re: To byl koleiny przekret kolesi z PO IP: 195.184.83.* 25.03.13, 12:30
            Nie wprowadzaj ludzi w błąd. SLD medialnie rozkrzyczała, że wniesie taki wniosek do TK, ale sorry, nie może ze powodu ograniczeń prawnych. Do zadań własnych SLD nie należy gospodarka śmieciami, ani też ich utylizacja. Jako partia polityczna SLD mógłby wnieść wniosek do TK tylko w osobach posłów, ale ich jest za mało. W Konstytucji jest napisane, że musi być to wniosek 50 posłów lub 30 senatorów. Ani tych, ani tamtych SLD tyle nie posiada. Musieliby zawiązać koalicję z inną partią, która zechciałaby też taki wniosek złożyć, ale wtedy nici z medialnego show, że to ONI wnieśli.
            Póki co, jedyny wniosek jaki jest w TK, to oczywiście Inowrocław poparty przez 1000 gmin. Niestety i Inowrocław nie mógł wypowiedzieć się do końca na temat niekonstytucyjności tej ustawy, gdyż ochrona wolności i praw obywateli (art. 2 Konst. RP) oraz sprawiedliwości społecznej nie należy do zadań własnych gminy, a takie ograniczenie nakłada ustawa o TK.
    • Gość: Andrzej "Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób sam... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 13.03.13, 20:10
      CHYBA CZAS NA ZMIANY W RATUSZU !!!!!

Uchwalenie przez Radę Miasta stawek opłat za śmieci to kolejna decyzja zaplecza ekipy Gronkiewicz (po podwyżkach za transport miejski), której oczywistym celem jest "złupenie" mieszkańców Warszawy. I to chyba nie pozostawia wielkiego pola do dyskusji w świetle dotychczas płaconych stawek firmom działającym na jedynym konkurencyjnym rynku dotyczącym usług komunalnych.
      Od nas wyłącznie zależy czy będziemy biernie akceptować ten stan rzeczy i damy się ubezwłasnowolnić w kolejnych obszarach naszego życia i skłucić między sobą (w przypadku śmieci jednorodzinni kontra blokowi).
      Dla każdego mieszkańca Warszawy (niezależnie od tego jak długo tu mieszka) czas wyciągnąć wnioski czy o taką reprezentację w trakcie wyborów samorządowych chodziło (niezależnie od tego na którą ekipę oddał swój głos).
      Wyłącznie referendum może rozwiązać ten problem i to nie tylko referendum w sprawie unieważnienia uchwały Rady Miasta, ale przede wszystkim referendum w sprawie odwołania Rady Miasta i Prezydent Warszawy.
      Aż się dziwię, że z taką inicjatywą nie wystąpiła jeszcze żadna z partii, które aktywne stają się niestety tuż przed wyborami. Może warto zawalczyć o Warszawę !!!
      • Gość: nemmo Re: "Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób s IP: 195.184.83.* 25.03.13, 12:36
        Naprawdę jesteś naiwny. Nie pamiętasz już referendum w sprawie sprzedaży SPEC?
        Nie wiele osób wie, dlaczego wyniki tego referendum były jakie były. Otóż osobami liczącymi i sprawdzającymi podpisy na listach referendalnych byli URZĘDNICY zatrudnieni w urzędzie miasta. (Mogę podać nawet nazwiska). Skoro lis jest sędzią we własnej sprawie, to gdzie tu można liczyć na sprawiedliwość?
        Tak samo będzie ze śmieciami i innymi referendami. Po prostu w ustawie o ustroju Warszawy brak jest OBIEKTYWNEGO podmiotu, który policzyłby głosy referendalne.
        I tyle w tym temacie.
        • Gość: do nemmo Re: "Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób s IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 26.03.13, 17:47
          Najłatwiej znaleźć powód jak się czegoś nie chce zrobić:-)
          Brawo dla wyznawcy spiskowej teorii dziejów, której nemmo jest chyba najlepszym przykładem. Szczególnie, że próbuje porównać gruszki do jabłek.
          Chyba, że taki brak wiary wynika z doświadczeń, które wyniósł z nieprofesjonalnie przygotowanego przez PIS referendum w sprawie SPEC. Przecież to oni (PIS) uwalili to referendum zbierając podpisy od osób które nie powinny w nim wziąć udziału w nim udziału.
          W końcu wiadomo było od początku, że "lis" będzie sędzią w swojej sprawie, ale byli przecież "obserwatorzy" i co?
          Te dwie sprawy są sobie nierówne.
          Pierwsza próba zorganizowania referendum dotyczyła grupy ok 2 tys. osób i wyłącznie przypuszczeń o prawdopodobnym wzroście cen za przesył ciepła po prywatyzacji, które i tak zatwierdza URE, a nie miasto. I co ceny niewiele się zmieniły i to raczej za ciepło, czyli ceny które kalkuluje PGNIG Termika.
          Natomiast wystarczy spojrzeć na wzrost cen komunikacji (wzrost o 100% w ciągu nieco ponad roku), niewiele mniej ceny wody i kanalizacji i teraz o 300% ceny za śmieci - a za to już odpowiada Ratusz czyli bufetowa z jej Radą Miasta. Gdyby nie ograniczenia możliwości wzrostu podatku od nieruchomości to pewnie i tu byłby kilkakrotny wzrost opłat, a i tak stawki ustalane są w maksymalnej wysokości na którą pozwala rozporządzenie.
          W aktualnym przypadku referendum dotyczyłoby spraw istotnych dla WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW WARSZAWY I FAKTÓW DOTYCZĄCYCH WZROSTU KOSZTÓW UTRZYMANIA I ZAGROŻENIA ICH NIEOGRANICZONEGO WZROSTU W NAJBLIŻSZEJ PRZYSZŁOŚCI. Za brak reakcji z naszej strony sami będziemy sobie winni. Nic tu nie zmienią próby zaskarżania uchwały Rady Miasta do Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i inne tego typu czasochłonne akcje. Referendum byłoby najskuteczniejszym narzędziem i powinno, oprócz unieważnienia uchwały Rady Miasta, dotyczyć również usunięcia bufetowej, burmistrzów dzielnic wraz z radami: miasta i dzielnic )z ogłoszeniem przedterminowych wyborów)
          Ale może lepiej żeby PIS nie wychodził z taką inicjatywą bo znowu spieprzy!!!!
    • Gość: Nesia "Śmieci drogie jak prąd. Dyskryminacja osób sam... IP: *.dynamic.chello.pl 01.06.13, 19:49
      W związku z nową ustawą śmieciową mamy podobno myć opakowania po jogurtach, mleku, śmietanie, margarynie, a nawet oleju (Bufetowa mówiła o tym u Olejnik). Czy ktoś policzył ile wody (podgrzanej) i srodków czystosci (nie-ekologicznych) zostanie użytych, żeby to wszystko umyć? Wcale mnie to nie przekonuje. Nie mam zamiaru nic myć. Po to zeby mieć czyste smieci za 3-krotna stawke (dzisiaj płacimy mimo segregowania 6,50 zł od osoby, a mamy płacić 19,50 zł od lipca) zużywać i podgrzewać wodę i kupowac dwa razy tyle Ludwika, czy czegos tam . Ekologia ?! - paranoja...
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka