Dodaj do ulubionych

Czyja to kość (szczęka i zęby)?

04.06.22, 21:23
Cześć, pomyślałam że ta kategoria będzie odpowiednia dla mojego wątku, może jakiś weterynarz udzieli mi odpowiedzi ;) jakiś czas temu spacerowałam po lesie i natrafiłam na taką kość. W Internecie próbowałam porównać szczękę, lecz wg mnie ani to sarna, ani dzik, pies też chyba nie, choć są różne rasy, więc nie wykluczam całkowicie. Nie mniej jednak, ciekawe czy to nie jakieś dzikie zwierzę 🧐
Obserwuj wątek
    • dar61 Re: Czyja to kość (szczęka i zęby)? 05.06.22, 18:35
      '...Cześć...'

Ahoj!

'...może jakiś weterynarz udzieli mi odpowiedzi...'

Wątpię. W tym zakątku już go nie ma od lat, kiedyś był takowy wynajmowany przez Agorę, ale to dawne czasy.

'...spacerowałam po lesie...'

Tlen, żywica i te klimaty?

'...natrafiłam na taką kość. W Internecie próbowałam porównać szczękę, lecz wg mnie ani to sarna, ani dzik, pies też chyba nie, choć są różne rasy, więc nie wykluczam całkowicie...'

Psy mają rzeczywiście wiele mutantów i dziwolągów - np. mops czy bulldog, takie miałyby bardzo płaską kufę.

'...Nie mniej jednak, ciekawe czy to nie jakieś dzikie zwierzę...'

Niemniej jednak to dzikie zwierzę, bo hodowlane kości znajdują swe przeznaczenie - idą np. na zeml... na zmeł... -przeznacza się je do rozdrobnienia i służą jako składnik np. suchej karmy.

Dlaczego Kuma nam okazuje dwa egzemplarze kości? Dwa pierwsze zdjęcia różnią się [kątem łuku żuchwy ku zaczepom do czaszki.] od trzeciego.

A tak konkretniej - warto zwrócić uwagę na to puste miejsce tuż po odłamanym kawałku - wilkowate i ogólnie psy miałyby tam zęby przedtrzonowe.
      Masywny łuk tej żuchwy wskazuje, że zwierz intensywnie pracował przy żuciu pokarmu. Masywne zęby trzonowe i liczba na nich guzków naprowadzałaby na zwierza specjalizującego się w żuciu pokarmu. Słabe ich starcie jednak może świadczyć, że to zły trop - albo że to dość młody jeszcze zwierz i garnitur zębów mu się nie starł.
      Zauważmy jednak charakterystyczną pustkę i brak zębów w odłamanej części były zapewne wystające ku przodowi zęby siekacze.
      Jeleniowate (sarna, jeleń, muflon) mają jednak łuk żuchwy w kącie łuku mało kanciasty, nie tak jak ta na zdjęciu 1. i 2.
      Młody jeleń/ łania miałby jednak większy (dłuższy) garnitur zębów, w tym przedtrzonowe - tu ich jest za mało.
      Podobnie byłoby u sarny - vide źródło.
      Nie mamy skali centymetrowej, co już dałoby jakąś orientację.

Z kolei żuchwa bobra (też specjalista od żucia) miałaby silne wypiętrzenie w miejscu osadzenia trzonowców.

Jako że żuchwa wygląda na pękatą i krótkawą, miejsca na garnitur zębów jest mało - stawiam na kość owcy.

Ciekawe, kto ją zawlókł w bór i w gąszcz...
      Swoją drogą, taka żuchwa może być niezłą bronią przeciw atakowi nawet wilka, byle nią wywijać skoro.
    • addart Re: Czyja to kość (szczęka i zęby)? 06.06.22, 00:26
      Kości mogą być zmielone, czyli "iść na zmielenie"... Te jednak nie poszły, chyba ktoś wyrzucił. Tak mniej więcej wyglądają żuchwy świni. Pamiętam z dzieciństwa, też zdarzało się znaleźć, czasem miały jeszcze kły.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka