Dodaj do ulubionych

15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST

13.11.05, 11:44
W sobotę 12 listopada rozpoczęła się 15 edycja międzynarodowego konkursu
łamigłówkowego - PQRST.

Zadania są umieszczone na stronie: <a
href=www.otuzoyun.com/pqrst/index.html target=_blank>konkurs
PQRST</a>.

Rozwiązuje się spokojnie - bo na 10 zadań jest ponad tydzień czasu -
odpowiedzi trzeba wysłać do 8-mej rano w niedzielę 20 listopada.
Ostatnio (w 14-tej edycji) startowało 217 osób w tym 17 z Polski.
Pod powyższym adresem są również zadania wraz z rozwiązaniami z 14
poprzednich edycji PQRTS. Nie ma nagród - więc startuje się dla satysfakcji -
a również i "dla sławy" jak ktoś dobrze wypadnie - tak jak Sławek Wójcik,
który w ostatniej edycji PQRST wraz z ośmioma innymi osobami zajął pierwsze
miejsce.

Zadania są różnorodne i ciekawe. Dwa spośród nich to zadania, w których
trzeba znaleźć rozwiązania z jak najwiekszą liczbą punktów. Patrząc na te
właśnie zadania można sądzić, że mało prawdopodobne jest aby - tak jak
poprzednim razem - maksymalny wynik w konkursie osiagnęło kilka osób.

Gorąco namawiamy wszystkich do rozwiązywania i wysyłania rozwiązań.
--
tororo
www.sfinks.org.pl
Obserwuj wątek
    • spamik4 Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 16.11.05, 22:28
      Zadanie nr 05, to kompletny galimatias ! Napisałem do autora i jedyna
      odpowiedź, którą otrzymałem, to jest idiotyczna poprawka uwzględniona w erracie.
      Tymczasem w tekście zadania jest pełno błędów. Już w przykładzie: jeżeli
      zaczyna się od "P", to (uwzględniając pierwszą strzałkę jako poprawioną w
      ereracie), następna (rozwidlenie) i kolejna, są również źle ! Nie wiem, czy ja
      dobrze interpretuję ? Wg ogólnie przyjętych zasad, strzałki pokazują nie tylko
      kierunek wyjazdu, ale również, skąd trzeba wjechać do danej kratki.
      W tej sytuacji (już we właściwej tabelce), jak wjechać do dwóch dolnych kratek
      z rozwidlonymi strzałkami ? Jak przejechać strzałkę znajdującą się po prawej
      stronie kratki parkingu "P" ? Przecież w ten sposób należałoby zakończyć w
      kratce, która j3est prze4znaczona do rozpoczęcia.
      Dla mnie to jakaś paranoja !!! Może ktoś wie coś więcej ?
      Pozdrawiam
      Zdzisiek
      • cardemon Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 17.11.05, 00:56
        Przyznaję, że można się pogubić, ale zadanie jest absolutnie rozwiązywalne.
        Znaki należy traktować tak, jak się je widzi, czyli strzałka skierowana w prawo
        oznacza nakaz skrętu w prawo. Jeśli więc wjeżdżamy na takie pole "od góry" (góra
        jest na górze kartki papieru), to musimy na tej strzałce skręcić "w lewo", choć
        właściwie skręcamy w prawo (orientując kartkę zgodnie z kierunkiem ruchu).
        Podobnie strzałka skierowana do góry oznacza nakaz jazdy na wprost. Na takim
        polu nie można więc dokonać skrętu. Z której strony nie wjedziemy, musimu jechać
        dalej prosto przynajmniej o jedno pole.
        Pozdrawiam, życzę powodzenia z tą zagadką.
        CdM
          • spamik4 Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 17.11.05, 20:13
            Hej !
            Dzięki ! To wyjaśnia sprawę. Nie miałem do czynienie z takimi łamigłówkami. Nie
            przepadam za nimi, ale z braku laku....
            Przeżywam rozkosze łamania...tabliczki czekolady, której nie można ugryźć
            (puzzle 08) i bawię się w piromana (puzzle 10). To drugie lepsze, bo chociaż
            maksymalizacja iloczynu ma coś wspólnego z matematyką.
            Pozdrawiam
            Zdzisiek
    • grad31 zadanie nr 4 19.11.05, 19:43
      Znam angielski na tyle słabo, że nie jestem pewien,
      czy w tym zadaniu chodzi o podanie ilości namiotów, do których z północnej
      i zachodniej strony mają swoje drzewa, czy też o liczbę namiotów, które są
      z północnej i zachodniej strony swoich drzew. Proszę o pomoc.
    • kielpis Jakie wyniki? 21.11.05, 11:21
      Witam,
      Wysłałem rozwiązania i z niecierpliwością czekam na ogłoszenie wyników. Możecie
      się podzielić tym co wam wyszło? Które zadanie sprawiło wam najwięcej kłopotów?

Pozdrawiam,
      Kiełpiś
    • cardemon Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 21.11.05, 20:57
      Konkurs był bardzo interesujący. Jeszcze raz podziękowania dla Tororo. Tym razem
      i ja spróbowałem swoich sił, choć z braku czasu absolutnie nie powinienem się
      tego podejmować. :(
      W zasadzie "przerobiłem" szybko 7 pierwszych zagadek, a potem było mi szkoda nie
      wysłać wyników, więc przy ostatnich trzech poszedłem "po łebkach". Dla mnie więc
      wynik 300 pkt. przy krzyżówce jest rewelacyjny.
      Przy zapałkach natomiast wydaje się, że teoretycznie optymalne rozwiązanie to
      3^30=2.06*10^14. Oczywiście nie ma możliwości osiągnięcia takiego wyniku w
      praktyce. Moim zdaniem najlepszy wynik to 3^26*2^6=162679413013056=1.63*10^14 i
      taki wynik podałem nie wgłębiając się dalej w rozważania.
      Ciekawi mnie natomiast bardzo co uzyskaliście z dzielenia tabliczki czekolady,
      bowiem te zadanie zmogło mnie niesamowicie. Mój wynik to 99.

Pzdr,
      CdM
      • spamik4 Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 21.11.05, 23:32
        Taaa. Masa czasu ! Ja początkowo też miałem 99, ale później, po sprawedzeniu,
        okazało się, że jedną konfigurację policzyłem podwójnie i wyszło ostatecznie
        98. Czy jednak czegoś nie przepuściłem - gwarancji nie mam. Nie mam również
        siły ani ochoty na ponowne sprawdzanie.
        Co do palenia, to niestety udało mi się uzyskać tylko 22 trójki. Reszta to po
        dwie (12*2). Zaczynałem od środka. W sumie 1,28x10^14.
        Pozdro
        Spamik
      • kielpis Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 22.11.05, 13:09
        cardemon napisał:

> Przy zapałkach natomiast wydaje się, że teoretycznie optymalne rozwiązanie to
        > 3^30=2.06*10^14. Oczywiście nie ma możliwości osiągnięcia takiego wyniku w
        > praktyce. Moim zdaniem najlepszy wynik to 3^26*2^6=162679413013056=1.63*10^14
        > i taki wynik podałem nie wgłębiając się dalej w rozważania.

Hm. Znaczy jako odpowiedź wysłałeś wynik, a nie rysunek?

Pozdrawiam,
        Kiełpiś
          • grad31 Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 22.11.05, 16:50
            Moje statki: na B2 początek wielomasztowca skierowany w górę, D1 - początek
            wielomasztowca skierowany w prawo i na C3 początek wielomasztowca skierowany w
            dół.
            Istnieją takie trzy podpowiedzi, które uniemożliwiają ulokowanie wszystkich
            okrętów, co stwarza zagrożenie, że być może istnieją lepsze rozwiązania.
            Mimo usilnych starań mi nie udało się znaleźć takowych.

• kielpis Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 23.11.05, 09:27
              grad31 napisał:

> Istnieją takie trzy podpowiedzi, które uniemożliwiają ulokowanie wszystkich
              > okrętów, co stwarza zagrożenie, że być może istnieją lepsze rozwiązania.
              A to nie jest tak, że zawsze będziesz conajmniej miał 4 podpowiedzi? (Odbicia w
              poziomie i w pionie). Chyba że piszesz o trzech takich układach?

Pozdrawiam,
              Kiełpiś
            • cardemon Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 23.11.05, 14:59
              grad31 napisał:

> Moje statki: na B2 początek wielomasztowca skierowany w górę, D1 - początek
              > wielomasztowca skierowany w prawo i na C3 początek wielomasztowca skierowany w
              > dół.
              > Istnieją takie trzy podpowiedzi, które uniemożliwiają ulokowanie wszystkich
              > okrętów, co stwarza zagrożenie, że być może istnieją lepsze rozwiązania.
              > Mimo usilnych starań mi nie udało się znaleźć takowych.

Nie bardzo rozumiem. W zadaniu chodziło o to, by na planszy 4x5 umieścić jak
              najmniej kawałków okrętów tak, by dalsze ulokowanie całej floty było
              jednoznaczne. Twoj układ B2-dwumasztowiec w dół, D1-dwumasztowiec w lewo,
              C3-dwumasztowiec w górę daje zbyt dużo stopni swobody na rozmieszczenie reszty
              floty.

pzdr. CdM
              • Gość: pafcio Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST IP: *.aster.pl / *.aster.pl 23.11.05, 17:36
                > Nie bardzo rozumiem. W zadaniu chodziło o to, by na planszy 4x5 umieścić jak
                > najmniej kawałków okrętów tak, by dalsze ulokowanie całej floty było
                > jednoznaczne. Twoj układ B2-dwumasztowiec w dół, D1-dwumasztowiec w lewo,
                > C3-dwumasztowiec w górę daje zbyt dużo stopni swobody na rozmieszczenie reszty
                > floty.
                dlaczego? czteromasztowiec może być tylko w kolumnie A, dwa trzymasztowce w
                kolumnach D i E. dwumasztowce muszą być te, które zostały w części pokazane i w
                pozostałych czterech polach jednomasztowce. wszystko gra

pozdrawiam
                • cardemon Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 23.11.05, 21:48
                  Gość portalu: pafcio napisał(a):

> > Nie bardzo rozumiem. W zadaniu chodziło o to, by na planszy 4x5 umieścić
                  > jak
                  > > najmniej kawałków okrętów tak, by dalsze ulokowanie całej floty było
                  > > jednoznaczne. Twoj układ B2-dwumasztowiec w dół, D1-dwumasztowiec w lewo,
                  > > C3-dwumasztowiec w górę daje zbyt dużo stopni swobody na rozmieszczenie r
                  > eszty
                  > > floty.
                  > dlaczego? czteromasztowiec może być tylko w kolumnie A, dwa trzymasztowce w
                  > kolumnach D i E. dwumasztowce muszą być te, które zostały w części pokazane i w
                  >
                  > pozostałych czterech polach jednomasztowce. wszystko gra
                  >
                  > pozdrawiam

Masz absolutnie rację, Pafcio. Dzięki za zwrócenie mi uwagi. Po prostu pomyliłem
                  kierunki i na D1 umieściłem początek wielomasztowca skierowany w prawo. Mea
                  culpa. :(
                  Grad31, zwracam honor!

pzdr.
            • cardemon Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 23.11.05, 21:35
              grad31 napisał:

> Moje statki: na B2 początek wielomasztowca skierowany w górę, D1 - początek
              > wielomasztowca skierowany w prawo i na C3 początek wielomasztowca skierowany w
              > dół.

Nie bardzo mi się to jakoś zgadza. Wprowadziłbym drobną korektę: B2 i C2
              początek wielomasztowca skierowany w górę, D3 początek wielomasztowca skierowany
              w dół. Jednym słowem na B1-B2, C1-C2, D3-D4 znajdują się dwumasztowce. Ułożenie
              reszty floty jest jednoznaczne. (A-E - koordynaty poziome, 1-4 - pionowe)

Pozdrawiam,
              CdM, który zawalił zadanie 6 :(
      • Gość: xaoo Re: Kto pomoże ? IP: *.gemini.net.pl / *.gemini.net.pl 24.11.05, 22:44
        Tlumaczenie, mam nadzieje ze w miare zrozumiale:)

1.Zaczernij jeden kwadrat tak aby na pozostalych polach mozna bylo tylko na
        jednen sposob ulokowac pokazane pentomina(moga byc obrocone lub lustrzane
        odbicie).

2.Wpisz w kola cyfry od 1 do 9, kazda dokladnie jeden raz. Dla kazdej cyfry
        zostala podana suma cyfr z nia polaczonych.

3.Uloz polowki domina w 9 miejsc na planszy, tak aby liczby na diagramie byly
        rowne sumie kropek w odpowiednim wierszu, kolumnie i przekatnej. Polowki domina
        nie moga byc obracane ani odbite w lustrze.

4.Kolo kazdego drzewa, na jednej z krawedzi, znajduje sie namiot. Namioty nie
        stykaja sie ani bokami ani rogami. Liczby okreslaja ile namiotow znajduje sie w
        danym wierszu/kolumnie. Znajdz polozenie wszystkich namiotow.

5.Zaczynajac od znaku 'parking' przejdz przez wszystkie pola konczac na
        znaku 'stop'. Nie mozesz przechodzic dwa razy przez to samo pole, ani przecinac
        swojej drogi. Strzalki pokazuja w ktora strone nalezy isc.

6.Rozmiesc kilka podpowiedzi na siatce o wymiarach 4x5 tak aby jednoznacznie
        mozna bylo ulokowac na niej cala flote. Jaka jest minimalna liczba podpowiedzi?

7.Wpisz liczby one, two, three, four, five, six w kazdym wierszu, kazdej
        kolumnie i kazdym zaznaczonym obszarze 2x3 tak aby suma liter wpisanych w kazdy
        obwiedziony linia przerywana obszara byla taka sama.

8.Masz tabliczke czekolady o wymiarach 5x9, chcesz ja podzielic na 4 czesci
        lamiac wzdluz prostych lini miedzy kostkami. Za kazdym razem odrywasz jednen
        kawalek. Ile jest takich mozliwych podzialow, w ktorych kazdy kawalek ma inne
        pole? (np podzial 5-5-14-21 sie nie liczy)

9.Uloz krzyzowke z wszystkich wypisanych wyrazow, kazde slowo musi byc czytane
        albo z lewa na prawo albo z gory na dol, wszystkie slowa musza byc ze soba
        polaczone, w krzyzowce nie moze powstac zadne inne 'slowo' kiedy skonczysz.
        Twoj wynik to 30x(liczba skryzowan slow)-2x(pole najmniejszego prostokatnego
        obszaru w jaki mozna wpisac krzyzowke)

10.Uloz zapalki wzdluz lini na pokazanej siatce, a nastepnie przyloz ogien w
        punkcie w ktorym linie sie przecinaja. Zapalka pali sie tylko od strony gdzie
        ma siarke i pali sie dokladnie 1 minute. W kazdej minucie eksperymentu policz
        liczbe zapalek ktore sie pala. Uzyskaj jak najwieksza liczbe (liczba zapalek
        palacych sie w 1 min)x(liczba zapalek palacych sie w 2min)x...
    • spamik4 Re: 15 edycja międzynarodowego konkursu PQRST 02.12.05, 09:19
      A wyników nadal nie ma. Miało być w okresie tygodnia. Jurie chyba siedzi po
      nocach i sprawdza rozwiązania dwóch ostatnich zadań. Jurie pewnie niezbyt
      świadomie napędziło sobie roboty. Sprawdzenie takich zadań dla np. dwusetki
      udziałowców, to masa pracy. Ale z drugiej strony, nie będzie równolegle 10 osób
      na 1-szym miejscu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka