Dodaj do ulubionych

Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii

07.12.05, 17:59
Oto czwarta zagadka w naszym konkursie.

Artlandia i Zenodia były w stanie wojny. Wywiad Artlandii odkrył, że w pewnym
mieście w Zenodii wielce prawdopodobnie produkowana jest śmiercionośna broń. W
mieście tym było 12 fabryk i wiadomo było, że co najwyżej w trzech z nich może
być wytwarzana ta broń. Artlandia wysłała więc swojego szpiega do Zenodii z
zadaniem, by ten zdobył i przesłał szyfrem do centrali wywiadu informację, w
których z tych 12 fabryk wytwarza się tę broń. Zawczasu uzgodniono, że
informacja ta zakodowana będzie za pomocą jednej liczby, która jednoznacznie
określi, jakie trzy (lub dwie, lub jedna, lub żadna) z 12 fabryk produkują tę
broń i przez to mają być zbombardowane. Szyfr został ustalony w następujący
sposób: wpierw każdej fabryce przypisano odpowiednią liczbę naturalną,
następnie posiadający ten zestaw szpieg miał w szyfrogramie przesłać sumę
liczb odpowiadających namierzonym fabrykom, ewentualnie sumę dwóch z nich
(jeśliby tylko dwie produkowały broń) lub liczbę równą tej jednej, lub po
prostu zero (gdyby żadna z fabryk nie produkowała broni). Oczywiście ta jedna
ostateczna liczba-suma musiała być absolutnie jednoznaczna. Dla przykładu
przypuśćmy, że do zakodowania są maksymalnie trzy obiekty. Można im
przydzielić odpowiednio liczby 10, 11, 12. Teraz każda suma jednoznacznie
określi, o jaki zbiór nam chodzi. 21 wskaże na 10+11, 22 na 10+12, 33 na
10+11+12 itd. Każda suma oznacza po prostu inny zbiór. Oczywiście zadanie dla
szpiega byłoby bardzo łatwe, gdyby mógł przypisać dowolnie duże liczby
kolejnym fabrykom, np. 10, 100, 1000, 10000 itd. Ale rzecz w tym, żeby
największa możliwa suma, jaką ma przekazać do Arlandii, była jak najmniejsza i
to z wielu powodów, choćby zminimalizowania zagrożenia przechwycenia i
rozszyfrowania wiadomości przez kryptologów Zenodii.

Jaki zestaw 12 liczb naturalnych, dzięki któremu możliwe było jednoznaczne
zakodowanie w powyżej opisany sposób trzech z dwunastu fabryk produkujących
broń, opracowali szyfrolodzy Artlandii biorąc pod uwagę, że największa suma
trzech liczb z tego zbioru była najmniejsza z możliwych?

W rozwiązaniu podaj po prostu największą sumę, jaka może widnieć w
szyfrogramie szpiega z Artlandii.

Jury zezwala każdemu łamigłówkowiczowi na podanie do dwóch rozwiązań (czyli
można się poprawić). Za najlepsze rowiązania tej zagadki będą przydzielone
punkty 5, 3 i 1.
Jury zastrzega sobie prawo do zamknięcia zagadki w 'odpowiednim' momencie,
czyli w dwóch przypadkach:
1)Gdy "optymalna"* odpowiedź padnie po raz drugi.
2)Jeśli "optymalna"* odpowiedź nie padnie dwukrotnie, to zagadka będzie
zamknięta najpóźniej 22 grudnia.

*"Optymalna" odpowiedź jest pewną liczbą w posiadaniu jury, ale jury nie ma
pewności, że te rozwiązanie jest najlepsze. Może bowiem być tak, że ktoś z
łamigłówkowiczów znajdzie lepsze rozwiązanie... :)

Wszystkim łamigłówkowiczom życzę powodzenia.
CdM
Obserwuj wątek
    • uller 2030 07.12.05, 18:16
      moja odp to: 2030
    • Gość: pafcio Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.aster.pl / *.aster.pl 07.12.05, 18:17
      310
      • Gość: pafcio Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.aster.pl / *.aster.pl 07.12.05, 18:25
        298
        • kornel-1 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 07.12.05, 18:34
          No pięknie... szybko się "wyprzytykałeś" z dozwolonej liczby odpowiedzi...
          Podałem wynik zbliżony do odpowiedzi Ullera, a teraz zacznę myśleć ;-)

k.
          • Gość: pafcio Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.aster.pl / *.aster.pl 07.12.05, 18:38
            no niestety i to z powodu błędu rachunkowego:) w takim razie poza konkursem
            podaje moją odpowiedź - 3584
            • uller Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 07.12.05, 18:44
              Ale pocieszę cię że gdyby szpieg miał pełną swobodę kodowania (nie musiałby
              nadawać z góry okreslonych numerków i sumowac ich) to - moim zdaniem - wynik
              298 byłby optymalny.

Pozdrawiam
              Uller

P.S. Ja swoja druga mozliwa odpowiedź wykorzystam (ewentualnie) dopiero po
              głebokiej analizie :)
              • cardemon Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 08.12.05, 01:26
                uller napisał:

> Ale pocieszę cię że gdyby szpieg miał pełną swobodę kodowania (nie musiałby
                > nadawać z góry okreslonych numerków i sumowac ich) to - moim zdaniem - wynik
                > 298 byłby optymalny.

W zasadzie to potrzebowałby 299 kodów, 298 dla wszystkich możliwych podzbiorów
                trzy-, dwu- i jednoelementowych (np. liczba 51 wskazywałaby na fabryki A, B i C)
                i jedną tę ostatnią, żeby nadać, że żadna fabryka nie produkuje broni. Łatwiej
                chyba jednak zapamiętać 12 liczb, niż 299 układów. :)

Pozdrawiam,
                CdM
                • uller Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 08.12.05, 08:34
                  zgadza sie - wszystkich kodów mamy 299 ale jak numerujemy je od zera to
                  największą liczbą (mozliwie najmniejszą) będzie 298.

Zapamietanie 299 kodów nie było by znowu takie trudne, ale to była by juz inna
                  bajka. :)

Pozdrawiam
                  Uller.
            • spamik4 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 07.12.05, 21:55
              Czyżby to było właściwe rozwiązanie? Chyba jednak nie ! Popełniłem ten sam błąd!
              Przy ograniczeniu do 3-ch z 12-stu, to będzie jednak mniej ! Muszę trochę
              pomyśleć. Nie ma się co śpieszyć.
    • kornel-1 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 07.12.05, 18:28
      2029
      • kornel-1 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 07.12.05, 22:59
        ano... machnąłem się o tę jedynkę.... nie dodałem do 1103 jedności. A
        sprawdzxałem to kilka razy :(
        Trudno, mam jeszcze jedną szansę ;-)
        k.
        • kornel-1 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 08.12.05, 02:17
          Trudno i darmo - idę spać. Spaliłem prawie procesor :(
          Wykorzystuję swoją drugą szansę i mówię 981.
          Nie mam już sił sprawdzać tej sumy.

Przy okazji: tamta liczba 2030... Muszę powiedzieć, że trochę mi Cardemon
          podpowiedział z tym Fibonaccim (wspomniał o nim w poprzedniej zagadce).
          k.
          • kornel-1 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 08.12.05, 21:07
            kornel-1 napisał:

> Trudno i darmo - idę spać. Spaliłem prawie procesor :(
            > Wykorzystuję swoją drugą szansę i mówię 981.
            > Nie mam już sił sprawdzać tej sumy.

A szkoda, że nie sprawdziłem. Niestety - jedna z 12 liczb jest zła. Na
            szczęście zła deklaracja zmiennej w moim programiku nie spowoduje rozbicia
            sondy o Mars. Mam już inną liczbę (niestety większą) ale skoro i tak już
            wypadłem z konkursu - popracuję jeszcze.
            k.
    • Gość: darkin Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.mimuw.edu.pl / *.mimuw.edu.pl 07.12.05, 19:03
      737
      • Gość: darkin Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.mimuw.edu.pl / *.mimuw.edu.pl 07.12.05, 19:24
        1401
        • Gość: darkin Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.12.05, 20:39
          1334 (juz poza konkursem i "na dopingu" :( )
    • Gość: krzysiek Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.centrala.kbsa / *.kredytbank.com.pl 07.12.05, 20:05
      1401

• spamik4 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 07.12.05, 20:07
      3584
      Pewien ciąg z pewnym "wkrętem". Ciąg jest logiczny, ale wkręt ?
    • Gość: slawek Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 07.12.05, 22:27
      2030
      • Gość: slawek Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.siedmiorog.pl 21.12.05, 16:32
        1105
    • spamik4 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 07.12.05, 23:15
      1104+600+326=2030
    • grad31 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 08.12.05, 00:23
      1346.
      Korzystając z okazji pozdrawiam wszystkich miłośników łamigłówek,
      z cardemonem na czele.
      • bbaju Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 08.12.05, 09:40
        2029

B
      • grad31 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 09.12.05, 08:18
        1401.
    • rafa3 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 08.12.05, 11:33
      1703
    • Gość: s1macio Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.radzionkow.net 08.12.05, 13:11
      2^11 a suma trzech najwiekszych wyrazów wynosi 3582
    • Gość: s1macio Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.radzionkow.net 08.12.05, 14:35
      1,2,4,8,15,28,52,96,177,326,600,1104 czyli 326 + 600 + 1104 = 2030
      • uller Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 08.12.05, 14:48
        Widzę że chyba nie wyczułes intencji Cardemona.
        Aby nie psuć zabawy innym i nie sugerowac toku rozumowania (np. ktoś może zająć
        sie optymalizacja naszego rozwiązania przez połączenie z innym przedstawionym
        rozwiązaniem) najpierw każdy sygnalizuje swój wynik, bez pełnego rozwiazania.
        Pełne rozwiązania każdy z nas przedstawia dopiero po zamknięciu zagadki aby
        zweryfikować czy ktos nie podal dobrego wyniku przez pomyłkę :)

Pozdrawiam
        Uller.
    • Gość: GZorba Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.dialup.telenergo.pl 08.12.05, 16:56
      witam
      nie bede zbytnio oryginalny i zglaszam odpowiedz 1401
      ps. nie byloby lepiej gdyby zadania oglaszac na czas weekendu, np. w piatek
      wieczorem? nie kazdy ma czas w tygodniu. ale to tylko drobna sugestia:)
      pozdrawiam
      • cardemon Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 09.12.05, 05:02
        Gość portalu: GZorba napisał(a):

> ps. nie byloby lepiej gdyby zadania oglaszac na czas weekendu, np. w piatek
        > wieczorem? nie kazdy ma czas w tygodniu. ale to tylko drobna sugestia:)

Czas nadawania zagadek był już kiedyś przedmiotem dyskusji. Prawie nikt nie
        chciał łamigłówek na weekend. Ale pozostaję otwarty na propozycje. Może uda się
        uzyskać w tej sprawie jakiś kompromis.

Pozdrawiam, CdM
    • Gość: grzesiek Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 08.12.05, 20:15
      401
    • Gość: Kiełpiś Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.12.05, 23:48
      Hm. 93?
      • Gość: Kiełpiś Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.12.05, 23:52
        Chociaż jak patrzę na odpowiedzi innych to coś mi nie pasuje ;)
        Sprawdzę jeszcze raz
        • Gość: Kiełpiś Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.12.05, 00:16
          To jeszcze raz ja. Jarząbek. 2030
          • Gość: Kiełpiś Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.05, 15:02
            Poza konkursem, jako że 2 odpowiedzi już podałem, podaję trzecią, optymalną.
            1041. Ale na piechotę nie dałem rady, trzeba było zaprząc Excela i Visual Basic

Pozdrawiam,
            Kiełpiś
            • Gość: Kiełpiś Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.05, 15:03
              Znaczy 1401, litrówka ;)
            • Gość: jancia Do kiełpisia i innych IP: *.radzionkow.net 12.12.05, 21:49
              Czy ktoś moze przesłać np. na maila algorytm np. w excelu obliczający wszystkie
              te sumy ?? jancia.k@interia.pl
              • kornel-1 Re: Do kiełpisia i innych 12.12.05, 23:40
                Gość portalu: jancia napisał(a):

> Czy ktoś moze przesłać np. na maila algorytm np.
                >w excelu obliczający wszystkie te sumy ??

Cała filozofia jest nie w napisaniu algorytmu, który by sprawdzał te sumy lecz
                w jego optymalizacji, tak, by się uwinąć przed 2008 rokiem.

kornel
                PS. darkin i grzesiek: czujcie mój oddech na karku!
                ;-p

• uller Re: Do kiełpisia i innych 13.12.05, 10:02
                Zgadzam się że bez programu sprawdzajacego sumy naszych ciagów zadanie staje
                się nużące. Pod podanym niżej adresem wrzuciłem program który pomaga w
                sumowaniu. Jak ktoś go potrzebuje to niech sciągnie rozpakujcie i przeczyta
                plik CzytajTo.txt z instrukcją obsługi
                uller.republika.pl/Szpieg.zip
                Mam nadzieję że nie naruszyłem zbyt poważnie regulaminu.
                Pozdrawiam
                Uller

P.S. Na razie jestem około setki gorszy od najlepszego znalezionego do tej pory
                ciagu :)
              • Gość: kiełpiś Re: Do kiełpisia i innych IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.12.05, 11:52
                Poszło na prv. W kolumnie A1:a12 ustaw sobie ile życzysz liczb, kolejne
                zastępując literką "n". I kliknij na przycisk.

Pozdrawiam,
                Kiełpiś
                • Gość: jancia Re: Do kiełpisia i innych IP: *.radzionkow.net 14.12.05, 09:42
                  Nie rozumię o co chodzi w kolumnie "j". No i jak sprawdzić czy dana suma sie
                  juz nie powtórzyła ?? pozdrawiam
                  • Gość: kiełpiś Re: Do kiełpisia i innych IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.12.05, 10:18
                    Kolumna "j" zlicza ile razy wystąpiła liczba z kolumny "i" (od 1 do 2030) w
                    kolumnie "d", która zawiera wszystkie możliwe kombinacje 12 liczb z kolumny "a".
                    "k1" to maksymalna liczba wystąpień dowolnej z liczb w "i".
                    Kod, ogólnie rzecz biorąc ustawia w n-tym wierszu kolumny "a" wartość z wiersza
                    n-1 zwiększoną o 1 i zwiększa ją o 1 aż do osiągnięcia "k1"=1 (czyli żadna z
                    możliwych do uzyskania sum się nie powtarza). Potem przechodzi do kolejnego
                    wiersza w kolumnie "a"

Pozdrawiam,
                    Kiełpiś
                  • Gość: jancia Do kiełpisia IP: *.radzionkow.net 14.12.05, 10:19
                    Ok juz rozumię :) dziekuje i pozdrqwiam
    • cardemon Wyniki na półmetku 09.12.05, 04:57
      Po dwóch dniach stawka wyścigu w tym zadaniu wygląda nastepująco (przy
      założeniu, że nikt sie nie pomylił), @ oznacza, że dany łamigłówkowicz już skończył:

1346 – Grad31
      1401 – Darkin@, Krzysiek, Gzorba
      1703 – Rafa3
      2029 – Bbaju
      2030 – Uller, Kornel@, Sławek, Spamik@, S1macio@, Kiełpiś@
      3584 – Pafcio@

----------------------
      Oraz 1334 po wypadnięciu Darkina i dziwnie mała liczba Grześka = 401.

Krótkie sprostowanie na początek. Suma, jaką prosiłem podawać w rozwiązaniu, nie
      jest jeszcze samym rozwiązaniem, to tylko "namiar" na rozwiązanie. Namiar w tym
      celu, żeby łatwo zorientować się było, kto ma lepszy zestaw liczb bez zdradzania
      ich. Nikomu nie będzie liczona pomyłka popełniona w dodawaniu, liczy się tylko
      zbiór konkretnych dwunastu liczb, tak więc Kornelowi jak najbardziej uznaję sumę
      2030. Podobnie Pafciowi 3584, bo pierwsze dwie podane przez niego liczby to
      najwyraźniej jedna i ta sama próba liczenia czegoś innego, niż poszukiwana suma.
      Myślę też, że Bbaju zrobiła podobny błąd przy dodawaniu jak Kornel, niech da po
      prostu znać, nie będzie to jej liczone.
      W każdym bądź razie, wyścig trwa nadal! Chciałbym tylko szeptem podpowiedzieć,
      że osoby które pomimo, iż już nie mogą poprawić swojej lokaty końcowej, mogą
      znacząco wpłynąć na sposób rozdania punktów...

Pozdrawiam wszystkich łamigłówkowiczów.
      CdM
      • kornel-1 Re: Wyniki na półmetku 09.12.05, 09:34
        Ja jednak - mimo otrzymania @ - zgłoszę swoje inne rozwiązanie: 1185.

Kornel

PS. Co prawda, mógłbym zalogować się z innego konta wpływając ewentualnie na
        rozkład punktów, wolę jednak być roztrzepanym kornelem-1
        • Gość: darkin Re: Wyniki na półmetku IP: *.mimuw.edu.pl / *.mimuw.edu.pl 09.12.05, 10:27
          1064

Darkin@
          • bbaju Re: Wyniki na półmetku 09.12.05, 12:45
            Skoro Szef nie policzy mi poprawki, to ją rzecz oczywista zgłaszam - 2030.

Baj
    • Gość: grzesiek Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 09.12.05, 15:09
      moja druga odpowiedź: 1064
      (niestety zostałem uprzedzony)
      poprzednie 401 to nieporozumienie.
    • cardemon Kilka dygresji 09.12.05, 16:02
      Wszyscy zapewne wiedzą, że zagadka zostanie automatycznie zamknięta, gdy pojawi
      się tu dwukrotnie pewna "optymalna" suma.
      Zapewniam wszystkich, że co pewien czas zaglądam do wątku. Widziałem więc dwa
      wyniki 1064 zgłoszone przez dwóch różnych uczestników.
      Kolejna moja uwaga to ta, że jury nie będzie tolerować żadnych brudnych
      sztuczek, czyli logowania się pod innym nickiem, by podana już suma padła drugi
      raz. Ale głęboko w to wierzę, że na tym forum są sami poważni i uczciwi
      łamigłówkowicze.
      Trzecia z kolei sprawa to ta, że pewni łamigłówkowicze wykorzystali już swoje
      dwa głosy, a nadal podają swoje rozwiązania. Oczywiście w wyścigu do zdobycia
      punktów ich kolejne propozycje nie będą już brane pod uwagę, ale w wyścigu do
      znalezienia optymalnego rozwiązania tej zagadki i dla własnej satysfakcji mogą
      jak najbardziej dalej uczestniczyć.

Wszystkim życzę powodzenia!
      CdM
      • Gość: Podpowiadacz II Re: Kilka dygresji IP: *.satfilm.net.pl / *.satfilm.pl 09.12.05, 18:44
        Wydawałoby się, że ciąg kolejnych potęg liczby 2 jest z rozwiązaniem tego
        zadania nierozłącznie związany. Wiadomo, że szereg zbudowany z sum wszystkich
        wyrazów tego ciągu, tworzy ciąg kolejnych liczb naturalnych. Ciąg tworzy szereg
        a szereg tworzy kolejny ciąg - trochę "masło maślane", ale tak jest. Żaden z
        wyrazów szeregu nie powtarza się, a więc spełnia również warunek niezbędny do
        rozwiazania tego zadania - możliwość identyfikacji "podpadających" fabryk
        broni.
        Ponieważ jednak są tylko 3 składniki sumy, sytuacja wygląda trochę inaczej !
        Gdyby fabryk, które znajdują się w polu zainteresowania wywiadowcy, było tylko
        4, sytuacja byłaby prosta. Kody dla fabryk byłyby następujące: 1, 2, 4, 8.
        Największa suma wyniosłaby 14. Już przy 5-tej fabryce sytuacja komplikuje się.
        Kolejny wyraz ciągu potęg liczby 2, który wynosi 16, byłby niepotrzebnie duży.
        Wystarczy 15 (3 największe wyrazy ciągu plus jeden). Można sprawdzić, że żadna
        suma nie wykorzystuje użytej wcześniej liczby naturalnej. W dalszej kolejności:
        15+8+4+1=28, zamiast 32 - jak w ciągu potęg. Dalej różnice są coraz większe.
        Kolejne wyrazy: 52,96 itd, dają w efekcie wynik 2030, który padł tutaj już
        wielokrotnie.
        Pytanie, czy jest to wynik optymalny, jak o mnie chodzi, pozostaje na razie bez
        odpowiedzi. Nie programuję a ręczne przeliczanie kolejnych kombinacji, jest
        szalenie pracochłonne i na dłuższą metę, po prostu nudzi. Jednak na tym forum
        udziela się sporo osób, którzy pomagaja sobie komputerem.
        Szansy sukcesu upatrywałbym, w rezygnacji z wykorzystywania ciągu potęgowego.
        Szczególnie gęsta sieć wykorzystanych sum, z powodu zagęszczenia początkowych
        wyrazów tego ciągu (1,2,4,8, powoduje, że dalej trudno usadowić się z jakąś
        mniejszą liczbą, bo za mało jest "wolnych okienek".
        Gdyby zrezygnować z małych liczb początkowych, które dla wyniku i tak nie mają
        znaczenia, bo sumuje się 3 największe kody, a później wykorzystać szansę
        stworzoną przez dużo większe luki i dopasowywać stosunkowo mniejsze liczby dla
        kodowania kolejnych fabryk. W tym tkwi chyba szansa sukcesu. Dowodu na to nie
        mam, ale nie mam również dowodu na bezskuteczność takiego kierunku poszukiwań.
        Uller na razie milczy. Poprzestał na podanym w błyskawicznym tempie wyniku 2030
        i coś "knuje". Chyba jednak na razie bez skutku, bo nie ryzykowałby tak długo(-:
        Cardemon nie zamyka zagadki, więc albo ma coś w zanadrzu, albo liczy na "nowe
        światło". To chyba tylko w ramach żartu, bo nie wydaje się możliwe, aby do
        zadań opublikowanych w periodykach typu "Mathematics Magazine", z których
        korzysta, można coś jeszcze dodać.
        Pozdrowienia
        Podpowiadacz II
        • Gość: darekw Re: Kilka dygresji IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.05, 16:59
          już w samej zagadce mamy "podpowieź" ciagu
          [Oczywiście zadanie dla
          szpiega byłoby bardzo łatwe, gdyby mógł przypisać dowolnie duże liczby
          kolejnym fabrykom, np. 10, 100, 1000, 10000 itd.]
          probowałem tez liczbami pierwszymi ... tu jest potrzebna wiedza matematyczna
          niestety/stety :(
    • marchewa4 1396 12.12.05, 07:05
      Pozdrowienia
      M.
    • mesquaki 1311(nt) 14.12.05, 19:48
      • mesquaki 1227 14.12.05, 21:29
        Poprawiam na 1227 i to chyba na tyle w tej klasie rozwiązań.
        • mesquaki 1129 14.12.05, 22:07
          To już następna klasa:)
          Co prawda niniejszym wyleciałam z konkursu, ale chyba wciąż mogę odpowiadać na
          zagadkę?
          • mesquaki 1125 16.12.05, 17:27
            • mesquaki 1103 19.12.05, 01:38
              • spamik4 Re: 1103 19.12.05, 08:41
                Siedzisz po nopcach nad tym zadaniem, czy przebywawsz w innej strefie czasowej
                (-;
                Pozdro
                • mesquaki Re: 1103 19.12.05, 16:59
                  To maszyna siedzi po nocach, a przebywamy obie w innej strefie :).
    • kornel-1 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 14.12.05, 22:15
      Widzę, że nowe wyniki są wciąż zgłaszane, mam od dawna swoje 1073 ciut większe
      od raportowanego dwukrotnie 1064 ale co mi tam :)
      Jeszcze popracuję.
      k.
      • Gość: Kujonik Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.12.05, 21:31
        Tysiąc sto cztery -1104 - największa z dwunastu liczb.
    • cardemon Przed ostatnim etapem... 16.12.05, 03:58
      Wyścig po punkty w tym zadaniu nadal trwa, choć wyraźnie wytracił on na impecie.
      Aktualna czołówka przedstawia się następująco:

1064 - Grzesiek@
      1227 - Mesquaki@
      1396 - Marchewa
      1401 - Darkin@, Krzysiek, Gzorba, Grad31@
      1703 - Rafa3
      a dalej cały peleton...

Niejasna jest dla mnie odpowiedź Grada, który wpierw podał wynik 1346, a potem
      wycofał się na 1401. Podobnie nie bardzo wiem, jak mam traktować odpowiedź
      Kujonika, który podał liczbę 1104 z komentarzem "największa z dwunastu liczb".
      Zaznaczam, że nie chodzi o największą z poszukiwanych dwunastu liczb, a o sumę
      trzech największych liczb w tym zbiorze.
      Poza konkurencją dalej dzielnie walczą Darkin (1064), Kornel (1073), Mesquaki
      (1129) i wielu innych. Za wszystkich trzymam kciuki i gratuluję Podpowiadaczowi
      trafnych uwag! :)

Przypominam, że zamknięcie zagadki nastąpi dopiero po dwukrotnym ukazaniu się
      tutaj "sumy optymalnej" lub o północy z 21 na 22 bm.

Pozdrawiam wszystkich łamigłówkowiczów.
      CdM
      • Gość: Kujonik Re: Przed ostatnim etapem... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.12.05, 01:38
        Rzeczywiście - nie zauważyłem,że pytanie dotyczy trzech liczb.Suma ta wynosi
        2030(dwa tysiące trzydzieści)
    • Gość: GZorba 1129 IP: *.p.lodz.pl 19.12.05, 09:45
      Poddaje sie, nie wiem jak zoptymalizowac ten problem by osiagnac lepsze wyniki.
      Ja zatrzymalem sie na 1129 i ten wynik zglaszam. Pozdrawiam wszystkich ktorzy
      tak jak ja stracili godziny rozwiazujac to CHOLERNE zadanie:)
      • Gość: Pam31 Re: 1129 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.12.05, 13:29
        1103
        Ponieważ zero nalezy do zbioru liczb naturalnych, to trzy najwieksze liczby w
        zestawie 12 liczb dla tego zadania dadzą w sumie 1103.O braku niebezpiecznych
        zakładów poinformuje liczba, która nie jest sumą trzech liczb z zestawu, np.22
        • kornel-1 Zero - Cardemonie? 19.12.05, 13:47
          Gość portalu: Pam31 napisał(a):
          > Ponieważ zero nalezy do zbioru liczb naturalnych, to trzy najwieksze liczby w
          > zestawie 12 liczb dla tego zadania dadzą w sumie 1103.O

Hm. Do tej pory wykluczałem 0 z rozważań jako liczbę nie naturalną
          ux1.math.us.edu.pl/~szyjewski/FAQ/liczby/zero.htm

Ale Pam31 może powołać się na wikipedię, gdzie sprawa nie jest już jednoznaczna:
          pl.wikipedia.org/wiki/Zero#Zero_w_matematyce

Proszę o rozstrzygnięcie dopuszczalniości 0 przez Cardemona.

Kornel
          • kornel-1 Re: Zero - Cardemonie? 19.12.05, 14:07
            Ech! Przestraszyłem się tego zera...
            Gdyby zero było w zestawie nie można by było odróżnić A+B+0 od A+B oraz A+0 od
            A

k.
          • Gość: darkin Re: Zero - Cardemonie? IP: *.mimuw.edu.pl / *.mimuw.edu.pl 19.12.05, 14:09
            Hmmm chyba nie trzeba az pytac Cardemona :)
            "0" nie moze byc przypisane zadnej fabryce, bo wtedy nie odroznisz produkcji w
            fabryce "0" i innej fabryce "x" od produkcji w samej fabryce "x"...
        • spamik4 Re: 1129 19.12.05, 17:54
          Eeee ! Co to znowu za pomysł ? Jeżeli przyjmujemy jako jedną z liczb zero, to
          zbiór kodów nie jest jednoznaczny ! Inaczej mówiąc, niektóre sumy powtarzają
          się. Krótko mówiąc błędne rozwiązanie !
          • Gość: Pam 31 Re: 1129 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.12.05, 19:11
            Wycofuję swój ostatni wpis związany z zerem. Popełniłem błąd!(Ale nie w
            zaliczaniu zera do liczb naturalnych - dawniej nie było - teraz jest!)
            Przepraszam!
            • Gość: s1macio 1308 IP: *.radzionkow.net 20.12.05, 03:03
              poza konkursem 1308 :/
    • uller Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 21.12.05, 21:58
      Przyszedł czas na ogłoszenie swoich wyników.
      Niestety nie udało mi się znaleźć jakiejś super metody która dawała by
      optymalny wynik.

Mój najlepszy wynik to:
      1099.

Pozdrawiam
      Uller

P.S. Drugie miejsce bardzo by mnie usatysfakcjonowało :)
      • kornel-1 Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 21.12.05, 22:21
        No tak...
        Czy generowałeś liczby programem czy ręcznie? Jeśli ręcznie - chapeau bas!
        Ja niestety mam słabą maszynę a program korzysta tylko z pamięci dosowskiej.
        Bardzo mnie ciekawi jaką liczbę trzyma Cardemon w zanadrzu... Czy jest mniejsza
        od 1064...?
        Ja poniżej 1073 nie zszedłem ale sprawdziłem tylko mały fragment przestrzeni.
        Spodziewam się, że optymalna liczba będzie w przedziale 970-1020.

Kornel

• uller Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 21.12.05, 22:55
          > Czy generowałeś liczby programem czy ręcznie?

Przyznaję się od razu bez bicia, że pomagałem sobie programem komputerowym. Ale
          jak zapewne każdy kto próbował napisać program zauważył że sprawdzenie
          wszystkich 12 elementowych kombinacji zbioru np. 512 elementowego trwało by
          wieki.
          Napisałem sobie program który dodawał do zadanego zbioru najmniejszą możliwą
          liczbę. W ten prosty sposób można było od razu uzyskać wynik 1401 (zaczynając
          od zbioru pustego), jak i wynik 1334 inkrementując wartość początkową. Później
          zacząłem się przyglądać niektórym wynikom zapisanym w systemie binarnym
          (wydaje mi się że w zapisie binarnym jest jakaś reguła) i podawałem np. 7 liczb
          i sprawdzałem co program do tego dopasuje. Co krok dostawałem jakieś lepsze
          wyniki aż doszedłem do 1099 (wyszedłem od zbioru 4 elementowego, a potem
          rozbudowałem go do 7 elementowego – resztę dopisał komputer)

Co do wyniku to obstawiał bym że jest on nie mniejszy od 1024. Obstawiał bym na
          przedział 1024 - 1039
          Pozdrawiam
          Uller
          P.S. Niech was nie dziwi moja obecność o tej porze w sieci - w końcu mam już
          Internet w domu :)
          • uller Re: Zadanie konkursowe nr 4 - Szpieg z Artlandii 22.12.05, 00:03
            No to mamy północ. :)
            Chyba większą frajdę miałem z oczekiwania na północ dzisiaj niż będę mial w
            nowy rok. Aż mnie skręca jaki to optymalny wynik mozna było uzyskać i jaka
            metodą?

Pozdrawiam
            Uller
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka