Dodaj do ulubionych

Najciekawsze miasto w Niemczech?

31.10.03, 21:03
Które miasto w Niemczech uważacie za najciekawsze, a może najładniejsze? Ja
może nie byłam w zbyt wielu miastach, ale najbardziej urzekł Hamburg, może
też dlatego, że wiele czasu tam spędziłam. Teraz już nie mam takiej okazji i
bardzo brakuje mi tamtejszego klimatu i "magicznych miejsc". A Was które
miasto zachwyciło?? Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • starowinka40 Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 01.11.03, 08:11
      Heidelber. Wehe tym, co sadza inaczej;-))
    • breslauer_88 A może Austria?;_0 01.11.03, 10:58
    • Gość: Gusia Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 02.11.03, 09:33
      Bremen oraz takie małe miasteczko pod Bremen Syke ;-)
      • Gość: peterli Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.dip.t-dialin.net 09.01.04, 21:53
        napewno jest to berlin chociaz troche dziwne ale tylko westberlin ost ist
        sch...e

do tego heidelberg, frankfurt am main
    • basia553 Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 02.11.03, 12:21
      Niemcy sa pieknym krajem, maja taka mase ladnych i ciekawych miast i
      miasteczek, ze nie osmielilabym sie ktöres z nich wyrözniac. I wogöle: czy musi
      sie koniecznie decydowac na to jedno, jedyne? Na szczescie nie!
      • Gość: Airam Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.blue.net.pl / *.blue.net.pl 03.11.03, 11:30
        Jestem pod urokiem Schwerina,pięknego,spokojnego miasta położonego nad wielkim
        jeziorem. Tam w przepięknej scenerii (jeziora ,zamku,teatru..) mozna co roku
        posłuchać innej opery.Słuchałam i oglądałam "Nabucco ", " Aidę "..Widownia jest
        na statku i przed teatrem (kilka tysięcy miejsc ).
    • crannmer Tak czy owak Hamburg 03.11.03, 12:00
      Hamburg.

Monachium mialo by szanse, gdyby nie Schickeria i tym podobna problematyka
      (Austria za bardzo zalatuje :-).

Berlin mialby szanse, gdyby nie wrodzona wulgarnosc berlinskiego charakteru.

W sumie swoich wlasciwosci Hamburg jest jednym z najprzyjemniejszych miejsc do
      zycia i pracy.

A z wyjatkiem tych trzech miast cala reszta to jednak (z calym przynaleznym
      szacunkiem) prowincja :-)

Pozdr.

C. (...jestem z miasta)
      • miriam21 Re: a wlasciwie to (prawie) wszedzie 03.11.03, 13:33
        no chyba, ze nie Frankfurt / M (ale to juz bylo...)

Uwazam, ze wszedzie jest fajnie gdzie ma sie przyjaciol i ludzi ktorych sie
        kocha. A poza tym mieszkam w Kolonii i lubie, bo miasto jest takie po
        prostu "zyciowe". No i zielone, no i Ren no i moj Weißer Bogen...

pozdrawiam
        Ania
      • Gość: vi Re: Tak czy owak Hamburg IP: *.mitre.org 03.11.03, 13:52
        crannmer napisał:

> > A z wyjatkiem tych trzech miast cala reszta to jednak (z calym przynaleznym
        > szacunkiem) prowincja :-)
        >
        > Pozdr.
        >
        > C. (...jestem z miasta)
        Moze zdefiniujesz co to prowincja?
        • crannmer Re: Tak czy owak Hamburg 03.11.03, 14:09
          Gość portalu: vi napisał(a):

> Moze zdefiniujesz co to prowincja?

"O miasto swiatowe!
          Ile Cie trzeba cenic, ten tylko sie dowie,
          kto Cie stracil"

;-)

Moglbym dlugo dywagowac, ale nie oddalo by to wlasciwego sensu. Stad moja
          prywatna definicja prowincji bedzie taka: Prowincja jest tam, gdzie sie czuje,
          jakbym byl na prowincji.
          ;-)

Przyznaje bez bicia, ze jest to wysoce subjektywne i zalezne od osobistej
          skali. Byc moze dlugoletni mieszkaniec Londynu, czy Nowego Yorku bedzie mial
          takie uczucie bedac w Hamburgu, jakie ja mam bedac w Hannoverze czy Bremie ;-)

Pozdr.

C.
          • Gość: prowincjusz Re: Tak czy owak Hamburg IP: *.dip.t-dialin.net 03.11.03, 15:23
            Tak , tak ... Nie ma to jak " Swiatowcom " ...
            Jako prowincjusz jestem pod urokiem malych miasteczek nad rzekami
            Mosel i Ahr , o tradycjach siegajacych sredniowiecza , zadbanych i czystych,
            pieknie polozonych posrod winnic !
            • crannmer A smileje Wacpan zauwazyl? 03.11.03, 15:48
              A wracajac do tematu, to dodales nowy aspekt.

Za sam wyglad to rzeczywiscie jest od groma ladnych malych miasteczek.
              Aczkolwiek jest tez i legion takich, co swymi optycznie poznymi latami
              szesdziesiatymi az odrzucaja.

Jednakze zycie to nie tylko wyglad, ale caloksztalt. Mozliwosci kultury,
              edukacji, rozrywki, roznorodnosc firm, galezi przemyslu, wielokulturowosc
              ludnosci, subkultury. Etc., etc.

A tego w malych miasteczkach nie ma. Za to poza ladnym wygladem czesto kwitnie
              tam konserwatyzm, drobnomieszczanstwo i ucisk innosci. Wszyscy wszystkich znaja
              i chetnie dusza sie we wlasnym sosie.

Jedem das Seine.

Pozdr.

C.
              • Gość: vi Re: A smileje Wacpan zauwazyl? IP: *.mitre.org 03.11.03, 16:41
                crannmer napisał:

> A wracajac do tematu, to dodales nowy aspekt.
                >
                > Za sam wyglad to rzeczywiscie jest od groma ladnych malych miasteczek.
                > Aczkolwiek jest tez i legion takich, co swymi optycznie poznymi latami
                > szesdziesiatymi az odrzucaja.
                >
                > Jednakze zycie to nie tylko wyglad, ale caloksztalt. Mozliwosci kultury,
                > edukacji, rozrywki, roznorodnosc firm, galezi przemyslu, wielokulturowosc
                > ludnosci, subkultury. Etc., etc.
                >
                > A tego w malych miasteczkach nie ma. Za to poza ladnym wygladem czesto
                kwitnie
                > tam konserwatyzm, drobnomieszczanstwo i ucisk innosci. Wszyscy wszystkich
                znaja
                >
                > i chetnie dusza sie we wlasnym sosie.

No ale sie wysililes, napewno dlugo mieszkales w na prowincji i wszystko znasz
                z autopsii, moim zdaniem nie masz zielonego pojecia o tzw prowincji.WW
                wymienione mozliwosci znajdziesz w okregu 30- 50 km w wiekszosci
                zachodnioniemieckich miejscowosci(nat. pare wyjatkow zawsze znajdziesz)
                • crannmer Re: A smileje Wacpan zauwazyl? 03.11.03, 21:29
                  Gość portalu: vi napisał(a):

> No ale sie wysililes, napewno dlugo mieszkales w na prowincji i wszystko
                  > znasz
                  > z autopsii, moim zdaniem nie masz zielonego pojecia o tzw prowincji.WW
                  > wymienione mozliwosci znajdziesz w okregu 30- 50 km w wiekszosci
                  > zachodnioniemieckich miejscowosci(nat. pare wyjatkow zawsze znajdziesz)

Co do pierwszego to pudlo niestety.
                  A co do reszty, to pozwole sobie pozostac w wielkomiejskim zadufaniu.
                  Jak pomnozysz podane odleglosci o czynnik 3, to moze cos z tego bedzie.

POzdr.

C.
                  • Gość: vi Re: A smileje Wacpan zauwazyl? IP: *.mitre.org 03.11.03, 21:55
                    crannmer napisał:

> Gość portalu: vi napisał(a):
                    >
                    > > No ale sie wysililes, napewno dlugo mieszkales w na prowincji i wszystko
                    > > znasz
                    > > z autopsii, moim zdaniem nie masz zielonego pojecia o tzw prowincji.WW
                    > > wymienione mozliwosci znajdziesz w okregu 30- 50 km w wiekszosci
                    > > zachodnioniemieckich miejscowosci(nat. pare wyjatkow zawsze znajdziesz)
                    >
                    > Co do pierwszego to pudlo niestety.
                    > A co do reszty, to pozwole sobie pozostac w wielkomiejskim zadufaniu.
                    > Jak pomnozysz podane odleglosci o czynnik 3, to moze cos z tego bedzie.
                    >
                    > POzdr.
                    >
                    > C.
                    Nie trzeba mnozyc wyjdzie i tak,
                    Stawia sie tylko pytanie czy z wszystkich mozliwosci korzystasz , masz tyle
                    czasu? Ja niestety nie!!
    • Gość: k Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.phil.uni-erlangen.de 03.11.03, 18:03
      mysle, ze jednak Bamberg. perelka!!!
      • iza_r Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 03.11.03, 21:09
        Moze zmienicie zdanie:))))

fhh1.hamburg.de/ansichten/index.htm
    • Gość: wujas domel Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.hor.ucl.ac.uk 04.11.03, 19:52
      piekne jest TUEBINGEN - malowniczo polozone nad rzeka Neckar. piekny rynek.
      jest to miasto uniwersyteckie wiec duzo mozliwosci spedzenia czasu. tschus!
    • Gość: berta Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.dip.t-dialin.net 04.11.03, 22:24
      Zadne z miast niemieckich nie ma klimatu,najfajniejszy jest Amsterdam-luz-
      blus,atmosfera cudowna,ludzie tez "multi-kulti".Swoboda pelna geba !!!pozdr.
    • qwerty88 Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 05.11.03, 11:17
      Ciekawa dyskusja... pozowlę sobie wtrącić swoje 3 grosze... :) a więc jak to
      Lec powiedział? Prowincja to nie miejsce na mapie ale róznica intelektu? :))))))
      A bardziej na serio... mieszkam w mieście 60 tys. ale zdecydowania na uboczu
      Wielkich Szlaków.... na szczęscie mam okazję bardzo często bywać w Niemczech i
      nie chwaląc się zwiedziłem tyle że nawet "miejscowi" nie chcą uwierzyć :) Na
      problem "podobania" można patrzeć z kilku punktów. Wymienię najprostsze: punkt
      widzenia mieszkańca i turysty :) Jako mieszkaniec nie wypowiem się bo pomimo
      kilku miejsc w żadnym nie zabawiłem dłużej niż pół roku :) a jako turysta... to
      zbyt subiektywne... ale w czołowce moich faworytów umieściłbym Bamberg,
      Heidelberg, Rotheburg o.d.Tauber, no i urokliwe miejscowości wzdłuż Renu...
      Pozdrawiam
      • meenzer Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 05.11.03, 12:27
        www.mainz.de

www.mainz05.de

www.kigges.de
    • Gość: sopocianka Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.rz.uni-karlsruhe.de 09.12.03, 14:37
      mi sie bardzo podoba Karlsruhe
      miasteczko niewielkie bo tylko 270tys mieszkancow, ale bardzo zielone
      jest to miasto studentow i prawnikow (poprzez najwyzszy sad niem.)
      w KA podoba mi sie nie tylko samo miasto ale przede wszystkim jego polozenie

milego dnia,
      pozdrowienia z KA
      • krwawy Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 09.12.03, 15:09
        Miasto jak miasto. Dla mnie wszystkie są właściwie jednakowe. Dobrą stroną
        Karsruhe jest klimat. Jest tam dość ciepło i jest B10, na której co prawda są
        kukuły i niebezpiecznie jest jechać szybciej niż 80, jednak nie trzeba
        przejeżdżać przez centrum.
        • Gość: sopocianka Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.rz.uni-karlsruhe.de 09.12.03, 19:37
          hihi B10 jezdze codziennie dwa razy :-)
          • krwawy Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 09.12.03, 21:12
            Ale przez most Matuli nie przejeżdżasz pewnie.
            Dla niezorientowanych Matula to nazwisko bohatera popularnego, niemieckiego
            serialiku kryminalnego a most przez Ren ( most Matuli czyli "Matula-Brücke" to
            moje określenie )między Wörth a Karlsruhe, wystąpił w którymś z wczesnych
            filmów tego aktora, stąd moja nazwa.
            • Gość: sopocianka Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.rz.uni-karlsruhe.de 10.12.03, 17:50
              przez most "matuli" wedle twojej nazwy nie przejezdzam
              duze korki tam bywaja

pozdrowionka z KA

• krwawy Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 10.12.03, 21:29
                Pozdrowionka z WN, przedtem SÜW, a przedtem też WN. Poza tym rodzina w CW,
                stąd znajomość mostu Matuli.
              • krwawy Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 10.12.03, 21:30
                krwawy nota bene spod Sopotu. Z Oliwy mianowicie.
                • Gość: sopocianka Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.rz.uni-karlsruhe.de 11.12.03, 12:02
                  nie tesknisz za Trojmiastem ?
                  • krwawy Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 11.12.03, 12:21
                    Dlatego bywam tam minimum trzy razy w roku. Teraz jadę na święta. Wracam 9-go
                    Stycznia.
    • Gość: Laurka Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.12.03, 13:23
      Dla mnie oczywiście Garmisch-Partenkirchen i Mittenwald...heh..wspomnienia z
      wakacji...
    • mari.na Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 20.12.03, 21:03
      wiem jedno - na pewno nie BIELEFELD!!!!!!!!!!!!
    • Gość: mil Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.jgora.dialog.net.pl 23.12.03, 20:17
      • Gość: Mil Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.jgora.dialog.net.pl 23.12.03, 20:18
    • Gość: vinnie3 Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.zgora.dialog.net.pl 25.12.03, 21:24
      Tylko i wylacznie Berlin..tylko tam mozna sie czuc(prawie)jak w Polsce.no
      kocham go.pzdr
      • Gość: asia Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.sdtelecom.de / 80.78.173.* 05.01.04, 21:56
        Dla mnie najpiekniejszym miastem jakie widzialam do tej pory to Cochem.
        Lezy w dolinie Moseli ok. 40 km d Koblenz (Nadrenia-Palatynat)
        Jest to nieduze miasteczko ,przepiekne.....Nad miastem wznosi sie zamek ,ktory
        jest przeslicznie oswietlony i widoczny z daleka.
        W ogole miasto ma klimat..co tu duzo mowic.Jesli bedziecie mieli okazje ,to
        jezdzcie tam!!
        asia
        • zusa_jesienna Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 21.01.04, 10:24
          Niemcy sa bardzo pieknym krajem i bardzo trudno o wlasciwa decyzje.
          N a j c i e k a w s z e (bo takie bylo pytanie) miasto to prawdopodobnie
          BERLIN; 3 opery, klikanascie wspanialych teatrow, muzea, zycie...zycie.

Jednym z p i e k n i e j s z y c h miast jest na pewno
          KONSTANCJA nad jeziorem Bodenskim, urokliwe stare miasto, moze zbyt male,
          azeby zyc i pozostac na stale, ale tydzien, dwa, trzy dlaczego nie?
          Wspaniala okolica i Szwajcaria, Austria tak bardzo blisko.

Jesli chodziloby o kraj zwiazkowy, wybralybym BAWARIE, za przyrode, za
          wszystkie wspaniale gory i jeziora, za prostote mieszkancow, za Monachium
          (rowniez piekne miasto)

W krajach niemieckojezycznych na pewno (dla mnie) najpiekniejszy jest WIEDEN.
          pozdrawiam
          • krwawy Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 21.01.04, 14:27
            Bawarię należałoby zaorać. Z wyjątkiem Monachium, Dingolfing i Ingolstadt.
            Wyjąwszy wymienione miasta jest Bawaria Lepperlandem.
            • Gość: Ggigus o Bawarii IP: *.dip.t-dialin.net 21.01.04, 21:01
              Jako osoba, ktora w lecie zeszlego roku sporo jezdzila po Bawarii, uwazam Twoja
              propopzycje zaorania Bawarii za wysoce niesprawiedliwa. Zawsze sie dziwilam
              Bawarom, ze maja takie silne sklonnosci do samozachwytu, ale jak sie troche
              przejechalam po okolicach Monachium, Augsburga, Landsberga i Freisingu, to
              zmienilam zdanie. W Bawarii jest wszystko naraz: i piekne widoki, i gory (jak
              ktos lubi) i czyste jeziora, i kobitki w dirndlach, i faceci w skorzanych
              spodenkach i ogolna przytulnosc.
              (jeszcze bez dirndla, ale niedlugo)
              pozdrawiam
        • mallina w spr. Cochem 25.06.04, 02:11
          oj znam doskonale, bylam wiele razy..
          jest ladne, ale widzialam juz ladniejsze miasteczka:-)))
          najbardziej zawsze denerwowaly mnie tlumy ludzi..
          wiekszosc misteczek nad Mosel jest ladna
    • Gość: Azia Re: dla mnie Berlin! IP: *.geoecology.uni-potsdam.de 22.01.04, 09:47
      wielokulturowe, nowoczesne miasto z niesamowita historia, blisko do POlski,
      super oferta kulturalno - imprezowa. Czego chciec wiecej? Moze krajobrazow
      naturalnych, to fakt, w gory daleko, ale wsyzstkiego innego wbrod.
      • Gość: zoja Re: dla mnie Berlin! IP: *.ipt.aol.com 25.01.04, 20:54
        ....Moze krajobrazow naturalnych......

Krajobrazy sa, a jakze, zapomnielismy o: Schorfheide,
        Liepnitzsee z woda wspaniale czysta (musicie koniecznie odwiedzic),
        Wandlitz z jeziorem,
        a wiec lasow i wod Berlin ma w ...
        • liloom Re: dla mnie Berlin! 23.06.04, 23:21
          A ja wznowie te "dyskusje" na dobranoc i poniewaz malo znam Niemcy (bardzo
          podobal mi sie Berlin!) to wpisze na liste Salzburg oraz pieknie polozone
          miasteczko Dürnstein w dolinie Wachau.
          A tu smieszna stronka dot Austrii do popodgladania;)
          www.republika.pl/widokowki/page7.html
    • Gość: Dona Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.dip.t-dialin.net 24.06.04, 21:39
      Niestety mojego miasta nie polecam.Brudne szare i nudne chodzi o Duisburg.
    • mallina Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 25.06.04, 02:17
      mi najbardziej podoba sie Ftankfurt am main, pewnie datego ze w nim mieszkam;-))

ladne sa jeszcze (z tych co widzialam) Heidelberg, Marburg, Rothenburg(ten obok
      Wurzburga),Trier, z malych misateczek moze Rüdelheim..
      ach, chwile bylam kiedys w Bonn i jakos tez zrobilo na mnie mile wrazenie, choc
      moze odczucie mam mylne
      zdecydowanie nie podoba mi sie Köln
    • caprice83 Friedrichshafen 26.06.04, 19:36
      świetne położenie i naprawde ekstra miastweczko, polcam na wakacje:)
    • ania_53 Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 27.06.04, 20:19
      Troszkę podróżowałam po Niemczech.Kiedyś jeszcze za czasów NRD byłam zachwycona
      Rostockiem.Teraz np;zaniemówiłam ze zdziwienia gdy zobaczyłam przed dworcem
      kolejowym parking z (około)1000 rowerów bez żadnych ochroniarzy - ot tak sobie
      stały rowery nawet bez zapięcia. A tak dla ścisłości nie ma nieciekawych miast -
      w każdym mozna spotkać coś interesującego
    • m.i.b Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 01.07.04, 13:31
      Zeby cos zwiedzic to polecam Drezno. Bremen tez jest b.fajne.
      To jest b. indywidualna sprawa - mnie sie podobal Hamburg architektonicznie
      ale "klimat" juz mniej. Jednak ja tam bylam krotko.

• feelfine Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 05.07.04, 11:17
        Ja dolacze sie do wielbicieli Hamburga
        Fajna architektura, ladnie, swietna atmosfera,
        wlasnie taka miedzynarodowa.
        Tylko niestety troche za duzo pada jak na moj gust.
        Ale jak juz pada to tez jest co robic.
        I teatry maja rownie dobre jak w Berlinie (choc to oczywiscie zalezy
        od sztuki i teatru). Akurat w Berlinie trafilam ostatnio na Salome,
        zrobiona w konwencji Jesus Christ Superstar. Obrzydlistwo...
        • redka2 Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 22.07.04, 14:15
          ja tez ja tez tesknie bardzo za tym miastem.... mieszkalam tam 5 lat
    • Gość: Aldonka Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? IP: *.elsat.net.pl / *.elsat.net.pl 23.07.04, 16:47
      Sylt Sylt i jeszcze raz SYLT!!!!!Westerland:)
      • feelfine Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 02.08.04, 15:20
        Osmiele sie nie zgodzic jednak z Toba.
        Bo no coz Westerland z tymi wszystkimi butikami i ladnymi
        klombikami.
        Moze to i ladne ale troche zbyt sterylne.
        I choc uwielbiam Sylt to jednak najbardziej te miejsce
        ktore znajduja sie wlasnie poza miastem.

• fasolka3 Re: Najciekawsze miasto w Niemczech? 11.08.04, 22:20
          Uwielbiam Monachium, (bo tu mieszkam), przedtem mieszkalismy w Aachen, tez
          fajne, ale mniejszego kalibru. A w Monachium mnostwo sie dzieje - kulturalnie i
          rozrywkowo, Starnberger See pod nosem, Alpy za uchem i swieze powietrze. Jako
          ex-Bytomiaka potrafie to dobrze docenic.

FFF
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka