Dodaj do ulubionych

regulamin rozliczania co

21.09.06, 13:09
Czy ktoś z Państwa ma opracowany regulamin rozliczania c.o. zgodnie ze
zmianami prawa energetycznego obowiązującymi od ubiegłego roku? Bedę
wdzięczna za udostępnienie jakiegoś wzoru.
Pozdrawiam serecznie
Obserwuj wątek
          • grandy Re: regulamin rozliczania co 26.09.06, 14:13
            xxxll napisał:

> Żarty się Ciebie trzymają!!!!! Zadra jednak ....

Jędrzeju, nie żartuję, a proszę! Nie mogę wykluczyć, że w swoim regulaminie rozliczania c.o. zastosowałeś jakieś ciekawe rozwiązania, które mógłbym zastosować w mojej wspólnocie. Wówczas będzie Ci wdzięcznych 250 właścicieli lokali.

• grandy Re: regulamin rozliczania co 26.09.06, 19:51
                xxxll napisał:

> a wiesz ile to by było śniadanek , Przemuś sam pisałeś, że wiedza kosztuje

Jędruś, nietrudno zgadnąć, że boisz się przysłać mi ten regulamin. Biorąc pod uwagę mizerny poziom Twoich postów na tym formum - obawy masz pewnie uzasadnione.

• xxxll Re: regulamin rozliczania co 26.09.06, 20:04
                  grandy napisał:

> Jędruś, nietrudno zgadnąć, że boisz się przysłać mi ten regulamin.
                  > Biorąc pod uwagę mizerny poziom Twoich postów na tym formum - obawy masz
                  > pewnie uzasadnione

Smętny człowiek jesteś i prowokator, gdzie wybujała wyobraźnia wyróżnia ciebie
                  tu na forum . Ferujesz wyroki na prawo i lewo, choć jesteć dyletantem (sam sie
                  togo tu przyznałeś) i nie jednemu sprawiłeś subiekcje.

Niski poziom mają twoje wpisy w stylu "ala-Przemuś" choć logiczne i
                  populistyczne - ale to tylko twe ego i tak dalej.

Ja z zarządzania Przemuś żyje, a jest to ciężki kawełek chleba i nie mam
                  zamiaru rozdawać walorów jak mogę je "sprzedać" przyjmując zlecenie zarządzania
                  nieruchomością.
      • berta40 Re: regulamin rozliczania co 30.09.06, 11:15
        Czytam, że ten regulamin robi karierę , poproszę i ja jeżeli możesz mi przesłać
        na adres: berta40.gazeta.pl

Mieszkam w 80 lokalowej wspólnocie na kresach i chodzą słuchy, że zarządca
        nieruchomości wspólnej GAM , chce zainstalować liczniki CO (obecnie kończą
        wymianę rur CO, są wykonane podejścia pod liczniki, takie łączniki pomiędzy
        zaworami)i rozliczać lokale według nich, ale nie chce powiedzieć na jakich
        zasadach. Materiał mi się przyda do porównań.
            • nk45 Re: regulamin rozliczania co 02.10.06, 16:33
              Czy tak trudno rozliczać koszty według np. mierników (GJ)?. GJ ma swoją cenę.
              Proporcjonalnie do zużycia dodać należałoby koszt mocy przesyłowej zmiennej.
              Koszt mocy przesyłowej stałej podzielić wg udziałów ( moc stała zamawiana jest
              dla całego budynku niezależnie czy ktoś mieszka i zużywa ciepło ). Różnicę w
              odczycie licznika głównego a sumą liczników indywidualnych podzielić wg
              udziałów. Sztuczne określenie ciepła w częściach wspólnych na poziomie 20 , 40
              czy 60% jest chore. Różnica GJ między licznikami jest wielkością zmienną
              zależną od wielu czynników.
              • xxxll Re: regulamin rozliczania co 02.10.06, 18:41
                Masz racje, ale tak się robi tylko w spółdzielczości mieszakaniowej (tylko
                prezes wie jak się to rozlicza) i jak to ma sie z zapisami ustawy prawo
                energetyczne

art 45a

8. Koszty zakupu ciepła, o których mowa w ust. 2, rozlicza się w części
                dotyczącej:
                1) ogrzewania, stosując metody wykorzystujące:
                a) dla lokali mieszkalnych i użytkowych:
                - wskazania ciepłomierzy,
                - wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi
                w ro-zumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i
                w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności,
                - powierzchnię lub kubaturę tych lokali,
                b) dla wspólnych części budynku wielolokalowego użytkowanych przez
                osoby, o których mowa w ust. 2, powierzchnię lub kubaturę tych części
                odpowiednio w proporcji do po-wierzchni lub kubatury zajmowanych lokali;
                2) przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie przez
                instalację w budynku wielolokalowym, stosując metody wykorzystujące:
                a) wskazania wodomierzy ciepłej wody w lokalach,
                b) liczbę osób zamieszkałych stale w lokalu.

9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody
                rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne
                i użytkowe w tym budyn-ku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki
                wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle
                budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku
                określonych w odrębnych przepisach, stymulowa-ła energooszczędne zachowania
                oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób
                odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody
                użytkowej.

10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o
                której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła
                przeznaczonego na ogrze-wanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody
                użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego
                dalej „regulaminem rozliczeń”; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości
                osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do
                stosowania.

11. W przypadku gdy właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadził
                metodę, o której mowa w ust. 9, wykorzystującą ciepłomierze i urządzenia
                wymienione w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie oraz pkt 2 lit. a, osoba, o
                której mowa w ust. 2, udostępnia swoje pomieszczenia w celu zainstalowania lub
                wymiany tych ciepłomierzy i urządzeń oraz umożliwia dokonywanie ich kontroli i
                odczytu wskazań w celu rozliczania kosztów zużytego ciepła w tym budynku.

12. W przypadku stosowania w budynku wielolokalowym metody, o której mowa w
                ust. 9, wykorzystującej wskazania urządzeń wymienionych w ust. 8 pkt 1 lit. a
                tiret drugie, regulamin rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego
                rozliczania opłat za ciepło dla lokali mieszkalnych lub użytkowych na podstawie
                ich powierzchni lub kubatury oraz określać warunki stosowania zamiennego
                rozliczania.
      • basiader Re: regulamin rozliczania co 30.11.06, 22:04
        serdecznie prosze o przeslanie tego regulaminu na adres basiader@gazeta.pl W
        imieniu wspolnoty mieszkaniowej mojego bloku walczymy od roku z zarzadca w
        sprawie absurdalnych metod rozliczania ciepla w naszym bloku.Bedziemy bardzo
        wdzieczni za pomoc Dzieki
      • wprost5 Re: regulamin rozliczania co 16.10.06, 09:39
        Proszę jakiegoś szczęśliwca, który otrzymał od kogoś tam ten regulamin
        rozliczeń co, o przesłanie go również na adres wprost5@gazeta.pl, bo z tego
        wątku trudno zorientować się, kto do kogo wysyłał, kto dostał a kto nie itp.
        Z góry dzięekuję!
      • serafin666 Re: Serafinie! 17.10.06, 04:43
        u mnie jest krótko i prosto - w planach gospodarczych jest zapis następujący :

Koszt zakupu energii C.O. będzie - jak dotychczas - rozliczany metrażem .
        Koszty dostaw wody i odbioru nieczystości będą rozliczane z uwzględnieniem
        liczników wody oraz ilości osób korzystających z tych dostaw i usług -
        indywidualnie dla każdego z właścicieli .
        Wspólnota upoważnia zarząd do dokonywania wydatków remontowych wg potrzeb i
        możliwości; w pierwszej kolejności - odpowiedni zapis .
        Wspólnota upoważnia zarząd do dokonywania przesunięć w pozycjach planu z
        wyłączeniem pozycji nr 1 planu - zwrot kosztów dla zarządu.
        • xxxll Re: Serafinie! jedno z rozwiązań 17.10.06, 07:43

Istnieją jeszcze alternatywne rozwiązania dotyczące rozliczania mediów.

Faktycznie to co przedstawił serafin666 jest prościutkie - brak urządzeń do
          pomiaru indywidualnego zużycia i nie uwzględnia się zapisów Prawa
          energetycznego, ale to już jest sprawa tej wspólnoty.

Zobaczymy, jak się zachowa - WM- gdy, ktoś się upomni o upust w opłatach CO,
          ze względu na położenie lokalu.
          • alienxxx Re: Serafinie! jedno z rozwiązań 17.10.06, 08:43
            w naszej WM wszyscy placa za CO taka sama stawke
            z tego co tu wyczytalem w niektorych wspolnotach stawka ta jest zroznicowana w
            oparciu o przepisy prawa energetycznego

prosze wobec tego o osobe, ktora dysponuje regulaminem CO z takim rozwiazaniem o
            przeslanie na maila gazetowego
            z gory dziekuje
            • wprost5 W co się bawimy? 17.10.06, 08:58
              Oczekiwałem od autora słynnego juz regulaminu rozliczeń co przeslania go na mój
              adres, bo taką wyraziłem prośbę. A oto co znalazłem w swojej poczcie po moim
              apelu w wątku:

A czy my się znamy?
              Do obcych nie wysyłam.
              Jak mi napiszesz coś o sobie i wspólnocie
              gdzie mieszkasz, jakie jest źródło energii cieplnej ,itd.
              to możemy wrócić do tematu

Mój komentarz do tego - obiecanki cacanki!
              • xxxll Re: W co się bawimy? 17.10.06, 18:49
                wprost5 napisał:
                > Mój komentarz do tego - obiecanki cacanki!

A co stoi na przeszkodzie by odpowiedzieć na cytowane pytania, jak masz czyste
                intencje to nie widzę problemów byś na nie odpowiedział i od siebie coś dodał.
                Sprawy indywidualne załatwiam poza forum, tak jak to zaleca regulamin tego forum
        • kikibobo Re: Serafinie! 17.10.06, 17:34
          uff!
          dziekuję.
          O to przecież chodzi, aby było krótko, prosto i zrozumiale.
          Niekoniecznie słowo w słowo jak serafin, ale wg podanego przykładu.
          Jeżeli Cię dobrze zrozumiałam serafinie, przedstawiony tutaj sposób rozliczeń
          ujmujesz w planie gospodarczym każdego roku ?
      • serafin666 Re: Serafinie! 17.10.06, 04:55
        oczywiście koszty zarządu nieruchomością wspólną obejmują całość mediów;

"Nie jest sprzeczne z art. 14 cyt. ustawy, zawierającym otwarty katalog
        składników kosztów zarządu nieruchomością wspólną, ujęcie w planie gospodarczym
        zaliczek na całkowite koszty dostawy mediów i odprowadzanie ścieków. Ten sposób
        regulowania należności ułatwia bieżące rozliczenia z dostawcami mediów, nie
        zwalnia członków Wspólnoty od indywidualnego ponoszenia wydatków zwiazanych z
        utrzymaniem swego lokalu i nie narusza interesu żadnego z właścicieli. Żadnych
        przepisów nie narusza uwzględnienie w planie gospodarczym rezerwy na
        nieterminowo wnoszone zaliczki" ( str. 2/3 uzasadnienia wyroku z 05.11.2004 ,
        sygnatura: I ACa 915/04 ) , Sąd Apelacyjny w Łodzi ;

W wyroku z dnia 02.06.04 tenże Sąd Apelacyjny w Łodzi (sygnatura: I ACa 455/04)
        oddalając apelację miasta Łodzi od wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi , stwierdził
        iż uchwała wspólnoty mieszkaniowej włacząjąca do kosztów zarządu nieruchomością
        wspólną całe koszty dostaw mediów do budynku jest cyt: „.. a sama uchwała jest
        najstosowniejszą formą ustanawiającą obowiązki właścicieli poszczególnych lokali
        wobec Wspólnoty.”

W kolejnej sprawie ( również oddalając apelację gminy ) tenże Sąd Apelacyjny w
        Łodzi ( sygnatura: I ACa 614/04 ) stwierdził cyt: „Skoro zatem zarząd Wspólnoty
        musi w imieniu jej członków realizować wszystkie uzasadnione koszty, to nie ma
        przeszkód , aby koszty utrzymania poszczególnych lokali uchwałą Wspólnoty zos-
        tały włączone do kosztów zarządu.”
        P.S.
        łącznie , we wszystkich znanych mi tego typu sprawach sądowych, w łódzkim
        sądzie okręgowym uczestniczyło (jednoosobowo) 5 różnych sędziów , zaś w łódzkim
        sądzie apelacyjnym (w składach 3-osobowych) 9 różnych sędziów – co raczej
        wyklucza możliwość popełnienia merytorycznych błędów interpretacyjnych
      • serafin666 Re: Serafinie! 17.10.06, 06:00
        i obowiązuje uchwała o treści :

Na podstawie art. 22 ust. 3 pkt 10 oraz art. 29 ust. 1 ustawy o własności
        lokali Wspólnota Mieszkaniowa zobowiązuje Zarząd , począwszy od
        01.01......... r. , do :
        a/ prowadzenia pełnej ewidencji wszystkich wpływów ( zali-czek od
        właścicieli oraz innych wpływów ) na konto Wspólnoty
        b/ prowadzenia enumeratywnej ewidencji wszystkich poniesionych
        wydatków ;
        c/ dostarczania indywidualnego rozliczenia właścicielom ( wpłacona
        zaliczka – przypadające na danego właściciela koszty + udział w pożytkach )
        minimum na 7 dni przed terminem rocznego zebrania , o którym mowa jest w
        art. 30 w/w ustawy wraz z ewi-dencjami opisanymi w pkt a i b oraz
        stanem konta bankowego na dzień 31 grudnia roku rozliczeniowego i wykazem
        należności i zobowiązań Wspólnoty na dzień 31 grudnia roku rozliczeniowego.
    • gosiakz Re: regulamin rozliczania co 29.11.06, 22:49
      Wspólnota, do której niestety przynależę zarządzana teoretycznie przez 3-
      osobowy zarząd wybrany spośród właścicieli przyjęła uchwałą regulamin
      rozliczania mediów , którego nikt na oczy nie widział !
      Nawet za pośrednictwem sądu nie można z tym regulaminem się zapoznać.

Nie omieszkam dodać, że budynkiem administruje zakład budżetowy gminy Łódź,
      organizuje i prowadzi zebrania, przygotowuje projekty uchwał, zbiera podpisy,
      potwierdza sprawozdania finansowe i wszystkie faktury Wspólnoty.
      • wprost5 Kolejny przykład bezprawia we wspólnotach! 30.11.06, 08:40
        Jeśli nie macie dostępu do regulaminu rozliczania ciepła, to skąd macie
        pewność, że jesteście za nie rozliczani właściwie? Jeśli sąd nie chce lub nie
        może udostępnić wam tego regulaminu, to jest po prostu stronniczy(a nie
        niezawisły i niezależny, jak to co niektórzy usiłują nam wbijać do głowy)albo
        zgodnie z określeniem słynnego L. Millera jest pod względem merytorycznym mniej
        niż ileś tam zer!
        • gosiakz Re: regulamin rozliczania co 30.11.06, 19:42
          Niektórzy z forumowiczów znają już łódzkie "przypadki", albo z autopsji, albo z
          forum.
          Dla rozpowszechnienia tych faktów mogę kolejny raz opisać wspólnoty z Zarządami-
          figurantami i podejmowanie uchwał przez z-cę kierownika Urzędu Stanu Cywilnego
          reprezenującej gminę Łódź, gdzie podpisu tej osoby nijak nie można
          skonfrontować z pełnomocnictwem wystawionym przez mocodawcę-kierownika zakładu
          budżetowego odpłatnie administrującego budynkami wspólnot.
          I przyznaję : wszystkich rozumów nie pozjadałam jeszcze !

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka