Dodaj do ulubionych

a co Recht haben - nie ja te dyskusje zaczelam,

16.03.06, 16:11
wiec jesli pretensje, to nie do mnie.
Obserwuj wątek
    • ggigus linki Kokolores 16.03.06, 16:19
      www.br-online.de/wissen-bildung/thema/rechtschreibreform/index.xml
      www.duden.de/index2.html?neue_rechtschreibung/beispiele/r.html

oba mowia o Recht haben
      a w linku dudena prosze zwrocic uwage na pisownie slowa Russland np. - per
      analogiam - jak piszemy to slowo teraz?

gipsyradio.com/portal.htm
      • tiggerific Re: linki Kokolores 16.03.06, 16:44
        alt: recht haben neu: auch: Recht haben
        alt: Rußland neu: Russland
        weisst du vielleicht was "auch" bedeutet?
        Russland nie jest per analogiam, bo brakuje mu "auch", liebchen.

ps. kontynuuj dyskusję w tamtym wątku, a nie śmieć kolejnym.
        • ggigus a na stronie bawarskiej tivi? 16.03.06, 16:47
          Tam juz nie ma alternatywy recht haben, jak i w nowym Dudenie.
          bo z jakiego roku pochodzi strona dudena, moge tylko przypuszczac - dlatego
          pisalam per analogiam o Russland, wczesniej Rußland.
          Moge zakladac tyle watkow, ile mam na to ochote, nie jestes tutaj strozem
          porzadku i moralnosci.
          • ich11 stróżem moralności to ja tutaj jestem!!!!!!!!!!!!! 16.03.06, 16:48
            • ggigus to sie wypowiedz na temat Recht haben!! 16.03.06, 16:49

• ich11 a co to ma z moralnością wspólnego? ;))) 16.03.06, 16:50
                • ggigus nic, ale jako stroz nie masz zdania? to po tu jest 16.03.06, 16:53
                  es jako stroz wlasnie? ten dba o porzadek
                  a moze masz stary slownik? albo ci linki kokolores nie dzialaja?
          • tiggerific Re: a na stronie bawarskiej tivi? 16.03.06, 16:52
            ggigus, dajże mi spokój, podałam Ci linki, podałam Ci cytat z Dudena Universal
            (ostatnie, aktualne wydanie), no już qrwa nie wiem, co Cię może przekonać?
            pisz se jak chcesz i daj żyć innym.
            jak kupię rechtschreibung po reformie reformy w lipcu, to Ci wyślę cytat.
            papatki
            • ggigus no wlasnie, ja tez podalawam Dudena, 16.03.06, 16:55
              ale Rechtschreibung z 2004, gdzie nawet nie ma wzmianki o recht h. I co?
              skoro mam pisac jak chce i dac zyc innym, to PO CO ZACZELAS TE CALA DYSKUSJE???
    • kokolores Re: a co Recht haben - nie ja te dyskusje zaczel 16.03.06, 16:58
      Wg stron ,ktore podalam oba zwroty sa poprawne ,wiec o co znowu chodzi???
      Koko
      • kokolores i mam aktualny wycinek w WAZ-u!! n/t 16.03.06, 17:01

• ggigus o j, kokolores, nie doszla do ciebie inf., 16.03.06, 17:05
          ze czesc prasy wrocila do starej pisowni samowolnie? nie wiem dokladnie, jakie
          to gazety
          aha, za pisownie niem. odpow. jest redakcja Dudena, a nie rerd. WAZ
          • kokolores doszla ,doszla 16.03.06, 17:23
            To nie chodzi czy sie do nie stosuja .To byl caly artykul na temat Reformy reformy.
            Rußland akurat w nim nie podaja
            ale np.
            vor 1996 / Die Rechtschreibreform / Die reform der Reform
            eislaufel / Eis laufen / eislaufen
            leid tun / Leid tun oder leidtun / leidtun
            recht haben /Recht haben /recht haben
            näherkommen /näher kommen / näherkommen
            richtigstellen / richtig stellen /richtigstellen
            kennenlernen / kennen lernen / auch :kennenlernen
            gar kochen / gar kochen / auch :garkochen
            kaputtmachen /kaputtmachen / auch : kaputt machen
            usw............

Chyba sobie tego redakcja WAZ-u nie wymyslila ,albo wyssala z palca.
            :o)
            Koko
            • kokolores do niej stosuja -mialo byc n/t 16.03.06, 17:25

• ggigus ale ja nie przecze, 16.03.06, 17:27
              ze kiedys byla pisownia recht haben.
              Pisze tylko, ze dzis - po okresie przejsciowym - jest to bledna pisownia.
              Obojetnie, czy sie komu reforma podoba, czy nie.
              Podajesz przyklady wlasnie tych zmian, jakie prawdopod. - bo nie czytam WAZ, to
              nie wiem - redakcja WAZ nie chce przestrzegac.
              A jak pisza Russland?
              zaraz sobie sprawdze w googlach.
              • ggigus PS - WAZ pisze Russland, czyli maja dosc 16.03.06, 17:28
                wybiorczy stos. do starej i nowej pisowni.
              • kokolores Re: ale ja nie przecze, 16.03.06, 17:29
                www.google.de/search?hl=de&q=Ru%C3%9Fland%2BWaz&btnG=Google-Suche&meta=lr%3Dlang_de
                • ggigus WAZ i Rußland, hehehe 16.03.06, 17:30
                  swoja droga ciekawe podejscie maja redaktorzy WAZ - biore z obu reform to, co mi
                  sie podoba
              • kokolores Re: ale ja nie przecze, 16.03.06, 17:40
                ggigus napisała:
                > Podajesz przyklady wlasnie tych zmian, jakie prawdopod. - bo nie czytam WAZ, to
                > nie wiem - redakcja WAZ nie chce przestrzegac.

NIE!
                "Im Zweifel gibt es nun noch öfter zwei Möglichkeiten"
                Czy nie mozesz tego tak poprostu zostawic?? Ty i twoj Duden nie jestescie WYROCZNIA.
                Tigerka miala inne przyklady i tez nie wierzysz ,ze MOZE tak byc jak ona podala.
                Ty zawsze musisz postawic na swoim i musisz miec racje?
                Koko
                • ggigus wybacz kokolores, skad ten agresywny ton? 16.03.06, 17:44
                  pytam prosto - czy bawarska tivi podaje jeszcze recht h.?
                  nie
                  czy piszesz Rußland, jak to jest na starej stonie Dudena?
                  (chyba) nie
                  czy w nowym D. jest mozliwosc recht h.? nie, wiec dlaczego piszesz o oft zwei
                  Möglichkeiten

i racz zauwazyc, o ile uda ci sie pokonac cala twoja niechec do mnie, ze nie ja
                  te dyskusje zaczelam
                  nie stawiam zawsze na swoim i nie musze miec zawsze racji. czasem jej nawet nie
                  mam. ale jesli tiggerific usiluje mnie z dobrego poprawic na bledne i jesli ty
                  podajesz mi linki, ktore moje stanowisko potwierdzaja, no to co mi pozostaje innego?
                  • kokolores Zapewniam cie ,ze ... 16.03.06, 17:55
                    ...jeszcze mnie agresywnej nie "czytalas" i nie przeczytasz , staram sie nie dac
                    prowokowac.
                    Prowadzisz dyskusja bez konca itp,itd i tyle.........

Koko
                  • tiggerific Re: wybacz kokolores, skad ten agresywny ton? 16.03.06, 18:10
                    wstawię Ci to jeszcze raz, tylko przeczytaj tym razem uważnie:
                    alt: recht haben neu: AUCH, AUCH, AUCH, AUCH Recht haben.
                  • kokolores Re: wybacz kokolores, skad ten agresywny ton? 16.03.06, 18:11
                    ggigus napisała:
                    ale jesli tiggerific usiluje mnie z dobrego poprawic na bledne i jesli ty
                    > podajesz mi linki, ktore moje stanowisko potwierdzaja, no to co mi pozostaje in
                    > nego?

Te linki moim zdaniem nie potwierdzaja twojego stanowiska !!!
                    Moze my tez "inaczej" czytac umiemy ???
                    W linkach i w WAZ-u jest napisane ,ze obie formy sa poprawne .
                    Koko
                    • ggigus linki - popatrz na nie 16.03.06, 21:43
                      bawarska tivi podaje Recht h., a nie recht h.
                      a Duden pisze Rußland
                      umiesz czytac?
                      • kokolores Re: linki - popatrz na nie TY i na to co pisze WAZ 16.03.06, 21:53
                        co mnie obchodzi bawarska tivi ???
                        WAZ i DUDEN podaje ,ze obie formy "recht haben" i "Recht haben" sa POPRAWNE !!!!

recht haben auch: Recht haben
                        recht behalten auch: Recht behalten
                        recht bekommen auch: Recht bekommen
                        jmdm. recht geben auch: jmdm. Recht geben
                        Rechtens sein rechtens sein

Rußland Russland
                        ___________________________________________________________

ggigus napisała:
                        > umiesz czytac?

Ja tak:)))
                        Wiesz co to znaczy AUCH?????

Koko
                        • ggigus WAZ nie odpowiada za pis. niem. 16.03.06, 21:54
                          daj spokoj z WAZ, SZ pisze po nowemu no i??? co to za argument
                          piszesz Rußland i Ruß, czy nie? na stronie dudena, o ktora sie opierasz, TEZ
                          jest tak napisane - Rußland
                          proste pytanie, kokolores, tak czy nie?
                          • kokolores Ok 16.03.06, 21:59
                            Pisze Russland.
                            A TY wiesz co znaczy AUCH przy "recht haben"?????

Koko
              • tiggerific Re: ale ja nie przecze, 16.03.06, 18:05
                ale to jest po prostu nieprawda:
                auch jest auch i nie ma przebacz ;) auch oznacza, że możesz sobie pisać z
                dużej, bo została dopuszczona, a stara nach wie vor jest richtig.
                • ggigus aha, czyli ty tez piszesz Rußland??albo Ruß? 16.03.06, 21:50
                  to tylko dwa przyklady na szybko
                  ciekawe, slowo
                  • tiggerific Re: ja nie wiem w ogóle, czy Ty potrafisz czytać 17.03.06, 10:03
                    to jest załamujące.
                    gdybym przy Rußland miała AUCH, tak jak w przypadku "auch: Recht haben", to bym
                    sobie pisała na dwa sposoby, a skoro nie mam AUCH, to piszę Russland (bo taka
                    jest nowa pisownia tego słowa).
                    jak to się, qrwa, ma do Recht/recht haben, gdzie obie pisownie są dopuszczone,
                    bo możliwość pisania dużą literą została wprowadzona przez reformę?
                    ile razy można to mówić???
                    • ggigus oj tiggerific, ze tez musze na takie chamskie post 18.03.06, 00:15
                      y odpowiadac. Nie ma dop. podw. psiwnoni w Recht h. - o tym mowi najnowszy duden
                      Rechstreibung - s. 797 bodajze
                      i ze a) jestes chamska i b) wszystko, co mialam do pow. w temacie,
                      powiedzialam, koncze dyskusje
                      papa
                      • tiggerific Re: wisz ty co? 18.03.06, 00:20

• tiggerific Re: ty mi już nie odpowiadaj, ot co! nt 18.03.06, 00:20

• tiggerific Re: o j, kokolores, nie doszla do ciebie inf., 16.03.06, 17:59
            dopiero co twierdziłaś, że redakcja dudena ma nieaktualne dane (www.duden.de) i
            że wyrocznią jest dla ciebie jakaś telewizja bawarska.
            ja nie rozpoczęłam dyskusji, tylko zwróciłam uwagę na pisownię Recht, która
            wydawała mi się niepoprawna, a Ty się przyczepiłaś, że jest to JEDYNA poprawna.
            no to już teraz wiesz, że nie jest jedyna poprawna, a jak dobrze pójdzie, to
            wszystko wróci do starej pisowni, bo większość zmian tzw. reformy zostanie
            cofnięta - m.in. absurdalne pisownie rozdzielne, a ostanie się głównie ss (tak
            w każdym razie twierdzili w spieglu.
            do usłyszenia w lipcu.
            • ggigus nie, tego nie twierdzilam - 16.03.06, 21:42
              poczytaj, co napisalam, a potem pisz, jesli musisz
              • tiggerific Re: czego nie twierdziłaś? nt 17.03.06, 10:41

• ggigus nie, kokolores, nie!!! 16.03.06, 17:02
        bawarska tivi recht h. w ogole nie wspomina, a Duden podaje - bo teraz zajrzalam
        - nowa i stara pisownie. W najnowszym Dudenie nie ma juz np. Rußland, to znaczy,
        ze cytujesz starego dudena, z czasow kiedy reforma zaczela dzialac.
        Zabacz na inne slowa i ich pisownie i sama sie przekonaj, ze o ile kiedys byly
        dop. dwie pisownie - okres przejsciowy - dzis tak juz nie jest.
        A to jest roznica miedzy okresem przejsciowym i jedna obowiazujaca mozliwoscia.
        No chyba ze chcesz mi wmowic, ze piszesz Rußland - na stronie dudena to jest
        jedna z alternatyw.
        • ggigus ps kokolores, dzieki za linki 16.03.06, 17:07
          ulatwily mi znacznie dyskusje
          • kokolores alez prosze bardzo... 16.03.06, 18:18
            ...znowu zinterpretowalas te informcje i przyklady w nich zawarte jak ci
            pasowalo ,hehe!
            Koko
            • ggigus oo czyli piszesz Rußland? 16.03.06, 21:37
              a to ciekawe..!
              • kokolores Ggigus :)) 16.03.06, 21:56
                Ja juz nie moge ZE SMIECHU !!!!

Koko
                • ggigus co jest smieszengo, wytlumacz? 16.03.06, 21:57
                  pytam sie, czy zgodnie z dudenem piszesz Ruß i Rußland? jak sie wysmiejsz,
                  odpowiedz, ok?
                  to w koncu proste pyt.
                  • kokolores Re: co jest smieszengo, wytlumacz? 16.03.06, 22:01
                    Odpowiedzialam wyzej ,ale musze przyznac ,ze mam problemy z zachowanie POWAGI
                    Ty jestes wyjatkowym EGZEMPLARZEM .
                    Koko
                    • ggigus taa, kokolores, jak brak argumentow, to trzeba 18.03.06, 00:19
                      sie zadac i wypuscic strzale ad personam? a ze to twoj czesty manewr, to
                      dyskutuj sobie sama, bo ja tak nie lubie
                      i w wolnej chwili zajrzyj do dudena rechtsribung, pewnie w pracy macie, s.797 -
                      byle nowe wydanie!!! i nie wydawaj wiecej kokoleresow z siebie
                      czego ci szczerze zycze
                      • kokolores powtarzasz sie ... 18.03.06, 00:30
                        .......jak katarynka

Ciau :))

Koko
        • annajustyna Gigus, ale w Bawarii obowiazuje stara ortografia:) 16.03.06, 17:43
          jw.
          • ggigus tu masz annojustyno absolutnie falsz. dane!! 16.03.06, 17:45

• tiggerific Re: Gigus, ale w Bawarii obowiazuje stara ortogra 16.03.06, 18:07
            ggigus żyje w kosmosie, możesz sobie mówić, ile chcesz ;)
            • ggigus i znowu chamskie zlosliwosci, tiggerific? 16.03.06, 21:17
              a gdzie ta stara pisownia obowiazuje?
              • tiggerific Re: i znowu chamskie zlosliwosci, tiggerific? 16.03.06, 21:28
                no w bayern wg moich wiadomości, ale ostatnio nie śledziałam, prawdę
                powiedziawszy.
                w każdym razie w zeszłym roku jakoś tak w sierpniu reforma zaczęła obowiązywać
                we wszystkich landach z wyj. NRW i B., które miały jeszcze rok na przyjęcie.

DÜSSELDORF dpa Nordrhein-Westfalen will morgen in der Kultusministerkonferenz
                (KMK) grünes Licht für die überarbeitete Rechtschreibreform geben. Unklar sei
                nur noch, wann die Reform in NRW eingeführt werde, sagte ein Sprecher des
                Schulministeriums. Während die neuen Regeln in den Schulen von 14 Bundesländern
                bereits seit dem 1. August 2005 verbindlich ist, hatten Bayern und NRW die
                Umsetzung zunächst ausgesetzt. Für die Übernahme der erneuten Änderungen soll
                in den Schulen wieder eine einjährige Toleranzfrist gelten, bei der Fehler vom
                Lehrer zwar kenntlich gemacht, aber nicht gewertet werden sollen.

taz NRW vom 1.3.2006, S. 1, 12 Z. (Agentur)
                • tiggerific Re: to jest jednak ciekawe, ggigus, 17.03.06, 10:36
                  że jak dochodzimy do jakichkolwiek faktów w dyskusji, nie jesteś w stanie nic
                  na nie odpowiedzieć.
                  no nie wiem, co Ci poradzić, może przynajmniej przestań dręczyć kokolores i
                  rozśmieszać przy okazji ludzi.
            • ich11 nie jesteś na bieżąco! ostatnie bastiony starej 16.03.06, 21:28
              ortografii BY i NRW padły.
              • tiggerific Re: nie jesteś na bieżąco! ostatnie bastiony star 17.03.06, 10:23
                Zgadza sie, tylko zapomniałeś dodać, że padły dopiero przy reformie reformy,
                czyli będzie w nich obowiązywać pisownia, która cofa wiele zmian wprowadzonych
                przez reformę (a nie ta, którą zaakceptowała większość landów w ubiegłym roku).
                krótko mówiąc jest bajzel, a wszystko unormuje się po wydaniu Rechtschreibung w
                lipcu.

Tu jest fragment ze Spiegla, 6.03.2006:
                [skót wydarzeń: reforma 1996 -> protesty wydawnictw itp. -> ministerstwa nie
                wprowadzają obowiązku nowej pisowni w landach -> powstaje Rat für dt.
                Rechtschreibung, który pracuje nad reformą reformy]
                Vorige Woche stimmten die Kultusminister den letzten Änderungen zu, die neuen
                Regeln wurden WEITGEHEND ZURÜCKGENOMMEN. Was bleibt, ist die nach wie vor
                umstritene "ß/ss"-Regelung. Der SPIEGEL war bei den unsinnigen auch vom Duden
                klammheimlich korrigierten Neuerungen [już wiadomo, dlaczego w słownikach
                Dudena są różnice? - to pyt. ret. do gg.] bereits zur alten Schreibweise
                zurückgekehrt, Anfang des Jahres hatte er zudem die vom Rat für dt.
                Rechtschreibung vorgeschlagenen Verbesserungen übernommen. Die noch fehlenden
                Korrekturen legte der Rat jetzt vor, der SPIEGEL berücksichtigt sie von dieser
                Ausgabe an [Nr. 10/06]. DIE NEUE, WEITGEHEND ALTE RECHTSCHREIBUNG SOLL NUN VOM
                1. AUGUST AN GELTEN."
                • Gość: ich11 nic nie zapomniałem, nie jestem agencją... IP: *.129.1511G-CUD12K-02.ish.de 17.03.06, 10:27
                  informacyjną (hehe!).
                  Spiegla nie musisz mi przytaczać, najczęściej rozpoczynam jego lekturę już z
                  soboty na niedzielę, po północy. ;)
                  • tiggerific Re: nic nie zapomniałem, nie jestem agencją... 17.03.06, 10:45
                    no to super, a teraz powiedz ggigus, jak (teraz) się pisze recht/Recht haben
                    wedle wszystkich znaków na niebie i ziemi. Zdaje się, nadajecie na tych samych
                    falach, to może odbierze sygnał.
                    • ggigus a teraz zajrzyj do dudena rechtsreibung s.797 18.03.06, 00:16
                      (bodajze) i nie grzesz wiecej
                      • tiggerific Re: leź ze swoimi stronami 18.03.06, 00:20
                        w choinki, a co do grzechów, no cóż...
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=516&w=38349039&a=38620842
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka