Dodaj do ulubionych

zakaz w lewo zawsze zakazem zawracania?

27.09.05, 23:56
Zastanawiam się ostatnio czy zawsze tak jest. Wydaje mi się że taką regułę
pamiętam z kodeksu, natomiast moja mama twierdzi że nie zawsze tak jest -
dyskutowałyśmy na przykładzie ronda de Gaulle'a w Warszawie: jako że ruch na
Nowym Świecie jest zamknięty dla "zwykłych śmiertelników", w Alejach
Jerozolimskich przed rondem widnieje znak zakazu w lewo. Czy to oznacza że na
tym rondzie nie można zawrócić Alejami z powrotem do centrum?
Obserwuj wątek
    • vtec_z Re: zakaz w lewo zawsze zakazem zawracania? 28.09.05, 07:08
      Masz dobrą pamięć :-) - poniżej przepis regulujący tę sprawę.
      A co omawianego skrzyżowania - organizator ruchu prawdopodobnie chciał
      usprawnić ruch w tym miejscu bo przewidywał, że chętnych do zawracania bedzie
      zbyt dużo (na wsześniejszym skrzyżowaniu z Kruczą też jest zakaz skrętu w lewo)
      i będą blokować możliwość jazdy autobusów (które mogą skręcać) oraz samochodów
      wyjeżdżających od strony placu Trzech Krzyży. Niestety koszt to brak możliwości
      zawracania i utrudniony dojazd do Smolnej.


      Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji
      z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych

      § 22. 1. Znaki:
      1) B-21 "zakaz skręcania w lewo",
      2) B-22 "zakaz skręcania w prawo"
      zabraniają skręcania w kierunku wskazanym na znaku; ponadto znak B-21 zabrania
      zawracania.
      2. Zakazy wyrażone znakami B-21 i B-22 obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu,
      z zastrzeżeniem ust. 3.
      3. Znaki B-21 i B-22 znajdujące się w obrębie skrzyżowania dotyczą tylko
      najbliższej jezdni, przed którą zostały umieszczone.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka