Dodaj do ulubionych

Papużka wydziobuje sobie piórka

21.02.05, 17:42
Od września mam papużkę nimfę o imieniu Klara (płci nie znam). Przy ostatnim wymienianiu pisku w klatce (robię to co tydzień) na jednej z gazet, które są wyroskładane wkoło klatki zobaczyłam kilka czerwonych plam krwi. Po obejrzeniu skrzydełek Klary na jednym zobaczyłam, że jest troszkę zakrwawione. Poradziłam się taty, który powiedział, że m,ogła on wydziobać sobie za wcześnie piórko. Czy mogło tak rzeczywiście być??
P.S. Stało się to pierwszy raz.
Obserwuj wątek
    • avasawaszkiewicz Re: Papużka wydziobuje sobie piórka 21.02.05, 22:52
      Pierwszym objawem wyskubywania piór przez papugę są liczne piórka na dnie
      klatki bądź w jej okolicy, czy też w gnieździe, później pojawiają się
      wyłysienia. Na ogół jednak krew nie jest widoczna. RZadko się też zdaża, żeby
      ptak wyskubał sobie akurat jedno piórko.
      W Twoim przypadku podejrzewałabym uszkodzenie pióra - np: złamanie o klatkę czy
      przy próbie wyjmowania papugi. W takich przypadkah trzeba bardzo uważać, ptaki
      są bardzo wrażliwe na utratę krwi i w przypadku gdy krew nie przestaje kapać
      należy jak najszybciej zatamować krew i w razie potrzeby zgłosić się do lekarza.
      Niestety dość często zdażają się takie przypadki, pióra wchodzą pomiędzy pręty
      klatki i łamią się lub też ptak nieostrzożnie w wyniku stresu przskakuje z
      miejsca na miejsce, szamocze się. Często jest to sytacja nie do uniknięcia
      trzeba jednak ptaka do takich sytuacji przyzwyczajać aby się nie denerowował.
      Jednak Tobie chyba już nie muszę o tym mówić skoro Klarę masz już od września.
      Co do płci to samce nimf mają ogon jednobarwny, zółty, biały lub czarny w
      ciemne podłużne kreski. Samice mają ogon ciemno poprzecznie prążkowany. Różnic
      tych nie ma jednak w odmianach białych i lutino.
      Nie denerwuj sie więc tym razem. Narazie starannie obserwuj Klarę jeśli Ci się
      uda postaraj się odnaleźć jakieś uszkodzone pióro, możesz też umożliwić Swojej
      papużce kąpiel w wodzie- tylko pamiętaj nie przy otwartym oknie!!!!
      3-mam kciuki żeby się ta sytuacja więcej nie powtórzyła - ava

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka