Dodaj do ulubionych

Obroty niskie czy wysokie?

15.07.03, 12:16
Jezdze samochodem od miesiaca i dokladnie nie wiem co jest dla silnika lepsze
obroty niskie czy wysokie?|Chodzi mi tu o przedzial tzn ja jezdze srednio na
2000-2500 obrotow ale niektorzy potrafia dluga jezdzic(nie chodzi mi to o
wyprzedzanie czy cos takiego)na 3000 a nawet do 4000.Co jest lepsze i jak
najlepiej jezdzic aby bylo ekonomicznie i zeby silnik sie nie psul-byl dlugo
sprawny.Z gor dzieki za wszystkie posty!!!
PS.moj samochod to passat 1995 silnik bezynowy 1,6
Obserwuj wątek
    • marcin.klonowski Re: Obroty niskie czy wysokie? 15.07.03, 15:10
      Tak na prawdę nie ma na to reguły, bo wszytsko zależy od charakterystyki
      silnika i jego wykonania. Ja osobiście jeżdżę autem które ma około 200 tys. km
      i regularnie bywa i bywało rozkręcane do ponad 8 tys. obr./min. Wiem, że temu
      silnikowi to zupełnie nie szkodzi. Jeżeli jednak na obrotomierzu czerwone pole
      zaczyna się od 6000 obr./min to znaczy, że raczej nie należy przekraczać tej
      wartości. Zasadniczo najlepsze osiągi silnik ma pomiędzy obrotami momentu a
      mocy maksymalnej. Najniższe eksploatacyjne zużycie paliwa jest poniżej obrotów
      momentu maksymalnego, ale na zbyt niskich nie mozna jeździć, gdyż poowstają
      wtedy znaczne przeciążenia w układzie korbowym (mozna to porównać do próby
      jazdy rowerem pod górkę na najwyższej przerzutce - trzeba stawać na pedałach i
      wszystko aż trzeszczy). Jeżeli chodzi o kondycję silnika, to z mojej praktykiw
      sporcie mogę powiedzieć, że najlepiej ułozone silniki są te, któtych kierowca
      nie oszczędza gazu i wykorzystuje cały zakres obrotów, ale jednoczeńnie robi to
      pł\ynnie, nie szarpie, nie rusza z piskiem itp.
      • diablols Re: Obroty niskie czy wysokie? 16.07.03, 18:23
        marcin.klonowski napisał:

> Tak na prawdę nie ma na to reguły, bo wszytsko zależy od charakterystyki
        > silnika i jego wykonania. Ja osobiście jeżdżę autem które ma około 200 tys.
        km
        > i regularnie bywa i bywało rozkręcane do ponad 8 tys. obr./min. Wiem, że temu
        > silnikowi to zupełnie nie szkodzi. Jeżeli jednak na obrotomierzu czerwone
        pole
        > zaczyna się od 6000 obr./min to znaczy, że raczej nie należy przekraczać tej
        > wartości. Zasadniczo najlepsze osiągi silnik ma pomiędzy obrotami momentu a
        > mocy maksymalnej. Najniższe eksploatacyjne zużycie paliwa jest poniżej
        obrotów
        > momentu maksymalnego, ale na zbyt niskich nie mozna jeździć, gdyż poowstają
        > wtedy znaczne przeciążenia w układzie korbowym (mozna to porównać do próby
        > jazdy rowerem pod górkę na najwyższej przerzutce - trzeba stawać na pedałach
        i
        > wszystko aż trzeszczy). Jeżeli chodzi o kondycję silnika, to z mojej
        praktykiw
        > sporcie mogę powiedzieć, że najlepiej ułozone silniki są te, któtych kierowca
        > nie oszczędza gazu i wykorzystuje cały zakres obrotów, ale jednoczeńnie robi
        to
        >
        > pł\ynnie, nie szarpie, nie rusza z piskiem itp.

Zgadzam się z Tobą.Oczywiście z tym kręceniem na wysokie obroty nie ma co
        pszesadzać.Poza tym jeżdżąc danym modelem mozna szybko się zorjentowac jakie
        silnik preferuje obroy.Zauważyłem, że samochody które stale jeżdżą na niskich
        obrotach i nie są wprowadzane w górne zakresy obrotów zatracają powoli swoje
        parametry dynamiczne.Samochód można poprostu zamulić.
        • mgolem Re: Obroty niskie czy wysokie? 17.07.03, 14:35
          diablols napisał:

> Zauważyłem, że samochody które stale jeżdżą na niskich obrotach
          > i nie są wprowadzane w górne zakresy obrotów zatracają powoli swoje
          > parametry dynamiczne.Samochód można poprostu zamulić.

Czy to jest poparte jakimiś badaniami? Pytam, bo tak samo twierdził mój
          kolega, który z tego powodu od nowości "kręcił wysoko" swój samochód.
          Ja jeżdżę w zakresie 2500-3500 obrotów, a ponieważ samochody mamy takie
          same (jego dwulatek jest o 2 miesiące starszy od mojego), zaproponowałem
          mu, żeby się przejechał moim w swoim stylu. Kolega już tak nie twierdzi.
          A może 2 lata i 40kkm to za mało, żeby "zamulić"?

• nemesis44 Re: Obroty niskie czy wysokie? 17.07.03, 15:39
            Tez słuszałem taką opinie, a jedyne co wymysliłem na poparcie to moze to, ze
            komputer silnika "przyzwyczaja" sie do pracy przy określonej dynamice.
            A co to Twojego kolegi to jak bedzie cały czas jeździł na maxynmalnych obrotach
            (nie wiem jakie macie auta) to szybciej zajedzie silnik i niedługo Twój bedzie
            znacznie żwawszy :)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka