Dodaj do ulubionych

Kanarek wyskubuje sobie piórka. Dlaczego?

09.06.06, 14:47
Witam serdecznie
Moja "kanarzyca" wyskubała sobie piórka z podbrzusza i na karku. Domyslam się
że przyczyną może być obecność w domu kota, ale postarałam się dla niej o
bezpieczne miejsce. Takie gdzie kot nie może sie dostać do niej. A może jest
inna przyczyna? Jak temu zaradzić? Czy wyskubane piórka odrosną? Proszę
bardzo o pomoc bo az mi łży w oku się kręcą jak patrzę na moją biedną Basię.
Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.
Obserwuj wątek
    • gagik.geworgian Re: Kanarek wyskubuje sobie piórka. Dlaczego? 09.06.06, 22:04
      Witam.
      Warto by było skonsultować się ze specjalistą chorób ptaków, ale oczywiście w
      miarę swcyh możliwości spróbuję pomóc.
      Muszę jednak zapytać o kilka rzeczy.
      Od jak dawna Basia wyskubuje sobie pióra?
      Czy zrobiła to nagle, czy po trocju codziennie?
      Od jak dawna jest u Ciebie?
      A jak długo jest ten kot?
      Czy kot na pewno nie miał mozliwości zblizyc się do klatki i np wkoczyć na nią?
      Gdzie dokładnie jest umieszczona klatka, na jakiej wysokości, w jakim
      pomieszczeniu i jak daleko od okna ?
      Czy ostatnio zmieniałaś miejsce klatki?
      Czym żywisz swojego kanarka?
      Czy kanarek ma mozliwość swobodnego fruwania?
      Czy w domu sa jeszcze inne ptaki?
      Czy Basia się wydrapuje, czy ma silny świąd?
      Czy widać jakieś ranki na skórze?
      Czy może udało Ci się wypatrzeć jakieś pasożyty na skórze, piórach kanarzycy?
      Czy poza skubaniem piór coś jeszce niepokojącego zauważyłaś w wyglądzie,
      zachowaniu kanarka?
      Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam - Gagik
      • rudaa26 Re: Kanarek wyskubuje sobie piórka. Dlaczego? 12.06.06, 08:51
        Witam i dziękuje za zainteresowanie moim problemem. Postaram się w miarę
        dokładnie odpowiedzieć na zadane pytania. Basia jest u mnie od marca 2004 roku
        a kot przybył do domu w pół roku później. Piórka zaczęła wyskubywać jakoś na
        przełomie października a listopada ubr. Na początku myślałam, że to objaw
        pierzenia się, ale w tej chwili nie ma piórek na brzuszku. Robiła to
        systematycznie nie jednorazowo. Klatka Basi na początku stała w kuchni na
        lodówce, ale tam mógł mieć dostęp kot, więc przeniosłam ją na szafkę też w
        kuchni, ale tam bynajmniej kot nie może wskoczyć, bo jest zastawiona kwiatkami.
        Kiedy stała na lodówce to było na wysokości 1,70 a w tej chwili to będzie
        jakieś 2 metry. Miejsce klatki zmieniłam około 3 miesięcy temu. Pomieszczenie
        nie zostało zmienione jedynie zamieniłam ściany. Okno w kuchni wychodzi na
        zachód i kiedyś słońce świeciło na Basię a w tej chwili nie ma dostępu do
        bezpośredniego światła słonecznego, a odległość od okna wynosi ok. 1 metra.
        Basię karmię gotową karmą z firmy Animals, kupuję jej kolby jajeczno-
        biszkoptowe,(za którymi kiedyś przepadała teraz już mniej ją interesuję)
        dostaję też jabłko, marchewkę i sałatę. Dodam, że sałata i marchewka są naszego
        ogrodu, więc są pewne tzn. niepryskane, naturalne. Co do fruwania to do
        momentu, kiedy nie było kota to wypuszczałam ją codziennie, teraz robię to
        znacznie rzadziej, (co prawda ona nigdy nie fruwała raczej skakała). Basia
        wydrapuje sobie piórka tak, że właśnie czasami aż pojawia się krew. Myślę, że
        to nie jakieś pasożyty, bo nic takiego nie widziałam. Poza tymi objawami Basia
        zachowuję się w miarę normalnie. Śpiewa, przeskakuje z drążka na drążek,
        reaguję na swoje imię. Co dziwne nie zaczęła się skubać w momencie, kiedy
        zjawił się w domu kot, więc sama już nie wiem, co mogło być przyczyną. Dodam,
        że kupiłam jej kilka odżywek na pierzenie się ale niestety nie poskutkowały.
        Mam nadzieję, że udzieliłam w miarę jasnych odpowiedzi. Pozdrawiam Ania.
        • gagik.geworgian Re: Kanarek wyskubuje sobie piórka. Dlaczego? 13.06.06, 16:43
          Witam.
          Nie jestem specjalistą od chorób ptaków i oczywiście doradzam wizytę u takiego
          właśnie specjalisty, ale bardzo lubię ptaki i sam mam kanarka , dlatego pozwolę
          sobie wypowiedzieć się na temat problemów z Twoim kanarkiem i byc może uda mi
          się jakoś pomóc.
          Niedobrze jest , że te problemy z wydziobywaniem piór twają już tak długo, gdyż
          czasem ptak , ktory długo wydziobuje sobie pióra nabiera takiego nawyku, że
          robi to nawet , gdy nie ma już przyczyny , która to wywołała.
          Po przeczytaniu Twego postu nasuwa mi się kilka możliwych przyczyn takiego
          zachowania. Z tego , co piszesz wynika, że problem zaczął się w na jesieni
          zeszłego roku. Jest to czas, gdy kanarek powinien już być wypierzony, gdyż
          pierzenie przechodzi zwykle w sierpniu - wrześniu i trwa ono 4-6 tygodni.
          Nie napisałaś, czy kanarek miał probolem z pierzeniem lub pierzył się bardzo
          długo? Jeśli tak,to problem może ywnikać z tego , że pojawiły si e problemy z
          pierzeniem, które pociągnęły za sobą wyskubywanie sobie piór , jako zaburzenie
          w pierzeniu .
          Moglo byc tez tak, że kot mocno wystarszyl kanarka i dlatego kanarek zaczął
          sobie wydziobywać pióra, a stres był tak silny, że każde pojawienie się kota w
          pobliżu wywołuje nadal taki stres , że kanarek wydziobuje pióra.
          Inną przyczyną może byc nieprawidłowe żwywienie. Otóż osobiście nie przepadam
          za gotowymi mieszankami dla kanarków, gdyż zawierają one często zbyt dużo owsa
          i zbyt dużo rzepiku (takie czarne kuleczki) . A rzepik zawiera w sobie
          substanecje , które moga zaburzac pracę tarczycy i powodują jej niedoczynność,
          a to z kolei powoduje zaburzenia związane z piórami. o ile pamiętam, to
          mieszanka, której używasz jest taka właśnie niezbyt dobrą mieszanką.
          A jeszcze inną przyczyną moga byc pasożyty zewnętrzne. Niektóre z nich żywią
          sie krwią kanarka, a inne zjadają jego pióra, ale przez nie ptak może
          wydziobywać sobie pióra, często też staje się newrowy, i może niespokonie
          sypiać, a to dlatego, że niektóre z tych pasożytów żerują tylko w nocy, a w
          dzień ukrywają się w klatce lub w jej okolicach, a więc w tym przyapdku w
          roślinach koło klatki.
          • gagik.geworgian Re: Kanarek wyskubuje sobie piórka. Dlaczego? 13.06.06, 17:05
            Przepraszam , niechcący mi się wysłało :-)
            Ponieważ nie mamy pewności, jaka jest przyczyna problemu mozna by było
            zadziałać na kilku frontach jednocześnie.
            Co do żywienia to proponuję samemu sporządzać mieszanki (ja tak właśnie robię)
            W skład mieszanki powinien wchodzić przede wszystkim kanar, a oprócz niego
            proso, murzynek, siemie lniane, sezam, mak ,a w mniejszych ilościach (po parę
            ziarenek) konopie, rzepik i łuskany słonecznik, czy pokruszone orzechy włoskie.
            Dodatkowo do pojemniczka z woda dodawaj co drugi dzień kroplę płynu Lugola lub
            po prostu jodyny. Będzie to świetnym źródłem jodu dla tarczycy i poprawi jej
            pracę. Do diety włączyłbym też 1-2 razy w tygodniu mieszankę jajeczną , którą
            robi się w ten sposób, że ugotowane na twardo jako ściera się na drobnej tarce
            i miesz a tarta bułką, tak by koonsystencja była dość sypka.
            A do zielonki włączyłbym jeszcze tasznika (taka roslinka listakami w kształcie
            srdeuszek) i kłosy traw. Taki pęczek zielonki mozna zamocoawać przy żerdce za
            pomoca gumki, czy drucika. Takie żywienie pomoże ni tylko w odpowiednim
            funkcjonowaniu tarczycy, ale także w odobudowywaniu piór.
            Co do pasożytów, to klatkę wyszorowałbym starannie,a następnie kupiłbym
            preparat zawierający pyretrynę ( w sklepie zoologicznym) i użyłbym go na
            terenie klatki i w jej okolicy (kanarek może pozostał w klatce, gdyż pyretryna
            nie jest dla niego szkodliwa). Ważne, by preparat dostał się wszędzie ta, gdzie
            mogą się skrywać jakieś pasożyty. Dla pewności taki zabieg mozna powtórzyć po 2-
            4 tygodniach.
            Oprócz tego nalezy się upewnić, czy kot nie ma na pewno dostępu do klatki i
            postarać się, by przebywał on w pobliżu kanarka lub żeby kanarek go nie widział.
            Można więc , aby kanarek czuł się bezpieczniej osłonić 2-3 boki klatki np
            tekturą. W ten sposób kanarek będzie się czuł dużo bezpieczniej.
            Kanarek nie może tez mieć innych stresów np w postaci głośnej muzyki, głośnego
            telefonu w poblizu itd Ważne też , by w klatce było jasno i żeby docierało
            światło słoneczne, ale zrozumiałem , że klatka jest w pobliżu okna, a to że nie
            jest bepośrednio nasłoneczniona to nie szkodzi.
            Z efektami całej takiej terapii trzeba oczywiście poczekać kilka tygodni, bo
            wtedy będzie pewność, że kanarek przestał wydziobywać pióra i że odrastają mu
            nowe.
            W razie wątpliwości jestem do dyspozycji.
            Pozdrawiam i życze powodzenia - Gagik
    • jul-kot Re: Kanarek wyskubuje sobie piórka. Dlaczego? 14.06.06, 15:53
      Witaj Aniu!
      Miałem kiedyś kanarki, a właściwie moje dzieci miały. Może poradzę Ci coś
      jeszcze. To, że postawiłaś klatkę trochę wyżej nie gwarantuje, że Twój kot tam
      nigdy nie wskoczy albo że nie bedzie próbował. Moje by wskoczyły.
      Radziłby Ci powiesić klatkę dosyć wysoko na gołej ścianie, wkręcając tam
      odpowiedni hak. Kot nie będzie próbował, a kanarek będzie się czuł bezpiecznie.
      I jeszcze jedno, może najważniejsze. Moja samiczka wyskubała sobie piórka i
      zaczęła śpiewać po śmierci samczyka. Oddaliśmy ją do ludzi, którzy mieli inne
      ptaki.
      Twoja samiczka śpiewa, to się rzadko zdarza, może po prostu dokucza jej
      samotność. Gdybyś dokupiła jej samczyka, może przestałaby się wyskubywać.
      Oczywiście należy najpierw wykluczyć chorobę, zabierz ją do lekarza, który zna
      się na ptakach.
      Pozdrawiam, Juliusz.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka