Dodaj do ulubionych

łupież u szczeniaka

25.09.06, 15:39
Witam
Mój trzymiesięczny szczeniak york ma łupież; mniej na karku, ale bardzo dużo
białych łusek przy ogonku. Miał już delikatny łupież, kiedy go dostaliśmy
trzy tygodnie temu, ale mam wrażenie, że łusek jest coraz więcej. Pokazywałam
go pani doktor, ale.... nic konkretnego nie powiedziała. Ani jak temu
zaradzić, ani czym leczyć. Mam zamiar pójść jeszcze do innej lecznicy, ale
chciałam zapytać jeszcze o zdanie na forum.
Piesek jest karmiony głównie gotowanym mięsem, marchewką, ryżem/makaronem.
Dostaje też suchą karmę Nutra Puppy, ale zjada jej niewiele.
Czy mogę prosić o poradę?
Obserwuj wątek
    • avasawaszkiewicz Re: łupież u szczeniaka 25.09.06, 23:33
      Przyczyn łupieżu może być wiele. Najcześniej jednak ich powodem są problemy
      związane z normalnie bytującym na skórze zarówno ludzi tak i psiaków grzyba
      Pityrosporum ovale. Grzyb ten w normalnych warunkach nie wywołuje grzybicy.
      Dopiero zbytnie zwiększenie ilości grzyba powoduje podrażnienie skóry głowy,
      które prowadzi do nadmiernego złuszczania naskórka, czyli łupieżu. Przyczyny
      namnożenia się grzyba związane mogą być z
      * problemami metabolicznymi - niewłaściwą dietą;
      * złą pielęgnacją sierści (mycie zwierzaków nienajlepszej jakości szamponami
      zawierającymi silne detergenty, zbyt częste kąpiele, które przesuszają skórę)
      * stresem, zmęczeniem.
      Macie psiaka od niedawna dopiero od 3tygodni stąd wszystkie możliwości wchodzą
      w rachubę. Odżywiacie psiaka prawidłowo aczkolwiek jest to dla niego zmiana
      napewno również w żywieniu, nie mówiac o całym otoczeniu. Dajcie mu więc
      jeszcze troszkę czasu.
      Co możecie zrobić - oprócz oczywiście kontrolnej planowanej już wizyty, która
      pozwoli ustalić czy to oby napewno łupież a nie inne problemy dermatologiczne,
      możecie wykupić dla psiaka dodatki witaminowe, które zwierać będą przede
      wszystkim biotynę czyli wit. H a także witaminy z grupy B (szczególnie wit.B6)
      oraz wit F i mikroelementy: krzem, siarkę i cynk. Możecie również dodawać do
      suchego jedzenia Nutra Puppy łyżeczkę do herbaty oleju rzepokowego lub troszkę
      tranu (kupionego w aptece) on też zawiera nienasycone kw. tłuszczowe omega 3 i
      omega 6 które są tu jak najbardziej wskazane. Ponadto dobrze by było kupić
      jakiś dobry szampon dla psiaków ale z tym się nie spieszcie i z czasem malucha
      wykapać.
      Pozdrawiam Waszą napewno wesoła rodzinę - ava
    • pierozek_monika Re: łupież u szczeniaka 26.09.06, 09:02
      hej montechristo4!
      Też mam 3-miesięcznego szczeniaka w domu i też miał łupież. Podczas szczepienia
      u weterynarza usłyszałam to samo co mówi doktor Ava - że przyczyną może być
      zmiana otoczenia i zanim zaczniemy leczyć łupież warto poczekać, bo powinien minąć.
      Podaję mu do karmy odrobinkę preparatu Omegan i powiem Ci, że łupieżu już prawie
      nie ma :)
      Pozdrawiam

Monika
    • montechristo4 Re: łupież u szczeniaka 26.09.06, 09:20
      Bardzo dziękuję za rady. Pójdę do lecznicy, żeby wykluczyć grzyby, ale
      przynajmniej będę wiedziała o co pytać.
      Chciałabym mu ulżyć, bo strasznie sie drapie i widać mu to przeszkadza.
      Rodzina była wesoła już przedtem, ale teraz to dopiero pełnia szczęścia. I
      nawet kałuże na podłodze nie przeszkadzają :-)))

Pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka