Dodaj do ulubionych

Nieważność uchwały o wyborze zarządu WM

03.08.12, 13:45
Dzień dobry,
Bardzo proszę o próbę zinterpretowania sytuacji zastanej we WM. Uchwała o odwołaniu członków poprzedniego Zarządu jest obowiązująca (nie została w żaden sposób zaskarżona), natomiast uchwała o powołaniu nowego Zarządu jest uznana za nieważną (z powodu braku odpowiedniej liczby głosów!!).
Czy działalność "nieważnego" Zarządu (który uznawał się za prawomocnie wybrany) do czasu stwierdzenia przez Sąd nieważności uchwały, w zakresie podejmowania decyzji dot. zwykłego zarządu (przygotowanie uchwał, zwołanie zebrania, zbieranie głosów nad uchwałami, podpisanie umów z kontrahentami dot. remontów i modernizacji, zmiana administratora, zmiana rachunków bankowych itp.) a także pobieranie wynagrodzenia należy uznać również za nieważne i czy w związku z tym może to stanowić podstawę do ewentualnych roszczeń w stosunku do Wspólnoty jak też i do tych członków Zarządu? Czy poprzedni Zarząd pomimo tego że został odwołany, ma prawo przejąć ponownie kontrolę nad WM, zmieniać kontrahentów, unieważniać umowy i zmieniać decyzje "unieważnionych" następców??
Bardzo proszę o ewentualne rozstrzygnięcia sądowe w podobnych sprawach...
Obserwuj wątek
    • majkowa Re: Nieważność uchwały o wyborze zarządu WM 03.08.12, 14:16
      Nie znam orzecznictwa w podobnych sprawach, ale moim zdaniem nowy zarząd działał w dobrej wierze i miał prawo podejmować wymienione decyzje na podstawie art. 27 uwl.

      W sytuacji gdy zarządu nie ma, każdy z właścicieli może współdziałać w zarządzie NW do czasu wyboru zarządu lub powołania zarządcy przymusowego przez sąd (art. 26 uwl).

      Art. 26.
      1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich
      obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może
      żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres
      jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy
      ustaną przyczyny jego powołania.

      Art. 27.
      Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością
      wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka