Dodaj do ulubionych

długi poprzednich właścicieli

10.02.11, 14:50
Witam!

Mam pytanie odnośnie długów po poprzednich właścicielach mieszkania. Czy możemy jako zarząd tymi długami obciążyć nowych właścicieli, czy powinniśmy egzekwować te pieniądze od poprzednich właścicieli?

Sytuacja wygląda mniej więcej tak: w zeszłym roku w wakacje jedna rodzina wyprowadziła się i sprzedała swoje mieszkanie. W akcie notarialnym zastrzeżone zostało, że mieszkanie nie jest obciążone długami, a w rzeczywistości było i jest nadal. Rodzina ta była świadoma zaległych wpłat. Nowi właściciele nie wiedzą, że kupili mieszkanie z nieuregulowanymi opłatami.
Teraz zamykamy rozliczenia za rok 2010. Czy powinniśmy wykazać ten dług w rozliczeniu za lokal nowym właścicielom? Jak z tego wybrnąć?
Obserwuj wątek
      • rumian54 Re: długi poprzednich właścicieli 11.02.11, 23:35
        Szanowna kozierozko, w pełni się z tobą nie zgadzam. Proszę podaj na jakiej podstawie oszust ma się czuć zwolniony od odpowiedzialności? Jedynym słusznym krokiem jest oddanie sprawy do sądu przez WM o zwrot zadłużenia w całej rozciągłości od nieuczciwego właściciela. Przy okazji powinno się zrobić "smrodu" notariuszowi co przygotowywał takie dokumenty transakcji kupna-sprzedaży.
        Sprawy natychmiast się nie załatwi, bo takie mamy sądy. W znanym mi przypadku taka sprawa trwała okrągły rok a potem jeszcze 4 miesiące u komornika, któremu trzeba było wszystko podać na tacy. Oszust zapłacił za wszystko ile się należało, mimo że biegły doszukał się znacznie większej kwoty zadłużenia. Ale jak mówi przysłowie lepszy wróbel w garści...
        • koziorozka Re: długi poprzednich właścicieli 12.02.11, 09:34
          rumian - krótko napisałam, że "Nowy właściciel nie odpowiada za długi poprzednika", a i tak nie zrozumiałeś, więc jeszcze raz to samo, ale innymi słowami:
          Dług to sprawa (windykacyjna) między wm a dłużnikiem, nowy właściciel (lokalu dłużnika) NIE jest stroną w tej sprawie.
    • lesher Re: długi poprzednich właścicieli 12.02.11, 11:01
      Możecie i powinniście windykować poprzednich właścicieli.

Mieliśmy podobny przypadek i postraszyliśmy poprzednich właścicieli złożeniem zawiadomienia do prokuratury (art. 272 kk) o poświadczeniu nieprawdy przed funkcjonariuszem publicznym (notariuszem).
      Po kilku dniach mieliśmy kasę na rachunku.
    • xxxll Re: długi poprzednich właścicieli 13.02.11, 06:11
      moja.droga napisała:

> Mam pytanie odnośnie długów po poprzednich właścicielach mieszkania. Czy możemy
      > jako zarząd tymi długami obciążyć nowych właścicieli, czy powinniśmy egzekwować
      > te pieniądze od poprzednich właścicieli?

To zależy jaka jest treść aktu notarialnego?

Zazwyczaj długi ściągane są z tego co je narobił, ale czasami sprzedaję sie lokal z długami
      i wtedy nabywca jest związany do uregulowanie długów poprzednika .
      Fakt ten winien być ujawniony w akcie notarialnym.

Lokal mieszkalny czy użytkowy wszak jest TOWAREM.
      • gmj Re: długi poprzednich właścicieli 13.02.11, 22:52
        u nas przed sprzedażą notariusz żąda zaświadczenia o niezaleganiu/ zaleganiu z opłatami. Praktycznie 99% transakcji przechodzi przez zarządce, który wystawia odpowiednie zaświadczenia. W opisywanym przypadku, moim zdaniem celowo utajniono dług poprzedniego właściciela, ale trzeba sprawdzić zapis aktu(jaki jest zapis?) Moim zdaniem poprzedni właściciel winien spłacić dług.
        • lesher Re: długi poprzednich właścicieli 14.02.11, 09:05
          > u nas przed sprzedażą notariusz żąda zaświadczenia o niezaleganiu/ zaleganiu z
          > opłatami.

I tak powinno być. Ale niestety część notariuszy idzie na łatwiznę i wymagają tylko oświadczenia od sprzedającego o tym że mieszkanie jest wolne od obciążeń, w tym od zobowiązań wobec wspólnoty, i wogóle tego oświadczenia nie weryfikują.
      • moja.droga Re: długi poprzednich właścicieli 14.02.11, 11:46
        Dziękuję za wyjaśnienie sprawy.

> To zależy jaka jest treść aktu notarialnego?

W treści aktu notarialnego jest zapewnienie sprzedającego, że lokal jest niezadłużony. Właściciele ani pośrednik sprzedaży nie zwracali się z prośbą o potwierdzenie tego faktu przez zarząd wspólnoty. Cóż, szkoda, że trzeba występować na drogę sądową.....

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka