Dodaj do ulubionych

studia magisterskie jednolite

03.12.06, 22:15
Witam, próbujemy ze znajomym Amerykaninem prztłumaczyć jego zaświadczenie z uczelni i mamy
problem ze zdaniem: studia stacjonarne 5-letnie magisterskie jednolite. Będę bardzo wdzięczna za
pomoc:)
Obserwuj wątek
    • asha9211 Re: studia magisterskie jednolite 04.12.06, 18:51
      Za moich czasow nie bylo podzialu studiow na I stopien, II stopien czy
      Jednolite … o ile wiem w Stanach tez tego nie ma. Ja po prostu bym ominela w
      tlumaczeniu jednolite bo it tak nikt w US nie bedzie wiedzial co to jest;
      5 year College – lepiej bedzie dodac nazwe uczelni (wtedy bedzie wiadomo czy
      tlumaczyc jako college/school/university)

www.sgh.waw.pl/ksztalcenie/stacjonarne/
      www.buwiwm.edu.pl/publ/system/index10.htm
      usinfo.state.gov/usa/infousa/facts/factover/ch6.htm
    • asha9211 Re: studia magisterskie jednolite 05.12.06, 16:06
      Efedra - oto co mi napisali z Polski:
      Studia jednolite, to sa studia, ktore trwaja 5 lat bez przerwy(czyli idziesz na
      studia piec lat studiujesz i po ich ukonczeniu masz tytul magistra). Natomiast
      druga opcja to sa studia dwustopniowe czyli 3 lata studiujesz i te trzy letnie
      studia konczysz tytulem licencjata ( czyli masz tak zwane studia wyzsze
      zawodowe).Potem idziesz na uzupelniajace 2 letenie studia magisterskie- co jak
      w nazwie konczy sie uzuskaniem tytulu magistra. Na studia uzupelniajace nie
      mozesz pojsc, do poki nie ukonczysz studiow na poziomie licencjata.

• admiraalvlinder Re: studia magisterskie jednolite 05.12.06, 16:10
      Chociaż z Giertychem mało mam wspólnego, to odpowiem, bo mnie się ta kwestia
      wydaje całkiem jasna: Studia jednolite to studia, które trwają pięć lat i w
      ciągu których uzyskuje się (lub przynajmniej dąży do uzyskania) tytuł magistra.
      W przeciwieństwie do studiów dwustopniowych, które są najpierw 3-letnimi
      studiami licencjackimi, potem zaś 2-letnimi uzupełniającymi magisterskimi.
      Róznica, jak widać, polega na "nieprzełamywaniu" studiów egzaminem
      licencjackim:) Zresztą, wydaje mi się, ze taki brak przełamania to definicja
      słowa jednolite:)Nieważne zresztą, prosiłam o pomoc w przetłumaczeniu, ponieważ
      wiem równie dobrze, ze ten przestarzały system nie ma odbicia w Stanach, jednak
      treść zaświadczenia z uczelni powinna być dobrze oddana w tłumaczeniu...
      • wedrowiec2 Re: studia magisterskie jednolite 05.12.06, 18:11
        System nie jest przestarzały i nie ma nic wspólnego (na szczęście) z Giertychem.
        Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
        www.mnii.gov.pl/mein/index.jsp?place=Menu06&news_cat_id=953&layout=2
        są opisane założenia procesu bolońskiego dążącego do ujednolicenia poziomów
        kształcenia w Europie. W Polsce ma być obowiązkowy (w szkolnictwie wyższym) od
        roku akademickiego 2007/2008.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka