Dodaj do ulubionych

odczyt podzielnikow ciepla- pomocy....

25.08.06, 00:45
witam, mam pecha...spoldzielnia dala dwa terminy odczytu podzielnikow ale nie
bylo nas ani razu, matka przechodzila zabieg- bylo podejrzenie raka, ojciec
mial potem operacje- wycieli mu sledzione i nikt nie zauwazyl informacji na
klatce schodowej w gablocie o terminach podzielnikow- bylyustalone na
czerwiec. wiec w lipcu tak okolo 15 udalem sie do spoldzielni z prosba o
odczyt, pani powiedziala, ze odczytu juz sie nie zrobi wiec mamy czekac. i
wczoraj przyszlo pismo, ze mamy doplacic 900zlotych...
dla nas to duzo kwota bo ojciec po wypadku nie pracuje i stara sie o rente,
mama jest praktycznie bez srodkow do zycia, ja stiudiuje. brat tylko pracuje
ale duza czesc pieniedzy idzie na leki. poza tym dotychczas przez wszystkie
lata kiedy byly odczyty jak nam sprawdzali te podzielniki to w rozliczeniu
przychodzilo , ze mamy co roku 200zlotych nadplaty...

moje pytanie brzmi- czy ma sens wystapienie o ponowne ustalenie wysokosci
kosztow ogrzewania? w tym celu powolalbym sie na zaistniale sytyacje, ciezki
stan zdrowia etc jak rowniez bym podal, ze nigdy nie mielismy doplaty, ze ta
zima byl aowszem moze i ciezka ale nie mozliwe, zeby o tyle wzroslo nasze
zapotrzeboanie na cieplo...

prosze o pomoc, najlpeiej na maila na gazecie.pl

zastanawiam sie czy oni nie moga tego obliczyc w taki sposob, ze wziac koszt
ogrzewania calego bloku i odjac wszystkie inne lokale tam gdzie byl odczyt- i
to co zostanie to przydzielic jako nasze zuzycie?
dziekuje.
--
"czy dhl okrada wlasnych klientow?- dosc zlodziejstwa! moj wlasny protest"
Obserwuj wątek
    • wprost5 Musisz powalczyć ze złodziejami! 25.08.06, 12:35
      Po pierwsze, należysz do tych, którzy olewają wszelkie informacje wieszane na
      klatkach i może dobrze, że walną nie tyle Ciebie, ale twoja rodzinę w dup.! -
      to taka uwaga natury ogólnej kierowana nie tylko do Ciebie ale do tysięcy
      innych, których nic nie obchodzi, co się dzieje w ich budynkach.

Gotowca chyba nikt Ci nie poda, ale powalczyć trzeba(ja w kazdym razie bym tak
      zrobił) i dlatego musisz poznac najpierw system rozliczeń ciepla, bo tam sie
      kryje chyba cala tajemnica - 900 zł poechotą nie chodzi, zwlaszcza w opisanej
      sytuacji. Nie będziesz walczył, to sama spółdzielnia z siebie nie odpuści Ci.
      Wpisz do wyszukiwarek "podzieniki kosztów" to uświadomisz się jakie to oszustwo
      te urzadzenia i może coś wywalczysz - nikt za Ciebie tego nie zrobi!
        • racjonalista79 Re: pomocy.... 11.09.06, 15:23
          Jeśli masz podzielniki elektroniczne to niema problemu - można bardzo łatwo
          odczytać podzielniki. Jeśli cieczowe to już tylko profesjonalna firma lub jakiś
          skomplikowany system elektroniczny to masz mega problem.

Zresztą jak Ci nie założą cieczowego podzielnika na nowy rok to znowu zapłacisz.

• beastad Re: pomocy.... 12.09.06, 08:30
            Owszem, jest problem, bo to, że mona odczytać wskazanie podzielnika w jednym,
            czy kilku mieszkaniach nic nie daje. Zasada rozliczeń polega na podzieleniu
            kosztów ogrzewania z całego sezonu grzewczego przez sumę wskazań podzielników
            we wszystkich lokalach. W ten sposób oblicza się wartość jednostki i dopiero
            wtedy obciąża się użytkowników centralnego . Jeżli ktoś nie udostępnił lokalu
            do odczytu w wyznaczonym czasie, jest obaciążany w sposób określony stosownym
            regulaminem, np. wg zużycia w poprzednim roku, albo średniej z nieruchomości.
            Po dokonaniu rozliczenia i rozesłaniu inf. o kosztach co w danym sezonie trudno
            jest uwzględnić reklamację. Zeby to było możliwe trzeba ponownie rozliczyć całą
            nieruchomość.
            A tak na marginesie, po to są informacje , żeby je czytać, a jeśli z jakiegoś
            powodu ktoś nie może być obecny w określonym terminie to zawsze jest jakies
            wyjcie np. można poprosić firmę odczytującą podzielniki o dodatkowy przyjazd,
            jest to koszt może 30 a może 50 zł, a wtedy nie byłoby problemu z tak znaczną
            dopłatą.
            Jedyne co moge Ci poradzić w tej sytuacji to to byś zwrócił się do
            administratora budynku z prośbą o rozliczenie lokalu za dwa sezony grzewcze(
            ten , w którym nie dokonano odczytu z tym który własnie się zaczął), ale to
            będzie możliwe dopiero w przyszłym roku.
    • gutmir Re: odczyt podzielnikow ciepla- pomocy.... 11.09.06, 19:08
      Faktycznie masz duży problem. Ja uważam, że powinieneś udać się do spółdzielni
      i tam uzyskać regulamin rozliczania kosztów(obowiązkowo kazda spóldzielnia ma
      taki regulamin. Po zapoznaniu się znim - zobaczysz czy przysługują jakieś
      odwołania. Myślę, że lepiej nie wojować przed zapoznaniem się z w/w
      regulaminem.
      • wprost5 Spółdzielnia powinna, ale.... 11.09.06, 20:15
        W teorii jest bardzo pięknie, wielu z nas wie, co powinna robić spółdzielnia,
        jakie mamy prawa itp. W praktyce czyli w życiu jaest tak, że spółdzielnia
        praktycznie niczego się nie obawia, bo ryzyko, ze coś ja spotka za łamanie praw
        spółdzielców jest praktycznie zerowe.
        Spółdzielca może oczywiście odwoływać się do takich oraganłów jak rada
        nadzorcza czy zebranie przedstawicieli ale wiem z własnej praktyki, że nic to
        raczej nie da. Pozostają niby związki rewizyjne lub Krajowa Rada Spółdzielcza
        ale przekonalem się, że to też wyłudzacze pieniędzy i krętacze.
        I na koniec sąd, do którego można się skarżyć na postępowanie spółdzielni - ale
        wpis przy złożeniu pozwu to 200 złotych a czas na rozpatrzenie spraw przeciw
        spółdzielni to przeważnie lata.
        Oczywiście może w spółdzielni delikwentki z podzielnikami jest inaczej, ale
        mocno w to wątpię. Niech skorzysta z rad gutmira - bardzo jestem ciekaw, czego
        się dowie.
        • monte83 Re: Spółdzielnia powinna, ale.... 23.09.06, 21:45
          kurde, a nie mozna wziac prostej arytmetyki- patrze ile blok zuzyl i licze to
          co udalo sie odczytac- u tych , ktorzy udostepnili mieszkanie- a reszte dziele
          na te nieodczytane. to chyba ma sens, prawda?

bo jesli policzymy np, ze blok zuzyl ogrzewania za 40 tysiecy i tam jest 40
          mieszkan- po przeliczeniu okazuje sie, ze odczytano 36 mieszkan i te mieszkania
          razem daja zuzycie na poziomie 36 tysiecy to chyba pozostale 4 tys dzielic
          trzeba na 4 tysiace a nie obraczac pozostalych 4 wlascicieli kwota 2 tysiecy na
          glowe bo wtedy spoldzielnia zamiast pokryc rzeczywiste koszty ogrzewania
          zarabia jeszcze 4 tysiace bez zadnych wiekszych nakladow.

--
          "czy dhl okrada wlasnych klientow?- moje wlasne pytanie i moj wlasny protest..."
          • beastad Re: Spółdzielnia powinna, ale.... 24.09.06, 10:02
            Jeżeli macie podzielniki kosztów c.o., to nie można. Zasada rozliczeń jest inna
            niż np. rozliczanie wody z wodomierzy.
            Podzielniki nie wskazują ilości pobranej przez grzejnik energii cieplnej, a
            jedynie umowne jednostki .
            Pozdrawiam.
            • monte83 Re: Spółdzielnia powinna, ale.... 24.09.06, 14:45
              ok, niby tak ale w taki sposob jesli w bloku nie odczyta sie duuuzo
              podzielnikow bo lokatorzy nie udostepnia lokalu to spoldzielnia moze im nalozyc
              takie oplaty, ze na tym duzo zarobi. bo jak juz mowilem, zalozmy, ze 40 tys
              kosztowalo ogrzanie bloku, 20 lokatorow okazalo sie, ze zuzylo 20 tys bo
              udostepnili podzielniki a pozostalych 20 spoldzielnia nalozyula oplate po 2 tys
              od mieszkania- w ten sposob spoldzielnia zarabia 20 tys. czy tak mozna? chyba
              nie bo to nie ma pokrycia w rzeczywistych kosztach ogrzania.
              --
              "czy dhl okrada wlasnych klientow?- moje wlasne pytanie i moj wlasny protest..."
              • beastad Re: Spółdzielnia powinna, ale.... 24.09.06, 18:12
                Nic nie zarobi. Jeżeli juz ktoś na tym skorzysta, to tylko właściciele, którzy
                udostępnili mieszkania do odczytu. Spółdzielnia nie może obciązyć za CO kwotą
                wyższą niż poniesione koszty na en.cieplną + koszty ewentualnych modernizacji
                instalacji centralnego ogrzewania.
              • xxxll Re: Spółdzielnia powinna, ale.... 24.09.06, 19:32
                monte83 napisał:

> czy tak mozna? chyba nie
                > bo to nie ma pokrycia w rzeczywistych kosztach ogrzania

W każym bądź razie nie jest zabronione. SM to podmioty posiadające osobowość
                prawna i ich podstawową zasadą działania jest "wycisnąć ile sie da" z kogo i z
                czego się da.
                We wspólnotach taki nr nie przejdzie (zakładam, że właściciele sa kumaci).
                Wspólnota winna mieć regulami rozliczania EC - zgodnie z zapisami ustawy
                energetycznej- w której mówi się, że właściciel lub zrządca ma obowiązek
                opracowania Regulaminu rozliczania EC.

• wprost5 Spółdzielnia powinna, wspólnota też, ale.... 24.09.06, 20:10
                    xxxll jest jakimś żartownisiem jak pisze, co powinna mieć wspólnota(tu chodzi
                    akurat o regulamin rozliczeń ciepła). Gdyby we wspólnotach wszystko działało
                    tak jak powinno, to forum nie miałoby racji bytu. Daleki jestem od obrony
                    spółdzielczości, wiem bardzo dobrze o dziejących się w nie przekrętach, ale
                    uważam, ze we wspólnotach nie jest lepiej z wyjątkiem skali przekrętów - w
                    spółdzielni są one po prostu na wiekszą skalę. Między bajki należy włożyć
                    założenie xxxll, że członkowie wspólnot są kumaci - jest raczej wręcz
                    przeciwnie. A jak są nawet kumaci, to mają też to, co się dzieje we wspólnocie,
                    w przysłowiowej du...!
                    Niech mi tu jakis mądry napisze, co zrobic, jak współnota nie ma własnie
                    regulaminu rozliczeń - oczywiście wiem, ze w ostateczności idzie się do sądu
                    ale to czas i pieniądze. Tak więc twierdzę, że i we wspólnotach nie ma
                    skutecznego i szybkiego mechanizmu egzekucji obowiązujacego prawa. Wystarczy
                    poczytać posty kilku forumowiczów mających sprawy w sądzie.
                    • xxxll Re: Spółdzielnia powinna, wspólnota też, ale.... 24.09.06, 20:41
                      wprost5 napisał:

> Między bajki należy włożyć
                      > założenie xxxll, że członkowie wspólnot są kumaci - jest raczej wręcz
                      > przeciwnie. A jak są nawet kumaci, to mają też to, co się dzieje we
                      > wspólnocie, w przysłowiowej du...!

...żal ...ściska. Rujnując pwene założenia nie pozostaje nam tu na forum bicie
                      piany . Ale czy o to chodzi. Jak ma się doczynienia z niekumatymi (dekarz
                      Pawełek) to szkoda czasy na bicie piany.
                  • xxxll Re: Spółdzielnia powinna, ale.... 24.09.06, 20:46
                    babczyk Paweł napisał:

> Ten facet wie co mówi bo sam swego czasu tracił włosy we spółdzielczości a
                    > teraz.... robi sobie po nich jazdę, jako....he he he....ekspert.

Czy ty mi piszesz mój życiorys? Ja nikomu nie zlecałem takiej pracy bo w
                    wyborach nie startuje. Na swoje oczy nigdy mnie nie widziałeś, a twoja
                    wyboraźnia, między stanami upojenia, jest wybujała i na poziomie + miro_mx + ,
                    aby tylko zaistnieć tu na tym forum. No cóż, każdy z nas ma
                    swego "Leoncia"(takiego z filmu "Izaura").

• monte83 uciekamy od tematu glownego... 25.09.06, 19:32
      hm, nie wazne kto ma jakie zycorysy, kto jest spoldzielca a kto czlonkiem
      wspolnoty...

co do meritum- poszlo pismo do spoldzielni- bo to spoldzielnia:(- gdzie zostalo
      opisane, dlaczego nikt nie byl podczas pierwszego i drugiego odczytu. poza tym
      wspomniano o dotychczasowych dosc niskich kosztach, o regularnosci platnosci
      czynku- a jest to powod do domu bo ponad polowa mieszkan w tym bloku jest
      zadluzona, wreszcie zaproponowano rozwiazanie i teraz trzeba czekac:(.

moze macie jakies propozycje w przypadku jesli spoldzielnia nas oleje i powie-
      placcie:(.
      --
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka