Dodaj do ulubionych

co to jest zawór EGR?

14.11.06, 16:46
Po przeczyszczeniu go silnik diesel przestał dymić
Obserwuj wątek
    • ksmx Re: co to jest zawór EGR? 14.11.06, 17:41
      To miło, że przestał dymić, ale jeśli dymił to znaczy, że zawór EGR się zacinał.
      EGR to taki zawór sterowany przez komputer mający na celu zmniejszenie
      temperatury spalania mieszanki poprzez zmniejszenie ilości tlenu. Działa to w
      ten sposób, że część spalin wraca do obiegu istotnie zmniejszając temperaturę.
      Zmniejszenie temperatury jest o tyle ważne, że zmniejszana jest emisja tlenków
      azotu w spalinach, główny składnik smogu. EGR wymyślił koncern GM jakieś 30 lat
      temu, wtedy były to zawory mechaniczne a dzisiaj jest EGR jest sterowany
      komputerem, jakaś modulowana membrana, nie wiem.
      Są tacy co zaślepiają EGR bo wierzą, że silnik będzie czystszy :) Hehehe,
      zapominają, że spaliny powstają właśnie silniku. Są też tacy co twierdzą, że
      wyłączenie (zaślepienie) zaworu EGR zmniejsza spalanie, nie wiem. Wydaje mi się
      to nieistotne. Jedno jest pewne. EGR jest włączone wtedy gdy silnik pracuje pod
      małym obciążeniem, wolne obroty oraz kiedy jedzie się ze stałą prędkością. Na
      pewno otwarcie zaworu powoduje cichszą pracę silnika oraz zmniejsza temperaturę
      tłoków i korbowodów, być może zwiększając ich trwałość. Jednakże najważniejsza
      rzecz w stosowaniu EGR jest ekologia.
      • fryderykx Re: co to jest zawór EGR? 14.11.06, 18:47
        człowieku doucz się.
        1. EGR jest sterowany najczęściej podciśnieniem z turbiny
        2. AGR jest sterowany przez elektrozawór który jest wewnątrz zaworu AGR
        wcześniej nazywanym EGR ze względu na rozwiązanie sterowania. Sygnał dostaje ze
        sterownika silnika.
        A tak na marginesie to zawór EGR i AGR ma na celu zmniejszenie emisji
        tosycznych spalin do atmosfery.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka