Dodaj do ulubionych

Jak zachęcić do głosowania uchwał?

17.05.12, 11:20
Strzałeczka :)
Jakie znacie sposoby na zachęcenie do głosowania właścicieli nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej.
Powoli kończą się pomysły a 50% + 1 nie widać.
Na zebraniu zazwyczaj jest ok 20%, potem głosowanie za pomocą wrzucania do skrzynek, chodzenia po lokalach - ok 40% się zbiera.
Reszta traktuje jakby to nie ich własność była - jeżeli są przeciw: szanuję wybór i jest to ważny głos - natomiast co z takimi co im się nawet nie chce skreślić?
Głosowanie przez internet możliwe natomiast pewnie i to nie pomoże - może jakieś inne motywacje?
Obserwuj wątek
        • wspolnota.net.twa Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 17.05.12, 18:32
          nekekpl napisał:

> Tak, ta opcja z likwidacją nieco pomogła - nagabywanie sms lub mejlem
          > odpada bo to typowy spam.
          > Lepszy byłby pomysł, który by motywował - może jakaś "nagroda" dla tych
          > co oddali głos, tylko jeszcze nic mi nie przychodzi do głowy...

Na promowanej stronie znalazłem taki oto wpis
          www.zarzadca.eu/discussion/3968/termin-zakonczenia-glosowania/#Item_7
        • kondominium.net.twa Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 18.05.12, 17:10
          nekekpl napisał:

> a o którym pomyśle myślisz?
          > Zbieranie indywidualne codziennie od drzwi do drzwi kart do głosowania czy, że
          > uchwały głosuje się większością na zebraniu?

Jak to o którym?... ten z indywidualnymi kartami, a nie "kolędowanie" z uchwałą od drzwi do drzwi

W tym roku go zastawaliśmy w naszej WM ... pomysł się sprawdził ...
          • nekekpl Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 18.05.12, 17:19
            A, ten: "Ja tam nie mam tego problemu u nas każdy dostaje indywidualną kartę do głosowania i to jego wybór czy głosuje czy nie . "
            Stosujemy go od dość dawna - rezultat jest zerowy. Właściciel dostaje kartę i odkłada na półkę, potem przykrywa to kolejnymi kartkami - a potem trafia do kosza.
            • xxxll Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 18.05.12, 18:04
              nekekpl napisał:

> A, ten:
              > "Ja tam nie mam tego problemu u nas każdy dostaje indywidualną kartę do
              > głosowania i to jego wybór czy głosuje czy nie . "
              >
              > Stosujemy go od dość dawna - rezultat jest zerowy. Właściciel dostaje kartę i
              > odkłada na półkę, potem przykrywa to kolejnymi kartkami - a potem trafia do
              > kosza.
              >

stosujecie ? a dlaczego nie zbieracie kart na drugi dzień tylko czekacie aż ona do was przyjdzie ,
              lenie jesteście i już... czy polak potrafi wszytko spieprzyć już na starcie ....?
            • lesher Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 19.05.12, 00:10
              System "kartowy" nie jest dobry, o czym u mnie przekonaliśmy się w tym roku.
              W "mojej" wspólnocie jest ten problem, że tak +/- 40-50% lokali licząc wg. powierzchni jest wynajmowanych (lokale usługowe, a także mieszkania w których właściciele sami nie mieszkają). Wobec tego myślałem, że łatwiej będzie nam zebrać 50% kartami, które zostały wysłane razem z zawiadomieniami o terminie zebrania, oraz z prośbą o odesłanie jeżeli ktoś nie może być obecny na zebraniu.
              I co się okazało? Że jest jeszcze gorzej niż przy podpisywaniu się na liście. Kart nie wysłał "sam z siebie" niemal nikt (część przyszła dopiero po wielokrotnym molestowaniu telefonicznym), a Ci którzy mieszkają na miejscu wielokrotnie "zbywali" zbierających podpisy (tak, tak, oczywiście - jutro wrzucę do skrzynki, etc.).

I teraz najlepsze - dlaczego tak się stało??
              Otóż okazało się, że w "mojej" wspólnocie właściciele bardzo często (najczęściej???) wogóle nie mają pojęcia nad czym głosują (często nawet nie znają treści uchwał) - natomiast patrzą jak zagłosowali inni. Przy kartach oczywiście taka możliwość odpada i ludzie się "gubią". W przyszłym roku wracamy do list, głosowanie kartą będzie dostępne "na żądanie".
              • xxxll Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 19.05.12, 16:11
                lesher napisał:

> System "kartowy" nie jest dobry, o czym u mnie przekonaliśmy się w tym roku.

>
                >
                > W "mojej" wspólnocie jest ten problem, że tak +/- 40-50% lokali licząc wg.
                > powierzchni jest wynajmowanych (lokale usługowe, a także mieszkania w których
                > właściciele sami nie mieszkają). Wobec tego myślałem, że łatwiej będzie nam zebrać
                > 50% kartami, które zostały wysłane razem z zawiadomieniami o terminie zebrania,
                > oraz z prośbą o odesłanie jeżeli ktoś nie może być obecny na zebraniu.
                >
                >
                > I co się okazało? Że jest jeszcze gorzej niż przy podpisywaniu się na liście.
                > Kart nie wysłał "sam z siebie" niemal nikt (część przyszła dopiero po wielokrotn
                > ym molestowaniu telefonicznym), a Ci którzy mieszkają na miejscu wielokrotnie "
                > zbywali" zbierających podpisy (tak, tak, oczywiście - jutro wrzucę do skrzynki,
                > etc.).
                >

Błąd techniczny - - trzeba było wydrukować drugą turę kart do głosowania wraz z notą obciążeniową np. za 9 zł za "wydrukowanie i dostarczenie karty do głosowania" - taki obowiązek ciąży na Zarządzie WM ( niezależnie, gdzie oni zamieszkują ) i takie tury powtarzać, aż do ustawowego rozstrzygnięcia ... na pewno to podziała , lepsze to niż biec do Sądu... my tak zrobiliśmy zwłaszcza w stosunku do tych właścicieli co wynajmują lokale ... głosowanie trwało 4 tygodnie ( poprzednio przy kolędowaniu od 6-9 miesięcy)
                Z nim zawsze jest najwięcej problemów we wspólnocie

> I teraz najlepsze - dlaczego tak się stało??
                > Otóż okazało się, że w "mojej" wspólnocie właściciele bardzo często (najczęściej
                > ???) wogóle nie mają pojęcia nad czym głosują (często nawet nie znają treści u
                > chwał) - natomiast patrzą jak zagłosowali inni. Przy kartach oczywiście taka
                > możliwość odpada i ludzie się "gubią". W przyszłym roku wracamy do list,
                > głosowanie kartą będzie dostępne "na żądanie".

Wasz wybór ... a może więcej edukacji by się w waszej WM przydało ....
                • lesher Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 19.05.12, 20:57
                  > Błąd techniczny - - trzeba było wydrukować drugą turę kart do głosow
                  > ania
                  wraz z notą obciążeniową np. za 9 zł za "wydrukowanie i dostarczeni
                  > e karty do głosowania"
                  - taki obowiązek ciąży na Zarządzie WM ( niezale
                  > żnie, gdzie oni zamieszkują
                  )

Mam wątpliwości. Po pierwsze to byłaby niezamawiana korespondencja. Po drugie koszty zarządu (a do takich należą koszty wysyłki korespondencji) powinny być rozliczane wg. udziałów, a nie np. wg. częstotliwości wysyłki.

>
                  > Wasz wybór ... a może więcej edukacji by się w waszej WM przydało ....
                  Uwaga jak najbardziej słuszna, tylko jak to zrobić?
                  Ile razy sam słyszałem coś w rodzaju "ja dużo pracuję, i nie mam czasu tym się zajmować".
              • kondominium.net.twa Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 19.05.12, 16:29
                lesher napisał:

> System "kartowy" nie jest dobry, o czym u mnie przekonaliśmy się w tym roku.

> W "mojej" wspólnocie jest ten problem, że tak +/- 40-50% lokali licząc wg.
                > powierzchni jest wynajmowanych (lokale usługowe, a także mieszkania w których
                > właściciele sami nie mieszkają).
                > Wobec tego myślałem, że łatwiej będzie nam zebrać 50% kartami,
                > które zostały wysłane razem z zawiadomieniami o terminie zebrania,
                > oraz z prośbą o odesłanie jeżeli ktoś nie może być obecny na zebraniu.

Jak można było tak zrobić!!!!
                W zawiadomieniu o zebraniu podje się propozycje treści uchwał które mogą ulec zmianie w trakcie zebrania właścicieli . Właściciele mogą zmienić treść uchwał , takie ich prawo ...

Widzię, że po amatorsku przeprowadzaliście głosowania więc się nie dziwię, że taki efekt osiągnęliście ...
                • lesher Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 19.05.12, 21:14
                  > W zawiadomieniu o zebraniu podje się propozycje treści uchwał które mogą
                  > ulec zmianie w trakcie zebrania właścicieli . Właściciele mogą zmienić treść u
                  > chwał , takie ich prawo ...

Oczywiście, nawet tak było w tym przypadku.
                  I w piśmie przewodnim (załączonym do zawiadomienia o zebraniu) "wołami" zostało to napisane (z prośbą o kontakt z zarządcą po zebraniu w celu zapoznania się z ostateczną wersją uchwały).

>
                  > Widzię, że po amatorsku przeprowadzaliście głosowania więc się nie dziwię, że t
                  > aki efekt osiągnęliście ...
                  Chętnie poczytam jak zrobić to profesjonalnie, ale przede wszystkim skutecznie, czyli uzyskując wymagane 50% głosów (a w praktyce ponad 50%, bo zawsze trzeba mieć rezerwę gdyby okazało się że z jakichś powodów niektóre głosy są nieważne).
                  Warunki "zastane":
                  - ok. 50% powierzchni jest wynajmowane
                  - część ludzi kompletnie nie interesuje się tym co dzieje się we wspólnocie (i to pomimo tego, że 2 lata temu sytuacja była "podbramkowa"),
                  - na zebraniu pojawia się może 20% właścicieli (licząc według udziałów)
                  • kondominium.net.twa Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 21.05.12, 10:16
                    lesher napisał:

> Chętnie poczytam jak zrobić to profesjonalnie, ale przede wszystkim skutecznie
                    > , czyli uzyskując wymagane 50% głosów (a w praktyce ponad 50%, bo zawsze
                    > trzeba mieć rezerwę gdyby okazało się że z jakichś powodów niektóre głosy są n
                    > nieważne).

User xxxll dobrze ci radzi , bo jak właściciele nie czuje bata ( dodatkowa opłata) to się miga od swoich obowiązków.

Uważam, że xxxll chodzi o ponowne wysłanie karty ( i tak co dwa tygodnie) i to za to ma zapłacić właściciel jak mu się nie chciało zagłosować lub nie i oddać kartę Zarządowi za "pierwszym razem".

Uważam, że nie wolno takich kart dołączać do zawiadomienia o zebraniu, bo to jest szwindel.
                    Taka karta winna powstać po zebraniu mieć "aktualne treści uchwał", które częściowo były głosowane na zebraniu właścicieli ( te 20%)

Pierwsza tura kart ( wysłana , dostarczona do skrzynek pocztowych) jest na koszt WM, ale już następne to na koszt właściciela lokalu. Do takiej karty do głosowania winno być dołączone pismo przewodnie w nim wyłuszczone co będzie się działo, gdy jej właściciel nie zwróci do Zarządu WM niezależnie czy odda głos czy nie ( opłata za jej ponowne wygenerowanie i dostarczenie do właścicieli, którzy ich nie oddali Zarządowi)
                    Te kart następnie posłużą do dokumentacji sądowej . Zarząd jest zobligowany uzyskać rozstrzygnięcie pod uchwałami. (art.24 UoWL)( pozywa tych właścicieli lokali co nie głosowali - czytaj nie oddali kart do głosowania.)

Art. 24.
                    W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca,
                    któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18
                    ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel
                    zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje
                    w postępowaniu nieprocesowym.
                    • lesher Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 21.05.12, 14:17
                      > Uważam, że xxxll chodzi o ponowne wysłanie karty ( i tak co dwa tygodnie
                      > ) i to za to ma zapłacić właściciel jak mu się nie chciało zagłosować lu
                      > b nie i oddać kartę Zarządowi za "pierwszym razem".

A mógłbyś mi wskazać podstawę prawną do obciążenia właściciela jeżeli nie odeśle karty?
                      W szczególności wskaż mi proszę przepis OBLIGUJĄCY właściciela do oddania głosu.
                      Po drugie (jak już wcześniej pisałem), wytłumacz mi dlaczego koszt wysyłki korespondencji który jest niewątpliwie kosztem zarządu nieruchomością wspólną miałby być rozliczany inaczej niż w stosunku do udziałów (jak proponujesz - według liczby wysłanych powiadomień)?

> Uważam, że nie wolno takich kart dołączać do zawiadomienia o zebraniu, b
                      > o to jest szwindel.
                      > Taka karta winna powstać po zebraniu mieć "aktualne treści uchwał", które częśc
                      > iowo były głosowane na zebraniu właścicieli ( te 20%)
                      Karta nie zawierała jakichkolwiek treści uchwał, czy też ich projektów.
                      Wymienione były na niej jedynie numery uchwał, pola to podpisania "ZA", "PRZECIW", dane właściciela, wielkość udziału właściciela w nieruchomości wspólnej i data wypełnienia.
                      • kondominium.net.twa Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 21.05.12, 15:49
                        > A mógłbyś mi wskazać podstawę prawną do obciążenia właściciela jeżeli
                        > nie odeśle karty?

A czy ja napisałem, że ty go karzesz dodatkową opłatą za nieodesłanie karty?
                        Ty kompensujesz sobie koszty nieuzasadnione jakie ponosi Wspólnota - zarząd wspólnoty.
                        Nie rozumie dlaczego pryzmujesz, że właściciel może bezkarnie rezygnować ze swoich obowiązków związany z posiadaniem lokalu we wspólnocie.

Zarząd WM przecież musi też wykonać swoje obowiązki i doprowadzić do rozstrzygnięcia łącznie z droga Sądową. W jaki sposób chcesz tego dokonać ,(jako członek Zarządu) , jak niczego nie masz.... nawet dobrych chęci...

> W szczególności wskaż mi proszę przepis OBLIGUJĄCY właściciela do oddania głosu.

Art. 27.
                        Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością
                        wspólną.
                        Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1.

Głosowane uchwały dotyczą cześć wspólnych jak nie głosuje, to nie ma uchwał czyli nie bierze udziału w zarządzie nieruchomością wspólną.

> Po drugie (jak już wcześniej pisałem), wytłumacz mi dlaczego koszt wysyłki
                        > korespondencji który jest niewątpliwie kosztem zarządu nieruchomością wspólną
                        > miałby być rozliczany inaczej niż w stosunku do udziałów (jak proponujesz - według
                        > liczby wysłanych powiadomień)?

Bo uważam, że jest to nieuzasadniony koszt dla WM ( dotyczy tylko grupki właścicieli lokali, za ponowne dosłanie karty do głosowania) jaki musi ponieść WM wynikający tylko i wyłącznie z lenistwa krabowego właściciela lokalu.
                        Jak nie chce glosować to niech odda ci pustą kartę , Sąd na tej podstawie dowie się jaki jest stosunek takiego właściciela do spraw wspólnotowych.

> Karta nie zawierała jakichkolwiek treści uchwał, czy też ich projektów.
                        > Wymienione były na niej jedynie numery uchwał, pola to podpisania "ZA", "PRZECIW",
                        > dane właściciela, wielkość udziału właściciela w nieruchomości wspólnej i
                        > data wypełnienia.

Taka Karta do głosowania może być używana tylko na zebraniu właścicieli lokali, gdzie są odczytywane treści uchwała i głosowane.

Taka forma nie może być używana do indywidualnej karty w drodze indywidualnego zbierania głosów , to nie jest prawidłowe oddawać głos jak się nie ma / nie zna treści uchwały. W Sądzie taki dowód to żaden dowód.

• lesher Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 25.05.12, 10:46
                          > Ty kompensujesz sobie koszty nieuzasadnione jakie ponosi Wspólnota - zar
                          > ząd wspólnoty.

Nie masz takiego prawa. Chyba, że udowodnisz szkodę (a więc i winę).

> Nie rozumie dlaczego pryzmujesz, że właściciel może bezkarnie rezygnować ze
                          > swoich obowiązków
                          związany z posiadaniem lokalu we wspólnocie.

> Głosowane uchwały dotyczą cześć wspólnych jak nie głosuje, to nie ma uchwał czy
                          > li nie bierze udziału w zarządzie nieruchomością wspólną.

Naciągane tłumaczenie. Równie dobrze można dowodzić, że jeżeli właściciel nie będzie chciał sprzątać klatki schodowej, to jest to naruszenie art. 27 UoWL.
                          Żaden przepis szczegółowy (chyba że czegoś nie wiem) nie obliguje właściciela do oddania głosu, ani też nie wskazuje że uczestnictwo w zebraniach właścicieli, czy też oddanie głosu w ramach indywidualnego zbierania głosów, stanowi współdziałanie w zarządzie nieruchomością wspólną.

Poza tym stwierdzenie, że jak nie głosuje, to nie ma uchwał czyli nie bierze udziału w zarządzie nieruchomością wspólną. jest kompletnie nie na miejscu. Jeżeli właściciel nie głosuje, to opowiada się przeciwko uchwale. Równie dobrze możesz powiedzieć, że ten kto głosuje przeciwko uchwale też nie bierze udziału w zarządzie nieruchomością wspólną, bo efektem jego głosu może być brak jej podjęcia.

> Bo uważam, że jest to nieuzasadniony koszt dla WM ( dotyczy tylko grup
                          > ki właścicieli lokali, za ponowne dosłanie karty do głosowania) jaki musi ponie
                          > ść WM wynikający tylko i wyłącznie z lenistwa krabowego właściciela lokalu.
                          > Jak nie chce glosować to niech odda ci pustą kartę , Sąd na tej podstawie dowie
                          > się jaki jest stosunek takiego właściciela do spraw wspólnotowych.

Sorry, ale to co uważasz jest mało istotne w tym kontekście. Ważne jest co przewiduje ustawa, a wyraźnie mówi o rozliczaniu tych kosztów w stosunku do udziałów. Nie ma znaczenia czy jest to sprzeczne z "poczuciem sprawiedliwości", czy też nie.

> Taka forma nie może być używana do indywidualnej karty w drodze indywidu
                          > alnego zbierania głosów , to nie jest prawidłowe oddawać głos jak się nie ma /
                          > nie zna treści uchwały. W Sądzie taki dowód to żaden dowód.

Wskaż mi przepis, który taka karta narusza.
                          Równie dobrze można powiedzieć, że głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów przez listę też jest nieprawidłowe - bo przecież przy głosowaniu lista jest "podpięta" pod projektowaną uchwałę (albo i nawet lista jest osobnym plikiem, a projekt uchwały - osobnym), więc jeżeli zainteresowany nie wyrazi chęci zapoznania się z nią, to sytuacja jest identyczna jak w przypadku karty.

Generalnie - problem z pasywnymi właścicielami jest poważny, ale rozwiązywanie tego przez spamowanie go kartami i obciążanie dodatkowymi opłatami jest zwyczajnie bezprawiem.
                              • kondominium.net.twa Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 28.05.12, 08:26
                                lesher napisał:

> Ależ ja nie płaczę, tylko piszę że system "kartowy" zastosowany w praktyce może
                                > być gorszym rozwiązaniem niż głosowanie przez listę...

Wypłakujesz się na forum, a zarazem źle przeprowadzasz głosowania pod względem technicznym i wmawiasz wszystkim, że "kolędowanie" z kartą jest lepsze od indywidualnych kart dostarczonych do skrzynek pocztowych.

Zarzucasz, że wspólnota powinna pokrywać wszystkie koszty i te uzasadnione i te nieuzasadnione )wg ciebie we WM takie nie występują)

Szkoda, że nie mieszkasz w mojej wspólnocie i nie obciążono ciebie za "lenistwo i tumiwisizm " ( zaniechanie twoich obowiązków wobec wspólnoty) za ponowne dostarczenie karty do głosowania... wtedy byś się przekonał, kto ma ponieść koszty ... Ty czy wspólnota.
                                • lesher Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 28.05.12, 11:32
                                  Po pierwsze - nie pisałem, czy system "kartowy" jest zły, czy dobry, bo i pewnie wszystko będzie zależało od konkretnej wspólnoty. Zwróciłem tylko uwagę na to jaką "ukrytą" wadę w porównaniu z głosowaniem przy użyciu listy ma taki system. Tylko, albo aż tyle. U mnie to się nie sprawdziło.

Po drugie, wspólnota działa (albo przynajmniej powinna działać) w ramach obowiązującego prawa i to czy zarząd/zarządca uzna sobie jakieś koszty za "uzasadnione", czy też "nieuzasadnione" jeszcze nie świadczy o tym że właściciel musi je ponosić.
                                  Nie wiem, po co te wycieczki osobiste ("szkoda, że nie mieszkasz w mojej wspólnocie...), zaręczam Ci że jeżeli o mnie chodzi to akurat BARDZO interesuje się tym co dzieje się we wspólnocie (choćby z racji pełnienia funkcji członka zarządu).
                                  Tyle tylko, że w Twojej wspólnocie właściciele obciążeni w taki sposób jak opisałaś ("kara" za niegłosowanie) mogą po prostu nie zapłacić tej opłaty i nic im nie zrobisz (w szczególności oddając sprawę do sądu).
                                  A co do wyroku, który zacytowałeś w innym poście, nie rozumiem czego ma on dowodzić? Tego, że jest możliwe przeprowadzanie głosowania poprzez karty wrzucane do skrzynek? Tego przecież nie negowałem...
                                  • kondominium.net.twa Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 28.05.12, 11:54
                                    lesher napisał:

> Po pierwsze - nie pisałem, czy system "kartowy" jest zły, czy dobry, bo i pewnie
                                    > wszystko będzie zależało od konkretnej wspólnoty. U mnie to się nie sprawdziło.

Nie sprawdziło się bo żele to robiłeś i tyle i aż tyle ...

lesher napisał:

> Po drugie, wspólnota działa (albo przynajmniej powinna działać) w ramach
                                    > obowiązującego prawa i to czy zarząd/zarządca uzna sobie jakieś koszty za
                                    > "uzasadnione", czy też "nieuzasadnione" jeszcze nie świadczy o tym
                                    > że właściciel musi je ponosić.

To nie zarządca czy zarząd WM o tym decyduje, ale ogół właścicieli lokali ,
                                    czy to się poda czy pojedynczemu właścicielowi jak np. Tobie, to nie ma znaczenia
                                    może On co najwyżej dochodzić swoich praw z sądzie.

> Tyle tylko, że w Twojej wspólnocie właściciele obciążeni w taki sposób
                                    > jak opisałaś ("kara" za niegłosowanie) mogą po prostu nie zapłacić tej
                                    > opłaty i nic im nie zrobisz (w szczególności oddając sprawę do sądu).

Masz ciągoty do przekręcania cudzych wypowiedzi ...
                                    Ja napisałem, że opłata ta jest za "ponowne dostarczenie karty do głosowania"
                                    z powodu braku rozstrzygnięcia głosowania nad uchwałami WM.

Obowiązkiem Zarządu jest doprowadzić ( i to w jak najkrótszym czasie - to leży w interesie wspólnoty) do ustawowego rozstrzygnięcia . Jakimi metodami , a tu obowiązuje "wolnoamerykanka".

Takie jest zadnie "szeregowego członka wspólnoty mieszkaniowej".

• serafin666 Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 17.05.12, 23:29
      nie musisz mieć 50%+1 ( to byłaby większość bezwzględna, a takiej ustawa o własności lokali nie wymaga )
      każda wspólnota powinna mieć jakąś uchwałę regulijącą te kwestie, przykładowo:

Uchwała porządkowa
      Zebranie prowadzi wybrany spośród właścicieli lub ich pełnomocników prze- wodniczący zebrania. Na wniosek przewodniczącego może zostać powołany protokolant zebrania. Przewodniczący prowadzi zebranie wg przyjętego porządku. Przewodniczący udziela głosu wg kolejności zgłoszeń; przewodniczący może również odebrać głos w wypadku, gdy uzna, iż wypowiedź jest nie na temat lub osoba zabierająca głos zakłóca przebieg zebrania.
      W wypadku głosowania uchwał w trybie 1 głos – 1 właściciel przewodniczący : zarządza głosowanie , przelicza głosy „za” , „przeciw” i „wstrzymujące się” , ogłasza wynik głosowania i poleca ( lub czyni to sam ) zapisanie go do protokołu z zebrania wraz z tekstem przyjętej uchwały.
      W wypadku głosowania uchwał udziałami głosy oddaje się poprzez złożenie podpisu na jedną z trzech możliwych opcji: „ZA”, „PRZECIW”, „WSTRZYMUJĘ SIĘ”.
      Przy ustaleniu wymaganej dla skutecznego podjęcia uchwały większości głosów pomija się głosy „wstrzymujące się”; większość głosów oznacza, iż „ZA” oddano więcej głosów niż wynosi łączna ilość głosów „NIE” oraz nie biorących udziału w głosowaniu.
      Po sporządzeniu końcowego protokołu z zebrania przewodniczący ( i ewentualnie wybrany protokolant ) podpisują protokół oraz przedkładają ten protokół do poświadczenia „za zgodność” grupie minimum ..... właścicieli biorących udział w zebraniu . Kserokopie protokołu z zebrania zostaną wywieszone w każdej klatce schodowej .
      Przewodniczący zebrania wyznacza – za jego wcześniejszą zgodą - członka wspólnoty mieszkaniowej upoważnionego do dodatkowego zbierania głosów indywidualnych – na wypadek takiej konieczności.

i pamiętaj, że:

Wyrok SN z dnia 29 września 2010 r., V CSK 52/10
      Zebranie właścicieli lokali może podejmować uchwały również w sprawach, które nie zostały ujęte w porządku obrad ustalonym przez zarząd (zarządcę).

• wiseman1 Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 20.05.12, 10:14
      nekekpl napisał:

> Strzałeczka :)
      > Jakie znacie sposoby na zachęcenie do głosowania właścicieli nieruchomości we
      > wspólnocie mieszkaniowej.

Moze sprobuj od tych "niezainteresowanych" uzyskac pelnomocnictwa do glosowania nad uchwalami. Uzyskanie takich pelnomocnictw zajmie ci pewnie troche czasu a tylko raz.
      Przy nastepnych glosowaniach ty (albo ktos inny) bedzie glosowal za nich.
      • haneczka_wm Świadomość udzielenia stałego pełnomocnictwa 20.05.12, 21:41
        wiseman1 napisał:
        > Moze sprobuj od tych "niezainteresowanych" uzyskac pelnomocnictwa do glosowania
        > nad uchwalami. Uzyskanie takich pelnomocnictw zajmie ci pewnie troche czasu a
        > tylko raz.

A nie uważasz, że takie rozwiązanie jest faktycznie nadal pogłębianiem tego stanu niezainteresowania... ?
        Poza tym, trąci sugestią stałego (albo na jakiś czas) oddania prawa do decydowania.
        Myślę, że nie tędy droga. Chociaż... w szczególnych przypadkach udzielenie pełnomocnictwa jest pożądane i uzasadnione.
        • wiseman1 Re: Świadomość udzielenia stałego pełnomocnictwa 21.05.12, 00:49
          haneczka_wm napisała:

> A nie uważasz, że takie rozwiązanie jest faktycznie nadal pogłębianiem tego sta
          > nu niezainteresowania... ?
          > Poza tym, trąci sugestią stałego (albo na jakiś czas) oddania prawa do decydowa
          > nia.

A nie uwazasz ze taki permanentny brak zainteresowania prowadzi do destrukcji we WM.
          Przeciez nie da sie podejmowac zadnych dezyzji.
          Poza tym oddanie pelnomocnictwa przez wlasciciela nie zwalnia zarzadu z informowania tego wlasciciela o zebraniach i tresci uchwal na 7 dni przed zebraniem.
          Jesli taki wlasciciel ktory dal pelnomocnictwo uzna ze w jakies tam uchwale chce aby pelnomocnik zaglosowal tak a nie inaczej wystarczy jak przed zebraniem do pelnomocnika zadzwoni i poinformuje go o swojej decyzji.

> Myślę, że nie tędy droga.

Zaproponuj swoja ktora rozwiaze ten problem.
      • balanger4 Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 21.05.12, 11:05
        "...Uzyskanie takich pelnomocnictw zajmie ci pewnie troche czasu a tylko raz.
        Przy nastepnych glosowaniach ty (albo ktos inny) bedzie glosowal za nich..."

Przy głosowaniu uchwał wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe określające w jakiej sprawie ma być oddany głos i kiedy (data głosowania).
        W jaki sposób takie wielokrotne i z konieczności ogólne pełnomocnictwo ma być ważne?
        • wiseman1 Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 21.05.12, 14:49
          balanger4 napisał:

> Przy głosowaniu uchwał wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe okr
          > eślające w jakiej sprawie ma być oddany głos i kiedy (data głosowania).
          Pelnomocnictwo o ktorym pisze jest rodzajowe i jako takie nie musi byc udzielone na jedna konkretna czynnosc i date.

Wikipedia;
          "pełnomocnictwo rodzajowe (gatunkowe) – wskazuje określoną kategorię czynności prawnych do których umocowany jest pełnomocnik"

Encyklopedia Prawa Skarbiec.Biz - największy polski zbiór haseł prawnych
          "Pełnomocnictwo rodzajowe
          Pełnomocnictwo rodzajowe – to taki rodzaj pełnomocnictwa, dzięki któremu osoba umocowana (pełnomocnik) będzie mogła dokonywać czynności prawnych określonego rodzaju w imieniu i na rzecz swojego mocodawcy.
          Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że pod tym pojęciem będą się mieściły takie czynności jak: składanie konkretnych oświadczeń woli, składanie ofert przetargowych, zawieranie umów wskazanych w pełnomocnictwie, itp.
          Pełnomocnictwo rodzajowe powinno wskazywać przedmiot pewnych powtarzających się czynności, określonego rodzaju jakich pełnomocnik będzie dokonywał w imieniu mocodawcy."

Zauwaz ze w obu definicjach nie ma slowa na temat daty a nawet jest mowa o wielokrotnym wykonywaniu konkretnych czynnosci na rzecz mocodawcy.
          W przypadku zebran wspolnoty tymi powtarzajacymi sie czynnosciami jest glosowanie nad uchwalami.

> W jaki sposób takie wielokrotne i z konieczności ogólne pełnomocnictwo ma być ważne?
          Jak juz napisalem pelnomocnictwo o ktorym pisze nie jest pelnomocnictwem ogolnym.
        • wiseman1 Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 21.05.12, 15:31
          balanger4 napisał:

> Przy głosowaniu uchwał wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe okr
          > eślające w jakiej sprawie ma być oddany głos i kiedy (data głosowania).
          Zapomnialem napisac w poprzedniej odpowiedzi.
          Pelnomocnictwo ktore opisales nie jest pelnomocnictwem rodzajowym ale szczegolnym.
          • balanger4 Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 21.05.12, 23:35
            Polecam poczytać całość poniższego wyroku:
            "...nawet przy zastosowaniu reguł interpretacyjnych obowiązujących przy tłumaczeniu oświadczeń woli (art. 56 i 65 kc) - że mamy do czynienia z pełnomocnictwem rodzajowym, albowiem brakuje określenia rodzaju czynności prawnej objętej umocowaniem oraz jej przedmiotu.
            Pełnomocnictwa te nie wymieniają konkretnego zebrania właścicieli lokali i przewidzianego na nim porządku obrad.
            Artykuł 98 kc stanowi, że pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu, do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
            Przepisy kodeksu cywilnego nie definiują pojęcia pełnomocnictwa rodzajowego, natomiast w piśmiennictwie i judykaturze przyjmuje się, że kryterium rozróżnienia między pełnomocnictwem ogólnym a rodzajowym jest zakres umocowania do działania w imieniu mocodawcy. Pełnomocnictwo ogólne nie określa ani nie wyodrębnia czynności prawnych, do jakich pełnomocnik został umocowany, natomiast pełnomocnictwo rodzajowe powinno określać rodzaj czynności prawnej objętej umocowaniem oraz jej przedmiot
            ..." - Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 15 października 2002 r.II CKN 1479/2000 OSN 2004/1/8
            • serafin666 Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 22.05.12, 09:48
              tak bardzo się tym SN nie przejmuj ! ja brałem udział w tej sprawie, to była nietypowa sytuacja i sąd popełnił poważny błąd interpretacyjny ( było zdanie odrębne ); pełnomocnik na zebraniu wspólnoty musi mieć możliwość głosowania w każdej sprawie - a tych nie da się enumeratywnie wymienić przed przyjęciem porządku zebrania...
    • kuba.wirtualneosiedle Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 15.11.12, 23:26
      Może po krótko jak to technicznie wygląda u mnie na osiedlu. Głosowania odbywają się za pomocą e-maili. System (WirtualneOsiedle.pl) rozszyła do każdego mieszkańca indywidualnego e-maila, który zawiera po za podstawowymi informacjami o logowaniu trzy linki TAK, NIE, WSTRZYMUJĘ SIĘ. Linki te zawierają specjalne ciągi znaków, tak że po kliknięciu w link serwer wie, że pochodzi on od z tamtego e-maila. Gdyby nawet udało się komuś przechwycić wiadomość e-mailową, po oddaniu głosu właściciel od razu dostaje e-mail, że został oddany głos i może zareagować. Po oddaniu głosu pozostałe linki tracą ważność, więc nie można zmienić głosu (chyba, że z pomocą administratora).

Z punktu widzenia właściciela dostaje on e-mail, następnie klika na odpowiedni link w wiadomości oddając głos i już. Oddał swój głos. Mimo tak prostego mechanizmu, osiągam skuteczność w wysokości 60-70%. Nikt nigdy nie podszył się za kogoś przy głosowaniach.

Więcej informacji na stronie WirtualneOsiedle.pl
      lub mogę osobiście odpowiedzieć na pytania mój e-mail
      Kuba@wirtualneosiedle.pl
    • kuba.wirtualneosiedle Re: Jak zachęcić do głosowania uchwał? 29.11.12, 00:30
      Na moim osiedlu panowała podobna sytuacja przez długi czas. Aż do czasu,
      podjęcia uchwały rozszerzającej sposób powiadamiania i głosowania przez
      e-mail. Obecnie wielu mieszkańców (znacznie ponad połowa) nie wyobraża sobie
      innej drogi powiadamiania lub głosowania.
      Do głosowania stworzyliśmy System (WirtualneOsiedle.pl) który rozsyła do
      każdego mieszkańca indywidualnego e-maila (tak, aby mieszkaniec nie musiał
      się nigdzie indziej logować), który zawiera po za podstawowymi informacjami
      o głosowaniu linki TAK, NIE, WSTRZYMUJĘ SIĘ. Aby oddać głos należy kliknąć
      odpowiedni link w wiadomości oddając głos i już. Głos już oddany. Oddanie
      głosu zajmuje dosłownie parę sekund. Mimo tak prostego mechanizmu w dalszym
      ciągu nie osiągam frekwencji 100%, skuteczność wynosi 60-70% w pierwszych 2
      tygodniach i około 85% w całym głosowaniu.
      Ustawa o własności lokali jest, jaka jest, więc trzeba był ją trochę
      załatać, aby głosowanie spełniało wymogi formalne lub takie, które
      gwarantuję ewentualną wygraną w sądzie. Zrobiliśmy uchwałę rozszerzającą
      sposób powiadamiania i głosowania (o czym pisałem na początku). Dodatkowo
      prawie każdy mieszkaniec ( 99%) wypełnił deklarację, że chce być
      powiadamiany drogą e-mailową i tą drogą
      oddawać głosy. Osoby, które nie wyraziły zgody, aby oddać głos muszą przyjść
      na dyżur w biurze. Obecnie właściciele nie wyobrażają sobie innej
      skutecznej. Starając się nie robić zbytnio marketingu uważam mechanizm
      głosowań bez logowania za jeden z moich lepszych pomysłów ułatwiających
      pracę na osiedlach. Warto spróbować może poskutkuje tak jak na moim osiedlu.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka