Dodaj do ulubionych

Jak w Radiu Maryja min. Szyszko odsuwał obwodnicę

24.02.07, 10:50
Jak w Radiu Maryja min. Szyszko odsuwał obwodnicę Wesołej
miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,3943655.html
Jarosław Osowski
2007-02-24, ostatnia aktualizacja 2007-02-24 00:25

Tą autostradą chciano zrobić na złość mieszkańcom Starej Miłosnej. Stąd wzięły się bardzo mocne nieszczęścia. Teraz będziemy budować miasto ekologiczne - tak minister środowiska Jan Szyszko przekonywał na antenie Radia Maryja, dlaczego obwodnica, która miała przecinać jego dzielnicę, powinna się znaleźć u sąsiadów
O decyzji Ministerstwa Środowiska mówi już cała Polska. Jej ujawnienie, m.in. przez "Gazetę", zbiegło się w tym tygodniu z apogeum protestów w Dolinie Rospudy, gdzie za zgodą ministra Szyszki obwodnica Augustowa ma przeciąć cenne torfowiska.

Opinia jego resortu z 6 lutego przesądziła za to to, że trasę niespodziewanie zmieni Wschodnia Obwodnica Warszawy. Ma iść naokoło, przez gminę Halinów, gdzie niczego nieświadomi mieszkańcy postawili w ostatnich latach wiele domów. Współautorem tej koncepcji był w 2004 r. Jacek Wojciechowicz (PO), ówczesny burmistrz Wesołej, a dziś wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za inwestycje. - Nie było naszą intencją podrzucanie komuś kukułczego jaja - przekonywał nas w piątek. I od razu zastrzegł, że gdyby obwodnica powstała jednak w Wesołej "z domu miałby daleko".

Gdzie ją budować? W tej sprawie "oczekuje poważnej rozmowy" z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Ta nie chce drogi w Halinowie, bo byłaby tam o połowę dłuższa i trzeba by pod nią wyciąć o 50 hektarów lasów więcej niż w Wesołej. Tu drogowcy rezerwowali teren od 20 lat.

Minister środowiska mieszka dość blisko, na północ od Traktu Brzeskiego. Jego żona jest dzielnicową radną PiS. Mimo to Jan Szyszko zarzeka się, że nie miało to wpływu na decyzję. Poparła go rada Wesołej, która "protestuje przeciw argumentom ad personam". Wyjaśnień zażądał za to poseł SLD Tadeusz Iwiński.

"Gazeta" dotarła do nagrania audycji w Radiu Maryja tuż po decyzji o zmianie trasy obwodnicy. Padło pytanie do ministra Szyszki o Wesołą. - Nasza dzielnica będzie podzielona na trzy osiedla. Więzi społeczne będą przerwane - mówiła słuchaczka.

- Bardzo się cieszę, że pierwszy głos w tej dyskusji jest z miejsca, w którym się urodziłem. Dokładnie w Starej Miłosnej, z którą jestem związany całe życie. Tam koło kościoła, na tzw. fabryce, była pachnica związana z wierzbami. Myśmy te wierzby sadzili - rozmarzył się minister.

Po czym podkreślił, że jako radny Wesołej przeforsował "uchwałę o mieście ekologicznym". - Bo Wesoła to miasto unikalne, gdzie łoś odtworzył swój szlak migracyjny. Proszę sobie wyobrazić, że zrobiliśmy pełną inwentaryzację ptasią - pochwalił się gość Radia Maryja. Niestety, w pewnym momencie władze miasta zgodziły się, by "ta autostrada przebiegała przez teren Starej Miłosnej". - I stąd wzięły się nieszczęścia, i to bardzo mocne. Chciano zrobić na złość mieszkańcom Starej Miłosnej - przekonywał Jan Szyszko.

W czasie kampanii kandydata PiS na prezydenta Warszawy Kazimierza Marcinkiewicza spotkał się z mieszkańcami. Obaj politycy obiecali, że "trzeba tę obwodnicę wynieść poza teren miasta Wesoła". - Mówiąc prosto: nic straconego - podsumował minister Szyszko i zaprosił do budowy w Wesołej "miasta ekologicznego". Dodał, że w tej sprawie można się z nim kontaktować w ministerstwie i w biurze poselskim albo z jego żoną radną.
Obserwuj wątek
  • tomkrt Re: Jak w Radiu Maryja min. Szyszko odsuwał obwod 24.02.07, 12:21

   Mamy doczynienia z ewidentym konflikem interesów
   Minister Szyszko powinien odstąpić o decydowania w sprawie
   w któej ma swój prywany interes i jego obiektywizm jest bardzo wątpliwy.
   Powinien poprosić swojego przełożonego - czyli premiera o wyznaczenie osoby lub komisji, której przkeazał by pełnomocnictwo do decydowania i podjęcia decyzji za niego w tej konretnej sprawie.

   Cóż jeśli tego nie zrobił i podjął decyzję na korzyść swojeog miasta.
   Premier powinien zareagowć i podjać decyzje o ponownym rozpatrzeniu.

   A los ministra w tym momencie powinien wisieć na włosku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka