Dodaj do ulubionych

Kastracja psa.

06.09.14, 19:42
wnet stanę się posiadaczką 2 letniego psa.
mąż upiera się przy kastracji, ja się jednak waham. pies jest spokojny, zrównoważony, łagdony w stosunku do zwierząt, ludzi oraz dzieci. m. in z tego powodu nie widzę powodów do jego kastracji, ale mąż jest innego zdania.
ja się boję, że zrobimy mu krzywdę.

jakie są plusy i minusy takiego zabiegu?
warto go robić?
Obserwuj wątek
    • nevada_r Re: Kastracja psa. 06.09.14, 21:36
      Warto - starsze psy są zagrożone rakiem jądra, a kastracja w starszym wieku nie jest wskazana.

Poza tym dzięki temu pies nie będzie latał za suczkami, więc minimalizuje się ryzyko, że gdzieś ucieknie i coś mu się stanie. Poza tym nie będzie "cierpiał" z powodu niespełnionego popędu płciowego, jeżeli w pobliżu znajdzie się suka z cieczką, a wy mu uniemożliwicie krycie.

Kastruj i nie wygłupiaj się, to żadna krzywda dla psa.
      • mist3 Re: Kastracja psa. 07.09.14, 22:45
        Pierwszy raz spotykam się z sytuacją, że to mężczyzna jest za, a kobieta przeciw :)
        Kastruj psa, nie zrobisz mu krzywdy - wręcz przeciwnie - uchronisz i jego i swoją rodzinę przed wieloma problemami.
        Ostatnio często przebywam z kotką moich rodziców u weterynarza i właśnie niedawno przybyła do lekarza cała rodzina z psem po wypadku. Pies pobiegł za suczką i wpadł pod samochód. Nie wiem, jak potoczyła się dalej sprawa (choć widząc psa, obawiam się że nieciekawie) - bo wzięto go zaraz do innej sali. Ale na poczekalni między zapłakaną właścicielką i właścicielem toczyła się właśnie taka rozmowa "a mówiłam ci, żeby go wykastrować, ale tobie się wydawało że mu krzywdę zrobisz.'
        • a_na Re: Kastracja psa. 11.09.14, 03:09
          Jeśli z psem nie ma kłopotów,to po co kastrować? Kastracja tak,ale w uzasadnionych przypadkach - względy medyczne,środowiskowe czy czasem behavioralne. Wbrew pozorom to nie jest nic-nie-znaczący dla organizmu zabieg.
          Uważam, że ciachanie wszystkiego,co się rusza za daleką przesadę.

Odsyłam do wilczarz.pl - tu tylko część opracowania na ten temat:

Negatywne skutki kastracji samców:
          - jeśli zabieg wykonano poniżej pierwszego roku życia psa, znacząco wzrasta ryzyko osteosarcoma (bardzo agresywny nowotwór kości),
          - kilkukrotnie zwiększa ryzyko naczyniakomięsaka serca,
          - trzykrotnie zwiększa ryzyko niedoczynności tarczycy i psa czeka wówczas leczenie substytucyjne do końca życia,
          - zwiększa ryzyko upośledzenia starczego - dezorientacja w otoczeniu domowym lub zewnętrznym, problemy w kontaktach z domownikami,
          - trzykrotnie zwiększa ryzyko otyłości, a co za tym idzie wielu problemów zdrowotnych z nią związanych,
          - czterokrotnie zwiększa ryzyko nowotworu prostaty. Badania wykazują, że ponad 80% niekastrowanych psów powyżej 5 roku życia rozwija łagodny przerost prostaty. Ale kastrowane psy mają większe niż niekastrowane psy szanse na wystąpienie wysoce złośliwego nowotworu prostaty (adenocarcinoma). Kastrowane psy mają także większą skłonność do pojawienia się przerzutów w płucach,
          - dwukrotnie zwiększa ryzyko nowotworów dróg moczowych
          - zwiększa ryzyko schorzeń układu kostnego
          - zwiększa ryzyko nieprawidłowych reakcji poszczepiennych,
          - zmniejszenie masy mięśniowej,
          - skrócenie życia o 2 lata w porównaniu z niesterylizowanym rodzeństwem

Do tego dochodzą (zależnie od gatunku sierści psa) kłopoty z nadmiernie przerastającym podszerstkiem.
          Może się też pojawić agresja,której wcześniej nie było.

Jak mąż tak bardzo się upiera,to może spróbujcie implant?
          • jagienka75 Re: Kastracja psa. 13.09.14, 18:06
            problem mamy z głowy, ponieważ ten pies jednak wcale nie jest taki łagodny, jakby się wydawało, więc będziemy szukać dalej.
            mimo wszystko dziękujemy za odpowiedzi.
          • addart Re: Kastracja psa. 13.09.14, 19:39
            do a_na
            Co prawda sprawa nie jest już aktualna, ale zaintrygowałaś mnie... Czy możesz podać naukowe źródło tych negatywnych skutków kastracji? Zwykle jakoś nikt o tym nie mówi...
            I co to jest ten implant?
              • addart Re: p.s. 13.09.14, 20:50
                ja znajduję tylko takie:
                www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/chirurgia-i-anestezjologia/kastracja-psow-50.html
                • a_na Re: p.s. 14.09.14, 19:32
                  Rzeczywiście, Wilczarze.pl się nie otwierają. Skopiowałam cały artykuł kiedyś, tu są źródła:
                  Artykuł opracowany na podstawie następujących źródeł:

1)www.caninesports.com/SNBehaviorBoneDataSnapShot.pdf
                  2) Long -Term Health Risks and Benefits Associated with Spay / Neuter in Dogs
                  Laura J. Sanborn, M.S.May 14, 2007
                  www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf
                  3) NEUTERING MALE AND FEMALE DOGS-Mary C. Wakeman, D.V.M.©2003 for BREEDERVET
                  www.showdogsupersite.com/kenlclub/breedvet/neutr.html

4) Immunohistochemical characterization of canine prostatic carcinoma and correlation with castration status and castration time.- Sorenmo, K. U., Goldschmidt, M., Shofer, F., Goldkamp, C., Ferracone, J.
                  www.cababstractsplus.org/abstracts/Abstract.aspx?AcNo=20043006794
                  5) Pros and Cons of Neutering-E. Hardie,Department of Clinical Sciences, North Carolina State University, Raleigh, NC, USA.
                  prdupl02.ynet.co.il/ForumFiles_2/23999370.pdf
                  6) PRESENTATION SUMMARY & POWERPOINT-Risks and Benefits of Neutering and Early-Age Neutering in Dogs and Cats: Effects on Development, Obesity, and Select Orthopedic and Neoplastic Conditions-C. Victor Spain, Philadelphia, Pennsylvania
                  www.cdoca.org/test/share/files/Growth%20Hip%20Dysplasia.pdf

A implant ( kastracja chemiczna) to jest kastracja czasowa, z tego co wiem to działa około pół roku. Może to dać przybliżony obraz,jak pies będzie się zachowywał po chirurgicznej kastracji.
                  • addart Re: p.s. 14.09.14, 20:22
                    Dziekuję, poczytam.
                    Od ręki:
                    Kastracja chemiczna nie jest szkodliwa?
                    Strona z poz.1 nie istnieje...
                    Strona z poz.4 nie funkcjonuje, domena na sprzedaż...
                    Strona z poz.6 nie otwiera się...
                    poczytam na razie 3 i 4.
                  • addart Re: poz.5 14.09.14, 21:04
                    Z artykułu na poz.5 omawiającego różne aspekty sterylizacji i kastracji psów i kotów wynika, że efekty różnego rodzaju budzą kontrowersje również i u fachowców. Czyli nie ma zgodności...
                    Jedyny prosty wniosek co do którego wszyscy są zgodni to ten, że prawidłowo przeprowadzona kastracja daje dużą przewagę skutków pozytywnych w stosunku do negatywnych oraz znacznie zmniejsza ryzyko tych ostatnich...
                    • addart Re: no i przeczytałem... 15.09.14, 11:54
                      Artykulik z poz.3 rozpatruje w sposób popularny rózne aspekty kastracji i w zasadzie nie wnosi nic nowego, wyróżnia się "kastracja psów predysponuje do raka prostaty" nie podparta dowodami.
                      Jedyną poważniejszą pozycją mającą ambicje naukowe jest (2), opracowanie istniejącej literatury. Tyle że pochodzi z 2007 roku a opiera się na publikacjach od roku bodajże 1968, czyli trudno twierdzić, że reprezentuje obecny stan wiedzy...
                      Wnioski: kastracja zwiększa zagrożenie wszystkim, szczególnie tym rakiem prostaty, ale większość zagrożeń związanych jest z nieprawidłościami samego zabiegu, zwłaszcza kastrowaniem w zbyt młodym wieku. Zależy też od rasy i innych uwarunkowań.

Jak mogę to skomentować... Różne zagrożenia dotyczą również ludzi, którzy przeciętnie żyją znacznie dłużej niż pies. Zwłaszcza dotyczy to nowotworów, również raka prostaty. Kiedyś trzeba umrzeć.
                      Kastracja to jest cena, jaką zwierzęta płacą, żeby być z nami. Trudno żyć z niekastrowanym kotem oblewającym śmierdzącym moczem całe mieszkanie. Trudno żyć z psem o niezaspokojonych potrzebach seksualnych. Zwierzę też się męczy, w naturze jest inaczej.
                      Nie mam psa i to nie mój problem. Ale jestem u znajomych, pies obrabia mi nogę, suka zaczyna węszyć po spodniach. Właściciele udają, że tego nie widzą. A ja nie jestem zwolennikiem seksu ze zwierzętami, co więcej, nie mam zwyczaju robić tego publicznie. Co mam zrobić, pogłaskać czy odepchnąć takie zwierzę? Jeszcze oberwę zębami, jeśli mu przerwę ulubioną zabawę...
                      • a_na Re: no i przeczytałem... 15.09.14, 13:04
                        addart napisał:
                        > Nie mam psa i to nie mój problem. Ale jestem u znajomych, pies obrabia mi nogę,
                        > suka zaczyna węszyć po spodniach. Właściciele udają, że tego nie widzą. A ja n
                        > ie jestem zwolennikiem seksu ze zwierzętami, co więcej, nie mam zwyczaju robić
                        > tego publicznie. Co mam zrobić, pogłaskać czy odepchnąć takie zwierzę? Jeszcze
                        > oberwę zębami, jeśli mu przerwę ulubioną zabawę...

Mam psy,ale takiego zachowania nie toleruję i u moich i u cudzych. Zdecydowanie powiedziałabym właścicielom,że mają zapanować nad swoim psem.

• addart Re: no i przeczytałem... 15.09.14, 14:31
                          Wiesz, tamto to drobiazg, ale ilustruje problem.
                          Natomiast co do wyników badań na żywych organizmach mam jeszcze taką uwagę. Przy formułowaniu wniosków potrzebna jest żelazna logika i odrobina zdrowego rozsądku. Stwierdzenie "większość psów chorych na raka prostaty była kastrowana" nie daje żadnej informacji o wpływie kastracji, jeśli nie poda się jednocześnie, ile psów w całej populacji było kastrowanych. A jeżeli też większość? Albo stwierdzenie "kastracja skraca życie psa o dwa lata" od razu nie ma sensu, no bo dlaczego akurat równo o tyle? Są przecież psy, które średnio żyją siedem lat i takie które żyją powiedzmy siedemnaście. Jedne i drugie będą żyły o dwa lata krócej? To tyle moich uwag...
      • mareczek987 Re: Kastracja psa. 16.09.14, 13:27
        Warto - starsze psy są zagrożone rakiem jądra, a kastracja w starszym wieku nie jest wskazana.
        Najlepiej idż z tym do weterynarza . proszę mam prośbę mógłbyś\aś mi napisać w moim wątku i poradzić jak opiekować się pisekami.
        • jagienka75 Re: Kastracja psa. 08.11.14, 14:14
          witam:)
          od blisko 2 msc moja ukochane psisko cieszy nas swoim towarzystwem.
          jest niezwykle towarzyski, całymi dniami leży do góry kołami i domaga się drapania a jak przestajemy go drapać, warczy na nas, podszczypuje zębiskami i kopie ze złości swoimi "girami":D
          gdyby mógł, całymi dniami nie wychodziłby z domu.
          pozdrawiam.
    • taj_pan Re: Kastracja psa. 29.11.14, 22:07
      Wraz z tzw demokracją przyszły do nas z hameryki różne idiotyczne trendy, m.in kastracja psów. Niedawno przyszedł do mnie sąsiad i powiedział, że " weterynarz " zalecił mu wykastrowanie 6-cio miesięcznego szczeniaka. Przecież to jest rozbój w biały dzień. Organizm tego pieska jeszcze w pełni się rozwinął, a już jego rozwój pod pewnymi względami został wstrzymany. Ja rozumiem, że weterynarzy jest już więcej niż psów i każdy z nich chce żyć ( w dostatku) ale przecież nie można robić takich rzeczy. Rozumiem psa należy wysterylizować z powodów onkologicznych, ale nie psa w tak młodym wieku. Podobnie jest z sukami, jeżeli nie będą wysterylizowane w odpowiednim wieku występuje duże zagrożenie ropomacicza.
      Ale myślę że należy o tym najpierw poinformować właściciela zwierzaka, podać wszystkie argumenty za i przeciw, a dopiero później niech sam zadecyduje, czy przeprowadzić zabieg, czy nie.
      W większości wypadków obecnie słyszy się stwierdzenie, że należy wykonać zabieg im wcześniej tym lepiej i już, bo jeszcze pacjent się rozmyśli i przepadnie 700 zł za zabieg.

Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka