Dodaj do ulubionych

Żw: Asfaltowa ścieżka to już obowiązek

02.05.07, 13:37
Asfaltowa ścieżka to już obowiązek
autor: tom, pg, 2007-05-02, Ostatnia aktualizacja: 2007-05-02
www.zw.com.pl/zw2/index.jsp?place=Lead04&&news_cat_id=245&news_id=156986&layout=1&forum_id=32976&page=text
Trasy dla cyklistów, parkingi i stojaki dla jednośladów – mają być obowiązkowe przy wszystkich inwestycjach drogowych.


Postulaty rowerzystów, aby traktowano ich jako równoprawnych uczestników ruchu, z trudem przebijały się do umysłów warszawskich drogowców. Teraz cykliści liczą, że to się zmieni, bo prezydent miasta wydała w tej sprawie specjalne zarządzenie.

To dokument prawa lokalnego obowiązujący w Warszawie. – Zostało w nim jasno zapisane, co jest potrzebne do dobrego rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście – mówi Marcin Jackowski ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. – Teraz, jeśli przy jakiejś inwestycji nie powstanie ścieżka rowerowa, będziemy mogli wystąpić z formalną skargą na inwestora i zarzucić mu nieprzestrzeganie prawa.

Przy wszystkich budowach czy też przebudowach i modernizacji dróg mają powstawać wydzielone trasy dla rowerów, kontrapasy (pas dla rowerów „pod prąd” na ulicy jednokierunkowej) albo wspólne pasy dla autobusów i rowerów. Na drogach lokalnych o małym natężeniu ruchu ulicznego rowerzyści mogą się poruszać po jezdni, ale zarządcy powinni zadbać o ich bezpieczeństwo dodatkowo, uspokajając ruch pojazdów (chodzi np. o montaż progów zwalniających).

Dodatkową zasadą ma być umieszczanie przy obiektach użyteczności publicznej parkingów oraz stojaków dla rowerów. Wreszcie w urzędowym dokumencie zostało zapisane, że nawierzchnia ścieżek ma być z asfaltu, inna jest dopuszczalna tylko po konsultacji z pełnomocnikiem prezydenta ds. rozwoju transportu rowerowego. Cykliści od lat walczyli o to z Zarządem Dróg Miejskich, który ścieżki budował do tej pory głównie z kostki brukowej.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka