Dodaj do ulubionych

Jak sobie radzicie z podatkami?

08.05.16, 18:59
Przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są wolne od podatku. Jeśli zaliczkę wpłaca właściciel lokalu użytkowego, a więc nie zasobu mieszkaniowego (sklep, biuro, gabinety, kancelaria itp.) to podatek trzeba odprowadzić. I zasadniczo trudno ją odzyskać bo koszty generowane są zupełnie kiedy indziej niż okres przychodów.
Podobnie jest z wyodrębnionymi garażami.
Co wtedy robicie?
Obserwuj wątek
  • nk45 Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 10.05.16, 13:13
   "...bo koszty generowane są zupełnie kiedy indziej niż okres przychodów...". Czyli kiedy ? Za 1 rok czy za 2 lata. A może jeszcze w innym okresie ? W którym okresie rozliczeniowym powstały koszty, na które były wpłacane zaliczki w 2015r od sklepu, biura itp. itd.? Proszę o konkretną odpowiedź.
   • asam11 Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 12.05.16, 23:18
    zaliczki na koszty zarządu, w tym na przyszłe remonty wpływają co miesiąc. Zaliczkę na CIT płacimy co miesiąc albo co kwartał. Koszty nie dorównują zaliczkom więc trzeba płacić. Po kilku miesiącach kwota wpłacona przez właściciela biura uniemożliwia już pokrycie kosztów bo "zjadł" ją podatek. Na koniec roku też jest nadwyżka. Na funduszu eksploatacji nadwyżka przechodzi na rok następny. Na funduszu remontowym koszty pojawią się za kilka lat, kiedy wspólnota zdecyduje się na remont. Jak odzyskać podatek? Jak wyrównać stawki zaliczek z zasobów mieszkaniowych i użytkowych? Doliczyć do zaliczki od biura kwotę na podatek?
   • lesher Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 17.05.16, 11:21
    W mojej wspólnocie traktujemy zaliczki od lokali użytkowych tak samo jak zaliczki od lokali mieszkalnych.
    Fakt, ostatni wyrok WSA (III SA/Wa 1907/13) nieco namieszał, ale są też wyroki odmienne, wskazujące, że takie podejście jest poprawne (I SA/Wr 213/10, I SA/Wr 223/08 oraz I SA/Kr 1596/08).
    Cytat z pierwszego wyroku:
    Reasumując, zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali, będących we wspólnocie mieszkaniowej, niezależnie czy wspólnota obejmuje lokale mieszkalne, czy użytkowe, należy kwalifikować jako pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlegające zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., pod warunkiem, że budynek należący do wspólnoty jest kwalifikowany jako mieszkalny, a dochody pochodzące z zaliczek przeznaczone zostaną na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.".
    • asam11 Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 19.05.16, 20:15
     Czyli w uproszczeniu decyduje o opodatkowaniu to czy w budynku większa powierzchnia jest wykorzystywana na cele mieszkalne czy na użytkowe. No dobrze ale, niestety, w jednym budynku mam same użytkowe. Klops. Tu nawet nk45 nie pomoże.
     • nk45 Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 19.05.16, 21:22
      Sarkastycznie to ująłeś. Ekspertem nie jestem ale swoje wiem. Przeczytaj w ustawie podatkowej co jest przychodem. Przeczytaj w ustawie podatkowej co jest kosztem. Pamiętaj, że płacisz podatek od DOCHODU czyli od różnicy przychodów i kosztów. Nie wszyscy to rozumieją i płacą podatek od przychodów. Jeżeli rozliczasz się z wszystkiego do zera oprócz F.R. to podatek płacisz tylko od dochodu na F.R. który zostaje dodany do majątku wspólnoty jako wynik danego okresu rozliczeniowego.
      • lesher Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 19.05.16, 21:54
       > Jeżeli rozliczasz
       > się z wszystkiego do zera oprócz F.R. to podatek płacisz tylko od dochodu na F.
       > R. który zostaje dodany do majątku wspólnoty jako wynik danego okresu rozliczen
       > iowego.
       Dodałbym tylko, że po wykorzystaniu FR (tzn. w roku, w którym zostaną wydatkowane środki) powstanie strata podatkowa, którą można odpisywać później przez 5 lat od dochodu.
     • lesher Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 19.05.16, 21:56
      > No dobrze ale, niestety, w jednym budynku mam same użytkowe.
      No to w czym problem?
      Wszystko traktujesz jako przychody/koszty. W tym przypadku jeszcze zostań VATowcem, bo dużo to da właścicielom (będą mogli sobie odliczać VAT naliczony od not wystawianych przez wspólnotę), a i tak obniżonej stawki praktycznie nie możesz stosować.
      FR (jak napisałem poniżej) w końcu też się "zbilansuje", tylko niekoniecznie w tym samym roku.
    • asam11 Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 19.05.16, 21:23
     Tak samo to znaczy nie płacicie zaliczek na CIT? Wświetle najnowszego wyroku z wyżej wymienionych płacić trzeba. Nierówność w ponoszeniu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej jest oczywista a sąd IIISA/Wa skorzystał, że w skardze było o utrzymaniu zasobów mieszkaniowych i się wykręcił głupio, bo jeśli urządzenia wspólne, pomieszczenia wspólne służące do obsługi lokali zalicza do zasobów mieszkaniowych to przecież na ich utrzymanie idą zaliczki od lokali użytkowych.
      • highrise Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 22.05.16, 07:46
       Nie byłoby problemu, gdyby ustawodawca oraz właściwe sądy uznały zaliczki na pokrycie kosztów w nieruchomości wspólnej jako środki własne wspólnoty, a nie przychody. Do środków własnych w spółkach są zaliczane kapitały tych spółek Widocznie sprawa nie jest taka prosta, jak mi się wydaje.
       • nk45 Re: Jak sobie radzicie z podatkami? 22.05.16, 11:12
        Po co mieszać w głowach. Zaliczka na dany miesiąc wpłynęła na konto Wspólnoty - więc przychód się pojawił. W tym samym czasie wpłynęła faktura za ten sam okres - więc koszt się pojawił. Różnica jest dochodem lub stratą. Od DOCHODU należy zapłacić podatek. W rozliczeniu rocznym CIT różnica między podatkiem należnym (za cały rok) i rzeczywiście odprowadzonym (w całym roku) będzie kwotą do zapłacenia lub do zwrotu jak w typowym zeznaniu podatkowym. Dochodem rocznym powinien być TYLKO wynik na F. Remontowym, który zostaje na koncie Wspólnoty gdyż WSZYSTKIE inne przychody i koszty POWINNY być rozliczane do ZERA zgodnie z Art. 12 pkt 2 !!! Podatek będzie naliczany TYLKO kwoty wynikającej z pomnożenia udziału "niemieszkalnych" przez kwotę wyniku rocznego Wspólnoty (czyli F.R.). Jeżeli ktoś rozlicza inaczej niż jest napisane w art. 12 Ustawy - to jego ból głowy i strata pieniędzy właścicieli lokali.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka