Dodaj do ulubionych

Przygotowanie do sprawozdania finansowego WM

14.12.09, 09:47

Przygotowanie do bilansu przed końcem roku (cz.1)Zbliża się koniec roku obrachunkowego - warto więc przypomnieć podatnikom, wspólnotom mieszkaniowym i ich zarządom, o obowiązku właściwego zarejestrowania wszystkich zdarzeń gospodarczych, przygotowania sprawozdania finansowego według ogólnych zasadach rachunkowości i zasad indywidualnych przyjętych przez wspólnotę mieszkaniową, także o obowiązku właściwej ewidencji podatkowej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej i sprawozdawczości z wyników prowadzonej działalności nakłada na podmioty ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości ( Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz.694, ze zmianami ), jednakże w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych wyłącznie w zakresie odpowiednim do działania wspólnoty mieszkaniowej, jako osoby ustawowej, oraz z uwzględnieniem wymagań przepisów prawa podatkowego. Patrz w tej sprawie na interpretacje podatkowe oraz na orzecznictwo, w tym wyrok z dnia 28 stycznia 2009 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. II FSK 1508/07.


cały artykuł znajdziesz TU

----------------------------------------------------------------
Zarządzanie - to sztuka bądź praktyka, rozumnego stosowania środków dla osiągnięcia wyznaczonych celów -(Henri Fayol).
www.sn.pl/orzecznictwo/index.html wyroki sądowe - www.ebos.pl/
Obserwuj wątek
    • gutek258 Re: Przygotowanie do sprawozdania finansowego WM 14.12.09, 17:34
      Ciekawą teorie autorka tego tekstu Eugenia Śleszyńska nagina zapis prawa i skłania się do tezy, że ustawa o rachunkowości obowiązuje wspólnoty a tak nie jest.

      Tylko w zakresie pożytków wspólnoty związane są z ustawą o rachunkowości ( Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz.694, ze zmianami) oraz z uwzględnieniem wymagań przepisów prawa podatkowego.


Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka