Dodaj do ulubionych

Foksal 11,13,15 -Gazeto pomóż

02.12.03, 09:14
Piękne kamienice w środku miasta, przy Trakcie Królewskim, w grnaicach
Pomnika Historii, w poblizu pałącyku MSZ i siedziby SARP, zupełna dewastacja,
skandal. Co miasto na to? Panowie eksperci do pióa, zróbmy akcję, żeby cos z
tym zrobic. My czytelnicy Was wesprzemy!
Obserwuj wątek
    • fima Re: Foksal 11,13,15 -Gazeto pomóż 02.12.03, 12:03
      Potrzebna jest wizja lokalna, która uprzytomni rozmiar dewastacji - i to tak
      szybko, zanim przekroczy ona punkt krytyczny, już bliski.
      Z tego względu jest to absolutny priorytet w działaniach pozaurzędowych. Te
      wspaniałe kamienice na pięknej ulicy cudem ocalały z wojny niemal nietknięte i
      zachowały nawet wystrój wnętrz o niespotykanym już w Warszawie poziomie
      artystycznym. W szczególności dotyczy to kamienicy 13, najbardziej zagrożonej
      bo opanowanej już przez bezdomny i agresywny lumpenproletariat - istny Bronx
      przy Trakcie Królewskim!
      Kamienica stoi otworem, mimo zamurowania frontowej klatki schodowej wejście do
      niej jest z klatki kuchennej. Wizja lokalna musi się odbyć w asyście policji,
      bo lumpy może i wpuszczą ale na pewno nie wypuszczą żywego ciekawskiego.
      Efektem wizytacji powinna być inwentaryzacja tego, co da się uratować i
      odrestaurować, potem społeczny projekt założeń konserwatorskich i hałaśliwy
      nacisk na podjęcie działań ratunkowych.
      Zaś moja prywatna opinia co do perspektyw ratunku jest taka, że należy choć za
      darmo oddać te puste kamienice tej firmie, która w kamienicy na rogu Wilczej i
      E.Plater urządziła hotel "Rialto".
      • mamasita Re: Foksal 11,13,15 -Gazeto pomóż 03.12.03, 11:21
        Byłam tam i rozmawiałam tez z ZDK i mowia ze 11 jeszzce jakos postoi, i nie ma
        nic na wynajem i że 13 nastka jest do remontu ktore ma zrozbic maiasto - na
        pytanie kiedy to mówia ze juz - AKURAT. Nic sie nie dzieje. Bylismy na pdoworku
        i sie wycofalismy bo fakt Bronx na maxa, minał nas nacpany koles ktory zmierzał
        do "swojego mieszkania". Artysic czekaja po 2 lata na wynajem pracowni i miasto
        mowi ze nie ma lokali a wystarczyło wynając te kamienicę, chocby firmom jesli
        nie artystom i nie byłoby problemu a tak ruina kompletna.
        Foksal nr. 15 ma własciciela prywatnego powiedziano mi. no dobrze ale on tez
        powinnien byc zobowiazany żeby w jakims terminie odnowic kamienice, chyba sa
        jakies konsekwencje?
        • mamasita Re: Foksal 11,13,15 -Gazeto pomóż 03.12.03, 11:30
          Ktos to powinnien opisac bo to środek Warszawy i wołają te kamienice na Foksal
          o pomste do nieba. Niech mi niekt nie mowi ze miasto nie am gdzie
          przekwaterowac ludzi, bo sa miejsca które np. ZDK chce wynajmowac na biura a
          ktore maja idiotyczne lokalizajce np na 6 czy 5 pietrze. Nic nie tłumaczy że
          ulica jedna z wizytówek Warszawy - jest niemal celowo zapuszczana.
          A może chodzi o to, że jak kamienice padną to ziemie sprzeda się inwestorowi,
          on zobaowiaze sie utrzymac fasde jedynie i po kłopocie.
          To nie słuchana sprawa w miescie, w którym wojan dokonał takich spustoszeń,
          zeby władze dopuszały sie zbrodni na tkance miasta i niszczyły resztki historii.
        • ryczywol1 Re: Foksal 11,13,15 - do ryczewolta 20.01.04, 13:58
          Czemu tak zapuszczono - nie wiem.
          Wczoraj w tvp1 były sensacje XXw, gdzie klatka schodowa "15" udawała klatkę
          schodową kamienicy w Brukseli w czasie wojny. Powybijane szyby, odrapane
          ściany - może po to tak zapuszczono, zeby można było realizować wojenne filmy.
          Z tego co wiem kamienica jest juz w rękach prywatnych i właśnie trwa
          wykwaterowanie ostatnich legalnych lokatorów (wtym mojej rodziny - ja tam nie
          mieszkam). Prawdopodobnie kamienica zostanie wyremontowana i będą w niej super-
          luksusowe mieszkania dla super-bogatych mieszkańców. Nawet nasuwa mi się kilka
          nazwisk.
          Co do historii - moi dziadkowie wprowadzili się do "15" na jesieni 39 roku,
          uciekając przed Rosjanami (mieli na uwadze perspektywę podziału Polski między
          Niemcy i Rosję na linii Wisły - mieszkali wcześniej na Pradze). Po powstaniu
          mieszkanie (dom) został splądrowany ale nie zniszczony. Po wojnie kamienica
          zostałą upaństwowiona i zabrano połowę mieszkania, dokwaterowano lokatorów,
          którzy potem w jakiś sposób zninęli natomiast zabrana część mieszkania nie
          wróciła do moich dziadków tylko zostałą zamknięta na głucho przez administrację
          i niszczała. W tej chwili nie mozna tam wejść bo podłogi grozą zawaleniem.
          Mniej więcej od 10 lat mieszkanie w "15" miało wyraz permanentnej tymczasowości
          i prowizorki, niestety.
          I wten sposób te 65 lat dobiega właśnie końca.

• korowiow86 Re: Foksal 11,13,15 - do ryczewolta 17.11.04, 20:02
            Odświeżam z wątek sprzed lat, by zacytować odpowiedź od radnego Puławskiego
            (radny ze Śródmieścia, okazał się bardzo pomocny, chyba warto zapamiętać to
            nazwisko) w sprawie katastrofalnej sytacji kamienicy przy Foksal 13. Prosiłem
            go o wymuszenie chociaż zabezpieczenia budynku przed bandami narkomanów.
            Odpowiedź wreszcie wytłumaczyła, dlaczego kamienica jest w tak koszmarnym
            stanie.

Oto odpowiedź:
            "Witam,
            Otrzymałem informację od Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Śródmieście na temat
            sytuacji kamienicy Foksal 13. Przekazuję ją poniżej (pismo w całości
            zacytowane).

Pan
            Paweł Puławski
            Radny
            Dzielnicy Śródmieście

5.11.2004 r.

Dot. budynku przy ul. Foksla 13
            nr. 1296 w rejestrze zabytków,
            kamienica wzniesiona w roku 1898
            według projektu Artura Spitzbartha

W związku z Pana wystąpieniem z dnia 13.10.2004 r., informuję uprzejmie, że
            Zarząd Domów Komunalnych, bezumownie administrujący budynkiem przy ul. Foksal
            13, podjął wszelkie możliwe działania zmierzające do likwidacji zagrożenia,
            jakie może wynikać ze złego stanu technicznego budynku. Budynek zarządzany jest
            przez ZDK bezumownie.
            W wyniku postępowania o zwrot nieruchomości z wniosku spadkobierców byłego
            właściciela, decyzją nr 194/2004 z dnia 01.03.2004 r. Prezydenta m.st. Warszawy
            orzeczono ustanowienie na lat 99 prawo użytkowania gruntu oraz zwrot budynku,
            stanowiącego odrębną od gruntu nieruchomość, wpisanego do rejestru zabytków pod
            nr 1296. Jednak do dnia dzisiejszego nieruchomość nie została przejęta przez
            prawomocnych właścicieli.
            W istniejącej sytuacji Zarząd Domów Komunalnych nie mógł i nie może dokonywać
            żadnych nakładów ponad nakłady konieczne na usunięcie zagrożenia życia i mienia
            mieszkańców. Kamienica wymaga remontu kapitalnego, którego koszt należy
            oszacować wstępnie na 5-6 mln zł. Oprócz remontu substancji budowlanej, należy
            uwzględnić bogaty wystrój architektoniczny, występujący zarówno we wnętrzach
            jaki na elewacjach kamienicy.
            Administracja Domów Komunalnych nr 9, bezumownie administrująca nieruchomością
            przy ul. Foksal 13, nie mogła podejmować żadnych decyzji o remoncie, dokonała
            natomiast następujących zabezpieczeń:
            - zamurowano okna parteru oraz wejścia do nieużytkowanych klatek schodowych,
            - zabito deskami drzwi do lokali na klatce zamieszkałej,
            - zamontowano na elewacji od ulicy Foksal metalowe zadaszenie z siatką stalową,
            zabezpieczające przed spadającymi elementami elewacji,
            - przed wejściami do klatek schodowych postawiono drewniane zadaszenia,
            - zawieszono tabliczki informujące o występującym zagrożeniu.
            Skuteczne zabezpieczenie nie jest jednak możliwe na użytkowanej klatce
            schodowej, która musi być udostępniona dla osób zamieszkujących w lokalach nr
            16 i 27 – pozostałe lokale zostały opróżnione.
            Do czasu rozstrzygnięcia toczącego się postępowania sądowego o eksmisję nie ma
            możliwości wyprowadzenia bezumownych lokatorów, gdyż obecnie obowiązujące
            przepisy nie dają podstawy do eksmisji bez wyroku sądowego przez organy
            egzekucyjne. Tym samym nie ma możliwości pełnego zamknięcia wstępu na
            dziedziniec prze wrota bramne od strony ulicy.

(Jerzy Łuszczyk/"

Podobnie jak między innym w sprawie kamienic na Mokotowskiej - prywatny
            właściciel jeszcze gorszy od ZDK...
            • sluzewiaczek Ciekawostka... 17.11.04, 22:44
              Hmm...bardzo ciekawe informację.
              Jestem absolutnie za tym, żeby oddawać właścicielom ich obiekty, ale w ostatnim
              czasie tacy spadkobiercy zazwyczaj chcą się wzbogacić na działce w centrum
              miasta, wartej miliony i mają gdzieś zabytek(przykład:wałkowana już nie raz
              Marszałkowska 45).
              Swoją drogą, byłem na Foksal około tygodnia temu i (mam nadzieje, że nie mylę
              numeru) spacerując po podwórzy kamienicy przy Foksal 13, zobaczyłem faceta,
              wyglądającego całkiem kulturalnie, który z pierwszego piętra (jakby ze swojego
              mieszkania) wyrzucał jakieś graty. Spytałem się, czy jeszcze ktoś tu mieszka, a
              On odparł mniej więcej tak:
              "Narazie nie, bo budynek idzie do remontu". Mówiąc szczerze, byłem
              zaskoczony...niestety nie znam szczegółów...pzdr.
    • pbd2 Rialto - nie da rady... 20.11.04, 10:41
      Niestety, obawiam się, że ta firma od hotelu Rialto na razie przycichnie.
      Współwłaścicielka jest żoną jednego z udziałowców większościowych firmy J&S,
      łączonej z aferą Orlenu - trudno przypuszczać, aby ktoś robił z nią większe
      interesy w dziedzinie tak widocznej gołym okiem, jak budownictwo, póki działa
      komisja śledcza. A szkoda, bo widać, że oni dbają o substancję zabytkową.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka