Dodaj do ulubionych

zmniejszone kworum?

04.06.03, 19:50
Jeden z sąsiadów zasugerował, że
"Głosowanie nad uchwałami powinno kończyć się na zebraniu (kworum można
ustalić na np. 10% udziałów). Żadnego indywidualnego zbierania głosów po
zebraniu z szacunku dla tych, którzy się na zebranie pofatygowali i dla
poprawienia sprawności funkcjonowania Wspólnoty. Należy przyjąć, że ci którzy
nie przyszli, po prostu wstrzymali się od głosu. Inaczej
zawsze trzeba będzie kończyć głosowania w trybie indywidualnego zbierania
podpisów, bo doświadczenia pokazują, że na zabraniu raczej nie pojawi się
połowa udziałów."
Faktem jest, że część osób, które nie mogą dotrzec na zebranie daje
pełnomocnictwo komus innemu a inni mają zebranie w ... glębokim poważaniu.
Czy można przyjąc taką uchwałę? Czy nie jest ona sprzeczna z Art.23 UWL?
Obserwuj wątek
    • mieszkanie.i.wspolnota Re: zmniejszone kworum? 04.06.03, 23:12
      kilometr napisał:

> Jeden z sąsiadów zasugerował, że
      > "Głosowanie nad uchwałami powinno kończyć się na zebraniu (kworum można
      > ustalić na np. 10% udziałów). Żadnego indywidualnego zbierania głosów po
      > zebraniu z szacunku dla tych, którzy się na zebranie pofatygowali i dla
      > poprawienia sprawności funkcjonowania Wspólnoty. Należy przyjąć, że ci którzy
      > nie przyszli, po prostu wstrzymali się od głosu. Inaczej
      > zawsze trzeba będzie kończyć głosowania w trybie indywidualnego zbierania
      > podpisów, bo doświadczenia pokazują, że na zabraniu raczej nie pojawi się
      > połowa udziałów."
      > Faktem jest, że część osób, które nie mogą dotrzec na zebranie daje
      > pełnomocnictwo komus innemu a inni mają zebranie w ... glębokim poważaniu.
      > Czy można przyjąc taką uchwałę? Czy nie jest ona sprzeczna z Art.23 UWL?

Jest sprzeczna.
      Ustawodawca nie zobowiązał właścicieli do udziału w zebraniu.
      W art.23 mówi się, że uchwały podejmowane są większością głosów WŁAŚCICIELI -
      bez żadnych prymiotników czy uściśleń. A więc większością głosów WSZYSTKICH
      właścicieli. Gdyby ustawodawca chciał szczegolnie uhonorować uczestników
      zebrania, to by napisał: "wiekszością głosów właścicieli obecnych na zebraniu".
      Ale nie napisał.
      wk
      • kilometr Re: zmniejszone kworum? 05.06.03, 07:39
        Tak też myslałem. Problem polegana tym że na zebranie przychodzi ~30% a reszty
        potrzebnych podpisów nie daje się zebrać w ciągu dwóch, trzech miesięcy.
        Jak więc można cokolwiek zrobić? Jesli w zeszłym roku przyjęliśmy za małą
        stawkę czynszu to w tym rosną nam zobowiazania wobec dostawców, wody, energii
        itd. Większość właścicieli nie wyraża zainteresownia lub nie mieszkają w ogóle
        w lokalach, nie płacą czynszu, i co wspólnota zbankrutuje? Co z tym mozna
        robić? Czy mozna jakoś podzielić wspólnote na dwie (zakładająć, że zagłosujemy
        nad czymkolwiek)?
        • mieszkanie.i.wspolnota Re: zmniejszone kworum? 05.06.03, 22:11
          kilometr napisał:

> Tak też myslałem. Problem polegana tym że na zebranie przychodzi ~30% a
          reszty
          > potrzebnych podpisów nie daje się zebrać w ciągu dwóch, trzech miesięcy.
          > Jak więc można cokolwiek zrobić?

WK: Można zaopatrzyć się w pełnomocnictwa.

Jesli w zeszłym roku przyjęliśmy za małą
          > stawkę czynszu to w tym rosną nam zobowiazania wobec dostawców, wody, energii
          > itd. Większość właścicieli nie wyraża zainteresownia lub nie mieszkają w
          ogóle w lokalach, nie płacą czynszu, i co wspólnota zbankrutuje? Co z tym mozna
          > robić?

Podjąć nową uchwałę o wyższych zaliczkach. O podjętej uchwale zawiadomić
          wszystkich właścicieli na piśmie (za pokwitowaniem lub listem poleconym). Jeśli
          mimo to nie zaczną płacić zgodnie z uchwałą - ściągnąć przez komornika (art.15
          UWL), a jeśli komornikowi się nie uda - wystąpić do sądu o sprzedaż lokalu i
          egzekucję z nieruchomości (art.16 UWL).

Czy mozna jakoś podzielić wspólnote na dwie ?

WK: Tak, ale najpierw trzeba podzielić prawnie nieruchomość - a to procedura
          długa, żmudna i czasami kosztowna.

Odpowiedzi są lakoniczne, więcej mogę powiedzieć przez telefon.
          Osobom z Warszawy i okolic (albo bawiącym przejazdem w Warszawie) polecam nasze
          punkty konsultacyjne.
          wk
          • kilometr Re: zmniejszone kworum? 05.06.03, 23:31
            Odpowiedzi rzeczywiście lakoniczne.

> WK: Można zaopatrzyć się w pełnomocnictwa
            Jak, jeśli większość nie jest zainteresowana udziałem ani udzieleniem
            pełnomocnictwa.
            >Podjąć nową uchwałę o wyższych zaliczkach....
            Jak, jeśli większość nie jest zainteresowana udziałem ani udzieleniem
            pełnomocnictwa.
            dziękuję za nr telefonu, napewno skorzystam.
        • asam11 Re: zmniejszone kworum? 11.06.03, 16:05
          kilometr napisał:

>
          > Jak więc można cokolwiek zrobić? Jesli w zeszłym roku przyjęliśmy za małą
          > stawkę czynszu to w tym rosną nam zobowiazania wobec dostawców, wody, energii
          > itd. Większość właścicieli nie wyraża zainteresownia lub nie mieszkają w
          ogóle
          > w lokalach, nie płacą czynszu, i co wspólnota zbankrutuje?

Zaliczki na wodę i energię zużywaną w lokalach mogą być zmieniane decyzją
          zarządu bez uchwały wspólnoty (chyba, że wcześniej wspólnota zażyczyła sobie
          tego w uchwale). Pamiętać trzeba jednak o tym, że muszą one być rozliczone co
          do grosza a nadwyżki zwrócone. Oczywiście powyższe nie rozwiązuje problemu
          niepłacących ale rozwiązuje problem braku uchwały o zmianie wysokości zaliczek.
          Pozdrowienia
          • mfija Re: zmniejszone kworum? 11.06.03, 18:38
            asam11 napisał:
            > Zaliczki na wodę i energię zużywaną w lokalach mogą być zmieniane decyzją
            > zarządu bez uchwały wspólnoty (chyba, że wcześniej wspólnota zażyczyła sobie
            > tego w uchwale). Pamiętać trzeba jednak o tym, że muszą one być rozliczone co
            > do grosza a nadwyżki zwrócone. Oczywiście powyższe nie rozwiązuje problemu
            > niepłacących ale rozwiązuje problem braku uchwały o zmianie wysokości
            zaliczek.
            > Pozdrowienia

Kolego (piszę tak, bo kolega też pewnie jest zarządcą) TAKIEGO BEŁKOTU to już
            dawno nie czytałem. Ktoś pyta o uchwały, ty wyjeżdżasz mu z zaliczkami na wodę.
            Sugerujesz mu, że podniesienie zaliczki za wodę rozwiązuje problem braku
            uchwały w przedmiocie zaliczki na koszty zarządu. CZY TY TĘ LICENCJĘ NA
            ŚMIETNIKU ZNALAZŁEŚ? Poczytaj ze zrozumieniem może pytanie autora wątku i
            odpowiedzi Eksperta, taką pracę domową ci zadaję.

Boże! CO ZA GŁĄB!!! (uniosłem się).

Do autora wątku: nie czytaj wpisu niejakiego asama. Jego czytanie może grozić
            zdrowiu i kieszeni.
            • kwakwa1 Re: zmniejszone kworum? 12.06.03, 00:05
              mfija napisał:

> Kolego (piszę tak, bo kolega też pewnie jest zarządcą) TAKIEGO BEŁKOTU to
              już
              > dawno nie czytałem.

A skąd Tyś się urwał facet, że pojawiasz się tu nagle i dowalasz porządnym
              ludziom w stylu leppera?

> CZY TY TĘ LICENCJĘ NA
              > ŚMIETNIKU ZNALAZŁEŚ?

A może nawet gorzej - na poziomie konia leppera.

> Boże! CO ZA GŁĄB!!! (uniosłem się).

Koń leppera i na dodatek komentator radiowy.
              • mfija Re: zmniejszone kworum? 12.06.03, 08:45
                Czytałeś wpis do którego się odnoszę? To najpierw przeczytaj KONIU LEPPERA
                zanim zaczniesz stosować wobec mnie takie prymitywne sztuczki socjotechniczne w
                stylu "nagle się pojawiłeś"...

Otóż ja KONIU LEPPERA pojawiam się tam GDZIE CHCĘ I KIEDYKOLWIEK TYLKO CHCĘ...
                To jest PUBLICZNE FORUM. Wiesz co to jest internet? Czy może starszy brat za
                ciebie klika...
                • kwakwa1 Re: zmniejszone kworum? 12.06.03, 11:24
                  mfija napisał:

> Otóż ja KONIU LEPPERA pojawiam się tam GDZIE CHCĘ I KIEDYKOLWIEK TYLKO
                  CHCĘ...

Każda twoja wypowiedź potwierdza moje zdanie. Cham jesteś i prostak a nie
                  zarządca. Zarządca w ten sposób się nie wypowiada. Chyba że zarządza stajnią,
                  co ma jak widać miejsce w tym przypadku.

• mfija Do kwakwa 12.06.03, 11:36
                    Namawiałem cię do przeczytania postu, który wywołał we mnie takie wzburzenie. A
                    ty swoje. Niestety mój drogi, zarządca przede wszystkim musi mieć OTWARTĄ GŁOWĘ
                    i musi umieć INTERPRETOWAĆ SŁOWO PISANE przez rozmaitych (nie zawsze
                    inteligentnych) ludzi, choćby po to, by móc potem prawidłowo, zgodnie z ich
                    oczekiwaniami załatwić trapiącą ich sprawę.

Tobie natomiast BRAK TYCH CECH w stopniu niemal klnicznym. Dobra rada,
                    przekwalifikuj się, może są wolne miejsca do sprzątania... To zrobi dobrze
                    tobie i twoim budynkom.

PS. No, jednak muszę to napisać: JESTEŚ KOLEGO IMBECYLEM...
                    • kwakwa1 Re: Do kwakwa 12.06.03, 11:45
                      mfija napisał:

> Namawiałem cię do przeczytania postu, który wywołał we mnie takie wzburzenie.
                      A
                      >
                      > ty swoje. Niestety mój drogi, zarządca przede wszystkim musi mieć OTWARTĄ
                      GŁOWĘ

Jeżeli oburzasz się na niewinny post, to ciekaw jestem jak potraktujesz
                      zdenerwowanego klienta... uderzysz go?

> Tobie natomiast BRAK TYCH CECH w stopniu niemal klnicznym. Dobra rada,
                      > przekwalifikuj się, może są wolne miejsca do sprzątania... To zrobi dobrze
                      > tobie i twoim budynkom.

A teraz dorzucasz coś do ogródka osób zajmujących się utrzymaniem czystości,
                      co? To według ciebie gorszy gatunek ludzi?

> PS. No, jednak muszę to napisać: JESTEŚ KOLEGO IMBECYLEM...

No comments.
                      • mfija kwakwa MAĆ 12.06.03, 12:15
                        kwakwa1 napisał:
                        > No comments.

Ponieważ mimo moich usilnych próśb ty nadal nadajesz całkiem OD RZECZY (pijany?
                        potłuczony?), więc także No comments i IGNOR...
                        • kilometr Re: kwakwa MAĆ 17.06.03, 13:50
                          Dzięuję bardszo za pouczającą dyskusję w tym wątku.
                          Nie spodziewałem się aż tylu wypowiedzi.
                          Szkoda że tylko nieliczne na temat. :(
                          Precyzując:
                          Nie chodziło mi jakąś konkretną uchwałę w te rozliczenia podałem jako przykład.
                          Chodzi mi oczywiście o podejmowanie wszystkich uchwał niezbednych do podjecia
                          czynności przekraczających zwykły zarząd. Np. zmieniających przeznaczenie
                          lokalu piwnicznego, wytoczenie powództwa na podstawie Art. 16, itd.
                          Drażni mnie (i nie tylko mnie), że wynajmujemy lokal, za który płacimy, tracimy
                          pare godzin czasu a Zarząd musi poświęcić jeszcze pare miesięcy na zebranie
                          wystarczającej ilości podpisów.
                          Dziś mamy końcówkę czerwca a zebranie jeszcze przed nami. 3 m-ce zbierania
                          podpisów (+ wakacje) daje jakiś wrzesień. I wtedy Szanowna Wspólnota zdecyduje
                          o planie gospoodarczym (w tym wysokości zaliczek) na 2003, a powinna mysleć juz
                          o 2004 roku. Przy tej okazji nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Jak zapisać w
                          uchwale termin zmiany zaliczki? Zwykle pisaliśmy np. od 1 dnia następnego m-ca,
                          teraz chyba trzeba pisać od dnia podjęcia decyzji przez Wspólnotę (może w
                          październiku?).

Dziękuję za dotychczasowe głosy.

• abcd17 Re: zmniejszone kworum? 12.06.03, 20:23
              mfija napisał:

> Kolego (piszę tak, bo kolega też pewnie jest zarządcą) TAKIEGO BEŁKOTU to
              już
              > dawno nie czytałem. Ktoś pyta o uchwały, ty wyjeżdżasz mu z zaliczkami na
              wodę.

Jesli sie nie myle, to pytajacy nie mial na mysli tylko i wylacznie zaliczek w
              poczet kosztow zarzadu, ale rowniez - a moze przede wszystkim, bo to one
              najbardziej wplywaja na poziom "czynszu" - oplaty indywidualne. Zobaczmy:

Cyt. : [Jesli w zeszłym roku przyjęliśmy za małą
              stawkę czynszu to w tym rosną nam zobowiazania wobec dostawców, wody, energii
              itd.]

A zreszta - moze autor (kilometr) doprecyzuje o co mu chodzilo - czy tylko o
              czesci wspolne, czy rowniez o swiadczenia przypadajace na lokal.

Po co sie unosic i popadac w bezsensowne dyskusje?

Pozdrawiam serdecznie wszystkich dyskutantow,
      • okemot Re: zmniejszone kworum? 12.06.03, 12:20

> Jest sprzeczna.
        > Ustawodawca nie zobowiązał właścicieli do udziału w zebraniu.
        > W art.23 mówi się, że uchwały podejmowane są większością głosów WŁAŚCICIELI -
        > bez żadnych prymiotników czy uściśleń. A więc większością głosów WSZYSTKICH
        > właścicieli. Gdyby ustawodawca chciał szczegolnie uhonorować uczestników
        > zebrania, to by napisał: "wiekszością głosów właścicieli obecnych na zebraniu".
        > Ale nie napisał.
        > wk
        >
        A czy wyjściem z tej sytuacji nie może być podjęcie uchwały o zmianie sposobu zarządu nieruchomośćią wspólną potwierdzoną przez notariusza wprowadzającej zapis że uchwały podejmuje się "wiekszością głosów właścicieli obecnych na zebraniu lub pełnomocników osób nieobecnych". Zakładając oczywiście optymistycznie że uchwała taka przejdzie.

Mam tu tylko jedną wątpliwość dotyczącej notariusza. Gdyby na zebraniu było kworum, jest notariusz - przy nim odbywają sie głosowania, notariusz wysztko nadzoruje, po zebraniu wystawia odpowiedniego kwita - sprawa zamknięta.
        Co natomiast się dzieje kiedy głosy sa dozbierane w drodze indywidualnego zbierania głosów? Czy notariusz nadzoruje glosowanie na zebraniu właścicieli i a później indywidualne zbieranie głosów?

Miłego dnia
        Tomek
        • mfija Re: zmniejszone kworum? 12.06.03, 12:33
          okemot napisał:
          > Co natomiast się dzieje kiedy głosy sa dozbierane w drodze indywidualnego
          zbier
          > ania głosów? Czy notariusz nadzoruje glosowanie na zebraniu właścicieli i a
          póź
          > niej indywidualne zbieranie głosów?

Notariusze przyjmują w takim przypadku trzy rodzaje postępowania:

1. Idą z zarządem do lokali nieobecnych na zebraniu właścicieli, gdzie w ich
          obecności oddawany jest głos.
          2. Przyjmują nieobecnych właścicieli w kancelarii i tam stwierdzają oddanie
          głosu.
          3. Przyjmują osobną listę głosów zebranych obiegiem wraz z oswiadczeniem
          zarządcy, o tym że głosy te zostały zebrane zgodnie z regułami sztuki.

Dwa pierwsze sposoby to ok. 150 zł za przyjęcie jednego głosu. Trzeci to
          wydatek porównywalny z kosztem obecności notariusza na zebraniu.

Co do samej istoty Twojego pytania, wątpię czy można by to przyjąć uchwałą.
          Zmiana zasady, że decyzje zapadają większością udziałów bądź przy pewnych
          wyjątkach większością głosów to coś więcej niż zmiana sposobu zarządu. We
          wszystkich przypadkach chodzi jednak o jakąśtam większość, a tu nagle zaczęłaby
          decydować mniejszość. Tak sądzę.

Pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka