Dodaj do ulubionych

"niebieskie" światła - pytanko

03.06.05, 07:26
Z góry wielkie sorry za te "niebieskie", ale zapomniałam jak się nazywają te
światła ( ostatnio dość modne ). Mam pytanie czy takie światła można
zamontować w każdym typie samochodu? A jeśli tak, to czy wystarczy zamontować
tylko takie żarówki? Jak to jest?
Obserwuj wątek
    • terra1 "niebieskie" światła to xenony 03.06.05, 07:44
      Do tego są specjalne instalacje ( kondensatory ) + moduł soczewkowy.
      Jesli masz zwykły reflektor z szyba pryzmatyczną to konieczne jest jeszcze
      zeszlifowanie tych wytłoczeń. Orientowałem się z rok temu o taki zabieg.
      Wychodziło ok. 1000-1200zł za jeden reflektor.
      • macwall Re: "niebieskie" światła to xenony 04.06.05, 00:45
        Jest to niezgodne z przepisami - albo montujesz cala dedykowana instalacje
        xenonowa do swojego modelu auta:
        1) reflektor z odpowiednim odblysnikiem lub projektor soczewkowy
        2) uklad czyszczacy szklo reflektora (spryskiwacze lub wycieraczki)
        3) uklad poziomujacy reflektor sprzezony z tylna belka lub zawieszeniem pojazdu

...albo zapominasz o xenonach.

Kazda przerobka we wlasnym zakresie jest niezgodna z przepisami - jak widze
        palanta co mi po oczach napierdziela wiejskimi xenonami z poloneza to mam
        ochote wysiasc, wyciagnac goscia i mu je gleboko wepchnac w ... wydech.
        Wiadomo - Polak potrafi, samowolka kroluje i kazdy jest najmadrzejszy. A potem
        dziwic sie za tak w kraju mamy jak mamy.

Jezeli cierpisz na brak oswietlenia to
        1) wyczysc reflektory
        2) sprawdz instalacje elektryczna
        3) zaloz NOWE zarowki 50/55 Wat (100Watowe nie sa dopuszczone do ruchu wiec nie
        dosc ze szkodzilbys MI to dodatkowo spalilbys sobie sybko odblysniki) - ew.
        poszukaj jakichs dobrych oznaczonych +30% swiatla. Daja troche bielsze swiatlo,
        czasem szybciej sie przepalaja.
        • vatseq Re: "niebieskie" światła to xenony 06.06.05, 13:24
          A propos "poszukaj jakichs dobrych oznaczonych +30% swiatla", to od dłuższego
          czasu jeżdżę na H7 Tungsram + 50% - rewelacja w porównaniu z innymi +ileśtam %.
          Żywotność ok. dwóch lat (jak na razie), ilość światła zbliżona do maksymalnej
          dopuszczalnej przepisami. Sprawdź też nowe żarówki Philipsa, które mają barwę
          żółta i niebieską w zależności od strefy oświetanej drogi - ponoć świetnie się
          sprawdzają, zwłaszcza przy gorszej widoczności.

Weź jeszcze pod uwagę opinie niektórych o zmęczeniu wzroku dłuższą jazdą na
          xenonach w nocy! Widmo przesunięte w kierunku światła niebieskiego drażni wzrok!

vatseq
        • terra1 Re: "niebieskie" światła to xenony 06.06.05, 13:37
          To też o to mi chodziło. A że mam syntetyczny umysł to tak krótko wyszło.
          Jest jedna ciekawa rzecz na temat spryskiwaczy reflektorów. Podobno przepisy są
          tak skonstruowane, że taki wymóg stawiany jest samochodom nowym z xenonami - o
          przeróbkach nie mam mowy.
          Tu jest trochę o tym, choć niestety aktualnie w przebudowie:
          www.xenony.pl/
          • macwall Re: "niebieskie" światła to xenony 06.06.05, 19:12
            Proste - poniewaz prawo nie przewiduje "przerobek" na ksenony. Auto nie powinno
            przejsc corocznego przegladu techncznego. A ze mozna sobie w Polsce za 50 zl
            kupic takie cos to inna sprawa. Pozostaje liczyc na rozsadek kierowcow i
            niedoszlych przerabiaczy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka