Dodaj do ulubionych

Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ...

IP: *.79.214.200.ivmx.pl 07.01.13, 12:54
Ohohoho, to zaraz się zacznie ujadanie gop-owców na profesora Miodka.
Podbeskidzie poprawnym określeniem? Toż Miodek chyba biuletynów RAŚ nie czyta, czarno na białym jest tam tłumaczone przecież, że nie...
A piszą tam tak tęgie głowy, że prof. Miodek mógłby się schować ze swoją wiedzą!!!
Obserwuj wątek
  • Gość: kruk51 Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 13:16
   Szanowny Panie Januszu Okrzesik ! Udało się Panu zrobić wodę z mózgu Prof. Miodkowi !
   Chodzi o zupełnie coś innego niż to w sprawie czego wypowiedział się Profesor ! Tak ! Słowo
   twórstwo pojęcia " Podbeskidzie " jest poprawne ! Tylko kuźwa gdzie ono jest ? Miasto Bielsko-Biała swymi granicami rozpostarte jest pod szczytami okalających gór. Więc gdzie tu jest jakieś " pod " ? Gdy Bielsko - Biała było sztucznie stworzonym województwem w którego granicach znajdowała się ziemia cieszyńska, żywiecka i krakowska zaczynało to mieć jakiś sens. Było ! Ale się skończyło. I sensu jest brak ! Tak ! Sztucznie, nie naturalnie stworzona diecezja Bielsko - żywiecka zapewniająca władztwo bpa. Rakoczego sprzyja interesom tegoż. A więc jest i poparcie kościoła. Tylko, że Pańskie imaginacje są chore ! Klub sportowy, którego był Pan swego czasu niezaprzeczalnym władcą jakoś też nie mieści się w normach pojęciowych. Ale władających nikt nie pyta o słuszność. Władza ma zawsze rację !
   Od lat toczy się spór ! Historia, tradycja, literatura swoje a Pan uparcie swoje ! Co jest motorem pańskich poczynań ? Nienawiść wszystkiego co dotyczy Śląska ! A przecież tu na
   Śląsku się Pan wychował, robił karierę, żyje, mieszka ma rodzinę. I robi ludziom wodę z mózgu ! Otóż Ja i Pan przeminiemy bo taki jest los człowieczy. A Bielsko - Biała pozostanie
   na Śląsku tak jak jest !
   • Gość: robi Re: Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 13:30
    Moja Babcia Gertruda urodziła się w Bielsku na Śląsku i ja jej wnuk nie będę za jakimś widzimisiem kogokolwiek zmieniał jej miejsca pochodzenia :) A po drugie pan Miodek nie jest wykładowca geografii tylko języka polskiego :) Bielsko jak pisze w Historii Polski to rdzeń Śląska tak samo jak Cieszyn,Racibórz,Bytom,Gliwice,Opole czy Wrocław. Nawet uważany za śląski Chorzów jest pochodzenia małopolskiego jak Sosnowiec czy Biała Krakowska :)
    • Gość: ira Re: Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawn IP: *.dynamic.chello.pl 22.01.13, 12:21
     > Nie ma regionu geograficznego Podkarpacie, to absurd.

     Jest. Obejmuje region pod Karpatami w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii, Czechach i Austrii.

     To własnie nazwa politycz
     > no-historyczna.

     Polityczna. Ale historyczna? Historycznie Podkarpacie to Małopolska i Ruś Czerwona. Tylko jakbym komuś powiedziała, że pochodzę z Rusi Czerwonej to zapewne nie wiedziałby gdzie to jest i lokalizowałby ją w Rosji lub tylko na Ukrainie. Podkarpacie więc teraz bardzo pasuje, bo już nie ma żadnej Rusi Czerwonej, Grodów Czerwieńskich. Choć osobiście wolałabym po prostu Małopolskę, ze względu na małopolskie wpływy, dialekt, podobne tradycje i wspólną historię - Galicję. Ale coś trzeba było wymyślić dla tego nowego regionu, taki już los pogranicza, że częste są zmiany. I nikt z tego powodu gardłuje i nie szuka z linijką w ręku dawnych granic, bo dziś już ich nie ma.

     Szczerze mówiąc nie rozumiem o co tak bijecie pianę (ale ja tu tylko gościem jestem, ale mam do BB sentyment, głównie ze względów wyznaniowych). Historycznie Podbeskidzia nigdy nie było, był Śląsk i Małopolska, ale czasy się zmieniły, nie ma już granic wojewódzkich czy nawet państwowych. Więc dlaczego nie może powstać nowy region? Bo 300 lat temu go nie było? Naprawdę liczy się to, że czyjaś prababcia się urodziła na Śląsku, czyjaś w Małopolsce, ktoś zna jedną gwarę, ktoś zna inną, ktoś w Wigilię je barszcz, inny grzybową? Czy to jak sytuacja wygląda dziś, jak wygląda w regionie sytuacja z edukacją, gospodarką, inwestycjami, drogami... Są granice czy jest jeden region z centrum w BB?
   • Gość: Luka Re: Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawn IP: *.bielskobiala.vectranet.pl 07.01.13, 13:48
    > rel="nofollow">www.gornoslaskie.pl/files/mapagornyslask.jpg
    co to za źródło? ktoś coś sobie mazakiem pomalował i to ma być źródło prawdy?

    Pisane "rzekome Podbeskidzie" jest po prostu obrażaniem ludzi którzy tutaj mieszkają i tak nazywają swoje otoczenie. Czemu to przeszkadza osobom, którzy w znakomitej większości tutaj nie mieszkają?

    no i w jakiś sposób sam zdefiniowałeś to Podbeskidzie, nawet już granice znasz. Czyli jednak istnieje.
    • Gość: Binio Ale ta nazwa jest niepraktyczna IP: *.famur.com.pl 07.01.13, 14:29
     Upieranie się przy nazwie "Podbeskidzie" nie ma większego sensu. Przy dawnym podziale na 49 województw mogło mieć jakiś sens, ale teraz żadnego. Jeżeli chodzi o zdefiniowanie obszaru, mieszkańcy Cieszyna uważają, że mieszkają na Śląsku Cieszyńskim, Wadowic - że w Małopolsce, Żywiec czy Szczyrk to już Beskidy. Więc Podbeskidzie to praktycznie jedno duże miasto Bielsko-Biała plus okoliczne małe miejscowości, w których łącznie mieszka pewnie z 10 razy mniej ludzi niż Bielsku-Białej. Naprawdę nie ma większego sensu udawać, że istnieje taki region, bo to trochę za mocne słowo.
      • Gość: jasio Re: Ale ta nazwa jest niepraktyczna IP: *.79.214.200.ivmx.pl 07.01.13, 15:54
       Ale niby czemu? Nie widzę powodu, żeby bielszczanie szli na kompromisy ze Ślązakami.
       Nie podoba im się nazwa "Podbeskidzie", no to trudno. Trzeba się z tym pogodzić, a nie dostosowywać się do nich.
       Czas, żeby Ślązacy zajęli się sobą, zwłaszcza ci z Górnego Śląska, bo im reszta kraju ucieka, zamiast zajmować się innymi... Ledwie się dogadali co do nazwy metropolii, która zresztą i tak coś nie chce powstać, ale energię na krytykę innych to mają całkiem sporą..
       • Gość: heh Re: Ale ta nazwa jest niepraktyczna IP: *.internetia.net.pl 07.01.13, 16:14
        Ale ja nie sugerowałem, żeby mieszkańcy BB szli z kimś na kompromis, wręcz przeciwnie, napisałem, ze mogą sobie zmienić nazwę swojego miasta na jaką chcą, niech tylko nie narzucają całej okolicy, żeby zmieniała nazwy, historię i geografię, a to próbują robić.
        Nie ma to sensu, choćby dlatego, ze mieszkańcy BB przybyli ze wschodu, a mieszkańcy gór z południa, dużo wcześniej zresztą.
           • Gość: ira Re: Ale ta nazwa jest niepraktyczna IP: *.dynamic.chello.pl 22.01.13, 12:34
            Mam w BB i okolicach sporo znajomych, żyjących tu od pokoleń i większość czuje się ludźmi z Podbeskidzia - z BB, z Jasienicy, Jaworza - i czasem się irytują, kiedy nazywam ich Ślązakami i podkreślają, że są z Podbeskidzia. Owszem, im bliżej Cieszyna, tym więcej Cieszynioków i Ślązaków, ale z naciskiem na Ślązaków Cieszyńskich i podkreśleniem odrębności od GŚ. Ale tym co się nie uważają za Ślązaków, ani Małopolan, ani górali, tylko po prostu za ludzi z Bielska-Białej czy Jaworza, z Podbeskidzia, muszę powiedzieć, że coś z nimi nie w porządku, albo oszukują...
            • Gość: Beskid Re: Ale ta nazwa jest niepraktyczna IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.01.13, 16:26
             >> Ale tym co się nie uważają za Ślązaków, ani Małopolan, ani górali, tylko po prostu za ludzi z Bielska-Białej czy Jaworza, z Podbeskidzia, muszę powiedzieć, że coś z nimi nie w porządku, albo oszukują... <<

             Nie wiem o co Ci chodzi w tym zdaniu... Ja się uważam za mieszkańca Podbeskidzia (NIE Śląska i NIE Małopolski), mam korzenie góralskie, więc uważam się za górala... Tyle że trudno być góralem w ścisłym tego słowa znaczeniu mieszkając w 200-tysięcznym mieście.
             P.S. I nie wyzywaj mieszkańców Podbeskidzia od "Ślązaków", bo ktoś może się w końcu "zirytować" trochę bardziej niż Twoi znajomi ;)

             @aga
             "Geografko" po UJ... Powinnaś zatem wiedzieć (będąc geografem), że nazewnictwo geograficzne jest "wtórne", jak zresztą sama nazwa przedmiotu (geos, grapho) wskazuje :) Nazwy nadaje człowiek, i to praktycznie zawsze wg. własnego "widzi mi się". Tak właśnie postąpił Kondracki klasyfikując regiony w Polsce. Do nazw podciągnął to, co mu ładnie brzmiało i miało jakieś tam związki z rzeczywistością. Dlatego mamy np. Beskid Śląski, który geograficznie nie jest przecież częścią jakichś Gór Górnośląskich tylko częścią Karpat - gór rozciągających się od dorzecza Odry po Prut i Dunaj... Mamy Pogórze Śląskie, które przecież nie jest elementem Wyżyny Śląskiej, a wchodzi w skład Pogórza Zachodniobeskidzkiego (które samo w większości leży w samej Małopolsce).
             Śląsk i Małopolska NIE SĄ REGIONAMI GEOGRAFICZNYMI. Trzeba więc być kompletnym idiotą, żeby stwierdzić, jak niektórzy RASiowi imbecyle, że "Bielsko geograficznie to Śląsk".
             Kolejnym przykładem ograniczenia intelektualnego jest czepianie się semantyki nazwy Podbeskidzie... Jak by tak pokopać, to większość nazw w Polsce jest bardzo nieprecyzyjnych... Bo cóż to za Pomorze prawie 200 km od Bałtyku i cóż to za PODhale, do którego zalicza się Zakopane - miasto ze szczytami Tatr w granicach. A np. Podlasie? Większość teorii dot. nazwy uznaje, że wzięła się od charakterystyki ziemi, gdzie osady ludzkie dotykały terenu gęsto porośniętego lasem... Więc jeśli nazwa miała by być poprawna - Podlasie musiałoby być tylko pod tymi lasami, a w samych lasach to już Podlasie, jako region nie może funkcjonować ;) ;) :P
             Sam "Śląsk" jako nazwa wziął się najprawdopodobniej od słowiańskiego "ślągwa", określenia na miejsce podmokłe, wilgotne... Czyli że Śląsk jest tylko tam, gdzie bagienka i inne torfowiska, rozumiem? ;) :D
             Skończcie PIERD..., po prostu, oszołomy! Jeśli się na niczym nie znacie...

             Podobnie, tylko jakiś kiep może nie dostrzegać, że mamy już od jakiegoś czasu w BB i najbliższych okolicach (bez SCI i większości Żywiecczyzny) do czynienia z charakterystyczną dla tego a nie innego miejsca w Polsce, nową jakością kulturową... Jest odrębna tożsamość, inna od śląskiej czy małopolskiej mentalność, obyczajowość... Oczywiście powstała ona z połączenia tradycji SCI, Galicji i góralszczyzny. Nie widzę podstaw, ani sensu, żeby na siłę trzymać się dawnych, nieaktualnych faktów w imię jakiejś pokrętnie rozumianej tradycji historycznej. Historia jest dynamiczna. Sam Śląsk z jego dorobkiem jest także tylko niegdysiejszą mieszanką polsko-niemiecko-czeską.
        • Gość: remak Re: Ale ta nazwa jest niepraktyczna IP: 79.139.65.* 07.01.13, 18:48
         Jestem mieszkańcem Bielska-Białej i wcale nie "przybyłem ze wschodu"... Ojciec wychował się w Bielsku-Białej, a moi przodkowie po mieczu wywodzą się z Beskidu Żywieckiego, aż do czasów XIX wieku - na tyle udało mi się odtworzyć moją historię.
         I uważam, że mamy prawo - mieszkańcy Bielska-Białej - tak budować swoją tożsamość, jak chcemy. Ślązakom wara, nie macie nic nam do zaoferowania, za to wciskacie nos w nie swoje sprawy.
         Mało Wam swoich problemów? Budujcie swoją Silesię.
         • Gość: cdnn Re: Ale ta nazwa jest niepraktyczna IP: *.play-internet.pl 07.01.13, 22:06
          A ja jestem z Gleiwitz i uważam, że nie ma czegoś takiego jak śląsk. Jest Celtoland ;)

          Po co to udowadnianie, że nie jesteśmy wielbłądami? Śląskiem? Nie jesteśmy i już...
          Podbeskidzie oczywiście pozostanie Podbeskidziem i 1576 inwazja ślązakowskich trolli i ich przydupasów z mikro koła RAŚ niczego nie zmieni.

          Hanysy za Wisłę!
          Tyle.
   • Gość: BB Re: Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawn IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.01.13, 14:17
    > Podkarpacie to też poprawna nazwa, ale regionu geograficznego

    tak, w tym obejmującego Bielsko-Białą

    > Powiat żywiecki, Biała Krakowska i kilka gmin powiatu bielskiego to Małopolska,
    > reszta rzekomego ,,Podbeskidzia" to Śląsk Cieszyński i Górny Śląsk.
    co się nie kłóci z Podbeskidziem i oczywiście ahstrahując od Twoich błędów w przekazie takich jak te, o nieistniejącej Białej Krakowskiej czy odrębnie Bielska, czy też faktu że Śląsk Cieszyński to cześć G.Śląska
   • Gość: z Bielska Re: Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 20:24
    To jest mapka marzeń RAŚistów pod dowództwem Gorzelika (z Podkarpacia - powiedzcie ludziom z tamtego regionu, że ich nazwa powstała w latach 80tych no i ? ). Już niedługo. Policja zajmie się wami "mądrale" za to nacjonalistyczne pieprzenie. Na tej "ciekawej mapie Bielsko i Biała to dwa miasta! Niedouczone tępaki z RAŚ'a co chcecie osiągnąć ? Nie znacie kompletnie historii !!! Piszę prostym językiem, żeby dotarła ta prosta prawda do waszych łbów hanysowskich. Znam prawdziwych Ślązaków i o nich będę pisał dużymi literami w przeciwieństwie do was hanyski ...
  • stoik1 smolenie w bambus.... 07.01.13, 14:12
   i w kółko to samo. niech sobie nawet będzie ta nazwa poprawna i używana, jeśli ktoś ma ochotę jej używać. co w niczym nie zmienia faktu, że istnieje Śląsk, Pogórze Cieszyńskie i inne bardziej uprawnione nazwy. a we wciąganiu Beskidów w granice Podbeskidzia logiki żadnej ni ma. niemniej - wszystkim Podbeskidzianom - wszystkiego najlepszego. pozdrowienia z Cieszyna dla prastarej stolicy Podbeskidzia.
   • Gość: olo Re: smolenie w bambus.... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 14:43
    i w kółko to samo. niech sobie nawet będzie ta nazwa poprawna i używana, jeśli ktoś ma ochotę jej używać. co w niczym nie zmienia faktu, że istnieje Śląsk, Pogórze Cieszyńskie i inne bardziej uprawnione nazwy. a we wciąganiu Beskidów w granice Podbeskidzia logiki żadnej ni ma. niemniej - wszystkim Podbeskidzianom - wszystkiego najlepszego. pozdrowienia z Cieszyna dla prastarej stolicy Podbeskidzia.<<<<<tmat uwazam za zamkniety:)
    • Gość: z Bielska Re: smolenie w bambus.... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 21:31
     @olo. Dlaczego nawet Ślązacy z Cieszyna i Ślązacy z Katowic to różni Ślązacy ? Nawet Wy nie możecie się dogadać a nas mieszkańców Podbeskidzia pouczacie :) Cieszynioki, ludziska, co sobotę chyba cała Wasza okolica przyjeżdża do cywilizacji na zakupy - nie napinajcie się tak :)) Nowy rok się już zaczął a Wy wkoło, że Wy, że stolica .... to se ne wrati ! Lubię Cieszyn jako miasto ale tam nic nie ma ! Źle Wam było w bielskim ? No tak, bo "stolica" nie była w Cieszynie :) Pomyślcie lepiej co Wam dały ślunskie rządy w Katowicach ? Może też chcecie o tym pogadać ? Jak wzrosło znaczenie gospodarcze Cieszyna ? Jak dla Waszego dobra zlikwidowano różne instytucje np. Izba Celna, jak to Was ominęła A1, a przecież Cieszyn to taki duży ośrodek, jak to ? ... Mam wymieniać dalej ? Trzeba pomyśleć jak uwolnić się od "górnośląskiej ziemi obiecanej" a nie toczyć między nami spory.
  • tadestades Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... 07.01.13, 15:20
   Szanowny Pan Profesor popełił pewien drobny (a dla Bialan istotny) błąd. Wrocławski Śląsk grał z Podbeskidziem w BIAŁEJ a nie w Bielsku (albo w Bielsku-Białej). Chyba, że w ramach rozbudowy stadion przeniesiono o kilkaset metrów na północ. Błąd to doś powszechny, ze wspomnę tylko bp. Rakoczego poświęcającego (kilka lat temu) sztandar BiElskiego Klubu Sportowego.....
  • mcmaxim Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... 07.01.13, 15:49
   Eh, Panie Januszu, Panie Januszu...
   Czy ktokolwiek kiedykolwiek podważał samo słowo "podbeskidzie"? Nie. Podważany jest natomiast jego sposób używania. Nazwa "podbeskidzie" - pisana z małej litery - oczywiście, jest poprawna. Obejmuje wówczas geograficznie ziemie leżące u szczytów pasm Beskidów, co rozciąga się po Nowy Targ. Ale nie może obejmować swym zasięgiem samych szczytów górskich, bo to już nie jest podbeskidzie, tylko Beskidy.
   • skilt Re: Do ujadających hanysów. 08.01.13, 01:25
    Gość portalu: A.K. napisał(a):

    > Ujadajcie sobie hanyski ile chcecie. Wasze zdanie na temat Podbeskidzia zwisa n
    > am i powiewa. My, mieszkańcy, wiemy swoje i wasze paranoje nie zmienią rzeczywi
    > stości. Zajęlibyście się czymś pożytecznym, jak na przykład troską o ten wasz z
    > apyziały Śląsk, to wszystkim wyszłoby to na dobre.
    To że Ślązk jest zapyziały to jest zasługą Polski, która żyła z tego Ślązka tak jak dzisiaj RPjakiśtamnumer żyje z zapomóg z EU. Żyliśmy wśród Niemców, Żydów, Austriaków, Czechów i było dobrze. To Ślązaków i Mazurów Gierek sprzedawał za Deutsch Marken (była kiedyś taka waluta). Aż polska gęś wzięła ten Ślązk. Misiu, jesteśmy u siebie od dziada pradziada i to nie jest żadna przenośnia. A to, że jak wszyscy Polacy cierpisz na brak tolerancji, no mówi się trudno. To nie nasz problem tylko was, polaków. Happy!!!
    • Gość: luka Re: Do ujadających hanysów. IP: *.bielskobiala.vectranet.pl 08.01.13, 06:57
     > To że Ślązk jest zapyziały to jest zasługą Polski, która żyła z tego Ślązka tak
     > jak dzisiaj RPjakiśtamnumer żyje z zapomóg z EU.
     ta, zapomniałeś tylko, że ileś razy trzeba było was oddłużać. Tak to dawno byście padli na ryja gdyby nie polacy robiący zrzutki na kopalnie.

     no i ile lat ta śląska tożsamość ma? tak naprawdę a nie z ulotek raś.
  • Gość: Wojtek Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 18:21
   Podbeskidzie - tak można nazwać np. klub sportowy, ale nie krainę geograficzną. Zresztą Bielsko-Biała nie leży "pod" Beskidami tylko w najlepszym razie przed Beskidami. Pod Beskidami są inne struktury geologiczne. Z geograficznego punktu widzenia kraina ta nazywa się Pogórzem Śląskim jako fragment większej jednostki Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Pogórze - ponieważ jest pozostałościom gór, które kiedyś w przeszłości geologicznej były w tym miejscu, a następnie zostały zniszczone.
   • Gość: z Bielska Re: Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 21:02
    @Wojtek, masz mądralo i ucz się, to z dzisiaj z GW: "Opowieść o Śląsku zaczyna się w momencie, gdy jest pruski. Jakby wcześniej nic tu nie było. W dodatku w części "wybitne postaci" wymienieni są tylko Niemcy! Nie ma nawet Wojciecha Korfantego ani innego Polaka. Niemcy zaś traktowali autochtonów jak obywateli drugiej kategorii - komentuje wicewojewoda Piotr Spyra (PO). Nie spodobało mu się też, że wystawa pokaże współczesny ruch odrodzenia mowy śląskiej. Zabiega o to wielu działaczy Ruchu Autonomii Śląska, którzy domagają się uznania śląskiego za język regionalny ... " Jak to mawiają inni bez komentarza. Zaznaczam, że nie jestem za żadną opcją polityczną. Jakoś nie wierzą, że to ciebie "nawróci".
   • Gość: gooral Śląsk ? IP: *.205.37.202.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl 08.01.13, 19:03
    w takim razie Śląsk to wyłącznie tereny w dorzeczu Odry z centrum wokół góry Ślęży, maksymalnie rozciągając się na tereny plemienia Gołęszyc. Pozostałe tereny zostały zagrabione lub tak ja tereny Wiślan obejmujące prawobrzeżne obszary górnej Wisły przypadły nowoutworzonemu ks.cieszyńskiemu w wyniku rozbicia dzielnicowego.

    Używanie określenia Śląsk dla naszych terenów czy terenów woj.'śląskiego' to już bzdura nad bzdurami. Podbeskidzie jest dużo poprawniejsze
  • Gość: Jaworzanin Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 18:38
   Pan Profesor stwierdził jedynie,że nazwa jest poprawnie utworzona a nie że jest poprawna.
   Jest językoznawcą a nie historykiem czy geografem. Podpieranie się jego autorytetem w tej dętej sprawie jest poważnym nadużyciem i wstyd ,że tak zasłużony dla naszego regiony facet posługuje się takimi argumentami.
   Jak się komuś nie podoba fakt,że Bielsko należy do Śląska to niech wyemigruje do Wrocławia i zacznie tam propagować idęę ,że to jest Galicja bo przecież miato zostało zaludnione przez Lwowiaków.
   Troche logiki siostry i bracia.
   • Gość: z Bielska Re: Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 21:17
    @aga, śmieszą mnie takie teksty jak Twój. Sorry ale nic mądrego nie wniosłaś do dyskusji. Czytać nie umiesz czy nie chcesz ? "Podbeskidzie – określenie nieformalne używane do określenia terenów geograficznie położonych u podnóża zachodniej części pasma Beskidów Zachodnich, obszaru dawnego województwa bielskiego bądź obszaru metropolitalnego/okręgu przemysłowego Bielska-Białej" Coś mi się wydaje, że masz górnośląskie korzenie :) Powiedz mi co zrobił dobrego 'śląsk" dla całego terenu dawnego woj. bielskiego ? Chętnie się dowiem ... proszę znajdź coś ? Chętnie podyskutujemy.
   • skilt Re: Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawn 08.01.13, 01:30
    Gość portalu: aga napisał(a):

    > jestem z Bielska, śmieszą mnie te walki wokół obrony NAZWY regionu, który nie i
    > stnieje na żadnej mapie fizycznej, administracyjnej czy też historycznej.
    > Czy tak na siłę chcemy takiego tworu? Heh...to raczej nasza tęsknota za wojewó
    > dztwem bielskim..
    No tak ale wtedy trzeba by było przyznać, że za komuny coś dobrego się stało a to już jest be!!
   • Gość: gooral Równowaga, dziewczynko IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.01.13, 09:03
    Tobie zapewne nie przeszkadza notoryczne mówienie 'w Bielsku na Śląsku', mi przeszkadza pod dla równowago powinno się mówić wobec tego 'w Bielsku w Małopolsce'. W obu przypadkach chodzi o Bielsko-Białą, a nie część miasta w granicach byłego Bielska. Możesz oczywiście mówić 'w Bielsku-Białej na granicy Małopolski i Śląska Cieszyńskiego' tylko kto tak będzie mówił ?!
    Ja wolę 'w Bielsku na Podbeskidziu', a w jakich krainach geograficznych i historycznych to doskonale wiem.
    • Gość: z_miasta Re: Równowaga, dziewczynko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.01.13, 10:42
     Bielsko-Biała to duże i znane miasto. Nie ma powodu dodawać gdzie leży. A jeśli ktoś nie wie gdzie jest Bielsko-Biała, to dodanie "na Śląsku" albo "na Podbeskidziu" mu nie pomoże, bo pewnie i tak nie wie o którą część Polski chodzi.

     Rozumiem "Olpuch w woj. pomorskim" albo "Rudniki k. Częstochowy", ale nie mówi się "Warszawa w woj. mazowieckim" albo "Częstochowa w woj. śląskim";-)
     • Gość: BB Re: Równowaga, dziewczynko IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.01.13, 08:31
      pindolisz chłopczyku. Określenia lokalizacyjne to normalka, problem w tym, że nikt z apologetów śląskści nie podnosi wrzawy jeżeli padają określenia 'w Żywcu, Bielsku na Śląsku'. A gwarantuję Ci, że jeżeli równie poprawnie padały by określenia 'w Bielsku-Białej w Małopolsce' to larum hanysowskich piesków byłoby słychać conajmniej przez tydzień.
  • Gość: z_miasta Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 20:24
   Szkoda, że autor tekstu (doktor? chyba humoris-kauza) nie wysłuchał o czym mówił profesor. Głównie o odmianie i pochodzeniu nazwy miasta Bielsko-Biała.

   A Podbeskidzie? Profesor mówił o klubie piłkarskim, nie o krainie geograficznej. Są takie kluby jak Legia Warszawa czy Zawisza Bydgoszcz, ale nie ma krain geograficznych Legia i Zawisza. Z istnienia klubu o takiej nazwie (od 1997 roku o ile dobrze przeczytałem w wikipedii) nie wynika istnienie takiego regionu geograficznego).
  • Gość: z Bielska Podbeskidzie ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 20:41
   Widzę, że myster Gorzelik zmotywował swoją "armię" RAŚistów. Pełno was tu gamonie! GW i jej ślunski oddział i tak będą za wami. Takie artykuły jak ten tylko pokazują jaka dzieli nas, mieszkańców mitycznego ( dla hanysów ) Podbeskidzia. Marzy wam się "wielki ślunsk" ale lipa ! Tu na wasze nieszczęście, mieszkają ludziska, które utożsamiają się z tą nazwą i regionem czyli z Podbeskidziem. Dodatkowo poprzez wasze tępe ślunskie rządy tylko na tym tracimy - ostatni przykład i rozwiązanie "rządu na śląsku" Kolejny przykład wasze muzeum śląskie gdzie początek historii to maszyna parowa i rządy ... NIEMCÓW, tak tak, poczytajcie sobie o waszej "historii", którą wam Gorzelik sprzedaje. i to wszystko za 350 mln PLN - tutaj link: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13152786,_Tylko_Niemcy__Nie_ma_nawet_Korfantego___Burza_wokol.html !!! Jesteście zadufani, zapatrzeni w siebie. Zaznaczam, że nikt z małymi wyjątkami nie pchał się do "ziemi obiecanej" o nazwie śląskie !!! Hanysa z jego manierami i strojem rozpoznam z kilometra !!! Mam gdzieś co napiszecie o mnie hanyski - czekam na najlepsze komentarze :)
  • Gość: nie_BB Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.13, 21:34
   Mieszkam tu od paru lat i z pełną stanowczością potwierdzam, że Bielszczanie to nie Ślązacy. Nie tylko nie identyfikują się ze Śląskiem, inaczej mówią, ale mają inną mentalność (ani lepszą, ani gorszą - inną!). Doskonale rozumiem ich wyodrębnianie się jako "Podbeskidzie". To trochę naciągane z mojej strony, ale starać się ich na siłę "ześlązczyć", to jak wmawiać mieszkańcom Monako, że są Francuzami.
  • Gość: z Bielska-Bialej Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.dip.t-dialin.net 07.01.13, 23:47
   Termin Podbeskidzie razi raczej tylko frustratów z RAŚ Oberschlesien.Tak jak termin Śląsk (jeszcze w XIX mowiono Szląsk ) powstal w pewnym momencie historii tak potem powstały nowe nazwy,określenia.Na obszar księstwa cieszyńskiego mówiono cieszyńskie, Ziemia Cieszyńska czy po niemiecku Teschener Land.Śląsk Cieszyński to póżniejsze pojęcie.W pewnym momencie pojawił się termin Podbeskidzie ( a jeszcze wcześniej bielscy Niemcy używali określenia Beskindenvorland , co znaczy tyle co Przedbeskidzie czyt.Podbeskidzie),Region Podbeskidzie, zwalczany z nieukrywaną nienawiścią godną lepszej sprawy przez harcownikow z otoczenia RAŚ.Dawna przynależność do A-W czy póżniejszy podział na Śląsk austiacki i pruski miały swoje odbicie w poczuciu odrębności tutejszych mieszkańców.Podobnie mocna religijność mieszkańców, gdzie inaczej niż na GŚ miasta z wyjątkiem samego Bielska były przeważnie katolickie czyli niemieckie a wsie ewangelickie - polskie.Ludność polska tak katolicka jak i ewangelików obchodziła imieniny a nie urodziny jak na GŚ.Spora część mieszkańców Bielska już końcem XIX w. wywodziła swe korzenie z Galicji bo na ok 18.000 aż ok.6000

   na koniec ludowa piosenka z połowy XIX w.

   Płynie Wisła, płynie
   Po skoczowskiej stronie,
   A kto do niej skoczy,
   Ten też w niej utonie.

   Ćwiczą się tam ,ćwiczą
   W Ćieszynie wojacy
   Dobrze sie im hula,
   Kiedy są po pracy.

   Smaczna, nader smaczna,
   Ta Frydecka kawa,
   Lecz ujrzysz kobietę,
   Jakbyś widział pawa.

   Stoi wieża, stoi,
   Na Frysztackim rznku,
   A gdy z niej zeskoczysz,
   Zabijesz się synku !

   Leży błoto, leży
   W Strumieńskich ulicach
   Zdrowie się maluje
   Na rumianych licach.

   Piękne mają piękne
   W naszem Bielsku szkoły,
   Ale wleż do szynku,
   Odrą cie na poły.

   Leczą się tam, lecza
   W Jaworzu panowie
   Lecz co więcej robią
   Tego już nie powiem.

   Mówią ludzie, mówią
   W Miedzyrzecu mowę,
   Lecz by ją zrozumieć,
   Trzeba łamac głowę.
  • Gość: Antek Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.01.13, 00:20
   To czysto polityczna sprawa: na siłę chcą nam bielszczanom wmówić, że jesteśmy śląskiem ( choćby cieszyńskim) ale śląskiem: Ostatnie publikacje 700-lecie Bielska -Białej, ksiaże cieszyński założył to miasto, więc miasto należy do śląska cieszyńskiego ... to kłamstwo, Biała nigdy nie należała do śląska ... była księstwem krakowskim, oświęcimskim, ale nigdy śląskim, żałośni są nasi historycy, że tak potrafią poddać się manipulacjom politycznym... i takimi stwierdzeniami niszczyć naszą bialską tożsamość ...
  • Gość: lebus Faktycznie istnieje podbeskidzie tylko... IP: *.dynamic.chello.pl 08.01.13, 07:24
   Profesor wypowiedział się o poprawności językowej nazwy podbeskidzie. Należało by teraz spytać geografa i historyka. Geograf odpowiedział by, że podbeskidzie to region na przedgórzu karpackim od Górnego Śląska po Ukrainę. Historyk, że Bielsko leży na Śląsku (Górnym), którego fragmentem jest Śląsk Cieszyński. Podbeskidzie w używanym przez niektórych obecnych bielszczan to nowotwór językowy, mający podkreślać stołeczność Bielska wobec kilku okolicznych miejscowości, co jest wynikiem kompleksów jego mieszkańców wobec Katowic (które też nie są stolicą Górnego Śląska bo jest nią Opole). Drugim powodem jest niezrozumienie historii przez napływową ludność z głębi Polski, która zasiedliła po wojnie śląskie Bielsko. W herbie Bielska znajduje się górnośląski orzeł! Tak nawiasem mówiąc podobna sytuacja jest w Zielonej Górze, która też tworzy wirtualny byt zwany Ziemią Lubuską również znajdując się na Śląsku.
  • Gość: Statystyk Szanowna Redakcjo IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.01.13, 09:11
   dla podsumowania wątku poprosilibyśmy o statystykę geograficzną wypowiedzi w tym wątku. Chcielibyśmy się dowiedzieć jak procentowo rozkładają się lokalizacje geograficzne osób biorących udział w tej dyskusji. Byłaby to świetna i pouczająca statystyka na podsumowanie tej dyskusji.
  • Gość: Gonzo Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.01.13, 09:43
   Właśnie dowiedziałem się że mieszkam na Podbeskidziu, ale to bzdura.
   Moja miejscowość Zebrzydowice do super reformy lat 90-tych była w województwie katowickim. Po reformach powiat Cieszyn, do Jastrzębia-Zdroju mam 8 km.do Cieszyna z 15.
   Całe życie myślałem że to pogranicze Śląska Cieszyńskiego i Górnego, a nie jakieś Podbeskidzie.
   Może inni komentujący to wyjaśnią.


  • Gość: z Bielska-Bialej Podbeskidzie? Profesor potwierdza: to poprawna ... IP: *.dip.t-dialin.net 08.01.13, 16:51
   Od dziesięcioleci istnieje wyłącznie miasto Bielsko-Biała.Nie ma ju dawno żadnego Bielska.Nazwa Bielsko jest dzisiaj co najwyżej potocznym skrótem językowym. Bielsko-Biała leży geograficznie i historycznie częściowo na Śląsku Cieszyńskim a w części w Małopolsce.Obecnie nie można powiedzieć, że B-B leży na Śląsku podobnie jak w Małopolsce.Dlatego używa się nazwy Podbeskidzie łączącej w sobie części obu krain.Podbeskidzie zaś obejmuje większy obszar niż samo B-B.Pozostaje też identyfikacja mieszkańców miasta.Co pokazały wielokrotnie różnego rodzaju wybory,plebiscyty,głosowania czy badania opinii przytłaczająca większość mieszkańców zupełnie nie identyfikuje się ze Śląskiem.Zupełna bzdurą przeczącą oczywistym faktom jest twierdzenie ,że to tylko napływowi utożsamiają się z pojęciem Podbeskidzie.Podobnie jak to,że dawniej miasto było wyłącznie śląskie z położenia i ducha .Już końcem XIX w. ludność dawnego Bielska w 1/3 miała korzenie w bliższych i dalszych częściach ówczesnej Galicji.Licząc łącznie wtedy mieszkańców Bielska i Białej to ponad połowa miała pochodzenie galicyjskie.Współcześnie pochodzenie nie ma praktycznie znaczenia i w B-B nie było na tym tle zatargów jakie często występują na tym tle na GS.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka