Dodaj do ulubionych

Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ?

24.04.03, 12:47
Rozmawiałem z kolega i on twierdził że Białorusini to straszne tępaki i że
żaden nie dostał nawet Nobla. Ja zaprzeczałem ale nie podałem przykładu bo
niestety nie znam. Więc czy jakiś Białorusin dostał kiedyś nagrodę Nobla ?
Obserwuj wątek
    • ortheu Re: Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ? 24.04.03, 15:11
      psie.pole napisał:

> Rozmawiałem z kolega i on twierdził że Białorusini to straszne tępaki i że
      > żaden nie dostał nawet Nobla. Ja zaprzeczałem ale nie podałem przykładu bo
      > niestety nie znam. Więc czy jakiś Białorusin dostał kiedyś nagrodę Nobla ?

Np. Henryk Sienkiewicz - to krew tatarsko-białoruska, a Wisława Szymborska - to
      Żydówka. Wałęsa - nie wiem, ale słyszałem od "prawdziwych" Polaków, że też.
      Także Polacy, jako nacja, nie za bardzo mogą się tutaj poszczycić osiągnięciami.
      Szacuje się, że ok. 60% wszystkich Nobli zwijają Żydzi.
      Tacy np. Grecy dostali chyba tylko dwie, a przecież cała współczesna nauka
      opiera się o filozofię grecką właśnie. Białorusini podobnie jak Grecy cenią
      sobie ponad wszystko jedność człowieka z naturą, a zaszczyty mają drugorzędne
      znaczenie.
      Chociaż szkoda, że Białorusini nie wynaleźli np. koła. :-)
        • psie.pole Re: Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ? 24.04.03, 15:50
          Jakoś wszystkie te Noble są na koncie Polski mimo że waszym zdaniem bródka
          Sienkiewicza jest Tatarska. A Wałęsa jest kim bo jakoś nie kojarzę ? A Litwini
          uważają że Miłosz pisał po litwsku tak jak niby Mickiewicz po białorusku? :)To
          co ani jednego Nobla nie mają Białorusini? Może jednak? Przypuszczam że
          Sienkiewicz nie słyszał o czymś takim jak Białorusini. Białorusy nawet nie mają
          swojej nazwy tylko musza pisac że są jakimiś innymi Ruskimi. Jest to takie
          wkurzające dla Rosjan że nazywają ich bulbuki. Ukraińcy przynajmniej są jacyś i
          nie tylko potrafia orać tyczką. Co Żydzi z Białorusi też Nobla nie dostali ?
          Może jednak chociaż jakiś wynalazek ? Zastanów się co mają współnego dzisiejsi
          Grecy ze starożytnymi poza nazwą. Pewnie myślenie nic ci nie da więc poczytaj
          sobie trochę.
          • alex.4 Re: Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ? 24.04.03, 15:56
            Grecy? Obecnie to mieszanila Słowian (szczególnie Peloponez) i Greków....
            Szczególnie ze np. północna Grecja jest zamieszkała przez osoby wyrzucone z
            Azji Mniejszej po przegranej przez Gregów wojnie w 1922. Tak wiec Grecy maja w
            sobie grecką krew.....
            A Mickiewicz pochodził z Białorusi, pisał Litwo ojczyzna moja, i wedle ustaw
            norymberskich byłby zaliczony do Zydów.... typowy Polak....
            Pozdr
            • saunne psie pole 24.04.03, 18:18
              Słuchaj co Ty chcesz udowodnić? Swoją pogardę dla drugiego człowieka? Swoją
              nienawiść? Poczucie wyższości? Jak mają czuć się ludzie, którzy to czytają?
              Wiesz, jest mi przykro i wstyd, że jesteś moim rodakiem. Przykro, bo żaden
              człowiek nie powinien być oceniany przez pryzmat pogardy, którą reprezentujesz.
              Wstyd, że można mieć tak głupie poglądy.

nie pozdrawiam.
    • Gość: Kira Re: Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ? IP: 80.51.58.* 24.04.03, 21:11
      Przykro i smutno.Zapewniam,że Białorusini to ludzie,jak my wszyscy.Czy to,że
      być może nie mają swego Nobla,o czymś przesądza?Myślę,że niedługo nadejdzie ich
      czas,by móc oddychać czystym powietrzem.Swoją drogą, z Pińska pochodzi Ryszard
      Kapuściński,na Białorusi urodził się ostatni król Polski,Tadeusz
      Kościuszko,Stanisław Moniuszko,Melchior Wańkowicz,T.Dołęga-Mostowicz,korzenie
      Marka Hłaski też tam się znajdowały.Ta ziemia nie mogła być złą.Tyle.POZDRAWIAM
      ALEXA.
      • alex.4 Re: Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ? 25.04.03, 02:34
        Przypominam o polish jokes w USA, jesli one sie nie podobaja to
        powinien unikac stereotypow wobec innych narodow. Tym bardziej ze
        ludzie sa przede wszytskim ludzmi dobrymi lub zlymi a dopierow
        dalszej kolejnosci sa Niemcami czy Estonczykami....
        Kira odpozdrawiam
        • psie.pole Re: Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ? 25.04.03, 08:56
          Post nie był wymierzony w tych biednych Białorusinów tylko w czołowego oszołoma
          tego forum Orthea, który mimo swoich antysemickich, antypolskich i
          antyklerykalnych wypowiedzi jakoś nie wzbudza sprzeciwów na tym forum. Czy
          waszym zdaniem Mickiewicz naprawdę uważał się za Białorusina ?
          • psie.pole Re: Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ? 25.04.03, 09:00

Co to za gadanie że na Białorusi urodził się Mickiewicz, Kościuszko,
            Kapuściński i Poniatowski ???
            Przecież przez to że Eichendorff urodził się na Górnym Śląsku, Katarzyna II w
            Szczecinie a Singer w Warszawie nikt nie twierdzi że byli Polakami !!!
            • alex.4 Re: Czy jakiś Białorusin dostał NOBLA ? 25.04.03, 09:09
              W Amerykanskich encyklopediach Singer jest wymieniany
              jako polski noblista. Przeciwienstwie do
              Curie-Sklodowskiej, ktora opisywana jest jako francuska....
              Jasne ze Mickiewicz nie uwazal sie za Bialorusina,
              podobnie jak np. Kopernik ktory nie uwazal sie za Polaka....
              Rozwazania kto kim byl sa smieszne. W koncu narodowosc
              jest niewazna. Jest taka anegdota o Einsteinie. Mial on
              powiedziec, ze jezeli jego teorie sie sprawdza to
              Francuzi powiedza o nim ze byl obywatelem swiata, a
              Niemcy ze byl Niemcem. Jezeli okaza sie falszywe zostanie
              on nazwany przez Francuzow Niemcem a przez Niemcow Zydem....
              Przede wszystkim jestesmy ludzmi.
              Pozdr
              • aand Re: Brawo Alex! 25.04.03, 09:15
                znakomite, trafne i logiczne argumenty! Twórca czy naukowiec tworzac swe dzielo
                nie mysli jakiej jest nacji. A my czesto popelniamy grzech prezentyzmu usilujac
                nadac temu dzisiejszy punkt widzenia...
                  • rendal psie.pole vs. ortheau 25.04.03, 11:15
                    "Przede wszystkim jestesmy ludzmi"
                    Calkowicie zgadzam sie z ta opinia. A czlowiek moze byc zly i dobry, geniusz i
                    debil, etc.
                    psie.pole tkumaczy sie reakcja na prowokacje Ortheau. Ortheau opluwa co mu
                    wygodne do oplucia.
                    • psie.pole Re: psie.pole vs. ortheau 25.04.03, 12:23

Odpowiem tak. Kilka lat temu prezydent Wroclawia zorganizował w Ratuszu wystawę
                      o noblistach pochodzących ze Śląska. Na otwarcie zaprosił konsulów honorowych.
                      Wchodząc do sali konsul niemiecki powidział "oho widze że to wszystko nasi !" a
                      na to z tyłu izraelski rzucił "chyba jednak nie do końca" :)
                      • aand Re: psie.pole vs. ortheau 25.04.03, 12:42
                        ...odpowiem tak. Smieszy mnie gdy mam do czynienia ze Slazakami którzy powoluja
                        sie na niemiecka tradycje i jej wplyw na historie Slaska. Dlatego mówia
                        tylko(?) po niemiecku i postuluja przylaczenie do Niemiec. A dlaczego nie do
                        Czech? Wplywy czeskie datuja sie od XIII wieku... Mialy kolosalne znaczenie
                        cywilizacyjne dla tej prowincji. Dlaczego wiec "prawdziwi Slazacy" nie mówia i
                        po czesku ??? Koniukturalizm...?
                        • Gość: habitus Re: psie.pole vs. ortheau IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 25.04.03, 14:19
                          aand napisał:

Dlaczego wiec "prawdziwi Slazacy" nie mówia i
                          > po czesku ??? Koniukturalizm...?
                          Powtórzę: gdzie konia kują, tam żaba nogę nadstawia. Przeszłość jest łatwiej
                          idealizować i przedstawiać w pożądanym świetle. Ciekawam, czy po wojnie
                          te "niemieckie korzenie" były równie silnie akcentowane. Czy może
                          jednak "polskość"... Koniunkturalizm...?
                          • alex.4 Re: psie.pole vs. ortheau 25.04.03, 18:41
                            Uniwersytet wrocłąwski może pretendować że 13 noblistów było z nim związanych...
                            to ładna fikcja... jeżeli Wrocławianie potrafia doceniać Niemcó którzy
                            mieszkali na tych ziemiach to świadczy tylko o tym że gorączka nacjonalistyczna
                            słąbnie. W końcu wążne jest że Wrocłąw może pochwalić się najwybitniejszych
                            historykiem starozytności th. Mommsenem. Czy ludzie nie moga zrozumieć że to
                            kto zamieszkiwał ziemie w przeszłości nie jest obecnie żadna legitymizacja.
                            Ważne jest to kim my jesteśmy, a nie nasi współplemeińcy. U każdego narodu
                            mozna by znaleść łątke i wręcz przeciwnie. Nie wiem kto ma porzytek z
                            antagonizowania Białorusinó w Polsce....
                            Pozdr
                              • Gość: saunne Re: psie.pole vs. ortheau IP: *.bialystok.sdi.tpnet.pl 25.04.03, 19:19
                                Gość portalu: annabl napisał(a):

> Nie do konca rozumiem jakie to ma znaczenie kto skad pochodzi.

Bo wiesz, to jest taka tajemna wiedza, dostępna tylko WYBRANYM...

> Czy bardzo zgrzesze, jezeli pojade do pracy za granice i dlugo nie wroce?

oj uważaj Annabl, bo zaraz ktoś Ci doklei pięć bzdurnych, ale efektownych łatek
                                i nagle dowiesz się kim tak naprawdę jesteś, chociaż wcześniej nawet byś na to
                                nie wpadła...

> Rany, to jest bez znaczenia.

popieram i pozdrawiam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka