Dodaj do ulubionych

Zapalenie tchawicy u kota leczenie sterydem

27.08.20, 12:14
Hej czy spotkał się ktoś z was z leczeniem zapalenia tchawicy sterydami ? Kot dostał doxybactin antybiotyk 1/4 tabletki + vetomune na 12 dni, w dzień wizyty dostał zastrzyk przeciwzapalny Dexafort, na wizycie kontrolnej po 12 dniach znow dostał zastrzyk Dexafort. Chwile później zmarł. Czy leczenie sterydem było w tym przypadku zasadne ?
Obserwuj wątek
  • jul-kot Re: Zapalenie tchawicy u kota leczenie sterydem 27.08.20, 16:04
   Doxycyklinę podaje się w ilości 10 mg na 1kg wagi kota. Twój dostał po 12,5 mg więc jeśli ważył więcej niż 1,2 kg to dostawał za mało. Steryd podaje się czasem przeciwzapalnie, czy mu zaszkodził, nie wiadomo, bo nie piszesz ile dostał. Poza tym kot mógł mieć na niego alergię i po kolejnym podaniu mógł dostać wstrząsu. Ja daję niesterydowe przeciwzapalne, np. tolfedynę. Zapalenie tchawicy powoduje caliciwirus, jeden z wirusów kociego kataru. To poważna choroba,, zwłaszcza jeśli leczenie zaczyna się zbyt późno.
   /nie jestem weterynarzem/
    • jul-kot Re: Zapalenie tchawicy u kota leczenie sterydem 28.08.20, 00:59
     Przede wszystkim, kot dostawał zbyt mało antybiotyku, czyli praktycznie nie był leczony. Powinien dostawać co najmniej jedną tabletkę (50 mg na 5 kg kota), zwykle podaje się raz na dobę. Steryd powinno się podawać razem z antybiotykiem w odpowiedniej dawce, bo steryd zmniejsza stan zapalny, czyli osłabia własne siły obronne organizmu. Dawka sterydu była prawidłowa i teoretycznie nie powinien zaszkodzić, ale tak jak pisałem wcześniej kot mógł mieć na niego alergię. Cytat z opisu leku: "Bardzo rzadko po wstrzyknięciu Dexafortu u kota może wystąpić wstrząs anafilaktyczny."
     Zwykle pierwsze podanie powoduje reakcję alergiczną bez szczególnych objawów, drugie podanie jak w tym przypadku powoduje silną reakcję alergiczną, obrzęk płuc i śmierć przez uduszenie. Może tak było.
     Co do szczepienia, nigdy nie daje 100% odporności, tyle że jeśli już się zachoruje, przebieg choroby jest łagodniejszy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka