Dodaj do ulubionych

Będzie 8 województw?

05.10.02, 10:09
Oto czego dowiedziałem się na forum Toruń. Zaznaczam, że nie wierzę w to
zbytnio, gdyż wygląda zbyt piękne, by było prawdziwe. Zwłaszcza, że ostatnio
władza zmierza do recentralizacji. Gdyby była to prawda, to pojawi się
doskonała okazja do naprawy partactwa AD 1999. Powtarzam jednak ze smutkiem -
moim zdaniem szanse są bliskie zeru.

"Będzie 8 województw?
Autor: Gość: ratos IP: *.torun.cvx.ppp.tpnet.pl
Data: 02-10-2002 19:50 + dodaj do ulubionych wątków

------------------------------------------------------------------------------
--
Właśnie się dowidziałem (z bardzo wiarygodnego żródła), że w MSWiA
przygotowuje się do nowej reformy administracyjnej kraju.
Resort zaproponuje podział kraju na osiem województw, który ma obowiązywać od
początku 2004 roku.
Wszystko to ramach programu "tańsze państwo".
Co o tym myślicie?"

Obserwuj wątek
      • malopolanin Re: Będzie 8 województw? 07.10.02, 08:00
        albrecht1 napisał:

Sam pomysł jest dobry, ale czy to
        > prawda...?

Masz rację. Nawt jeśli ten projekt rzeczywiście powstaje, to i tak zostanie
        zapewne zniekształcony w rządzie i parlamencie.
        Oczywiście, jak wspomniałeś, ważne są też kompetencje tych organów. Nawiasem
        mówiąc jeśli powtórzy się reguła z 1998 roku ( do planowanych 12-stu województw
        dodano 4), to zamiast 8 będziemy mieć właśnie 12 województ, a to już sukces.
        Moim prywatnym zaniem nalepszym rozwiązaniem byłoby 10, bo tyle może być
        samodzielnych ekonomicznie.
            • albrecht1 Re: Będzie 8 województw? 14.10.02, 20:08
              Gość portalu: Heming napisał(a):

> Juz wole by BB nalezalo do hanysow, niz krakusow.
              Ja także. Lepsze połączenie z Katowicami. Konia z rzędem temu, kto szybciej
              dojedzie do Krakowa niż do Katowic, a jak na razie wiele spraw trzeba załatwiać
              w stolicy województwa. Choć gwoli prawdy, powinniśmy je załatwiać w Ratuszu, a
              potem niech gmina pośredniczy z województwem.
              • Gość: gooral.bb Re: Będzie 8 województw? IP: *.bielsko.cvx.ppp.tpnet.pl 17.10.02, 05:31
                albrecht1 napisał:

> Gość portalu: Heming napisał(a):
                >
                > > Juz wole by BB nalezalo do hanysow, niz krakusow.
                > Ja także. Lepsze połączenie z Katowicami. Konia z rzędem temu, kto szybciej
                > dojedzie do Krakowa niż do Katowic, a jak na razie wiele spraw trzeba
                załatwiać
                >
                > w stolicy województwa. Choć gwoli prawdy, powinniśmy je załatwiać w Ratuszu,
                a
                > potem niech gmina pośredniczy z województwem.

Jakie znaczenie ma lepsze połączenie z Katowicami skoro oni mają nas głęboko
                w ..., a prowadząc od 8 lat firmę kilkudziesięcioosobową jakoś nie zdarzyło mi
                się być zmuszonym do załatwiania spraw w Katowicach. Poza tym w BB mamy filię
                Urzędu Wojewódzkiego na miejscu byłego bielskiego, gdzie można załatwić sprawy
                obywatelski, etc.. więc takie argumenty to bzdet
                    • zywy63 Re: Bielsko=wiocha 10.11.02, 11:10
                      Gość portalu: gość napisał(a):

> od roku mieszkam w Bielsku-b. I wiecie, co myślę?
                      > Bielsko-b. to straszna wiocha, a ludzie to małomiasteczkowe kmiotki, a często
                      > nawet wieśniaki...
                      > Co do koncepcji 8 województw, to pewno mieszkancy bielska widzieliby się w
                      woj.
                      >
                      > podbeskidzkim... Śmieszne i żałosne...
                      > Howgh!

Gościu! Czy nie byłbyś uprzejmy jak najszybciej wynieść się z Bielska-B. skoro
                      taka to wiocha?
                • Gość: gosc Re: Będzie 8 województw? IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 09.11.02, 22:51
                  Tak się składa, że parę spraw w tzw. ośrodku uw w bielsku załatwiałem. Szybciej
                  zrobiłbym to korespondencyjnie w katowicach. Bielski ośrodek przesyła wszystko
                  do katowic, a katowice do bielska i w ten sposób trwoni się pieniądze
                  podatnika.
                  A wszystko to, w imię zaspokojenia wieśniackich ambicji tej wiochy, która jest
                  bielsko.
                  • albrecht1 Bielsko jakie jest 10.11.02, 09:45
                    Najwyraźniej szukasz zaczepki kolego. Jeśli Bielsko jest taką straszną wiochą,
                    to co Cię tu jeszcze trzyma? Każde miasto, miejscowość czy wioska może miec
                    swój klimat i miec swój urok. Nie chcę mieszkać gdzie indziej jak właśnie
                    tutaj. Spoglądać na secesyjne kamieniczki w centrum, patrzeć na pocztę główną i
                    zamek Sułkowskich, porównywać obecny wygląd z tym sprzed 100 lat kiedy jeździły
                    tutaj tramwaje, pokręcić się w rejonie dawnej bramy zachodniej gdzie zaczynał
                    się szlak na Morawy i Czechy. Mogę podziwiać sywetkę kościoła św. Mikołaja, a
                    zaraz obok ewangelicki kościół Zbawiciela przy ul. Modrzewskiego. Tutaj mają
                    siedzibę dwie diecezje ewangelicka cieszyńska i katolicka bielsko-żywiecka.
                    Jeśli tylko zechcę w ciagu kwadransa jestem wśród lasów na zboczach gór. W
                    zimie mogę poszusować na stokach Klimczoka, a potem zjechać kilku kilometrową
                    nartostradą do Olszówki. Wreszcie mogę wybrać się na wieczorny spacer na
                    Lotnisko, albo szlakiem na Magurkę i podziwiać w dole mrugającą światłami
                    moją "wiochę."
                    Czuję się tu bardzo dobrze, u siebie. I nie muszę odreagowywać swoich
                    kompleksów obrażając mieszkańców innych miast.
                    • Gość: Nowy Re: Bielsko jakie jest IP: *.bielsko.dialog.net.pl 10.11.02, 10:27
                      Racja!. Ja też od kilku miesiecy mieszkam w Bielsku. Nie spodziewalem się, że
                      tak szybko sie zaaklimatyzuję. Misat jest idealne do mieszkania, są wszystki
                      potrzebne w miescie rzeczy a nie ma tego typowego dla dużych miast chaosu.
                      Bliskość gór i lasów sprawia, że praktycznie kazdy weekend to kilkudniowy
                      urlop, na co nie moga pozwolic sobie inni mieszkańcy miast tej wielkości. A co
                      do wojewdztwa, to jest mi to szczerze obojetne, czy mieszkam w województwie
                      bielskim czy sląskim. Może być nawet Gdańskie, najważniejsze, żeby się dobrze
                      czuć w miejscu gdzie się mieszka.
                  • zywy63 Re: Będzie 8 województw? 10.11.02, 11:09
                    Gość portalu: gosc napisał(a):

> Tak się składa, że parę spraw w tzw. ośrodku uw w bielsku załatwiałem.
                    Szybciej
                    >
                    > zrobiłbym to korespondencyjnie w katowicach. Bielski ośrodek przesyła
                    wszystko
                    > do katowic, a katowice do bielska i w ten sposób trwoni się pieniądze
                    > podatnika.
                    > A wszystko to, w imię zaspokojenia wieśniackich ambicji tej wiochy, która
                    jest
                    > bielsko.

Gościu! Czy nie byłbyś uprzejmy jak najszybciej wynieść się z Bielska-B. skoro
                    taka to wiocha?
                    • Gość: marcyn Re: Będzie 8 województw? IP: *.elektron.pk.edu.pl 12.11.02, 08:18
                      Panowie Szlachta
                      nie dajcie sie sprowokowac "gosciowi".
                      mieszkalem w BB 20 lat i nigdy nie mialem zamiaru sie z iego wynosic - coz los
                      chcial inaczej i od 8miu lat mieszkam gdzies indziej - ale caly czas teskno mi
                      do tego wszystkiego o czym napisal Albrecht1 - (a propos dobrze by bylo gdyby
                      kazdy mieszkaniec mial chociaz troche tej wiedzy historycznej o Naszym Miescie
                      bo naprawde jest warta zapoznania - gratulacje Albrecht1. dzieki Bogu mam kogo
                      w BB odwiedzac i czynie to z prawdziwa przyjemnoscia. z lupa szkac drugiego tak
                      specyficznego charakterem, kultura i historia miasta w Polsce.
                      nie znizajmy sie do poziomu "goscia" - jak sam siebie nazywa - jest TYLKO
                      gosciem - moze kiedys odjedzie... i nie bedzie plotl takich bzdur.
                      trzymajcie sie cieplutko - ;)
        • slezan Re: Będzie 8 województw? 08.12.02, 10:53
          Gość portalu: malop napisał(a):

> Mogę cię mareczku spokojnie zapenić że ziemia chrzanowska nigdy dobrowolnie
          do
          > śląska się nie przyłączy

Nigdy nie mów nigdy. Mój znajomy pracuje w Chrzanowie i twierdzi, że w tej
          chwili referendum w sprawie przynależności wojewódzkiej zostało prawdopodobnie
          rozstrzygnięte na korzyść tzw. woj. śląskiego. Może i jest w tym przesada, ale
          sprawa nie wydaje mi się tak jednoznaczna. W Chrzanowie z pewnością występują
          podobne reakcje co w Bielsku - pogorszenie sytuacji wynikające z ogólnego
          kryzysu przez niektórych łączone jest ze zmianą przynależności wojewódzkiej.
          Większość ludzi nie ma na tyle rozbudzonej świadomości regionalnej, by twardo
          optować za Małopolską lub Śląskiem. W przypadku Małopolski dodatkowym
          argumentem na nie może być specyficzny izolacjonizm Krakowa.
          • ucxynny Re: Będzie 8 województw? 09.12.02, 01:58
            slezan napisał:

> Gość portalu: malop napisał(a):
            >
            > > Mogę cię mareczku spokojnie zapenić że ziemia chrzanowska nigdy dobrowolni
            > e
            > do
            > > śląska się nie przyłączy
            >
            > Nigdy nie mów nigdy. Mój znajomy pracuje w Chrzanowie i twierdzi, że w tej
            > chwili referendum w sprawie przynależności wojewódzkiej zostało
            prawdopodobnie
            > rozstrzygnięte na korzyść tzw. woj. śląskiego. Może i jest w tym przesada,
            ale
            > sprawa nie wydaje mi się tak jednoznaczna. W Chrzanowie z pewnością występują
            > podobne reakcje co w Bielsku - pogorszenie sytuacji wynikające z ogólnego
            > kryzysu przez niektórych łączone jest ze zmianą przynależności wojewódzkiej.
            > Większość ludzi nie ma na tyle rozbudzonej świadomości regionalnej, by twardo
            > optować za Małopolską lub Śląskiem. W przypadku Małopolski dodatkowym
            > argumentem na nie może być specyficzny izolacjonizm Krakowa.

Nie zgodził bym się z tym izolacjonizmem. Wystarczy przeglądnąć ubiegłoroczne
            zestawienie. Kraków może być wzorem dla pozostałych Miast wojewódzkich.
            Rozdyzponował pieniądze w regionie tam gdzie się one nalezały. Kraków jest
            solidnie zadłużony ale nie dotknął pieniędzy naleznych innym terenom. Czego nie
            można powiedzieć o inych miastach.
            • slezan Re: Będzie 8 województw? 09.12.02, 07:53
              ucxynny napisał:

> slezan napisał:
              >
              > > Gość portalu: malop napisał(a):
              > >
              > > > Mogę cię mareczku spokojnie zapenić że ziemia chrzanowska nigdy dobro
              > wolni
              > > e
              > > do
              > > > śląska się nie przyłączy
              > >
              > > Nigdy nie mów nigdy. Mój znajomy pracuje w Chrzanowie i twierdzi, że w tej
              >
              > > chwili referendum w sprawie przynależności wojewódzkiej zostało
              > prawdopodobnie
              > > rozstrzygnięte na korzyść tzw. woj. śląskiego. Może i jest w tym przesada,
              >
              > ale
              > > sprawa nie wydaje mi się tak jednoznaczna. W Chrzanowie z pewnością występ
              > ują
              > > podobne reakcje co w Bielsku - pogorszenie sytuacji wynikające z ogólnego
              > > kryzysu przez niektórych łączone jest ze zmianą przynależności wojewódzkie
              > j.
              > > Większość ludzi nie ma na tyle rozbudzonej świadomości regionalnej, by twa
              > rdo
              > > optować za Małopolską lub Śląskiem. W przypadku Małopolski dodatkowym
              > > argumentem na nie może być specyficzny izolacjonizm Krakowa.
              >
              > Nie zgodził bym się z tym izolacjonizmem. Wystarczy przeglądnąć ubiegłoroczne
              > zestawienie. Kraków może być wzorem dla pozostałych Miast wojewódzkich.
              > Rozdyzponował pieniądze w regionie tam gdzie się one nalezały. Kraków jest
              > solidnie zadłużony ale nie dotknął pieniędzy naleznych innym terenom. Czego
              nie
              >
              > można powiedzieć o inych miastach.
              >
              >
              >
              Pisałem o izolacjonizmie mentalnym - dla Krakusa wszystko co za rogatkami jego
              miasta to prowincja. Trudno mówić tu o tożsamości regionalnej - jest to raczej
              tożsamość lokalna. Na Górnym Śląsku zjawisko takie nie występuje - ze
              zrozumiałych względów (policentryzm, mnogość równorzędnych ośrodków miejskich,
              duże migracje ludzi w ramach regionu). Z dystrybucją środków nie ma to wiele
              wspólnego - ta uzależniona jest od układu sił we władzach wojewódzkich.
              • ucxynny Re: Będzie 8 województw? 09.12.02, 16:58
                slezan napisał:

> ucxynny napisał:
                >
                > > slezan napisał:
                > >
                > > > Gość portalu: malop napisał(a):
                > > >
                > > > > Mogę cię mareczku spokojnie zapenić że ziemia chrzanowska nigdy
                > dobro
                > > wolni
                > > > e
                > > > do
                > > > > śląska się nie przyłączy
                > > >
                > > > Nigdy nie mów nigdy. Mój znajomy pracuje w Chrzanowie i twierdzi, że
                > w tej
                > >
                > > > chwili referendum w sprawie przynależności wojewódzkiej zostało
                > > prawdopodobnie
                > > > rozstrzygnięte na korzyść tzw. woj. śląskiego. Może i jest w tym prze
                > sada,
                > >
                > > ale
                > > > sprawa nie wydaje mi się tak jednoznaczna. W Chrzanowie z pewnością w
                > ystęp
                > > ują
                > > > podobne reakcje co w Bielsku - pogorszenie sytuacji wynikające z ogól
                > nego
                > > > kryzysu przez niektórych łączone jest ze zmianą przynależności wojewó
                > dzkie
                > > j.
                > > > Większość ludzi nie ma na tyle rozbudzonej świadomości regionalnej, b
                > y twa
                > > rdo
                > > > optować za Małopolską lub Śląskiem. W przypadku Małopolski dodatkowym
                >
                > > > argumentem na nie może być specyficzny izolacjonizm Krakowa.
                > >
                > > Nie zgodził bym się z tym izolacjonizmem. Wystarczy przeglądnąć ubiegłoroc
                > zne
                > > zestawienie. Kraków może być wzorem dla pozostałych Miast wojewódzkich.
                > > Rozdyzponował pieniądze w regionie tam gdzie się one nalezały. Kraków jest
                >
                > > solidnie zadłużony ale nie dotknął pieniędzy naleznych innym terenom. Czeg
                > o
                > nie
                > >
                > > można powiedzieć o inych miastach.
                > >
                > >
                > >
                > Pisałem o izolacjonizmie mentalnym - dla Krakusa wszystko co za rogatkami
                jego
                > miasta to prowincja.

Nie zgodzę się z Tobą. Właśnie Kraków i Krakusy są przykładem solidaryzacji
                regionalnej. Na siebie mówią często pół-górale. Znam dobrze środowisko
                krakowskie oraz mentalność obywateli. O izolacjoniźmie i traktowaniu wszystkich
                jako prowincjuszy można mówić jedynie w przypadku Warszawian i Warszawy.

> Trudno mówić tu o tożsamości regionalnej - jest to raczej
                > tożsamość lokalna. Na Górnym Śląsku zjawisko takie nie występuje - ze
                > zrozumiałych względów (policentryzm, mnogość równorzędnych ośrodków
                miejskich,
                > duże migracje ludzi w ramach regionu). Z dystrybucją środków nie ma to wiele
                > wspólnego - ta uzależniona jest od układu sił we władzach wojewódzkich.
            • Gość: malop Re: Będzie 8 województw? IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 10.12.02, 21:06
              Budżet sejmiku woj małopolskiego - dział inwestycje
              Kraków - 0,1 %

Budżet sejmiku ślaskiego - dział inwestycje
              Katowice i miasta sąsiednie(GOP) - 85 %

Kto słyszał o inwestycjach w Żywcu ,Jaworznie ,Zawierciu ,Bielsku-Białej

Wystarczy przejechać trasę Kęty,Oświęcim,Chełmek ,Libiąż ,Chrzanów ,Olkusz
              We wszystkich tych miejscach stoi lub stała Tablica Informacyjna iNWESTOR
              wOJ MAŁOPOLSKIE

oBECNIE PRZEBUDOWYWANA JEST GŁÓWNA TRASA CHEŁMKA ULICA PIASTOWSKA Z BUDZETU
              MAŁOPOLSKIEGO

W PRZYSZŁYM ROKU JEDNYM Z GŁÓWNYCH INWESTYCJI WOJ.JEST BUDOWA OBWODNICY KLUCZ
              (POW.OLKUSKI)

NIE WIDZĘ ROZSĄDNEGO POWODU ABY SIĘ PRZENOSIĆ DO WOJ. ŚLĄSKIEGO

Wypowiedzi na forum gazety wyborczej stały się (od pewnego czasu )
              skoncentrowane na przynależności i tradycji Żywca ,Bielska-
              Białej,Jaworzna ,Zagłebia,Częstochowy we wszystkich tych forach
              trwa zażarta dyskusja Małopolska czy Śląsk ?

1) Dlaczego połowe woj.śląskiego nie wie kim jest ?
              2) Dlaczego w woj.małopolskim brak takich dyskusji?
              3) Dlaczego ?

jednak coś jest nie tak!!1!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka