Dodaj do ulubionych

szczepionka i odrobaczenie

21.08.06, 20:25
Dzisiaj moja kotka dostała dawkę przypominającą szczepionki. Lekarka zbadała
ją, zapytała o kupkę - czy nie jest zarobaczona. Powiedziałam, że nie -
ponieważ codziennie obserwuję kupkę mojej kotki (rodzinka śmieje się, że to
moje hobby) i nie zauważyłam żadnych robaków.
Szczepienie było dla kotki niesamowitym stresem (tzn. bardziej podróż do
weterynarza) i pani weterynarz powiedziała mi, że mogą ujawnić się glisty,
dlatego dała mi lekarstwo do zakrapiania na kark.
I właśnie przed chwilą zobaczyłam w kupce glisty!!!
W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy to możliwe, że glisty ujawniły się tak szybko, czy po prostu wcześniej
ich nie zauważyłam?
2. Kiedy mogę zaaplikować lekarstwo odrobaczające? Kotka była szczepiona na
skórze na plecach.
3. Czy szczepienie trzeba powtórzyć? Przeczytałam bowiem na stronie
vetserwis.pl , że przy zarobaczeniu szczepienie może nie odnieść pożądanego
skutku.

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Obserwuj wątek
    • mamonka01 Re: szczepionka i odrobaczenie 22.08.06, 10:25
      Lekarka zbadała
      > ją, zapytała o kupkę - czy nie jest zarobaczona. Powiedziałam, że nie -
      > ponieważ codziennie obserwuję kupkę mojej kotki (rodzinka śmieje się, że to
      > moje hobby) i nie zauważyłam żadnych robaków.

Jaj robaków nie zobaczysz gołym okiem, więc takie badanie na oko nie jest
      wiarygodne .Rzadko kiedy robaki wychodzą razem z kałem.Zazwyczaj lubią sobie
      siedzieć w środku :( Lepiej założyć jednak że zwierzak jast zarobaczony -
      zwłaszcza jeśli jest wychodzący. Dlatego też ja na minimum dwa tygodnie przed
      szczepieniem zawsze odrobaczam swojego psa.
      • mist3 Re: szczepionka i odrobaczenie 22.08.06, 11:39
        Ja mojego kotka też odrobaczałam niedawno. Właściwie odrobaczenie mojego kocieja
        to historia bez końca, więc jeślo chodzi o leki na odrobaczenie można
        powiedzieć, że jestem prawie 'ekspertem'. Z tym, że u mojej kotki problemem są
        jedynie glisty - innych robaków w czasie badań nigdy nie stwierdzono. Glist
        ostatnio nie było - wczoraj widziałam natomiast bardzo dorodne (przepraszam za
        naturalizm) w kupce.
        Szczepienie już było, stąd moje pytanie do weterynarza - kiedy mogę ją
        odrobaczyć po szczepieniu? (profender spot-on) i czy konieczne jest powtarzanie
        szczepienia?
    • anna.jozwik Re: szczepionka i odrobaczenie 22.08.06, 15:48
      Skoro w kale sa glisty, to lekarstwo odrobaczajace trzeba podać natychmiast -
      nie ma na co czekać!
      Zarobaczone zwierzę nie wydala glist cały czas, tylko właśnie od czasu do
      czasu, np. pod wpywem silnego stresu, pod wpływem leczenia lub gdy w jelitach
      jest ich już nadmiar.
      Jeśłi chodzi natomiast o powtórzenie szczepienia, to mam parę pytań: ile razy
      wcześniej kotka była szczepiona, w jakich odstępach i jakimi szczepionkami?
      Jaką szczepionkę dostała teraz? W jakim wieku jest kotka?
      • mist3 Re: szczepionka i odrobaczenie 22.08.06, 19:32
        Kotka jest odrobaczana praktycznie ciągle, ciągle są glisty i ciągle dostaje
        lekarstwo. Ostatnio była odrobaczana w czerwcu. Jest to kotka wzięta ze wsi,
        gdzie nikt się nigdy nie przejmował odrobaczaniem czy szczepieniem kotek i ich
        młodych.
        Pytałam o szczepienie w osobnym wątku:
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=525&w=46533331
        A oto Pani odpowiedź z tego wątku:
        Re: Co z tym szczepieniem?
        anna.jozwik 09.08.06, 12:48 + odpowiedz

Ogólnie sprawa wygląda tak - bez względu na koty wychodzące i niewychodzące -
        po szczepieniach jakie powinny być wykonane u każdego małego (9-12 tygodniowego)
        kotka kolejne szczepienie powinno być wykonane po upływie 1 roku od ostatniej
        iniekcji szczepionki, a potem mozna to robic rzadziej, np. raz na 3 lata.
        Natomiast kwetsia wychodzenia bądź nie ma tylko znaczenie w przypadku tego CO
        należy zaszczepic, a wiec które choroby można pominąć, a których nie.
        Odnosząc sie do indywidualnego przypadku mist3: tak, kocica powinna dostac
        teraz jeszcze jedną iniekcję szczepionki, ponieważ taka dawke przypominającą
        trzeba kotu po upływie 1 roku podać. Tylko prawdę mówiąc akurat ja nie lubię
        takiej zabitej szczepionki jaka była podana ostatnio - lepiej żeby byłaby to
        żywa szczepionka. Jednak jeśłi już koniecznie musi być to akurat ta -
        rzeczywiscie lepiej jest ją podać domieśniowo w tylną kończynę; tylna kończyna
        jest łatwiejsza do wykonywania zabiegów chirurgicznych w przypadku pojawienia
        się odczynow poszczepiennych (które po szczepionkach zabitych wystepują
        częściej niż po żywych) niż okolica międzyłopatkowa.

Kotka dostała raz szczepionkę w zeszłym roku - 31.08. - była to szczepionka
        Fel-O-Vax IV i tę samą szczepionkę dostała teraz (mimo, że prosiłam o
        szczepionkę z żywymi wirusami). Wtedy miała około 8 tygodni, obecnie ma około 13
        miesięcy (poprzedni właściciele kotki nie byli w stanie podać mi wieku kotki,
        więc na około ustaliła go pani weterynarz).
        • mist3 Re: szczepionka i odrobaczenie 22.08.06, 19:35
          W takim razie mam jeszcze jedno pytanie - czym kotkę odrobaczyć, żeby się w
          końcu tego świństwa pozbyć - dostała już vetminth 2 razy, pratal 4 razy, panacur
          2 razy, drontal plus 3 razy i teraz profender. Zaczynam się bać, że prędzej jej
          wysiądzie wątroba niż ja się pozbędę tych glist :( :( Dla porządku dodam, że po
          podaniu każdej dawki dezynfekuję kuwetę, myję i piorę wszystko co się da - jak
          widać bez rezultatu :(
          • anna.jozwik Re: szczepionka i odrobaczenie 23.08.06, 15:25
            No no... lista stosowanych srodków odrobaczajacych jest rzeczywiscie imponująca.
            Byc może nie jest tak, że ona jest zarobaczona cały czas, tylko pozbywa się
            glist po odrobaczeniu, ale potem znów się ze srodowiska zaraża jajami i tak w
            kółko? Niestety nie ma sposobu żeby definitywnie pozbyć sie jaj ze srodowiska,
            zostaje tylko mycie, pranie i dezynfekowanie tego co się da.
            A moze ten ostatni środek będzie na tyle skuteczny, że glisty już nie wrócą?
            Ewentualnie można jeszcze spróbować innego preparatu spot on, czyli strongholdu
            A co do szczepienia - prawde mówiac nie sądzę, aby teraz trzeba byłoby
            powtarzac je podając kolejną dawkę. To nie jest jej pierwsze szczepienie, a
            kocica jest już dorosła, tak wiec sądzę, że spokojnie można z następnym
            szczepieniem odczekać ze 2 lata.
            • mist3 Re: szczepionka i odrobaczenie 23.08.06, 20:05
              Bardzo dziękuję za odpowiedź.
              Kotka jest niewychodząca, więc zarazić się może tylko w domu albo coś przynosimy
              na butach. Po podaniu środka odrobaczającego natychmiast dezynfekuję kuwetę
              (zresztą robię to co tydzień), piorę jej kocyki, maskotki, odkurzam cały dom,
              zmywam meble wodą z detergentem. Brakuje mi pomysłów co jeszcze mogę zrobić :(
              Kotka zawsze zanim pojawią się glisty ma charakterystyczne objawy zarobaczenia -
              tzn. zaczyna się lizać po odbycie, traci apetyt na mokre jedzenie, suchego je
              mniej, więc jestem w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak i natychmiast podać
              środek odrobaczający.
              Wczoraj podałam profender, jednak dziś znowu znalazłam glisty w kale (nie byłam
              w stanie stwierdzić czy są żywe czy martwe, jednak czytałam gdzieś, że po
              podaniu skutecznego środka glisty powinny zostać strawione). Czy to znaczy, że
              środek nie zadziałał? Jeśli tak, kiedy mogę podać inny środek?
              Bardzo dziękuję za wskazanie kolejnego środka, tylko martwię się czy jej wątroba
              to wytrzyma. :(
              • anna.jozwik Re: szczepionka i odrobaczenie 24.08.06, 14:35
                Podejrzewam, że środek jednak zadziałał i zabił glisty. Żywe glisty wydalone z
                kalem czy z wymiocinami zazwyczaj są bardzo żywotne i ruszają się, wiją się -
                łatwo to zauważyć. Jeśli nie ruszały sie, zapewne były martwe.
                Następny środek proponuję podać za 3 tygodnie i ponownie obserwować kał.
                • mist3 Re: szczepionka i odrobaczenie 25.08.06, 10:58
                  Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
                  Kotka nadal wydala poskręcane glisty, ale apetyt jej się zwiększył, więc mam
                  nadzieję, że rzeczywiście wszystko będzie ok.
                  Ostatnie pytanie - jaki środek radziłaby Pani podać? Profender czy coś innego?
                  Oczywiście zamierzam również skonsultować się z moją Panią weterynarz, ale co
                  dwie głowy to nie jedna :)
                  Pozdrawiam :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka