Dodaj do ulubionych

"Armata" nie wypaliła?

01.08.18, 10:22
Hej

29 lipca wiceminister obrony Rosji Jurij Borysow poinformował, że z uwagi na wysokie koszty jednostkowe, rosyjskie siły zbrojne nie otrzymają czołgów 4. generacji T-14 (Obiekt 148) posadowionych na uniwersalnej platformie bojowej Armata i pochodzących z produkcji seryjnej. Podobna sytuacja ma miejsce z kbwp K-17 Bumierang i KTO K-16 Bumierang.

W skrócie, zamiast tego będą prowadzone prace modernizacyjne czołgów z rodziny T-72, BMP-1/2/3, transporterów BTR-82 itd.

Cały Artykuł na MILMAG
Obserwuj wątek
  • profes79 Re: "Armata" nie wypaliła? 01.08.18, 11:01
   Bardziej doszli do wniosku, że mając na stanie 2,5 tysiąca czołgów plus zdrowo ponad 10 tysięcy w rezerwie nie potrzebują tej setki czy dwóch czołgów najnowszej generacji a mogą się bawić w modernizację T-72 które znowu takim kompletnym szrotem nie są. Możliwe też, że doprodukują sobie T-90 zamiast tego. Na rywala z bezpośredniej odległości i tak wystarczy bo czapkami mogą nakryć całe europejskie siły NATO.
   • a4095211 Re: "Armata" nie wypaliła? 01.08.18, 12:40
    Chyba faktycznie im się kasa kończy. Su-57, a teraz T-14... tną modernizację sprzętową ile wlezie. Wygląda że będzie wojna w Iranem, bo wszystkim producentom jest potrzebna droższa ropa.

    profes79 napisał:

    > Bardziej doszli do wniosku, że mając na stanie 2,5 tysiąca czołgów plus zdrowo
    > ponad 10 tysięcy w rezerwie nie potrzebują tej setki czy dwóch czołgów najnowsz
    > ej generacji

    No wiesz, dyrektor Uralvagonzavodu twierdził, że firma już otrzymała zamówienie na 2300 czołgów T-14 (w tej liczbie nie ma T-15 i T-16)

    По заявлению директора Уралвагонзавода Олега Сиенко, предприятие получило заказ на изготовление 2300 экземпляров Т-14 до 2020 года, но в случае сокращения военного бюджета РФ план может быть расширен до 2025 года.

    Ta setka, o której piszesz to miała być tylko seria próbna - do testów operowania w większych związkach.

    > a mogą się bawić w modernizację T-72 które znowu takim kompletnym
    > szrotem nie są. Możliwe też, że doprodukują sobie T-90 zamiast tego.

    T-14 miał m.in. niwelować zagrożenie wynikające z użycia przez npla nowoczesnych ppk i amunicji ppanc. T-72/T-90 konstrukcyjnie powstały w zamierzchłych już czasach. Jasne, można je modernizować, jak żydowskie Magachy, ale w rejonie działania współczesnych MBT, ze wsparciem piechoty uzbrojonej we nowoczesne ppk, to zarówno Magach, jak i kolejne wersje T-72, dużego sukcesu nie zrobią.

    Zastanawiająca jest też kwestia samych oszczędności.

    Wdrożenie wielkoskalowej produkcji Aramty (wraz z innymi pojazdami na tym podwoziu) może wyjść, w dłuższym okresie jednak taniej, niż "armatyzacja" wszystkiego na podwoziach typu T-72/90. Stosunek koszt-efekt będzie bankowo lepszy przy uruchomieniu produkcji nowego produktu.

    Ciekawe jest też aspekt embarga, Czesi (tak mi świta, ale mogę się mylić) coś tam mieli dostarczać do Aramty, ale Amerykanie naciskali.

    Pozdrawiam
   • menel13 Re: "Armata" nie wypaliła? 01.08.18, 13:34
    profes79 napisał:

    > czapkami mogą nakryć całe europej
    > skie siły NATO.
    >
    Czapkami to se mogą zakryć gołą dupę. W momencie kiedy w sztabie Nato uznają rosyjskie zagrożenie za realne to wyciągamy z tylnej kieszeni bilion $ i trzepiemy 10 czołgów na każdy ruski.
      • profes79 Re: nie ma co się ograniczać 01.08.18, 14:20
       Jak Rosjanie dojdą do wniosku, że pora na zachód to oby europejskie NATO miało czas przygotować do walki to, co już ma nie mówiąc już o mrzonkach o produkowaniu dziesięciu czołgów na jeden rosyjski.
       W tej chwili Polska ma około 250 Leosiów plus drugie tyle Twardych; Niemcy nieco ponad 300 Leosiów; Francja około 250 Leclerców a Hiszpania koło 300 Leosiów. Drugie tyle uzbiera się z pojazdów w rezerwie (i to o różnej jakości bo u nas rezerwę stanowią T-72). Rosjanie samych T-72 mają więcej niż NATO w Europie wszystkich czołgów (bo już 'sojuszników' typu Czechy z 30 odpowiednikami naszych Twardych czy Belgia z 0 czołgów) nie liczyłem...Jak będą chcieli nad tym Renem zaparkować to zaparkują.
         • rzewuski1 Re: a wszyscy bedą patrzeć i czekać na te czołgi 02.08.18, 15:56
          Rosja na pewno chce zając całą Ukrainę ale nie bardzo może nie tylko względów militarnych ale i politycznych czy gospodarczych.
          Tak czy tak zniszczenie Ukrainy było i jest celem nr 1 Rosji i będzie ona destabilizować ten kraj .

          Najazd Rosji na Europę zachodnią jest mało możliwy(po co mieliby to robić?)
          Rosja raczej w historii prowadziła politykę wobec mocarstw ostrożną i zdystansowaną i prowadzi ją nadal. Celem jest pewnie dezintegracja UE co pozwoli Rosji rozgrywać w Europie małe kraje i realizować skutecznie swoje interesy. Podbój i okupacja to bardzo ryzykowna gra która może skończyć się dla nich katastrofą a na wstępie pociąga wielkie koszty .
        • profes79 Re: nie ma co się ograniczać 01.08.18, 15:15
         O Włochach zwyczajnie zapomniałem patrząc na kierunek zachód a UK? UK będzie siedzieć na tyłku za kanałem i czekać na rozwój wydarzeń. Włosi 300 Ariette; Brytyjczycy 300 Challengerów.
         Natomiast nie bierzesz pod uwagę jednego - od granicy POlski do Madrytu jest jakieś 2,5 tysiąca km. Zanim czołgi z Francji czy Hiszpanii wejdą do akcji to z polskich i niemieckich pozostaną już tylko malownicze sterty złomu.
          • profes79 Re: nie ma co się ograniczać 01.08.18, 19:32
           Nie. Ale w Rosji decyzję podejmuje JEDNA osoba. Jak Putin czy kto tam będzie na Kremlu siedział zadecyduje, to będą działania; NATO to zlepek państw, w dodatku mocno rozleniwionych przez brak wspólnego i całkiem realnego wroga, jakim było ZSRR. Zanim tam zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje to Rosjanie zdążą się wykąpać w Atlantyku, wrócić do Moskwy i powiedzieć "my tylko przechodziliśmy".
           • stary_chinczyk Re: nie ma co się ograniczać 01.08.18, 20:00
            > Nie. Ale w Rosji decyzję podejmuje JEDNA osoba. Jak Putin czy kto tam będzie na
            > Kremlu siedział zadecyduje, to będą działania;

            Tutaj akurat Rosja ma przewage. Ale tylko chwilowa. Putin nie jest wieczny, a po nim nie wiadomo co bedzie. Historia uczy ze wladza absolutna rzadko zmienia sie w sposob plynny i bezbolesny. Czesto po niej nadchodzi czas walki o wladze, ogolnego balaganu i upadku panstwa.
            W dluzszej perspektywie przewaga jest po stronie demokratycznej Europy.
            I jeszcze jedno. Czolgi juz nie stanowia elementu ktorym mozna rozstrzygnac konflikt zbrojny.
            Stad slaby rozwoj tej broni w dzisiejszym swiecie. Nie ma znaczenia ile Rosja bedzie miala czolgow. Bez uzyskania panowania w powietrzu czolgi i ogolnie cale wojska ladowe stanowia tylko latwy cel dla przeciwnika. A w lotnictwie to jednak NATO ma druzgocaca przwage. Co wiecej lotnictwo jest znacznie bardziej elastyczne niz czolgi.
            Moze sie okazac ze owszem, rosyjskie czolgi zajma kawal Europy zanim NATO sie ruszy. Ale wtedy beda dziesiatkowane przez samoloty startujace z baz bedacych poza zasiegiem rosyjskich wojsk ladowych.
            • profes79 Re: nie ma co się ograniczać 01.08.18, 20:02
             I to jest coś, czego bym się obawiał. Póki co Putin trzyma wszystko za twarz ale co się będzie działo w Rosji jak jego zabraknie?

             Stary dowcip:
             Dwóch generałów radzieckich wojsk pancernych spotyka się na kawie w Paryżu. Piją, przegryzają croissanty i jeden pyta drugiego: "Ty, ale kto właściwie wygrał w powietrzu?".
             • stary_chinczyk Re: nie ma co się ograniczać 01.08.18, 21:59
              > I to jest coś, czego bym się obawiał. Póki co Putin trzyma wszystko za twarz al
              > e co się będzie działo w Rosji jak jego zabraknie?

              Pewnie kolejna smuta i walka o wladze. To akurat jest przewidywalne do bulu. W koncu Rosjanie okreslaja Moskwe jako trzeci Rzym. Wystarczy popatrzec na historie poprzednich Rzymow.

              >
              > Stary dowcip:
              > Dwóch generałów radzieckich wojsk pancernych spotyka się na kawie w Paryżu. Pij
              > ą, przegryzają croissanty i jeden pyta drugiego: "Ty, ale kto właściwie wygrał
              > w powietrzu?".

              Faktycznie stary, bo radzieckich wojsk pancernych nie ma juz prawie od 30 lat. A w miedzy czasie byla np taka Pustynna Burza, ktora wyakazala ze zagony pancerne nie maja kompletnie zadnej wartosci bojowej gdy przeciwnik panuje w powietrzu. A jedynym rozsadnym wyjsciem w takiej sytuacji jest ukrycie czolgow po stodolach - co z kolei wykazala wojna w Serbii.
              Pozniej przyszedl jeszcze dynamiczny rozwoj broni precyzyjnej oraz srodkow lacznosci i dowodzenia. Rowniez w tym Rosja jest mocno w tyle. A te wlasnie rzeczy decyduja o poziomie technicznym armii. Ilosc czolgow, bagnetow czy butow wojskowych to rzecz zupelnie drugorzedna.
  • wykrywacz_klamcow a przecież ruski troll z tego forum pisał 01.08.18, 12:13
   o 2300 tankach Armata do 2020 roku ;)
   forum.gazeta.pl/forum/w,539,157826941,157826941,Nowe_kontrakty_i_potwierdzenia_Rosji_cz_VI_.html?p=158713374

   potem pisał, że dostawy trwają
   forum.gazeta.pl/forum/w,539,161601354,161601354,Wojna_z_Rosja_w_ciagu_roku_.html?p=164942357
   w grudniu 2017, że podpisano kontrakt na pierwsze T-14 dla wojska ;)
   forum.gazeta.pl/forum/w,253586,160251515,160251515,Nowe_kontrakty_i_potwierdzenia_Rosji_cz_VIII_vol_3.html?p=165305279
   i znajdź tu logikę w tych bzdurach kopiowanych z sowietskiej propagandy. Najpierw naprodukowali 2300 tanków a potem dopiero podpisywali kontrakty ;)
  • adam_al Re: "Armata" nie wypaliła? 02.08.18, 10:37
   Armata "Armacie" nie wypaliła. ;)
   Ciekawe jaki wpływ wstrzymanie wdrożenia czołgu nowej generacji (niemającego odpowiedników ;) ) będzie miało na projekty zachodnie np. Main Ground Combat System. Strachy np. brytyjskiego wywiadu nt. T-14 były wspaniałym argumentem do inwestowania w nową generację czołgów. Może zamiast nowego czołgu w Europie będą kolejne mody Leo 2 i Leclerka.
   • stary_chinczyk Re: "Armata" nie wypaliła? 02.08.18, 21:40
    > Ciekawe jaki wpływ wstrzymanie wdrożenia czołgu nowej generacji (niemającego od
    > powiedników ;) ) będzie miało na projekty zachodnie np. Main Ground Combat Syst
    > em. Strachy np. brytyjskiego wywiadu nt. T-14 były wspaniałym argumentem do inw
    > estowania w nową generację czołgów. Może zamiast nowego czołgu w Europie będą k
    > olejne mody Leo 2 i Leclerka.

    Wywiady wszelkich krajow raczej nie publikuja wynikow swoich analiz. Strasza glownie media. A powolanie sie na wywiad jest bardzo wygodne, bo ten ze swojej natury ani nie potwierdzi ani nie zaprzeczy.
    A nowych MBT nie bedzie. Ten rodzaj broni doszedl juz do "sciany" i dalszy rozwoj nie ma sensu. Mozna jedynie ulepszac. Zmienila sie tez rola czolgu na wspolczesnym polu walki. Przy nasyceniu pola walki bronia precyzyjna, duze formacje pancerna maja taki sam sens jak czworoboczne formacje piechoty po wprowadzeniu karabinow maszynowych. Dalsze wzmacnianie opancerzenia nie pomoze w konfrontacji z kierowanymi bombami lotniczymi, ktore sa w stanie przewrocic czolg do gory kolami. A uzbrojenie do wsparcia piechoty tez jest wystarczajace.
    Kolejnej generacji juz raczej nie bedzie. Przyszlosc to raczej autonomiczne pojazdy bezzalogowe, ale one moga miec juz niewiele wspolnego z wspolczesnymi MBT.
    Rosjanie rezygnuja z Armaty bo ma taki sam sens jak Pancernig Vanguard. Moze i najlepszy ale nieco spozniony wobec swojej epoki.
    • jeepwdyzlu Re: "Armata" nie wypaliła? 03.08.18, 09:52
     Nie Chińczyk..
     Rosjanie przerywają program armata z powodu braku kasy. Tylko i wyłacznie.
     T72 jest swietny w Donbasie. To konstrukcja bardzo bardzo stara....
     Owszem, groźna, ale gdzie jej do abramsów czy leo...
     • stary_chinczyk Re: "Armata" nie wypaliła? 03.08.18, 19:22
      Abrams i Leopard2 tez mlodymi konstrukcjami nie sa. Zreszta stosunkowo niewielka bomba lotnicza robi kupke zlomu z kazdego czolgu. Nie ma znaczenia czy to stary T-55 czy najnowszy Leo2A7.
      Ameryaknie przetestowali juz na poligonie zniszczenie czolgu w ruchu za pomoca SDBII.
      Tego rodzaju bomby sa tanie, maja zasieg rzedu dziesiatek km, moga byc masowo zrzucane z samolotow jak i wystrzeliwane z naziemnych wyrzutni rakietowych, co zapewnia przelamanie obrony plot przeciwnika. Sa tez na tyle duze ze nie pomoga zadne sytemy obrony aktywnej ani biernej. Nawet pobliska eksplozja moze wyeliminowac czolg z walki.
      Praktycznie totalnie zmieniaja one reguly prowadzenia wojny na ladzie. Zwarte fromacje wojsk ladowych, w tym i pancerne traca racje bytu. Czolg ma jeszcze jedynie sens jako wsparcie ogniowe mniejszych, dzialajacych skrycie oddzialow. A do tego wspolczesne MBT sa wystarczajace.
      Dalszego rozwoju MBT wiec nie bedzie. Dawno temu zrozumieli to Amerykanie a teraz Rosjanie.
      Kwestie finansowe to inna sprawa. Rosjanie jak kazdy inny maja ograniczona ilosc funduszy, obcianja wiec najmniej perspektywczne programy zbrojeniowe.
   • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 06.08.18, 13:30
    Nie ma Adasiu "żadnego wstrzymania wdrożenia"! Jest tylko i wyłącznie rozciągnięcie w czasie produkcji! Część czołgistów Kantenmirowskiej rozpoczęła już szkolenie na nowe czołgi!
    -Pozdrawiam!
  • herr7 Re: "Armata" nie wypaliła? 02.08.18, 10:47
   Powody są polityczne i ekonomiczne. Polityczne to takie, że Rosja nie planuje wojny z Zachodem i szuka porozumienia. Tu nie chodzi o geopolitykę, a jedynie o interesy rosyjskiej oligarchii, która jest gotowa zrezygnować z "geopolityki" w imię swoich doraźnych interesów na Zachodzie. Poza tym, Armata nie jest niezniszczalna, ale jest bardzo droga i potrzeba dużo pieniędzy na jej dostosowanie do wymagań pola walki.

   Powody ekonomiczne - Rosji nie stać na konfrontację z Zachodem. Pozostają kwestie prestiżowe, ale Putin będzie po prostu udawał przed własnym narodem, że jest silnym carem. Co zresztą robi od prawie 20 lat.
  • cheyenne20 Re: "Armata" nie wypaliła? 02.08.18, 12:34
   Ruskie nie są takie głupie jakby się wydawało. Zdali sobie sprawę, że zanim wprowadziliby do linii
   rozsądną liczbę T-14 na zachodzie (USA a potem pewnie i NATO) będą już autonomiczne i bezzałogowe wozy.
   Szkoda więc czasu na armatę, należy iść naprzód....
   • a4095211 Re: "Armata" nie wypaliła? 04.08.18, 13:12
    cheyenne20 napisał:

    > Ruskie nie są takie głupie jakby się wydawało. Zdali sobie sprawę, że zanim wpr
    > owadziliby do linii
    > rozsądną liczbę T-14 na zachodzie (USA a potem pewnie i NATO) będą już autonomi
    > czne i bezzałogowe wozy.
    > Szkoda więc czasu na armatę, należy iść naprzód....

    Taktycy, nawet mistrzowie strategii. Fajnie to rozegrali, przechytrzyli to NATO całościowo. Szkoda tylko kasy wydanej na R&D... ;-)

    Pozdrawiam
  • kstmrv Re: "Armata" nie wypaliła? 05.08.18, 02:44
   speedy13 napisał:

   > Hej
   >
   > 29 lipca wiceminister obrony Rosji Jurij Borysow poinformował, że z uwagi na
   > wysokie koszty jednostkowe, rosyjskie siły zbrojne nie otrzymają czołgów 4. ge
   > neracji T-14 (Obiekt 148) posadowionych na uniwersalnej platformie bojowej Arma
   > ta i pochodzących z produkcji seryjnej. Podobna sytuacja ma miejsce z kbwp K-17
   > Bumierang i KTO K-16 Bumierang
   .
   >
   > W skrócie, zamiast tego będą prowadzone prace modernizacyjne czołgów z rodziny
   > T-72, BMP-1/2/3, transporterów BTR-82 itd.


   No niemożliwe. Mimo że Putin właśnie ukradł Rosjankom 8 lat emerytury, a Rosjanom 5 lat to nadal nie ma forsy na Su-57 i T-14?
   • jorl Re: "Armata" nie wypaliła? 05.08.18, 12:01
    kstmrv napisał:

    >
    > No niemożliwe. Mimo że Putin właśnie ukradł Rosjankom 8 lat emerytury, a Rosjan
    > om 5 lat

    Ukradl???
    Kobiety w Rosji na emerytury ida dotad z 55l mezczyzni 60l.
    Z kobietami to juz wola o pomste do nieba. W Rosji kobiet emerytek od tych 55l sa juz chyba dziesiatki milionow. U mnie w Niemczech w tej chwili sa emerytury od 66,5l. I dla kobiet i dla mezczyzn. Kazdego roku 1 miesiac pozniej.
    W Rosji juz od dawna powinny kobiety musiec pracowac do 65 roku zycia i nareszcie te swiete krowy zaczna byc gonione dluzej do pracy.
    I do tego zapewne niestety nie zaraz z 55l na 65l jak byc powinno a tez stopniowo.

    Od kiedy to kstm masz wspolczucie do Rosjan? Krokodyle lzy? Przeciez Rosjan nienawidziesz jak prawdziwy Polak wiec skad to nastawienie?
    OK wiem skad. Najlepiej jakby Rosjanie malo pracowali aby byli gospodarczo slabi. No ale Putin dobrze robi. I na zlosc takim jak Ty.

    >to nadal nie ma forsy na Su-57 i T-14?

    A ja mysle ze te ograniczenia na duze produkcje T14 i Su57 maja sens. Napewno aby je produkowac musieliby Rosjanie pokupowac wiele maszyn z Zachodu. I to naprawde duzo. A nie maja zamiaru tak robic. Wcale Putin nie zartuje jak ogranicza budzet wojskowy w Rosji. Bo zamiast wielkie produkcje tych nowych czolgow i samolotow wazniejsze jest rozbudowa przemyslu budowy maszyn do ich produkcji. I do cywilnej produkcji. Zamiast importu. I to wlasnie od paru lat sie w Rosji dzieje. Potem, za lata, jak beda mieli wlasne dobre, nowowczesne maszyny beda mogli produkcje tych broni rozwinac. Masowa. Teraz wystarczy aby konstruowac nowe bronie, wyprodkowac ich niewielka ilosc aby byly dobrze testowane w praktyce w wojsku, opracowywyc nastepcow, i opracowywac i produkowac maszyny do ich produkcji.

    Mam kolege w Niemczech ktory handluje elementami elektronicznymi z Osteuropa. Z Polska ale i z Rosja. Mowil mi ze z jednej huty w Rosji mialby zlecenie na sensory potrzebna do kontroli walcowania blach. Moglby im zachodnie sprzedac. Ale ten Rosjanin sie skarzy ze nie moze, jak dotad, placic przez bank bo Putin zakazal. Pieniadze ma ale te trudnoci sa skuteczne ze nie moze kupic. Wlasnie dlatego Putin tak zrobil aby tacy jak ten z huty obejrzal sie za rosyjskimi opracowywaniami.

    Rosjanie od paru lat nie zartuja, zamierzaja zbudowac maszyny sami, obnizaja teraz wydatki na wojsko, w zamian za to dokladaja opracowywania budowy maszyn w fabrykach w Rosji. Tez tych kapitalistycznych. Tak wlasnie Niemcy przed laty rozwineli swoj przemysl budowy maszyn. Prywatne formy dostawaly dofinansowywania do opracowac maszyn i efekt jest ze Niemcy maja ten przemysl i wielki i dobry.
    Rosjanie zaczeli od tego 2014r tez ta droga isc. I prawidlowo. To daje podstawe sily panstwa. A nie kupowanie maszyn z Zachodu.

    A do swoich celow wojskowych jak Ukrainie, Kazachstanowi i innym bylym republikom d... skopac starcza zmodernizowane T72. I Su30.

    A wiecej przeciez nie zamierzaja. Np. Napadac na Polske. A jak NATO napadnie na Rosje to maja na NATO bron jadrowa. Starczy.

    • jeepwdyzlu Re: "Armata" nie wypaliła? 05.08.18, 13:31
     Rosjanie od paru lat nie zartuja,
     ---
     Rosjanie nie żartują nie od paru lat, tylko co najmniej od 300 lat, od kiedy wygrali wojne z Szwecją, usadowili się nad Bałtykiem i postanowili podporządkować sobie Europę Środkową i Bałkany.
    • stary_chinczyk Re: "Armata" nie wypaliła? 05.08.18, 21:17
     > abrykach w Rosji. Tez tych kapitalistycznych. Tak wlasnie Niemcy przed laty roz
     > wineli swoj przemysl budowy maszyn. Prywatne formy dostawaly dofinansowywania d
     > o opracowac maszyn i efekt jest ze Niemcy maja ten przemysl i wielki i dobry.

     Ale w przypadku Niemiec ten przemysl nie przeklada sie na sile i jakosc armii. Praktycznie koszty obrony Niemiec ponosi amerykanski podatnik bo wartosc ich wlasnej armii jest znikoma.
     A wprzypadku Rosji, mowisz ze Putin postanowil rozwinac rodzima technike odcinajac kraj od techniki swiatowej ? Tak idotycznej teorii to jeszcze nie slyszalem.
     Przeciez kraje rozwijaja sie w kazdej dziedzinie szybciej gdy czerpia i podgladaja z rozwiazan i pomyslow innych.
     • jorl Re: "Armata" nie wypaliła? 05.08.18, 21:59
      stary_chinczyk napisał:

      > Ale w przypadku Niemiec ten przemysl nie przeklada sie na sile i jakosc armii.
      > Praktycznie koszty obrony Niemiec ponosi amerykanski podatnik bo wartosc ich wl
      > asnej armii jest znikoma.

      Odpie..cie sie od Europy, Niemcy zbuduja sobie sily jadrowe, bo to jest konieczne i nikogo do obrony nie potrzebujemy.
      Spokojnie mozemy wydawac wiecej PKB na zbrojenia ale nie aby wasze samoloty kupowac a swoje bronie konstruowac i produkowac. Bo Trump tymi wrzaskami chce nam wasze F35 itp wcisnac.

      A tak naprawde to nas tu przed nikim nie bronicie bo nikt na nas nie zamierzal i nie zamierza napasc. A wasze zbrojenia sa wam potrzebne aby na rozne kraje napadac a nie Europy bronic. Nikt wam nie kaze wydawac tyle na zbrojenia, jak nie bedziecie wydawali tyle bedzie mniej wojen na Swiecia. Tylko lepiej.
      > A wprzypadku Rosji, mowisz ze Putin postanowil rozwinac rodzima technike odcina
      > jac kraj od techniki swiatowej ? Tak idotycznej teorii to jeszcze nie slyszalem

      Idiotyzmy to Ty masz w glowie. Niemcy jak chca jakies bronie budwac kupuja maszyny do ich produkcji praktycznie u siebie. Moze nieprawda? I wlasnie taki stan Rosja powinna osiagnac. Niemcy moga wiec dlaczego nie Rosja?
      Ja wiem jak to sie robi, naprawde.
       • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 06.08.18, 13:02
        Akurat Niemcom mogą Amerykanie w Europie co najwyżej naskoczyć! Jeśli chodzi o bombkę "A" to w kręgach Niemieckich polityków coraz głośniej się o tym mówi aby właśnie se wyprodukować! Tylko ,że to w kontekście Niemieckiej "niewiary" w skuteczność NATO!
        • stary_chinczyk Re: "Armata" nie wypaliła? 06.08.18, 20:41
         Polscy politycy tez mowili zeby sobie bomba A wyprodukowac. Tylko zo z tego ? powaznych politykow jest stosunkowo niewielu. A i oni czesto mowia niepowazne rzeczy.
         A slabosc NATO wynika wlasnie z tego ze opiera sie ono w zasadzie na armii jednego panstwa - USA. Reszta na czele z Niemcami robi w dziedzinie obronnosci absolutne minimum.
         Niemcy zanim zabiora sie za produkcej bomby A, powinny np podniec do jeakiegos przyzwoitego poziomu sprawnosc swojego lotnictwa.
         • kstmrv Re: "Armata" nie wypaliła? 15.08.18, 17:04
          stary_chinczyk napisał:

          > Niemcy zanim zabiora sie za produkcej bomby A, powinny np podniec do jeakiegos
          > przyzwoitego poziomu sprawnosc swojego lotnictwa.

          No właśnie o to chodzi, że - tak jak Rosja - nędzę sił konwencjonalnych mogą chcieć zrekompensować głowicami nuklearnymi. Oczywiście głowicami taktycznymi, ładunki dużej mocy (oraz rakiety ziemia-ziemia dalekiego zasięgu) zostawiając USA, UK, Francji.
          • bmc3i Re: "Armata" nie wypaliła? 18.08.18, 05:29
           kstmrv napisał:

           > stary_chinczyk napisał:
           >
           > > Niemcy zanim zabiora sie za produkcej bomby A, powinny np podniec do jeak
           > iegos
           > > przyzwoitego poziomu sprawnosc swojego lotnictwa.
           >
           > No właśnie o to chodzi, że - tak jak Rosja - nędzę sił konwencjonalnych mogą c
           > hcieć zrekompensować głowicami nuklearnymi. Oczywiście głowicami taktycznymi, ł
           > adunki dużej mocy (oraz rakiety ziemia-ziemia dalekiego zasięgu) zostawiając US
           > A, UK, Francji.

           A póki co likwidują elektrownie jądrowe i reaktory.
        • bmc3i Re: "Armata" nie wypaliła? 18.08.18, 05:27
         marek_boa napisał:

         > Akurat Niemcom mogą Amerykanie w Europie co najwyżej naskoczyć! Jeśli chodzi o
         > bombkę "A" to w kręgach Niemieckich polityków coraz głośniej się o tym mówi aby
         > właśnie se wyprodukować! Tylko ,że to w kontekście Niemieckiej "niewiary" w sk
         > uteczność NATO!


         To Ty się rozmowom niemieckich polityków tez już przysłuchujesz? Eh zazdroszczę.... Tyle języków obcych... Który to już?
      • bmc3i Re: "Armata" nie wypaliła? 18.08.18, 05:26
       jorl napisał:

       > stary_chinczyk napisał:

       > > A wprzypadku Rosji, mowisz ze Putin postanowil rozwinac rodzima technike
       > odcina
       > > jac kraj od techniki swiatowej ? Tak idotycznej teorii to jeszcze nie sly
       > szalem
       >
       > Idiotyzmy to Ty masz w glowie. Niemcy jak chca jakies bronie budwac kupuja masz
       > yny do ich produkcji praktycznie u siebie. Moze nieprawda? I wlasnie taki stan
       > Rosja powinna osiagnac. Niemcy moga wiec dlaczego nie Rosja?


       To kiedy ostatnio Niemcy jakiś samolot bojowy sami skonstruowali i wyprodukowali? Jakiś helikopter może? Albo chociażby rakietę?
  • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 05.08.18, 22:04
   No cóż - kolejny raz ktoś czegoś nie doczytał i nie do słyszał ,i powstała kolejna sensacja w sezonie ogórkowym - normalka! Wszystkie te sensacyjki powstały na dwóch zdaniach wypowiedzianych przez Borysowa :
   1) ...."T-14 Armata jest jednak trochę za drogi dla masowych zakupów"....
   2) ...."Rosyjska Armia nie odczuwa nagłej potrzeby we wprowadzeniu na uzbrojenie T-14 a teraźniejsze zapotrzebowanie pokrywa modernizacja techniki będącej obecnie na uzbrojeniu"....
   A teraz nie ktoś w tych dwóch zdaniach znajdzie gdzie Borysow powiedział ,że "Armata" nie będzie produkowana! Spoko wodza - grzecznie poczekam -choćby i do tego 2020 roku!:)
   • herr7 Re: "Armata" nie wypaliła? 06.08.18, 08:52
    Marku bronisz swoich tez do końca. A fakty są takie, że rosyjska armia nie zamierza "na razie" kupować większych ilości nowych modeli, którymi oficjalna propaganda tak bardzo się chwali. Putin stawia na rakiety "nie mające swoich odpowiedników", co też nie jest niczym innym niż czystą propagandą. Rosja jest zbyt gospodarczo słaba a jej elita nie chce konfrontacji z Zachodem. Rosja przestała być imperium, a z pod jej wpływów Amerykanie wyłuskali w tym roku Armenię. To jest kraj, który schodzi ze sceny historii. Tak jak kiedyś Imperium Rzymskie, a później Imperium Osmańskie.
    Największy problem Putina to reforma emerytalna, gdyż jest to posunięcie które doskonale alienuje wyborców Putina od rosyjskiej elity. A w końcu Rosja się trzyma na rejtingu Putina.
    • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 06.08.18, 13:16
     Pewnie Masz rację! Z tego też powodu produkcja "Armaty" została zapisana w GPO 2018-2027 i wydzielone zostały na to pieniądze! Myślę ,że również z tego powodu (czyli "nieprodukowaniu" T-14) zakłady kooperujące z UWZ wprowadziły trzyzmianowy tryb pracy bo nie wyrabiają się z zamówieniami! "Armata" jest drogim czołgiem (250 mln Ru za sztukę) ale przeliczeniowo to nadal śmieszne pieniądze w porównaniu do Zachodnich czołgów!
     A kiedy to Putin chciał konfrontacji z Zachodem?! Operujesz banałami i to już od ładnych kilkunastu lat - sprawdziły się choć raz te Twoje "przepowiednie"?!
     • a4095211 Re: "Armata" nie wypaliła? 06.08.18, 15:48
      marek_boa napisał:

      > Pewnie Masz rację! Z tego też powodu produkcja "Armaty" została zapisana w GPO
      > 2018-2027 i wydzielone zostały na to pieniądze!

      Takoż w 2017 przekonywał niejaki Rogozin, niestety ów już nie jest tym kim był w 2017 r., a plany modernizacji się wielokrotnie zmieniało, lub zwyczajnie nie realizowało poszczególnych punktów.

      Poetyka rosyjskich zapowiedzi jest specyficznie zmienna. Borysow, który obecnie twierdzi, że lepiej "armatyzować" rodzinę T-72, w 2013 jako wiceminister obrony, w wywiadzie dla rozgłośni "Echo Moskwy", prawił tak: "Nasza armia nie może już żyć z technologią, odziedziczoną po ZSRR. Musimy wykonać duży skok i stworzyć nowy pojazd bojowy do 2015 roku. I zrobimy to."

      Zmienny jest w swoich twierdzeniach nieco. Raz nie może, a teraz może i wręcz powinna, ta biedna armia żyć z odziedziczoną technologią. ;-)

      > Myślę ,że również z tego powodu
      > (czyli "nieprodukowaniu" T-14) zakłady kooperujące z UWZ wprowadziły trzyzmian
      > owy tryb pracy bo nie wyrabiają się z zamówieniami!

      Mają nową linię produkcji ogniw gąsienicowych i tam idą trzy zmiany, ale automatyka pozwala na produkcję różnych typów produktu. Najśmieszniejsze jest to, iż w komunikatach prasowych, nie ma informacji kto ową linię dostarczył - producent krajowy czy zagraniczny. Znowu Niemce? ;-)

      Pytanie, czy ta produkcja kooperantów jest tylko dla 100 T-14? Jeżeli tak, to trzeba będzie utrzymywać różne zewnętrzne OOO itd. itp. poprzez zamówienia dla modernizacji T-72 i inne takie, inaczej kolejny raz spali się całe pociągi kasy wydane na wdrożenie nowego modelu czołgu...

      > "Armata" jest drogim czołgi
      > em (250 mln Ru za sztukę) ale przeliczeniowo to nadal śmieszne pieniądze w poró
      > wnaniu do Zachodnich czołgów!

      No właśnie, pytanie jak faktycznie jest droga?

      Alieksiej Leonkow, ekspert wojskowy i redaktor w "Arsenale Ojczyzny" twierdzi, że nie ma załóg dla dużej liczby T-14. Poprzednie generacje nadawały się dla żołnierzy z poboru po przeszkoleniu. Jego zdaniem T-14 potrzebuje załóg kontraktowych z dużym doświadczeniem, trzeba więc lat na wyszkolenie odpowiedniej kadry. Tu, to już moje zdanie, pojawia się dodatkowy problem z finansami - żołnierz kontraktowy jest dużo droższy, plus trzeba, jemu i jego rodzinie, stworzyć odpowiednie warunki socjalno-bytowe w pobliżu rozlokowania jednostki, co generuje dodatkowe koszty.

      Wiktor Murachowski, członek rady ekspertów Wojskowo-Przemysłowej Komisji Federacji Rosyjskiej i jednocześnie naczelny czasopisma "Arsenał Ojczyzny" sugeruje wprost, że na duże serie T-14 nie ma co liczyć.

      Kolejny ekspert - Wasilij Kaszin (tu jest jego cv www.hse.ru/org/persons/9322003 - bo się zastanawiałem co to za człowiek) przyznaje, że w obecnej postaci T-14 nie jest gotowy do służby w jednostkach operacyjnych, a eliminacja zdiagnozowanych na dzień dzisiejszy niedociągnięć projektu będzie trwało latami. Jego zdaniem problem uruchomienia długiej serii nie dotyczy ceny, a technicznej gotowości czołgu.

      No i bądź tu mądry.

      Pozdrawiam      • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 07.08.18, 14:10
       Sęk w tym Drogi Pawle ,że jak dotąd wszyscy jak jeden wysnuwają wnioski o tym ,że "Armata nie będzie produkowana" tylko i wyłącznie z wypowiedzi Borisowa! Dziwnym trafem nikt nie bierze pod uwagę wypowiedzi szefa "UWZ"!
       - Zmieniają się koncepcje - zmieniają się zdania! Nic nowego pod słońcem!
       - Według mojej wiedzy - linia jest całkowicie krajowa !
       - No według tego co piszą to chodzi właśnie o typoszereg "Armata"!
       - No właśnie napisałem - według szefa "UWZ" Rosyjski MON płaci za sztukę T-14 250 mln Ru - czyli tyle ile kosztuje 2 T-90SA + modernizacja 3 T-72B3 wz.2016!
       - A to już lekko pisząc bzdety - czyli szukanie powodów na siłę! Na 1 mln żołnierzy Armii RF na dzień dzisiejszy jest około 250 tysięcy żołnierzy z poboru - wszystko reszta to służba kontraktowa i zawodowa! No i nikt nigdy nie mówił ,że T-14 będzie jedynym czołgiem w Wojskach Pancernych RF!
       - Przyznaję bez bicia ,że nie mam pojęcia co to za twarz!:)
       -Pozdrawiam!
       • speedy13 Re: "Armata" nie wypaliła? 07.08.18, 14:35
        marek_boa napisał:

        > jak dotąd wszyscy jak jeden wysnuwają wnioski o tym ,
        > że "Armata nie będzie produkowana" tylko i wyłącznie z wypowiedzi Borisowa!

        Nie wiem jak wszyscy; ja wyciągam taki wniosek, że "Armata" nie będzie produkowana na skalę masową. Przez masową skalę rozumiem liczbę egzemplarzy porównywalną z liczbą czołgów na uzbrojeniu Federacji Rosyjskiej czyli około 2500 (zmagazynowanych nie liczę). Ponieważ wcześniej mówiło się o zamówieniu próbnej serii 100 szt., to zaryzykowałbym hipotezę, że powstanie właśnie ta seria próbna i tyle.
        • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 08.08.18, 14:00
         Nie licząc jednego Borisowa Drogi Speedy (wszystko reszta to powoływanie się na niego - w dodatku nie ma tam słowa o tym ,że "....Armaty nie będzie"....)) nikt,nigdzie (piszę o ludziach odpowiedzialnych za to) nie powiedział ani nie napisał ,że "Armata" nie będzie produkowana wielkoseryjnie! Są gdzie -nie gdzie ostrożne wypowiedzi ,iż wcześniej zapowiedziany termin wdrożenia był nie adekwatny do stanu faktycznego i zostanie rozsunięty w czasie!
         -Pozdrawiam!
       • a4095211 Re: "Armata" nie wypaliła? 08.08.18, 10:34
        marek_boa napisał:

        > Sęk w tym Drogi Pawle ,że jak dotąd wszyscy jak jeden wysnuwają wnioski o tym ,
        > że "Armata nie będzie produkowana" tylko i wyłącznie z wypowiedzi Borisowa! Dzi
        > wnym trafem nikt nie bierze pod uwagę wypowiedzi szefa "UWZ"!

        Szef fabryki i jego zdanie, z całym szacunkiem do jego osoby, ma tu minimalne znaczenie jednak. Panem i władcą jest tu człowiek na pozycji Borisowa.

        > - Zmieniają się koncepcje - zmieniają się zdania! Nic nowego pod słońcem!

        Faktycznie to normalne. Śmieszna jest argumentacja... zupełnie przeciwna, niż ta która była używana pięć lat wcześniej. Wiadomo polityk musi bajdurzyć, ale niestety dziś jest tak, że można znaleźć wypowiedzi ogłaszane światu 5 lat wcześniej.

        > - Według mojej wiedzy - linia jest całkowicie krajowa !

        Pytanie, skąd można taką wiedzę pozyskać. W rosyjskim internecie nie ma oficjalnych informacji na ten temat. Jak produkt (w znaczeniu linia) jest rosyjski, to należy się tym chyba pochwalić. Robotyka, sterowniki PLC, cała automatyka ogólnie - tu jest cisza.

        > - No według tego co piszą to chodzi właśnie o typoszereg "Armata"!

        Została pod takim hasłem uruchomiona, jednak można produkować tam cały asortyment ogniw.

        > - No właśnie napisałem - według szefa "UWZ" Rosyjski MON płaci za sztukę T-14
        > 250 mln Ru - czyli tyle ile kosztuje 2 T-90SA + modernizacja 3 T-72B3 wz.2016!

        To jest właśnie frapujące. Cena 2300-2500 szt. T-14 jest śmiesznie mała w stosunku do rosyjskich możliwości. Ciężko dać wiarę, że zamówienia są niwelowane do minimum z przyczyn finansowych.

        > - A to już lekko pisząc bzdety - czyli szukanie powodów na siłę! Na 1 mln żołn
        > ierzy Armii RF na dzień dzisiejszy jest około 250 tysięcy żołnierzy z poboru -
        > wszystko reszta to służba kontraktowa i zawodowa!

        Jeżeli załogi 2600 MBT w armii Federacji Rosyjskiej to kontraktorzy, to problem sprowadzać się będzie tylko do ich przeszkolenia na nowy typ. Jednak tak nie jest. Oprócz załóg trzeba przeszkolić obsługę techniczną, która ze względu na komplikację, też wygląda, że powinna być zawodowa.

        Ja generalnie zgadzam się, z cytowanym wyżej, rosyjskim człowiekiem - koszt implementacji i utrzymania w linii T-14 będzie dużo wyższy.

        > No i nikt nigdy nie mówił ,że
        > T-14 będzie jedynym czołgiem w Wojskach Pancernych RF!
        > - Przyznaję bez bicia ,że nie mam pojęcia co to za twarz!:)

        Jedynym pewnie nie, ale skoro obecnie w służbie jest coś koło 2500-2600 czołgów, to ewentualne zamówienie 2300 wskazuje, że T-14 będzie "typem podstawowym", najbardziej jak to możliwe.

        Pozdrawiam
        • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 08.08.18, 14:14
         No i tu się z Tobą nie zgodzę! Borisow to "kwiatek do kożucha" i polityk - nie ma absolutnie żadnego przełożenia na etap decyzyjny co gdzie,kiedy i za ile będzie produkowane dla SZ RF!
         - Tu się z Tobą \absolutnie....zgodzę!:) Argumentacja z gatunku takich sobie!
         - Oficjalne informacje są - niestety nie kompletne! Od jakiegoś czasu wszelkie informacje w takich tematach idą przez drobne sitko! Nie tak dawno wdrożono również automatyczną linię elaborowania FAB-500 - oczywiście informacja bez detali "przemkła"!
         - Zgadza się - można robić wszystkie typy ogniw!
         - Bo i może być to po prostu zakamuflowany "wytrych" jakiś problemów technicznych - osobiście myślę ,że MON doszedł do wniosku ,że zanim zamówi większą partię to wypróbuje w normalnej eksploatacji pierwszą partię!
         - Większość załóg nowych czołgów to kontraktorzy lub zawodowcy! Część jednostek pancernych i zmechanizowanych jest w pełni obsadzona w ten sposób! Co do służb technicznych to już różnie!
         - Co do tego nie ma dwóch zdań!
         - No już nie do końca! Ostatnio zapadła decyzja powrotu do służby 2500 czołgów z rezerwy! Wszelkie ostatnie modyfikacje T-72B i T-80UW mają przejść modernizację! Jednym słowem na stanie ma się znaleźć około 5000 czołgów MBT!
         -Pozdrawiam!
         • speedy13 Re: "Armata" nie wypaliła? 08.08.18, 15:16
          Hej

          marek_boa napisał:

          > - No już nie do końca! Ostatnio zapadła decyzja powrotu do służby 2500 czołgów
          > z rezerwy! Wszelkie ostatnie modyfikacje T-72B i T-80UW mają przejść moderniza
          > cję! Jednym słowem na stanie ma się znaleźć około 5000 czołgów MBT!

          Jeśli tak, to jeszcze bardziej odsuwa w czasie ewentualną masową produkcję Armaty i czyni ją mniej prawdopodobną.
          • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 09.08.18, 14:08
           Nie sądzę Drogi Speedy! Według mnie wracają do schematu ZSRR jeśli chodzi o MBT! Jednostki pierwszoliniowe dostaną "Armaty" i T-72B3 wz.2016 (która to modernizacja wcale okazuje się nie jest taka tania - ponoć MON RF płaci za sztukę około 76 mln Ru), zmechy i drugoliniowe dostaną T-72B3 a T-80 pójdą do piechoty morskiej! Weź pod uwagę ,że nikt nie zamierza modernizować przeszło 3000 T-72A znajdujących się w zapasie!
           -Pozdrawiam!
         • a4095211 Re: "Armata" nie wypaliła? 09.08.18, 09:48
          marek_boa napisał:

          > No i tu się z Tobą nie zgodzę! Borisow to "kwiatek do kożucha" i polityk - nie
          > ma absolutnie żadnego przełożenia na etap decyzyjny co gdzie,kiedy i za ile będ
          > zie produkowane dla SZ RF!

          Marku,

          primo: odśwież sobie dzieje kariery Jurija Iwanowicza, bo mam wrażenie że nieco tego polityka dezawuujesz na kierunku jego mocy sprawczych & kompetencji.

          Dwadzieścia lat był oficerem, w 1985 r. ukończył Łomonoswa, po odejściu z wojska dyrektorował w instytucjach naukowo-technicznych, od początku XXI w. szefował różnym agencjom rządowym o profilu naukowo-przemysłowym. Od 2008 r. wiceminister przemysłu i handlu na stanowisku tym zajmował się m.in. uruchomieniem systemu GLONASS. Od 2011 r. pierwszy zastępca przewodniczącego wojskowej komisji przemysłowej. Koniec 2012 to stanowisko wiceministra obrony, odpowiedzialny za modernizację m.in. uzbrojenia i wyposażenia sił zbrojnych. W 2013 r. został przewodniczącym Komitetu Wojskowo-Technicznego przy Radzie Ministrów Obrony.

          Żeby było śmieszniej, Borisow jest członkiem rady dyrektorów Uralwagonzawodu, a od maja br. jest wicepremierem FR.

          secundo: jeżeli dyrektor jakiegoś tam OAO, jak sugerujesz, ma mieć większą wiedzę i moc sprawczą odnośnie tego co będzie dostarczane dla armii, to nie wróżę dużych sukcesów takiemu systemowi. Będzie chciał dyrektor OAO dostarczać taczki bez kółek, to będzie dostarczał?

          > - Oficjalne informacje są - niestety nie kompletne! Od jakiegoś czasu wszelkie
          > informacje w takich tematach idą przez drobne sitko! Nie tak dawno wdrożono ró
          > wnież automatyczną linię elaborowania FAB-500 - oczywiście informacja bez deta
          > li "przemkła"!

          Czemu? Jak jest tego przyczyna?

          > - Zgadza się - można robić wszystkie typy ogniw!

          Tak więc, fakt czy będzie to produkcja dla T-14 czy pochodnych T-72 nie ma dla tej inwestycji znaczenia. Jak wiadomo ta część się zużywa i potrzebna jest zawsze. Jednocześnie można twierdzić, że to linia dla T-14, co będzie prawdą, jednak jako argument za uruchomieniem, czy też nie, wielkoseryjnej produkcji Armaty pasuje średnio... bo linia jest uniwersalna.

          > - Bo i może być to po prostu zakamuflowany "wytrych" jakiś problemów techniczn
          > ych - osobiście myślę ,że MON doszedł do wniosku ,że zanim zamówi większą parti
          > ę to wypróbuje w normalnej eksploatacji pierwszą partię!

          Ja bardziej bym obstawiał kilka przyczyn, wśród których figuruje również, element techniczny. Inne to: wysokie koszty (wynikające nie tylko z ceny samego czołgu, a jego wdrożenia, czyli potrzeba przystosowania całego systemu intendentury, zapasu części zamiennych, zapewnienia wykwalifikowanej kadry techników/mechaników, na załogach kończąc itp. Przy zamówieniu 2300 szt. to koszty niebagatelne)

          > - Większość załóg nowych czołgów to kontraktorzy lub zawodowcy! Część jednoste
          > k pancernych i zmechanizowanych jest w pełni obsadzona w ten sposób! Co do służ
          > b technicznych to już różnie!

          Trzeba jeszcze ich przeszkolić i wdrożyć na T-14, w przypadku tego czołgu zmiana jest radykalna tak bardzo, że nie ma bata, to muszą być specjaliści z wyższej półki, niż ci którzy obsługują przaśną już linię T-72. To jak różnica między mechanikiem od II wojennego Willisa i nowego Jeep'a - którego jednym kluczem nie rozbierzesz. ;-)

          > - Co do tego nie ma dwóch zdań!
          > - No już nie do końca! Ostatnio zapadła decyzja powrotu do służby 2500 czołgów
          > z rezerwy! Wszelkie ostatnie modyfikacje T-72B i T-80UW mają przejść moderniza
          > cję! Jednym słowem na stanie ma się znaleźć około 5000 czołgów MBT!

          No widzisz, czyli będzie 5 tysi MBT, idą na masę. Jakość i nowoczesna technologia T-14 jakby średnio tu pasuje i kadra będzie się realizować na dobrze znanej i oswojonej linii T-72...

          Pozdrawiam
          • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 18.08.18, 14:45
           Drogi Pawle! Niczego nie trzeba mnie odświeżać! Znam karierę tego polityka ( tak,tak polityka) - co nie zmienia niczego w tym co napisałem - jest "kuratorem" OPK!Jego stanowisko absolutnie nie ma żadne przełożenia na aparat decyzyjny co kiedy i ile będzie produkowane!
           - Dyrektor jakiegoś tam OAO ma wgląd na przykład w dokumentację rozbudowy swojego zakładu ,która to rozbudowa czyniona jest pod konkretny produkt a kredyty na tą rozbudowę gwarantuje budżet federalny!
           - Jak zwykle - tajemnica państwowa!
           - No nie ma dwóch zdań - pryncypialnie nowe uzbrojenie wymaga nakładów na kadrę jak i całą otoczkę - wszystko co nowe i bardziej skomplikowane więcej kosztuje!
           Z drugiej strony - przez ostatnie lata rośnie tendencja w Rosyjskim MON-ie nie wprowadzać do służby nie do końca sprawdzonych nowinek - Zobacz jak długo męczona była fregata "Gorszkow"! I tak jest praktycznie ze wszystkim! Według mnie dotyczy to również T-14 jak i Su-57!
           -Pozdrawiam!
           P.S. Coś dla Ciebie - na Aop "Kazań" uruchomiony został reaktor!
           • menel13 Re: "Armata" nie wypaliła? 18.08.18, 15:10
            marek_boa napisał:

            > Z drugiej strony - przez ostatnie lata rośnie tendencja w Rosyjskim MON-ie nie
            > wprowadzać do służby nie do końca sprawdzonych nowinek - Zobacz jak długo męcz
            > ona była fregata "Gorszkow"! I tak jest praktycznie ze wszystkim! Według mnie d
            > otyczy to również T-14 jak i Su-57!

            Piekło zamarzło. Marek_b napisał że ruski sprzęt to badziew!!!!!!

               • menel13 Re: "Armata" nie wypaliła? 19.08.18, 19:38
                Z drugiej strony - przez ostatnie lata rośnie tendencja w Rosyjskim MON-ie nie wprowadzać do służby nie do końca sprawdzonych nowinek - Zobacz jak długo męczona była fregata "Gorszkow"! I tak jest praktycznie ze wszystkim! Według mnie dotyczy to również T-14 jak i Su-57!
                • amunicyjny1 Re: "Armata" nie wypaliła? 19.08.18, 20:13
                 menel13 napisała:

                 > Z drugiej strony - przez ostatnie lata rośnie tendencja w Rosyjskim MON-ie nie
                 > wprowadzać do służby nie do końca sprawdzonych nowinek - Zobacz jak długo męczo
                 > na była fregata "Gorszkow"! I tak jest praktycznie ze wszystkim! Według mnie do
                 > tyczy to również T-14 jak i Su-57!

                 Forsa. Gdyby mieli budżet armii jak USA, to na pewno by go lepiej wykorzystali,naukowo i technicznie .Za taką gó...aną forsę naprawdę sporo robią
                • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 21.08.18, 17:19
                 I gdzie tam piszę o "badziewności"?! Piszę zgodnie z faktami ,że Rosyjski MON przyjmuje na uzbrojenie W PEŁNI sprawdzone typy broni i uzbrojenia,które odpowiadają specyfikacji zamówienia! Z tej to przyczyny Rosyjski MON zamówił 100 systemów "Armata" aby poprzez eksploatację w jednostkach liniowych dokonać ich oceny przydatności! Wielkoseryjne kontrakty pojawią się dopiero po tej ocenie!
                 • menel13 Re: "Armata" nie wypaliła? 21.08.18, 19:59
                  Zmieniła ci się koncepcja?
                  >>>Seryjna produkcja nowej generacji czołgów T-14 „Armata” ma się rozpocząć w 2018 roku, powiedział dziennikarzom dyrektor generalny „Uralwagonzawodu” Oleg Sijenko.<<<

                  marek_boa napisał:

                  > Seryjna produkcja czołgów T-14 "Armata" rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku zg
                  > odnie z pierwszym kontraktem podpisanym pomiędzy "Uralwagonzawodem" a Rosyjskim
                  > MON! Seria liczy 100 sztuk i jest sukcesywnie przekazywana do prób wojskowych!
                  > Sijenko w tym wywiadzie mówi o rozpoczęciu wielkoseryjnej produkcji - chodzi o
                  > główny kontrakt na 2300 sztuk ,który jest zapisany w budżecie obronnym 2015-20
                  > 25! Jego końcową realizację przesunięto o 5 lat czyli do 2025 roku - w pierwotn
                  > ej wersji zakończenie produkcji miało nastąpić w 2020! Problemem okazały się za
                  > małe moce produkcyjne zakładu produkującego uniwersalną platformę czyli podwoz
                  > ia!
                    • amunicyjny1 Re: "Armata" nie wypaliła? 21.08.18, 21:17
                     menel13 napisała:

                     > 2300 sztuk?

                     Nie wiadomomo odkryli nowe ''pokłady '' naforum.zapodaj.net/7be73e64aa03.jpg.html
                     czołgów Ten to Ułan Ude, przed hasłem ''trwoga'' jakieś 30 batalionów,jest jeszcze parę innych
                        • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 22.08.18, 14:43
                         No to albo Ty albo "diewuszki-dizajnery" dali ciała! 20 000 BMP-1 to zostało ogółem wyprodukowane - nie licząc Chin z ich klonami! Nowością jest to ,że w RF rozpoczęto seryjną modernizację WSZYSTKICH BMP-1 do wersji "Bisurmanin"!
                         -Pozdrawiam!
                         • amunicyjny1 Re: "Armata" nie wypaliła? 22.08.18, 15:15
                          marek_boa napisał:

                          > No to albo Ty albo "diewuszki-dizajnery" dali ciała! 20 000 BMP-1 to zostało og
                          > ółem wyprodukowane - nie licząc Chin z ich klonami! Nowością jest to ,że w RF r
                          > ozpoczęto seryjną modernizację WSZYSTKICH BMP-1 do wersji "Bisurmanin"!
                          > -Pozdrawiam!

                          Być może.A z tymi twoimi '' WSZYSTKICH BMP-1'' to pożyjemy zobaczymy
                         • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 22.08.18, 15:19
                          Normalnie jak zwykle! Modernizacja jest tania jak barszcz a zapasy mobilizacyjne też trzeba modernizować!
                          -Pozdrawiam!
                          P.S. Dzisiaj podpisano kolejny kontrakt na Su-35 (w dość dziwnej wersji Su-35DZ) - niestety ani ile ,ani komu nie podali!
                         • marek_boa Re: "Armata" nie wypaliła? 22.08.18, 15:51
                          No dzwoniłem do Wowy ale chyba zajęty!:) Nie mam pojęcia konkretnie ile ale skoro zapadła decyzja modernizacji wszystkich BMP-1 to musi być tanio! Wymiana wieży na moduł od BTR-82A i nowy celownik - i to wszystko!
                          sdelanounas.ru/i/d/g/9/dG9wd2FyLnJ1L3VwbG9hZHMvcG9zdHMvMjAxOC0wNi8xNTI4NTM5NDgxXzA2LWJtcC0xLXB1c2hrYS5qcGc_X19pZD0xMDkwMzU=.jpg
                          Pozdrawiam!
                         • marek_boa Re:No i du...a! 23.08.18, 12:44
                          Okazuje się ,że obydwaj gadali o tym samym kontrakcie ,który podpisany został w 2016 roku! Jedynym nowum jest zamówienie kilku BREM-ów T-16! Wszystkie pójdą do nowo utworzonego pułku ciężkich czołgów w Dywizji Tamańskiej! No ale przynajmniej podali ilości:
                          - 2 kompleksy batalionowe T-14
                          - 1 kompleks batalionowy T-15
                          - reszta to T-16
                          Eksploatacja próbna ma się zakończyć w 2020 roku i wtedy dopiero mają zostać uruchomione wielkoseryjne kontrakty!
                         • marek_boa Re:No i du...a! 25.08.18, 14:10
                          Czołgów T-14 "Armata" - ZAKOŃCZYĆ! Na chwilę obecną UWZ przekazał Armii 12 sztuk i do końca roku jeszcze 9 sztuk! Próbna eksploatacja BMP T-15 ma się zakończyć w 2021-22 tak jak i BREM-ów T- 16!
                         • marek_boa Re:No i du...a! 30.08.18, 14:54
                          "Od 2020 roku" rozpoczną się wielkoseryjne kontrakty! Czyli według ciebie rozpocznie się próbna eksploatacja czy zakończy?!Nie chce mnie się kolejny raz wklejać słów Borisowa - przecież zaraz przyjdzie małpa z nożyczkami i wytnie!
                         • menel13 Re:No i du...a! 30.08.18, 16:23
                          Sam to wstawiłeś:
                          bmpd.livejournal.com/3315183.html
                          "
                          Опытно-войсковая эксплуатация указанных батальонных комплектов, по известным данным, будет проходить с 2020 года в составе 2-й гвардейской Таманской мотострелковой дивизии Западного военного округа."

                          Więc nie kręć.
                         • marek_boa Re:No i du...a! 30.08.18, 21:30
                          To ty kręcisz - nie ,nie wstawiałem tego - to są słowa podsumowujące artykuł rozmieszczony w blogu "BMPD"! W poście ,który został wycięty wstawiłem słowa Borysowa ,które są na samym zakończeniu tej informacji:
                          "Согласно февральскому заявлению Юрия Борисова, Государственные испытания машин на платформе "Арматы" будут начаты в 2018 году и будут продолжаться до конца 2019 года. "В 2020 году у нас финиш по всем новым образцам, и после этого мы будем принимать решение о серийных крупных контрактах", - заявил Юрий Борисов. "
                          No i ?!
                         • menel13 Re:No i du...a! 30.08.18, 23:36
                          marek_boa napisał:

                          > To ty kręcisz - nie ,nie wstawiałem tego
                          Wstawiłeś link do artykułu

                          I się zdecyduj
                          Albo to:
                          marek_boa napisał:

                          > Eksploatacja próbna ma się zakończyć w 2020 roku

                          Albo to
                          "Опытно-войсковая эксплуатация указанных батальонных комплектов, по известным данным, будет проходить с 2020 года в составе 2-й гвардейской Таманской мотострелковой дивизии Западного военного округа."

                          Albo popracuj nad rosyjskim.
                         • marek_boa Re:No i du...a! 30.08.18, 23:51
                          W poście ,który został wycięty wstawiłem ten link?! No i czego kłamiesz?! Wstawiłem słowa Borisowa - te same ,które widnieją w moim poście powyżej! Przetłumaczyć ci czy nadal będziesz mataczył?!
                          Согласно февральскому заявлению Юрия Борисова, Государственные испытания машин на платформе "Арматы" будут начаты в 2018 году и будут продолжаться до конца 2019 года. "В 2020 году у нас финиш по всем новым образцам, и после этого мы будем принимать решение о серийных крупных контрактах", - заявил Юрий Борисов.
                          ...."W 2020 roku u nas finisz ze wszystkimi nowymi obiektami, i po tym będziemy przyjmować decyzje o seryjnych ,dużych kontraktach, - powiedział Jurij Borisow"....
                          Czyli kiedy według Borisowa kończy się próbna eksploatacja a zaczynają duże seryjne kontrakty?!
                         • menel13 Re:No i du...a! 31.08.18, 00:17
                          marek_boa napisał:

                          > W poście ,który został wycięty wstawiłem ten link?!
                          Tego nigdy nie pisałem. Wstawiłeś link do całego artykułu
                          marek_boa 23.08.18, 12:08
                          bmpd.livejournal.com/3315183.html
                          Pozdrawiam!

                          > Согласно февральскому заявлению Юрия Борисова, Государственные испытания маш
                          > ин на платформе "Арматы" будут начаты в 2018 году и будут продолжаться до конца
                          > 2019 года. "В 2020 году у нас финиш по всем новым образцам, и после этого мы б
                          > удем принимать решение о серийных крупных контрактах", - заявил Юрий Борисов.
                          > ...."W 2020 roku u nas finisz ze wszystkimi nowymi obiektami, i po tym będ
                          > ziemy przyjmować decyzje o seryjnych ,dużych kontraktach, - powiedział Jurij Bo
                          > risow"....
                          > Czyli kiedy według Borisowa kończy się próbna eksploatacja a zaczynają du
                          > że seryjne kontrakty?!
                          W tym cytacie nie ma nic o próbnej eksploatacji.

                          Za to w tym cytacie:
                          "Опытно-войсковая эксплуатация указанных батальонных комплектов, по известным данным, будет проходить с 2020 года в составе 2-й гвардейской Таманской мотострелковой дивизии Западного военного округа."
                          jest że próbna eksploatacja zacznie się w 2020 roku.
                         • marek_boa Re:No i du...a! 01.09.18, 12:57
                          Cytat ,który z uporem lepszej sprawy wklejasz nie jest żadną oficjalną informacją tylko "mnieniem" autorów blogu BMPD! Oficjalna informacja to cytat z Borisowa ,który wkleiłem - według niej od 2020 roku mają się zacząć wielkoseryjne zakupy nowej techniki - jest to wystarczający symptom tego ,iż technika zakończy wszelkie próby państwowe a także próbną eksploatację - bez tego nie było by mowy o wielkoseryjnych zakupach! Tylko ,żeby dojść do tych wniosków trzeba znać metodykę przyjmowania nowych typów broni i uzbrojenia na stan SZ RF!
                         • menel13 Re:No i du...a! 01.09.18, 20:18
                          marek_boa napisał:

                          > Cytat ,który z uporem lepszej sprawy wklejasz nie jest żadną oficjalną informac
                          > ją tylko "mnieniem" autorów blogu BMPD!
                          Czyli autor jest niewiarygodny?

                          > od 2020 roku mają się zacząć wielkoseryjne zakupy nowej techniki
                          Nie. "будем принимать решение о серийных крупных контрактах"
                          oznacza że będą podejmować decyzje o dużych kontraktach a to nie to samo co "zacząć" cokolwiek.

                          > Tylko ,żeby dojść do tych wniosków trzeba znać met
                          > odykę przyjmowania nowych typów broni i uzbrojenia na stan SZ RF!
                          Skoro tak się znasz to po co dajesz linki do autorów którzy bzdury wypisują?
                         • marek_boa Re:No i du...a! 01.09.18, 21:06
                          Czyli jest to zdanie autorów blogu a nie żadna oficjalna informacja! Blog BMPD jest dość solidnym źródłem informacji ale oni też czasami popełniają błędy - są na tyle poważni ,że potrafią się do nich przyznać i wydrukować sprostowanie!
                          - To na jakich wnioskach będą podejmować te decyzję skoro według ciebie dopiero zacznie się próbna eksploatacja?! No i kolejne pytanie - technika ,która zostanie przekazana w tym rok (około 30 sztuk wyprodukowanej do tej pory + 9 nowych T-14) według ciebie będzie stała w garażach i czekała na 2020 aby "rozpocząć" próbną eksploatację???!
                          Znam metodykę - znają ją również piszący na tym blogu - na jakiej podstawie tak napisali nie wiem bo....tego nie napisali!
                         • menel13 Re:No i du...a! 01.09.18, 21:28
                          marek_boa napisał:

                          > że potrafią się do nich przyznać i wydrukować sprostowanie!
                          I gdzie to sprostowanie?

                          > - To na jakich wnioskach będą podejmować te decyzję skoro według ciebie dopie
                          > ro zacznie się próbna eksploatacja?!
                          Nie według mnie ale według autora blogu i Borysowa. A sam napisałeś że:

                          marek_boa napisał:
                          > Oficjalna informacja to cytat z Borisowa

                          > No i kolejne pytanie - technika ,która zos
                          > tanie przekazana w tym rok (około 30 sztuk wyprodukowanej do tej pory + 9 nowyc
                          > h T-14) według ciebie będzie stała w garażach i czekała na 2020 aby "rozpocząć"
                          > próbną eksploatację???!
                          Pewnie tak bo zanim chłopaki w batalionie ogarną co i jak to z rok się zejdzie.

                          > Znam metodykę - znają ją również piszący na tym blogu - na jakiej podstawie t
                          > ak napisali nie wiem bo....tego nie napisali!
                          Ja mam wiedzieć?
                         • marek_boa Re:No i du...a! 02.09.18, 15:59
                          Jakie sprostowanie?! Masz potwierdzenie ,że to oni nie mają racji a racje ma Borisow?!
                          - No i ?! To napiszę jeszcze raz - "oficjalna informacja to cytat z wypowiedzi Borisowa" - nieoficjalna to wypowiedź prowadzących blog!
                          - Co ogarną?! Przyszłe załogi i ekipy techniczne przechodzą obecnie szkolenie teoretyczne i na trenażerach!
                          - Wychodzi na to ,że posiadłeś rzadką umiejętność czytania w myślach - od początku dyskusji twierdzisz ,że to piszący bloga mają rację a nie Borisow! Ja tego nie wiem!
                         • menel13 Re:No i du...a! 03.09.18, 10:41
                          marek_boa napisał:


                          > - No i ?! To napiszę jeszcze raz - "oficjalna informacja to cytat z wypowiedzi
                          > Borisowa"

                          Skoro jest oficjalna to nie kręć tylko cytuj dokładnie.
                         • a4095211 Re:No i jest 2-gi kontrakt na T-14 i T-15! 24.08.18, 11:38
                          marek_boa napisał:

                          > 132 sztuki (niestety bez podziału ile czego) do 2021! Czyli w 2021 będzie w lin
                          > ii około 250 sztuk! Z tego kontraktu "UWZ" ma przekazać MON-owi 9 sztuk do końc
                          > a roku!

                          Precyzyjnie rzecz ujmując to do 2021 r. będzie 250 sztuk pojazdów na podwoziu "Armata".

                          I wygląda na dzień dzisiejszy, że to będzie tyle, z zapowiadanych szumnie 2300 szt. T-14, najdalej do 2025 roku.

                          Minister przemysłu zdradził na dniach, że rentowność zamówień wojskowych, dla tego zakładu wynosi 3-5%. Czyli jeżeli założyć cenę 4 mln $, za egzemplarz T-14 i maksymalny zysk rzędu 5%, to do 2021 r. fabryka zarobi na tym kontrakcie 26 mln $. Zgrubnie licząc, to będzie mniej niż 9 mln $ rocznie. Oczywiście nie jest to jedyne zamówienie dla zakładu zatrudniającego 30 tysięcy pracowników, ale tam jest cieniutko od lat.

                          Żeby w tym roku uzyskać jakikolwiek zysk, już zapowiedziano, że będą sprzedawać wszystko co jest niezwiązane z produkcją (różnie to określają w różnych publikacjach - różne też dają przykłady co będzie można kupić od UWZ).

                          Tu, idę o zakład, sytuacja będzie podobna jak z warszawskim stadionem - żeby "Narodowy" przynosił zysk, sponsorem tytularnym został PKN Orlen, czyli spółka Skarbu Państwa - czyli podatnik płaci żeby stworzyć fikcję rentowności.

                          Uralwagonzawod też będzie przez rok rentowny, a raczej nie będzie przynosił strat, bo się sprzeda, co będzie można sprzedać innym państwowym czy "oligarchicznym" firmom, byle w Excelu się słupki zgadzały w rocznym raporcie. ;-) No i do 2025 r. udział cywilnej produkcji ma stanowić 42% całości dóbr produkowanych przez Uralwagonzawod.

                          Który to już raz, od czasów Gorbaczowa, powtarza się motyw, o przestawianiu się na zyskowną produkcję cywilną?Do znudzenia, Mareczku to powtarzają.

                          Reasumując... podajemy pacjentowi kroplówkę.

                          Pozdrawiam
                         • marek_boa Re:No i jest 2-gi kontrakt na T-14 i T-15! 25.08.18, 14:24
                          Ano nie Drogi Pawle! Obecnie zaanonsowany kontrakt na 132 sztuki systemu "Armata" po tym jak wzięli się za to szpenie okazał się tylko i wyłącznie potwierdzeniem kontraktu z 2016 roku z dołożoną - niestety nie znaną ilością - pojazdów ewakuacyjnych BREM T-16!
                          - Ogółem przybliżona ilość techniki z tego kontraktu jest znana:
                          - 2 batalionowe kompleksy T-14
                          - 1 batalionowy kompleks T-15
                          - reszta to T-16
                          - Wedle słów Kriworuczko - od 2020 mają się zacząć wielkoseryjne kontrakty na T-14
                          - Eeeee Ty tak na serio?!:) Spoko wodza - akurat tej firmie nie dadzą umrzeć!
                          -Pozdrawiam!
                         • a4095211 Re:No i jest 2-gi kontrakt na T-14 i T-15! 26.08.18, 21:59
                          marek_boa napisał:

                          > Ano nie Drogi Pawle! Obecnie zaanonsowany kontrakt na 132 sztuki systemu "Armat
                          > a" po tym jak wzięli się za to szpenie okazał się tylko i wyłącznie potwierdzen
                          > iem kontraktu z 2016 roku z dołożoną - niestety nie znaną ilością - pojazdów
                          > ewakuacyjnych BREM T-16!

                          No to co siejesz ploty ;-)

                          > - Ogółem przybliżona ilość techniki z tego kontraktu jest znana:
                          > - 2 batalionowe kompleksy T-14
                          > - 1 batalionowy kompleks T-15
                          > - reszta to T-16

                          Dwa bataliony T-14, a ile teraz jest w batalionie na etacie? Trzy kompanie po trzy plutony? Ukompletowanie dwóch batalionów to będzie 78 czołgów?

                          > - Wedle słów Kriworuczko - od 2020 mają się zacząć wielkoseryjne kontrakty n
                          > a T-14

                          Trzy razy się to jeszcze może zmienić przez dwa lata.

                          > - Eeeee Ty tak na serio?!:) Spoko wodza - akurat tej firmie nie dadzą umrzeć!

                          Ano napisałem tylko, że będą kroplówkę podawać. Bo muszą.

                          Można przyjmować zakłady, że za parę lat, będzie kolejne "tachlowanie" tzn. jak ostatnio włączyli UWZ w skład koncernu (nazwa mnie wyleciała z głowy), to ów zakład znów stanie się "samodzielnym" podmiotem, bo go z koncernu wydzielą - wszystko w ramach uzdrawiania systemu. ;-)

                          Pozdrawiam
                         • marek_boa Re:No i jest 2-gi kontrakt na T-14 i T-15! 26.08.18, 22:42
                          Przykro mnie ale sam się dałem w maliny wpuścić!:( Dopiero jak wgłębiłem się w temat to doszedłem do sedna!
                          - 2 bataliony pułkowe a nie brygadowe czyli 2 x po 41 sztuk + 9 sztuk dowództwa (91 sztuk)
                          Wszystko to pójdzie do Dywizji Tamańskiej gdzie będzie zorganizowany oddzielny pułk!
                          - Pewnie ,że może się zmienić! Toż to norma!
                          - "UWZ" wchodzi obecnie w korporację "Rostech" - i według mnie już jej nie opuści!
                          -Pozdrawiam!
                         • marek_boa Re:PS 26.08.18, 22:56
                          Zapomniałem napisać - sorry!:) W pierwszych przymiarkach T-14 miały iść do Kantemirowskiej ale później zmienili zdanie - osobiście podejrzewam ,że do Kantemirowskiej pójdą T-90M! Jest już dwa kontrakty po 30 sztuk! Pierwszy na 10 nówek i 20 zmodernizowanych T90A a drugi na 30 nówek!
                          Ostatnio kontraktów podpisali dość sporo ( ogółem na ponad 130 mld Ru) WL mają dostać:
                          - 30 T-90M
                          - 132 BMD-4M
                          - 58 BTR-MDM
                          - 59 "Tajfun-K"
                          - 27 "AS-Linza"
                          - remont kapitalny 230 BMP-2
                          - remont kapitalny 20 BREM-1
                          Pozdrawiam!
                          P.S. Czytałeś już o nowym reaktorze pełnego cyklu od Afrikantowa?!
                         • wykrywacz_klamcow hahahhahaha 27.08.18, 09:22
                          te ruskie ciągle zmieniają zdanie a ty to łykasz jak młody perkoz ;)
                          za parę miesięcy znów zmienią zdanie a ty nadal będziesz łykał sowiecką propagandę dla ciemnego luda ;)
                         • a4095211 Re:PS 27.08.18, 14:10
                          marek_boa napisał:

                          > P.S. Czytałeś już o nowym reaktorze pełnego cyklu od Afrikantowa?!

                          Pytanie z rodzaju tych retorycznych - wszak na początku miesiąca pisali o tym wszędzie. ;)

                          Ciekaw jestem, czy to jest modyfikacja KTP-6-185SP (dla siłowni KTP-6-85 opracowywanej od końca lat 80-tych dla op rosyjskiego 4 pokolenia), czy coś nowego np. KTP-7I kryptonim Feniks? KTP-6-185SP ma taki feler, że jest w monobloku (reaktor i obieg pierwotny), ale trzeba go tankować, co jest kłopotliwe nieco (mimo że czas degradacja paliwa został wydłużony razy dwa, w porównaniu z OK-650W na pr.885). Czy to ten nowy KTP-7I

                          Pozdrawiam
                         • marek_boa Re:PS 27.08.18, 22:25
                          Wydaje mnie się ,że to jeszcze inny projekt! Skoro twierdzą ,że paliwa będzie miał dosyć do końca resursu okrętu - choć w to ,to mnie jest akurat ciężko uwierzyć!
                          -Pozdrawiam!
                         • menel13 Re:No i jest 2-gi kontrakt na T-14 i T-15! 27.08.18, 10:41
                          marek_boa napisał:


                          > - 2 bataliony pułkowe a nie brygadowe czyli 2 x po 41 sztuk + 9 sztuk dowództwa
                          > (91 sztuk)
                          > Wszystko to pójdzie do Dywizji Tamańskiej gdzie będzie zorganizowany oddzielny
                          > pułk!
                          I gdzie w 2020 zacznie się próbna eksploatacja.
                         • amunicyjny1 Re: "Armata" nie wypaliła? 22.08.18, 16:52
                          marek_boa napisał:

                          > No dzwoniłem do Wowy ale chyba zajęty!:) Nie mam pojęcia konkretnie ile ale sko
                          > ro zapadła decyzja modernizacji wszystkich BMP-1 to musi być tanio! Wymiana wie
                          > ży na moduł od BTR-82A i nowy celownik - i to wszystko!
                          > sdelanounas.ru/i/d/g/9/dG9wd2FyLnJ1L3VwbG9hZHMvcG9zdHMvMjAxOC0wNi8xNTI4NTM5NDgxXzA2LWJtcC0xLXB1c2hrYS5qcGc_X19pZD0xMDkwMzU=.jpg
                          > Pozdrawiam!


                          Jak nie wiesz, to nie pisz o barszczu
  • jorl jeep 08.08.18, 21:47
   jeepwdyzlu napisał:


   > Rosjanie nie żartują nie od paru lat, tylko co najmniej od 300 lat, od kiedy wy
   > grali wojne z Szwecją, usadowili się nad Bałtykiem i postanowili podporządkować
   > sobie Europę Środkową i Bałkany.

   Co to ma znaczyc jeep? Czy chcialbys tym powiedziec ze Rosja czycha na Polske? Bzdura.
   A wiec przeczytaj moja stopke. Czuzis napisal i o Tobie.

   Polska jest przydzielona do strefy wplywu Niemiec. Granica pomiedzy niemiecka a rosyjska strefa wplywu przebiega na Bugu. Dotarlo?
   • menel13 Re: jeep 08.08.18, 23:23
    jorl napisał:

    > jeepwdyzlu napisał:
    >
    >
    > Granica pomiedzy niemiecka a
    > rosyjska strefa wplywu przebiega na Bugu.
    >
    Pogadaj sobie o tym z jakimś Ukraińcem.
   • stary_chinczyk Re: jeep 08.08.18, 23:28
    > Polska jest przydzielona do strefy wplywu Niemiec. Granica pomiedzy niemiecka a
    > rosyjska strefa wplywu przebiega na Bugu. Dotarlo?

    1) Polska nie jest przydzielona do zadnej strefy wplywow. Owszem znajduje sie w niemieckiej ale sama sobie taka wybrala. Rownie dobrze moze przeniesc sie w przyszlosci do rosyjskiej. Ciekawe jak zareagowaliby Niemcy na cwiczenia ZAPAD nad Odra :)
    2) Niemcy nie maja kompletnie czym bronic swoich stref wplywow. Z tego powodu jest to marny protektor.
    3) Na cale szczescie Niemcy wciaz sa amerykanska strefa wplywow. I tylko z tego powodu sa atrakcyjne politycznie.
    4) Kazdy twoj wulgarny post bedzie kasowany. Ucz sie klutury i pokory.
  • jorl jeep 08.08.18, 22:02
   jeepwdyzlu napisał:

   > Jeszcze raz pytam dlaczego tolerowany jest tu moskiewski troll marekboa?
   > Powoedzkacapskichuju jacy to niemieccy politycy budują atomową bombę...

   Typowe polskie wyrazanie sie. Wyzwiska i merytorycznie glupota.

   A wiec to ja napisalem ze przychodzi czas na niemiecka bron jadrowa.
   I nie tylko ja tak sadze ale juz czytalem w conajmniej dwoch artykulach w powaznych niemieckich gazetach wlasnie o tym. I w innych mediach komentarze do tych artykulow.

   Wiem ze mieszkasz drogi jeep na zadupiu Europy, nie wiesz co sie dzieje w Swiecie mimo to Twoje wrzaski sa jak dziecka, powinienec jednak troche pomyslec przed wrzaskami.

   Znowu odsylam do stopki, pasuje do Ciebie i w tym punkcie.


   Dodam od siebie ze zbudowanie bronii jadrowej w Niemczech bedzie wymagalo sojuszu z Rosja. Co najmniej wspolpracy. Bo my nie jestesmy jak mosze, jak mamy bombe jadrowa zbudowac to potrzebujemy jak jak normalny narod a nie Narod Wybrany testowac. Kazdy tak robil oprocz moszego ale jemu to Mojzesz z tej Gory 100% funkcjonujacy plany przyniosl.
   I trzeba poligon np. Nowa Ziemia wynajac.
   Do rakiet tez trzeba pomyslec gdzie testowac. Glowica nie wszystko. Z Putinem napewno da sie dogadac.

   Tego w moich gazetach (jeszcze) nie pisali ale mysle ze nie da sie inaczej.

   Chwala Trumpowi, dzieki niemu otwieraja sie takie perspektywy. I dobrze.