Dodaj do ulubionych

USG jamy brzusznej

31.01.21, 13:21
Witam serdecznie! Mój pies(5 lat- 9 kg)) z dobrymi wynikami krwi i biochemii ale badaniem moczu:
ph 7
Białko +2
WBC brak
UPC 1,5
Mocz został pobrany do posiewu i badania kortyzolu(czekam na wyniki)
W związku z wynikiem zostało zrobione badanie usg i wynik brzmi tak:
Pęcherz moczowy wyraźnie hipotoniczna do ok 0,3 cm średnicy, cewka nieposzerzona, mocz bez osadu. Prostata duża 2,5 cm
Nerki lewa 4.7*3 prawa 4,7 *2,9 Śledziona niepowiększona z drobnymi hiperechogennymi wtrętami, widocznymi także w nerkach, wątrobie, błonie śluzowej dwunastnicy. Nadnercze lewe wlk do ok 1,8 cm średnica poszerzonego bieguna doogonowego do ok 0,7 cm prawe małe do ok 1,4*0,4 cm bez wyraźnej aktywności.
Wątroba niepowiększona, pęcherzyk żółciowy bez zastoju, przewód żółciowy nieposzerzony. Dwunastnica z zaburzoną perystaltyką. Jama otrzewnej bz
Wnioski:
Cechy cystitis z hipotonią ściany. Izoechogenna względem śledziony wątroba, zmiany dystroficzne o charakterze przewlekłym także w błonie sluzowej dwunastnicy, stan zaburzenia aktywny- duodendis, bez cech aktywnego zapalenia trzustki.
Piesek jest alergikiem na praktycznie wszystko(eliminacje i testy).
Niestety lekarz wet nie dała mi żadnych zaleceń ani leków względem dwunastnicy.
Wiem, że na pewno jest coś z pęcherzem ale te inne narządy :cry:
Bardzo się martwię, na co może wskazywać taki wynik usg - usg robione rok temu w maju było dobre. Najbardziej się martwię co dolega mojemu maluchowi? co może z takich objawów wyniknąć?
Co powinnam teraz zrobić? Rozpoczęłam wczoraj kolejną eliminacyjną dietę. Nie przyjmuje żadnych leków. Bardzo proszę o pomoc bo zostałam z tym sama:(
Serdecznie pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • mamtrzykotyidwa Re: USG jamy brzusznej 01.02.21, 14:39
      Niestety nie wygląda to najlepiej, sporo jest nieprawidłowości, ale mam nadzieje, że wyjdzie coś, co się da wyleczyć. Wynikami badań IgG to się za bardzo nie przejmuj, bo to nie są miarodajne badania, to że cos tam wyszło wcale nie musi świadczyć o alergii. Niestety to, że IgE wyszło na zero, też niestety o niczym nie świadczy, bo IgE może nie być, a alergia może być. Poczekaj spokojnie na wynik posiewu i kortyzolu.
      Zrobiłabym dodatkowo posiew kału na bakterie (szczególnie psi helicobakter) i badanie na lamblie, bo to one mogą powodować stan zapalny w dwunastnicy i jeśli wyjdą, to zbadać i leczyć wszystkich domowników, bo jak pies ma to i wy też najprawdopodobniej macie, więc leczenie samego psa nic nie da, bo się ponownie zarazi.
      Zmiany w układzie moczowym, jeśli są wynikiem alergii (jeśli w posiewie moczu nic nie wyjdzie, to będzie to wskazywało na alergię, niestety nie będzie to pewność), to zawsze najgorszym alergenem jest mleko krowie (czy pies jadł do tej pory mleko?), zaś w układzie pokarmowym najbardziej prawdopodobne są mleko i zboża.
      Nie karmiłabym psa gotowanymi samodzielnie rzeczami, tylko kupiłabym gotową mokrą karmę np. Animonda Integra Protect Renal - to karma nerkowa i Animoda Integra Protect Sensiteve - one są bezbożowe i bez mleka, ale dodatkowo trzeba wybrać karmę bez wołowiny/cielęciny i bez baraniny/jagnięciny(bo to alergeny krzyżowe dla mleka krowiego), możesz też w zależności od funduszy wybrać droższe karmy(sprawdź w zooplusie, tu jest najtaniej), byle nie royal canin, bo to badziew jest, Mac's jest też dobrą karmą. Generalnie im mniej składników w karmie, tym lepiej i wybieraj takie, gdzie jest wyraźnie napisane jakie mięso jest w karmie, żeby nie było wciśniętych dodatków wołowiny. Sprawdzaj dokładny skład zanim kupisz(zooplus ma to dobrze opisane), bo często w nazwie jest indyk, a w puszce jest dodatek wołowiny. Możesz też dodatkowo dawać psu surowe, albo parzone/podgotowane mięso, najlepiej wieprzowe i indyka. Nic więcej na razie nie możesz zrobić, reszta to w zależności od tego, co wyjdzie w badaniach, weterynarz na pewno ci coś zleci, jak już będzie wiedział, co się dzieje. Powodzenia życzę dla pieska i dla ciebie. Mam nadzieje, że będzie dobrze, bo to jeszcze młody psiak.
      Jeśli koniecznie chciałabyś wiedzieć, na co pies jest uczulony, to poszukaj weta, który zrobi psu testy skórne, ale nie wiem, czy warto psa męczyć i wydawać kolejną kasę, bo też może w nich nic nie wyjść, a alergia i tak może być. Wyrzuć z diety krowę, barana i cztery nasze zboża, to powinno wystarczyć, ewentualnie jeśli karmiłaś psa do tej pory czymś, co jadał codziennie np.codziennie gotowałaś mu ryż i jadł tak przez długi czas, to też warto to wyłączyć z diety, albo jeśli jadł jakieś dziwne rzeczy, to sprawdź, czy one przypadkiem psa nie trują.
      Powodzenia.
      • majzab81 Re: USG jamy brzusznej 01.02.21, 15:07
        Bardzo dziękuję za tak obszerną pomoc🙏
        Na pewno zastosuję się do tych rad!
        Czy taki wynik USG może sugerować coś co zagraża jego życiu na ten moment??
        Nie daje mi to spokoju a muszę czekać na resztę wyników, wiem, że możliwy Cushing ale czy coś gorszego? Czytałam też o chorobie Addisona.
        Ma dopiero 5 lat🥺

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka