Dodaj do ulubionych

Pomieszczenie z kotłownią - kłopot z własnością

04.11.17, 09:03
Witam. Pomieszczenie z kotłownią jest własnością spółdzielni. Budynek należy do wspólnoty.
Spółdzielnia chce sprzedać to pomieszczenie osobie trzeciej (WM nie wygrała w przetargu).
Proszę o poradę co zrobić, żeby do tej sprzedaży nie doszło?

Obserwuj wątek
   • balanger4 Re: Pomieszczenie z kotłownią - kłopot z własnośc 04.11.17, 18:03
    >> jakim prawem spółdzielnia zostawiła sobie pomieszczenie, w którym są przyłącza wody w momencie wydzielenie się wspólnoty. <<
    BEZPRAWIEM!
    "... kotłownia jako pomieszczenie służące do wspólnego użytku, związane z funkcjonowaniem budynku, stanowi część składową nieruchomości wspólnej.
    Wynika to również z przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 47 § 2 kc, „częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączanego”..."
    www.administrator24.info/artykul/id6024,status-prawny-kotlowni-i-biura-wspolnoty-mieszkaniowej

    Mogło też być tak jak poniżej i spółdzielnia błędnie myśli, że jest właścicielem pomieszczenia z kotłownią.
    "...pierwotny właściciel, którym w tym przypadku była spółdzielnia już przed wyodrębnieniem pierwszego lokalu, musiał określić jakie pomieszczenia będą w budynku stanowić samodzielne lokale, a jakie pomieszczenia wejdą w skład nieruchomości wspólnej. Inaczej nie mogłaby ustalić ułamka w nieruchomości wspólnej związanego z wyodrębnianymi lokalami.
    Należy bowiem pamiętać, że mianownik tego ułamka stanowi suma powierzchni wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami przynależnymi, które mają być wyodrębnione w budynku.
    Zatem albo spółdzielnia podjęła na początku decyzję, że kotłownię wyodrębni jako samodzielny lokal i znalazło to wyraz w ujęciu jej powierzchni w mianowniku ułamka albo – jeżeli tego nie zrobiła – kotłownia weszła w skład nieruchomości wspólnej..."
    www.administrator24.info/artykul/id5749,kto-jest-wlascicielem-kotlowni
    • dzoana.f Re: Pomieszczenie z kotłownią - kłopot z własnośc 05.11.17, 17:49
     Witam. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Z tego co udało mi się ustalić, to to pomieszczenie było potraktowane jako inny lokal o specyfikacji: przyłącze wody. Kotłownia powstała później, więc domniemam, że i przeznaczenie lokalu musiało być zmienione. Koszty kotłowni poniosła wspólnota, zgodę na budowę wydała spółdzielnia z obietnicą w umowie najmu, że sprzeda lokal wspólnocie. Niestety użyła do tego formy przetargu, mimo sprzeciwu WM.
     • dzoana.f Re: Pomieszczenie z kotłownią - kłopot z własnośc 29.11.17, 10:33
      Witam, czy ktoś może coś poradzić? Jesteśmy w patowej sytuacji. Ponieśliśmy koszty budowy kotłowni, lokal jest wyodrębniony, spółdzielnia obiecywała w umowie najmu, że nam sprzeda to pomieszczenie, ale musielismy czekać, bo nie mogli nam tego sprzedać przed budową. Teraz wychodzi na to, że nas umowa najmu nie chroni, a ktoś obcy może sobie teraz lokal kupić, w której jest nasza kotłownia. Absurd...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka