Dodaj do ulubionych

Nowy sekretarz obrony kobietą

08.11.20, 01:07
Joe Biden ma już ponoć skompletowany swój transition team, czyli zalążek przyszłego gabinetu. Nowym sekretarzem obrony ma ponoć zostać po raz pierwszy w historii USA kobieta.

Tymczasem, gdy silne są wątpliwości czy Trump wygłosi tradycyjny concession speech (nie nakazany nigdzie przez prawo, ale uświęconą tradycją mowę przegranego w której ten oficjalnie uznaje porażkę) i czy w ogóle zaakceptuje swoją przegraną, aktualny sekretarz obrony Mark Esper przygotowuje się ponoć do samodzielnej rezygnacji ze stanowiska, nie chcąc zostać wykorzystanym przez Trumpa w jego walce o utrzymanie na fotelu.

Esper to jeden z szeregu sekretarzy obrony i sekretarzy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych zatrudnionych i zwolnionych przez Trumpa w ciagu zaledwie jednej kadencji, ten sam ktory przygotował draft zmian dla Kongresu, zmieniających nazwy baz wojskowych tak aby nie nosily nazw generałów konfederacji.
Obserwuj wątek
    • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 08.11.20, 18:40
     stasi1 napisał:

     > A jaki to my mamy w tym interes? Swoją drogą USA jest jednym z bardziej poszkod
     > owanych państw przez wirusa, Chiny mogą je przegonić w najbliższym czasie


     Zgadza się. Tylko czy na pewno przez wirusa? Korea Pld miala pierwsxy prxypadek infekcji covid dokladnie w tym samym tygodniu co USA. Do dzis liczba smierci per capita wynosi 1,3% liczby smierci per capita w USA. Czy to wiec aby na pewno wina wirusa?
     • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 08.11.20, 23:51
      Rozmawialiśmy już o tym kilka miesięcy temu. Społeczeństwa zachodnie są znacznie mniej odporna na tego typu kataklizmy. Główną przyczyna są uwarunkowania kulturowe i polityczne. Współczesny człowiek Zachodu nie jest skłonny do jakichkolwiek wyrzeczeń. Buntuje się gdy ograniczy mu się możliwość weekendowych wyjazdów czy aktywności socjalnych. To już nie są ludzie z połowy XX wieku, zdolni znieść bardzo dużo. Dziś żeby wywołać rozruchy uliczne wystarczy np zablokować Netflixa.
      Po drugie degeneracje demokracji. Dziś to już raczej jakaś warcholkracja a nie demokracja. Opozycja totalna, która jest przeciw jakimkolwiek poczynaniom rządu. I rząd ignorujący zupełnie postulaty opozycji.
      A jednocześnie bezradność władz wobec grup szerzących bunty i niepokoje społeczne. W czasie rozruchów ulicznych zadaniem policji nie jest już przywrócenie porządku, a zabezpieczenie bezpieczeństwa rozrabiającym.
      Problem nie dotyczy tylko USA. Europa dostaje w tej chwili od COVID znacznie większe cięgi niż USA. Praktycznie cała strategia walki z wirusem w całej UE runęła i okazała się fiaskiem. Bo np Europejczycy nie potrafili zrezygnować w tym sezonie z urlopów a tchórzliwe i niezdecydowane rządy wręcz ich do urlopów zachęcały.
      • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 10.11.20, 06:28
       stary_chinczyk napisał:

       > Rozmawialiśmy już o tym kilka miesięcy temu. Społeczeństwa zachodnie są znaczn
       > ie mniej odporna na tego typu kataklizmy. Główną przyczyna są uwarunkowania kul
       > turowe i polityczne. Współczesny człowiek Zachodu nie jest skłonny do jakichkol
       > wiek wyrzeczeń. Buntuje się gdy ograniczy mu się możliwość weekendowych wyjazdó
       > w czy aktywności socjalnych. To już nie są ludzie z połowy XX wieku, zdolni zni
       > eść bardzo dużo. Dziś żeby wywołać rozruchy uliczne wystarczy np zablokować Net
       > flixa.

       Trumpowskie brednie przykrywane rzekomymi cechami społeczeństwa. Społeczeństwo amerykańskie jest niezdyscyplinowane, bo Trump przez całe miesiące robił mu wodę z mózgu. Sugerując a to że covid to tylko grypa i mniej groźne od grypy, a to że covid to fałszerstwo i hoax Demokratów, a to że maski sa tylko dla mięczaków, a to że źle sie w niej wyglada, i wiele innych radykalnych tez. To jest prezydent, z którym miliony sie identyfikują. Skoro wiec ich idol mówi że covid to jakaś bzdura a środki ostrożności to bzdurny wymysł jajogłowych którzy są "disaster and idiots", to jego zwolennicy go słuchają, i uważają że bzdurne zalecenia naukowców "stanowią zamach ich wolność". To Trump osobiście stworzył tych ludzi, wyprał im mózgi, i to Trump osobiście w związku z tym odpowiada za to Gdzie jest najgorsza sytuacja covidowa w szpitalach? Gdzie szpitale mają już dzisiaj 98% obłożenia? Na południu - w trumpowych stanach. A gdzie najlepsza? Na wschodnim wybrzezu i na zachodnim - gdzie Trump przegrał w większości wybory, Gówno warte sa wiec Twoje tezy, że mamy w Ameryce gorsza sutuacje covidową niz Koreii bo Azjaci sa zdyscyplinowani. To nie kwestia kultury i zdyscyplinowania Azjatów, lecz kwestia wyprania red neckom mózgów przez Trumpa. Zrobienia ich takimi przez tego z grzywką za $75 000 rocznie.    • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 08.11.20, 23:56
     Polska nie ma w tym żadnego interesu. Ja piszę z perspektywy USA. Chiny są już światowym mocarstwem. Hegamonia USA się skończyła. Trzeba oddać Chińczykom kontrolę nad ich częścią światowego tortu. Zająć się wciąż słabo zagospodarowaną Ameryką. Odciąć Europę od pępowiny. Niech wezmą obronę własnego kontynentu w swoje ręce.
     • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 09.11.20, 01:19
      stary_chinczyk napisał:

      > Polska nie ma w tym żadnego interesu. Ja piszę z perspektywy USA. Chiny są już
      > światowym mocarstwem. Hegamonia USA się skończyła. Trzeba oddać Chińczykom kont
      > rolę nad ich częścią światowego tortu. Zająć się wciąż słabo zagospodarowaną Am
      > eryką. Odciąć Europę od pępowiny. Niech wezmą obronę własnego kontynentu w swoj
      > e ręce.


      Mimo swojego nieskrywanego podziwu dla Chińczyków i wszelkiej innej maści Azjatów, nie doceniasz Chin. Ameryka "się weźmie" i nie da się Chinom? Będziemy jedli trawę ale w 300 milionów wyprodukujemy tyle co 1,5 mld Chińczyków? Jak już kiedyś pisałem, znajdziemy se - minim zdaniem - w pozycji Japończyków podczas ww2: obojetnie jak zaawansowane produkty bedziemy mieli, zwyczajnie nie bedziemy w stanie tyle wyprodukowac co Chińczycy, bo matematyka na to nie pozwoli. Tylko sojusz Ameryki z Europą, jest w stanie na dłuższą mete zrównoważyć potęge Chin.
      • jorl Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 09.11.20, 10:55
       bmc3i napisał:


       > Mimo swojego nieskrywanego podziwu dla Chińczyków i wszelkiej innej maści Azjat
       > ów,

       A ja za cholere nie mam podziwu dla Chinczykow a dokladnie dla Chrlowcow. Pisze Chrlowcy aby ich nie mylic z Chinczykami na Tajwanie czy HongKongu.
       Zgadzam sie ze pojedynczy Chrlowiec, nawet moze byc ich duzo Chrlowcow, sa naprawde dobrzy w naukach scislych bo od malego uczono ich w szkolach matemytyki fitzyki i to uczono dobrze. Ale przelozenie tego na produktywnosc w przemysle to juz nie jest taka oczywista. Tutaj musza dzialac warunku kapitalistyczne i to naprawde w wolnosci gospodarczej. A tego w Chrlu to nie ma na tyle aby rozwiniecie produktywnosci bylo optymalne.

       I Chrl wlasnie odgornym zarzadzanie gospodarki wcale nie szedl optymalna droga rozwoju jej.
       Maja duza produkcje dlatego ze dziesiatki a moze i wiecej tysiecy firm z Zachodu u nich ustawily swoja produkcje. Z maszynami, dokumentacja, testowaniem przez siebie opracowanych produktow. Ale chytrzy Chrlowcy wymagali ze 51% w firmie zachodniej u nich musialo byc w rekach chrlowskich i po prostu produkowali na dwoch zmianach dla tej zachodniej firmy, dla siebie wg tej samej dokumentacji na trzeciej zmianie. Tak sa budowane ich chrlowskie samochody, silniki podwozie i duzo innych waznych elementow sa dodatkowa produkcja na nie ich liniach produkcyjnych. A ze nie sa u nich koszty opracowan tych silnikow itd do zaplacenia z tej trzeciej zmiany maja duzo tansze samochody. Te swoje jakby. I to sie ciagnie przez mnostwo innych towarow. Ta metoda dla siebie duzo naprodukowali, te produkty nie moga za bardzo byc sprzedane na Swiecie bo sa kradzieza ale udaje im sie sprzedawac np. do takiej Polski, Ameryki lacinskiej itd. I oczywiscie na wlasny rynek.
       To podejscie ale spowodowalo ze chrlowcy co prawda umieja produkowac ale nie umieja konstruowac urzadzen. I tak samo nie umieja konstruowac maszyn do produkcji bo akurat u nich nikt nie dawal swoich produkowac.
       Z Chrlem, jak sie chce ich do piwnicy sprowadzic, jest oczywista droga. Ne pozwolic firmam zachodnim w Chrlu swoich produktow tam produkowac. Wtedy co moga starego naproodukowac na coraz starszych liniach produkcyjnych to ich ale nic nowego juz nie moze byc. Bo musza sami stworzyc a dotad praktycznie tego nie robili wiec nie umieja.
       Oczywiscie to znaczy ze Zachod musi produkowac u siebie albo np. w Afryce czy podobnie bedzie drozsze i przestawienie musi trwac ale metoda jest jasna.
       I wtedy wyjdzie Chrlowi bokiem to podejscie skoku rozwoju. Bo opartym na piasku.
       Czy Zachod to zrobi? Okaze sie, zaczyna sie ale tak robic.       > nie doceniasz Chin. Ameryka "się weźmie" i nie da się Chinom? Będziemy jedl
       > i trawę ale w 300 milionów wyprodukujemy tyle co 1,5 mld Chińczyków?

       Nie mowie teraz o USA a raczej o Niemczech i szerzej Europie. Jak mamy pare razy wiekszy PKB na glowe i to PKB z realnej gospodarki to produkujemy tyle jak te pare razy wiecej Chrlowcow.
       >Jak już ki
       > edyś pisałem, znajdziemy se - minim zdaniem - w pozycji Japończyków podczas ww2
       > : obojetnie jak zaawansowane produkty bedziemy mieli, zwyczajnie nie bedziemy w
       > stanie tyle wyprodukowac co Chińczycy, bo matematyka na to nie pozwoli.

       Japonczycy nie mieli surowcow po odcieciu im transportow z Chin, ropy tak czy owak. A tez ich przemyslowa produktywnosc byla nizsza jak w USA. tez ogolny poziom techniczny mieli nizszy. lepszym porownaniem tu bylyby Niemcy, technicznie nigdzie nie ustepowali USA, raczej byli z przodu, a przegrali bo mieli mniej ludnisci i mniej surowcow.


       Co do militarnych konfliktow. W dobie bronii jadrowej, jak sie ma ja funkcjonujaca to znaczy ze przeciwnik nie moze sie uchronic przed zabiciem u niego >50% ludnosci nie widze zadnego problemu z iloscia chrlowskich zolnierzy. Ze ich duzo.

       >Tylko
       > sojusz Ameryki z Europą, jest w stanie na dłuższą mete zrównoważyć potęge Chin.

       To jakos sie zle zabieracie za ten sojusz USA-EU. Wezmy NS2. 24 kraje Unii sa za NS2 4 przeciw. I co USA robi? Przeciw tym 24 krajim Unii naklada sankcje aby uniemozliwic budowe NS2. I nie opowiadaj bmc ze to Trump. Te sankcje nalozyl Kongres a tam maja demokraci wiekszosc.
       Taka metoda sojuszu z Unia nie bedzie, niewazne czy Biden czy Trump. Bo amerykanscy politycy chca byc madrzejsi od nas, uwazacie ze lepiej wiecie co dla nas dobre.
       Nie bmc, wasi politycy beda dalej prowadzic polityke stawiania na osla trojanskiego czyli Polske, a my w Unii zmusimy Polske albo do odlaczenia sie od waszej polityki, wlasnie teraz zacznie sie zapewne zabierenie subwencji Polsce po to, albo ominiemy Polsce w budowie Euroazjatyckiegj przestrzenie gospodarczej. NS1, NS2 statki na Baltyku pomiedzy Rosja a Niemcami/Europa zach.
       A wy skolei bedzie temu szkodzic jak mozecie.
       A wiec sojuszu USA Unia nie bedzie bo byc nie moze. Bo go nie chcecie, chcecie podleglosci Unii a tu takiego wala.
       A Chrlem nie strasz bo sie zesra. drogi bmc.
       • cojestdoktorku Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 10.11.20, 16:52
        www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/chiny-juz-nie-powielaja-innowacyjnych-rozwiazan-maja-wlasne/

        Huaweui nie jest banowany bo szpieguje, tylko dlatego ze ma najlepsze 5G i ma takie drobiazgi jak ten:
        www.youtube.com/watch?v=6g-G8pwsuWw
        a takimi drobiazgami Apple zdobyło świat
        • ignorant11 Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 21:08
         cojestdoktorku napisał:

         > www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/chiny-juz-nie-powielaja-innowacyjnych-rozwiazan-maja-wlasne/
         >
         > Huaweui nie jest banowany bo szpieguje, tylko dlatego ze ma najlepsze 5G i ma t
         > akie drobiazgi jak ten:
         > www.youtube.com/watch?v=6g-G8pwsuWw
         > a takimi drobiazgami Apple zdobyło świat
         >

         Tia???? Ale intel inside & working on windows:)))
       • ignorant11 Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 20:35
        Po raz pierwszy zgadzam sie z jorlem. Zreszta to jorl przyjał moje poglądy, wczesniej przeceniał CRL. Jednak to zachód nadal jest w czołowce technologicznej a szczególnie USA. To nasz aparaty lataja poza us monitoruja cały us. Mamy juz chyba 6 generacje samolotów stealth, finanse tez sa kontrolowane przez $ Eu i CHF i jena. Niskopłatnych robotników mozna znaleźć w Indiach, Filipinach, Indonezji, Brazylii i mniejszych Turcji Wietnamie Nigerii Iranie ( docelowo) nie mowiac już o ESW, gdzie blisko do centrów ekonomicznych. A odpowiednie cło na towary z CRL szybciutko zalatwi cała ich ekonomie. Zadłuzenie USA w CRL? Juz przed Obama mowiłem,że 2bln$ dodrukować to zaden problem i co? Obama dodrukował chyba znacznie wiecej a kurs $ ani drgnął...
      • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 09.11.20, 16:47
       A co to ma do rzeczy ile są w stanie wyprodukować Chińczycy ? Produkcja jest zautomatyzowana. Wcale nie potrzeba do niej miliardów ludzi. Liczy się to jaki masz rynek. A USA ma wciąż ogromny niezagospodarowany rynek wewnętrzny oraz wielki potencjał leżący u swoich granic w postaci Ameryki Łacińskiej. USA powinno pomagać w rozwoju i integracji tych obszarów. UE jest taką samą konkurencją jak Chiny. Na dodatek jest żródłem z którego napływają zgubne, szkodliwe kulturowo i gospodarczo liberalizm i socjalizm.
       W ciągu kilku dekad latynosi i Azjaci będą stanowić trzon społeczeństwa USA. W Europie coraz większy wpływ będą zdobywać imigranci z państw muzułmańskich. Te kontynenty w sposób naturalny odpływają od siebie kulturowo i mają coraz więcej sprzecznych interesów.
       • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 03:44
        stary_chinczyk napisał:

        > A co to ma do rzeczy ile są w stanie wyprodukować Chińczycy ? Produkcja jest za
        > utomatyzowana. Wcale nie potrzeba do niej miliardów ludzi. Liczy się to jaki ma
        > sz rynek.


        To dlaczego Chińczycy budują okręty szybciej niz USA? W tej chwili osiagneli juz taki potencjał budowy okrętów, ze w razie wojny bedą w stanie znacznie szybciej odtwarząc straty bojowe niż USA.

        www.businessinsider.com/china-has-advantage-over-the-us-in-shipbuilding-2020-9

        media.defense.gov/2020/Sep/01/2002488689/-1/-1/1/2020-DOD-CHINA-MILITARY-POWER-REPORT-FINAL.PDF
        "In an extended conflict, the United States will be on the losing end of a production race—reversing the advantage we had in World War II when we last fought a peer competitor,"        A USA ma wciąż ogromny niezagospodarowany rynek wewnętrzny oraz wielk
        > i potencjał leżący u swoich granic w postaci Ameryki Łacińskiej. USA powinno po
        > magać w rozwoju i integracji tych obszarów.


        Za co? Za pomocą obniżania podatków dla korporacji i podwyższania dla klasy sredniej i biedaków? Czy moze metodą bez kosztową?

        • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 19:49
         > To dlaczego Chińczycy budują okręty szybciej niz USA? W tej chwili osiagneli ju
         > z taki potencjał budowy okrętów, ze w razie wojny bedą w stanie znacznie szybci
         > ej odtwarząc straty bojowe niż USA.

         Chłopie zlituj się. Kogo obchodzą okręty ? Świat nie polega na jakimś wyścigu zbrojeń. A USA ma znacznie więcej okrętów niż potrzeba żeby się obronić.
         Na marginesie, Chinom w okrętach oceanicznych wciąż daleko do ilościowo i jakościowo do poziomu US NAVY.

         > Za co? Za pomocą obniżania podatków dla korporacji i podwyższania dla klasy sre
         > dniej i biedaków? Czy moze metodą bez kosztową?

         Na pewno nie metodą zabierania bogatym i rozdawania biednym.
         • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 12.11.20, 06:49
          stary_chinczyk napisał:

          > > To dlaczego Chińczycy budują okręty szybciej niz USA? W tej chwili osiagn
          > eli ju
          > > z taki potencjał budowy okrętów, ze w razie wojny bedą w stanie znacznie
          > szybci
          > > ej odtwarząc straty bojowe niż USA.
          >
          > Chłopie zlituj się. Kogo obchodzą okręty ? Świat nie polega na jakimś wyścigu z
          > brojeń. A USA ma znacznie więcej okrętów niż potrzeba żeby się obronić.


          Koles, dałem Ci jedynie przykład potencjału Chin. Bo napisałes wczęsniej, ze produkcja nie ma zadnego znaczenia "liczy sie tylko rynek"

          > Na marginesie, Chinom w okrętach oceanicznych wciąż daleko do ilościowo i jakoś
          > ciowo do poziomu US NAVY.


          Ilosciowo, to Chiny juz mają wiecej okrętów, a w razie ewentualnej wojny, beda w stanie odtwarzac straty bojowe wielokrotnie szybciej niż USA.


          > > Za co? Za pomocą obniżania podatków dla korporacji i podwyższania dla kla
          > sy sre
          > > dniej i biedaków? Czy moze metodą bez kosztową?
          >
          > Na pewno nie metodą zabierania bogatym i rozdawania biednym.

          Nie, metodą Keynesa. Liczy się ruch pieniadza w gospodarce. Jak klienci nie maja za co kupować, to przedsiebiorstwa nie zarabiają. Tak Obama wyszedł z kryzysu 2008 roku pompując pieniadze w gospodarkę o wiele szybciej niż Niemcy, Europa i caly swiat, tak tez FDR wyszedł z Wielkiego Kryzysu 100 lat temu. Za pomoca teorii Keynesa, a nie za pomoca teorii monetarystycznych i teorii liberalnych. Im wiecej pieniedzy mają klienci, tym szybciej gospodarka sie rozwija.
          • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 12.11.20, 09:02
           USA ma już flotę, nie ma zamiaru specjalnie powiększać jej rozmiarów. Buduje tyle żeby zastąpić wycofywane okręty. Chiny budują flotę od zera. Bo oceanicznej floty nie posiadały wcale. Najprościej mówiąc gonią USA i mają jeszcze sporo do nadrobienia. Co w tym dziwnego że budują więcej ? Na dziś dzień mimo tego budowania, wciąż nie są w stanie przeprowadzić żadnej większej operacji z dala od własnego państwa. Ich możliwości logistyczne, desantowe i wsparcia lotniczego są wciąż skromne. A bez tego nie ma żadnych możliwości globalnego działania. Rywalizacja między USA i Chinami nie będzie polegała na wojnie jednych z długimi a na wyścigu o dominację nad innymi państwami.
           • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 13.11.20, 00:37
            stary_chinczyk napisał:

            > USA ma już flotę, nie ma zamiaru specjalnie powiększać jej rozmiarów. Buduje ty
            > le żeby zastąpić wycofywane okręty. Chiny budują flotę od zera. Bo oceanicznej
            > floty nie posiadały wcale. Najprościej mówiąc gonią USA i mają jeszcze sporo do
            > nadrobienia. Co w tym dziwnego że budują więcej ? Na dziś dzień mimo tego budo
            > wania, wciąż nie są w stanie przeprowadzić żadnej większej operacji z dala od w
            > łasnego państwa. Ich możliwości logistyczne, desantowe i wsparcia lotniczego są
            > wciąż skromne. A bez tego nie ma żadnych możliwości globalnego działania. Rywa
            > lizacja między USA i Chinami nie będzie polegała na wojnie jednych z długimi a
            > na wyścigu o dominację nad innymi państwami.


            Pamietam jak iles lat temu dyskutowałem to z jopkiem, na temat chinskiej floty. Jej rozwój nazywał propagandą. Dzis flota Chin, to druga flota świata, zaś chińskie stocznie w warunkach gospodarki pokojowej, produkują kilka razy tyle okretów co gospodarka amerykanska. A co będzie, gdy przejda na tryb wojenny. Dałem Ci wyżej link do profesjonalnego opracowania gov na temat chinskiego shipubuilding. Gdy dojdzie co do czego, to oni bedą w stanie odtwarzac straty bojowe szybciej niz my. Co z tego że USN ma nowoczesnijesze okręty,. Nec Hercules contra plures.

            • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 13.11.20, 02:28
             Czy Ty każdą bzdurę jaką wyczytasz bierzesz na poważnie ? Od 2003 roku Chiny wcieliły do służby około 25 niszczycieli, które można uznać za nowoczesne. To nie jest więcej niż USA. Nie wcieliły w tym czasie żadnego superlotniskowca. Klony Kuzniecowa nie mają większej wartości niż amerykańskie LHA, których i tak USA buduje więcej.
             Chiny budują dużo drobnicy, której USA nie buduje niemal wcale (nie licząc LCSa). Tylko że ta drobnica nie jest na USA. Nie nadaje się też na misje ekspedycyjne. To problem Tajwanu, Wietnamu czy Korei a nie nasz. A wręcz przeciwnie, dzięki Chińczykom można opchnąć sojusznikom więcej szajsu.
             Ewentualna bezpośrednia wojna z Chinami trwałaby pół godziny i doprowadziła do zagłady obydwu państw. Więc jej nie będzie.
      • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 16:29
       cojestdoktorku napisał:

       > jak USA sie zwinie to w końcu będziemy mogli jak niemcy kupowac gaz tam gdzie t
       > ani, a nie tam gdzie to politycznie poprawnie
       >


       Tymczasem teraz mozemy kupować tam gdzie chcemy.
       • ignorant11 Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 20:38
        bmc3i napisał:

        > cojestdoktorku napisał:
        >
        > > jak USA sie zwinie to w końcu będziemy mogli jak niemcy kupowac gaz tam g
        > dzie t
        > > ani, a nie tam gdzie to politycznie poprawnie
        > >
        >
        >
        > Tymczasem teraz mozemy kupować tam gdzie chcemy.


        To ruska onuca! Nie w smak mu, że kupujemy gaz gdzie tanio i pewnie i gdzie chcemy zamiast drogiego politycznego i kiepskiego gazu i jeszcze gorszej ropy z Rosji.
      • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 16.11.20, 22:16
       No właśnie. W najlepszym interesie Polski jest to, żeby sama zaczęła dbać o swoją gospodarkę, obronę i rozwój. Obecna sytuacja jest szkodliwa zarówno dla USA jak i dla Polski. Sojusze są pożyteczne, ale budowanie poczucia bezpieczeństwa narodu na opowiadaniu że kilka tysięcy żołnierzy podupadającego, odległego mocarstwa obroni Polskę przed wszelkim złem, może mieć bardzo złe skutki.
       • stasi1 Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 10:15
        Nie o to w tym chodziło. Chiń czyk jak sam pisał, pisał w interesie USA, nie Polski. A oczywiście że ma wpływ na Polskę. Prawdopodobnie Biden będzie lepszy dla Polski niż Tump. Dla naszej władzy nie koniecznie, ale to też nic pewnego. Taki dobry Trump a nas upakażał
        • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 14:46
         stasi1 napisał:

         > Nie o to w tym chodziło. Chiń czyk jak sam pisał, pisał w interesie USA, nie Po
         > lski. A oczywiście że ma wpływ na Polskę. Prawdopodobnie Biden będzie lepszy dl
         > a Polski niż Tump. Dla naszej władzy nie koniecznie, ale to też nic pewnego. Ta
         > ki dobry Trump a nas upakażał


         Jesli masz na mysłi słynne zdjecie z Dudą stojącym a Trumpem siedzacym, to była burza w szklance wody. Przy następnej wizycie w Białym Domu zrobiono odwrotne zdjęcie. Duda siedzi i podpisuje, a Trump stoi za nim.
         Zwyczajnie w Gabinecie Owalnym jest tylko osobiste biurko, nie ma stołu konferencyjnego. Nie mogą siedziec przy nim dwie osoby.

         Biden natomiast nie jest jak Trump - nie sympatyzuje z autokratami. Trump sam łamiąc podstawowe zasady systemu demokratycznego w swoim kraju, nie ma nic przeciwko brataniu sie z autokratami i dyktatorami z całego świata. Stąd nazywa ich swoimi najlepszymi przyjaciółmi, czy wystawiając im werbalnie różnego rodzaju laurki. Czuje sie po prostu wśród swoich. Co nie będzie miało miejsca przy Bidenie. I jak Polska wyraza swoje zaniepokojenie sposobem sprawowania władzy na Białorusi, tak przywódcy innych krajów od czasu do czasu robią i będą robić to wobec Polski. Generalna polityka USA wobec Polski jednak, nie zmieni się. Polska jest ważna dla USA na wielu płaszczyznach.
         • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 21:59
          > Biden natomiast nie jest jak Trump - nie sympatyzuje z autokratami. Trump sam ł
          > amiąc podstawowe zasady systemu demokratycznego w swoim kraju,

          Co jest złego w utrzymywaniu przyjaznych stosunków z państwami o innym ustroju ? Chcesz mieć demokracje, to twoja sprawa, ale nie możesz wojować z wszystkimi, którzy jej nie chcą.
          To jak wprowadzanie chrześcijaństwa za pomocą krucjat. Chore i obżydliwe.

          A konkretnie jaką zasadę złamał Trump ?
          To demokraci próbowali przejąć władzę za pomocą ulicy. Gdyby Trump wygrał wybory po raz drugi, prawdopodobnie uliczne rozruchy wybuchłyby na niespotykaną do sąd skalę. To jest demokracja ?

          > nie. I jak Polska wyraza swoje zaniepokojenie sposobem sprawowania władzy na Bi
          > ałorusi, tak przywódcy innych krajów od czasu do czasu robią i będą robić to wo
          > bec Polski.

          No tak, bo w Polsce poza ulicą żądza jeszcze zagranica. Prawie prawdziwa demokracja. Do w pełni prawdziwej potrzeba jeszcze tylko usunąć wybrany w wolnych i demokratycznych wyborach rząd.

          >Generalna polityka USA wobec Polski jednak, nie zmieni się. Polska
          > jest ważna dla USA na wielu płaszczyznach.
          • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 22:56
           stary_chinczyk napisał:

           > > Biden natomiast nie jest jak Trump - nie sympatyzuje z autokratami. Trump
           > sam ł
           > > amiąc podstawowe zasady systemu demokratycznego w swoim kraju,
           >
           > Co jest złego w utrzymywaniu przyjaznych stosunków z państwami o innym ustroju
           > ? Chcesz mieć demokracje, to twoja sprawa, ale nie możesz wojować z wszystkimi,
           > którzy jej nie chcą.


           Przyjaznych stosunków? USA z Koreą Pólnocną? Przyjazdność polega na przygotowywaniu pocisków ICBM specyficznie w celu dosiegniecia całego terytorium USA? Przyjazność polega na nazywaniu przyjacielem wybranego prawem kaduka przywódcy masowo mordującego swoich obywateli?


           > To jak wprowadzanie chrześcijaństwa za pomocą krucjat. Chore i obżydliwe.


           Ja bym powiedział że chorym i obelżywym było przyznawanie międzynarodowego immunitetu wszelkim państwowym mordercom na świecie przed 1990 rokiem. Jesli komunista i bolszewik Biden po zaprzysieżeniu władzy zacznie milionami sadzać wyborców Trumpa w obozach koncentracyjnych jak przywodcy Chin i Korei Pld, i mordowac ich tam - to chcialbyś zeby UE siedziala w takiej sprawie ciocho i nie odzywała się? Odpowiedz....           > A konkretnie jaką zasadę złamał Trump ?
           > To demokraci próbowali przejąć władzę za pomocą ulicy. Gdyby Trump wygrał wybor
           > y po raz drugi, prawdopodobnie uliczne rozruchy wybuchłyby na niespotykaną do s
           > ąd skalę. To jest demokracja ?
           >

           W 2016 roku demokratyczni przedstawiciele Senatu Michigan, tuz po wyborach poprosili Obamę o osobiste spotkanie. Obama odmówił w imię zasad, że byłoby to niewłaściwe i lamiące tradycję. Dzisiaj Trump sam zaprosił republikańskich senatorów z michigan, aby omowic kwestie anulowania głosowania w tym stanie, i wyznaczenia przez nich wlasnych elektorów.


           > > nie. I jak Polska wyraza swoje zaniepokojenie sposobem sprawowania władzy
           > na Bi
           > > ałorusi, tak przywódcy innych krajów od czasu do czasu robią i będą robić
           > to wo
           > > bec Polski.
           >
           > No tak, bo w Polsce poza ulicą żądza jeszcze zagranica. Prawie prawdziwa demokr
           > acja. Do w pełni prawdziwej potrzeba jeszcze tylko usunąć wybrany w wolnych i d
           > emokratycznych wyborach rząd.
           >

           To samo napisałbyś o wybranym w wolnych i demokratycznych wyborach rządzie Hitlera i generała Tojo?
           Nie chce porównywac rządu nazistów z rzadem PiSu w Polsce - to nie ta skala. Chodzi mi jednak o to, że wybór w demokratycznych wyborach to jedno, a to co wybrany w ten sposób rzad robi z powierzoną sobie demokratycznie wladzą, to drugie.

         • stasi1 Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 21.11.20, 10:03

          >
          >
          > Jesli masz na mysłi słynne zdjecie z Dudą stojącym a Trumpem siedzacym, to była
          > burza w szklance wody. Przy następnej wizycie w Białym Domu zrobiono odwrotne
          > zdjęcie. Duda siedzi i podpisuje, a Trump stoi za nim.
          > Zwyczajnie w Gabinecie Owalnym jest tylko osobiste biurko, nie ma stołu konfere
          > ncyjnego. Nie mogą siedziec przy nim dwie osoby.
          >
          Nie wiem jak jest z podpisywanymi dokumentami ale jakiś czas później dokumenty podpisywał Kim i on juz krzesło dostał, więc nie widzę sensownego powodu czemu to Duda go nie dostał. A nie chodzi tylko o to. Robimy niby konferencję bliskowschodnią. Kto zaprasza na nią? Oczywiście USA. Wychodzimy na niej jak Zabłocki na mydle, ze wszystkimi skłóceni, nawet USA czyni nam zarzuty.

          Duda robi konferencję prasową z ambasador USA. Traktuje ją jak równa sobie, według protokołu powinna siedzieć w 3 szeregu
          Duda: Lubie słuchać co mówi Trump; Znaczy albo Dudo nie potrafi się odezwać albo Trump nie jest zainteresowany co on ma mu do powiedzenia. Swoją drogą kiedyś Fibak mówił że Trump był zainteresowany co on ma do powiedzenia

          > Biden natomiast nie jest jak Trump - nie sympatyzuje z autokratami. Trump sam ł
          > amiąc podstawowe zasady systemu demokratycznego w swoim kraju, nie ma nic prze
          > ciwko brataniu sie z autokratami i dyktatorami z całego świata. Stąd nazywa ich
          > swoimi najlepszymi przyjaciółmi, czy wystawiając im werbalnie różnego rodzaju
          > laurki. Czuje sie po prostu wśród swoich. Co nie będzie miało miejsca przy Bide
          > nie. I jak Polska wyraza swoje zaniepokojenie sposobem sprawowania władzy na Bi
          > ałorusi, tak przywódcy innych krajów od czasu do czasu robią i będą robić to wo
          > bec Polski. Generalna polityka USA wobec Polski jednak, nie zmieni się. Polska
          > jest ważna dla USA na wielu płaszczyznach.
          Z tymi autokratami nawet przy Bidenie nie wiadomo jak będzie. Swoi mogą liczyć na opiekę. Z Polską o tyle jest problem że my dopiero ,,aspirujemy" do bycia autokracją. Może wolałby jednak aby była u nas normalna demokracja
          • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 21.11.20, 17:09
           stasi1 napisał:

           >
           > >
           > >
           > > Jesli masz na mysłi słynne zdjecie z Dudą stojącym a Trumpem siedzacym, t
           > o była
           > > burza w szklance wody. Przy następnej wizycie w Białym Domu zrobiono odw
           > rotne
           > > zdjęcie. Duda siedzi i podpisuje, a Trump stoi za nim.
           > > Zwyczajnie w Gabinecie Owalnym jest tylko osobiste biurko, nie ma stołu k
           > onfere
           > > ncyjnego. Nie mogą siedziec przy nim dwie osoby.
           > >
           > Nie wiem jak jest z podpisywanymi dokumentami ale jakiś czas później dokumenty
           > podpisywał Kim i on juz krzesło dostał, więc nie widzę sensownego powodu czemu
           > to Duda go nie dostał. A nie chodzi tylko o to. Robimy niby konferencję blisko
           > wschodnią. Kto zaprasza na nią? Oczywiście USA. Wychodzimy na niej jak Zabłocki
           > na mydle, ze wszystkimi skłóceni, nawet USA czyni nam zarzuty.


           To zależy chyba od tego gdzie dokument jest podpisywany. Oval Office jest tylko jeden,

           Tu nie ma biurka do podpisu przez dwie osoby. To oval office jst tym prestiżowym, gdzie kazdy zagraniczny przywódca chc być przyjmowany. Ale jesli spotkanie odbywa sie w którejś z sal konferencyjnych, to wówczas mozliwe jest podpisanie przez dwie osoby jednoczesnie i dwie osoby jednoczesnie siedzace.           > Duda robi konferencję prasową z ambasador USA. Traktuje ją jak równa sobie, we
           > dług protokołu powinna siedzieć w 3 szeregu


           Zdecydowanie ambasador jest o kilka rzędów poniżej poziomu prezydenta. Ale skoro to wspólna konferencja prasowa, to jest wspólna.


           > Duda: Lubie słuchać co mówi Trump; Znaczy albo Dudo nie potrafi się odezwać al
           > bo Trump nie jest zainteresowany co on ma mu do powiedzenia. Swoją drogą kiedy
           > ś Fibak mówił że Trump był zainteresowany co on ma do powiedzenia


           Ja też lubię. Jako kabaret.


           > Z tymi autokratami nawet przy Bidenie nie wiadomo jak będzie. Swoi mogą liczyć
           > na opiekę. Z Polską o tyle jest problem że my dopiero ,,aspirujemy" do bycia a
           > utokracją. Może wolałby jednak aby była u nas normalna demokracja

           Na pewno. Polska nie ma aktualnie dobrej prasy w USA, i Bidenowi nie bedzie nawet wypadało zbytnio bratać się z Dudą. Oficjalne przyjęcia, oficjalne rozmowy, ale nic poza tym. Na pewno Biden nie bedzie mówił o nim jak Trump o Kimie, że to jego przyjaciel i wspaniały lider.
  • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 09.11.20, 20:59
   Tymczasem wg Washington Post Trump zwolnil Marka Espera. Bez liczenia, to juz chyba czwarty sekretarz obrony zwolniony przez niego. Nie liczac wice sekretarzy i sekretarzy rodzajów sil zbrojnych oraz doradców ds bezpieczenstwa narodowego.

   Wczoraj jednak media donosily ze Esper sam ma juz na biurku przygotowany dokument rezygnacji ze stanowiska, bo ponoć nie chciał być elementem gry powyborczej Trumpa. Inna sprawa, ze stosunki miedzy panami T i E od jakiegoś czasu nie byly juz najlepsze, a sam Esper - jak kazdy poprzedni zwolniony sekretarz DoD - krytycznie wyrazal sie o niektorych poczynaniach POTUSa.
   • jorl Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 09.11.20, 21:18
    bmc3i napisał:

    > Tymczasem wg Washington Post Trump zwolnil Marka Espera.

    A bez Washington Post tez jest wiadomo ze Trump zwolnil Espera? Tak calkiem oficjalnie? Czy nie jest znany oficjalny dokument?


    >Bez liczenia, to juz c
    > hyba czwarty sekretarz obrony zwolniony przez niego. Nie liczac wice sekretarzy
    > i sekretarzy rodzajów sil zbrojnych oraz doradców ds bezpieczenstwa narodowego

    Jego prawo jako predzio

    > Wczoraj jednak media donosily ze Esper sam ma juz na biurku przygotowany dokume
    > nt rezygnacji ze stanowiska, bo ponoć nie chciał być elementem gry powyborczej
    > Trumpa.

    Znowu te media od tajnych informatorow cos wiedza. Klamliwe media np.    >Inna sprawa, ze stosunki miedzy panami T i E od jakiegoś czasu nie byly
    > juz najlepsze, a sam Esper - jak kazdy poprzedni zwolniony sekretarz DoD - kry
    > tycznie wyrazal sie o niektorych poczynaniach POTUSa.

    Prawo predzia czy nie? Np. chcial wycofania zolnierzy z Syrii, sabotowal t. Chcial wycofania czesci zolnierzy z Niemiec, sabotowal. To i go wywalil, jego prawo.
    • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 09.11.20, 22:24

     > Prawo predzia czy nie? Np. chcial wycofania zolnierzy z Syrii, sabotowal t. Chc
     > ial wycofania czesci zolnierzy z Niemiec, sabotowal. To i go wywalil, jego praw
     > o.


     A ktos mowi ze bezprawnie?

     Prawnie czy bezprawnie jednak, podlega ocenie. Jak wszystko co robi prezydent. Nie jest normalne ze gosc zatrudnia czloeieka, na konferencji prasowej mowi jaki to wspanjaly czlowiek na to stanowidsko, a po pol roku go zwalnia i mowi znowu w mediach, jaki to byl beznadxiejny czlowiek.

     I kolejny. I jeszcze, i jeszcze jeden, i nastepny najpierw wspanialy a potem beznadziejny. Ilu tak za jednego ptezydenta? A to tylko sekretarzevdod, nie livzac innych.
     • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 10.11.20, 10:03
      Ot, wymagający szef. W biznesie normalna rzecz. Widziałem jak ludzie wylatywali z pracy po kilku tygodniach.
      Wolę gdy prezydent masowo zwalnia ministrów niż gdy masowo traci żołnierzy na wojnie. W całej historii USA niewielu prezydentów posłało na śmierć tak niewielu żołnierzy jak Trump. Za kadencji poprzednika, laureata pokojowego Nobla, średnio w akcji ginęło kilkuset żołnierzy amerykańskich rocznie. O tym co wyrabiał Bush, szkoda pisać. Za Trumpa ginęło ledwie kilkunastu rocznie. Co i tak jest o te kilkanaście za dużo.
      • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 10.11.20, 14:32
       stary_chinczyk napisał:

       > Ot, wymagający szef. W biznesie normalna rzecz. Widziałem jak ludzie wylatywali
       > z pracy po kilku tygodniach.


       Nie mówimy tu jednak o sprzataczkach i przekładaczach papierów z szuflady do szuflady w firmie Krzak. Mówmy o sekretarzach departamentów, o ministrach, z których każdy w momencie powołania w ustach Trumpa był "najlepszym czym dysponuje kraj". Skoro wiec Ci najlepsi z najlepszych sa fired po kilku miesiacach każdy, to świadczy to o tych "najlepszych" czy o wybierającym ich i oceniającym jako "najlepszych"?       > Wolę gdy prezydent masowo zwalnia ministrów niż gdy masowo traci żołnierzy na w
       > ojnie.


       Czyli prezydent zatrudnia tych najlepszych z najlepszych jako zderzaki jedynie? A jak sie ma Twoje wolenie do innych departamentów? Przecież DoD nie jest jedynym departamentem z takim tempem zmian. To samo dotyczyło departamentu edukacji, sprawiedliwości, departamentu bezpieczeństwa narodowego, i kilku innych. Co wolisz w tych przypadkach?

       • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 10.11.20, 16:38
        Nie interesuje mnie styl rządzenia. Interesuje mnie skuteczność. Trump jest o wiele lepszym prezydentem niż się spodziewałem. A zdecydowanie najlepszym od początku obecnego wieku.
        Pomijając sponsorowane i popierane przez liberałów rozruchy uliczne i karawany imigrantów, za jego kadencji pierwszy raz od 20 lat panował spokój. USA nie było uwikłane w krwawe i bezsensowne wojny. Jednocześnie skutecznie rozegrał sprawę z Iranem. Bez ceregieli usunął im generała odpowiedzialnego za organizowanie działań przeciw USA. Stworzył antyirańską koalicję łączącą Arabów i Izrael. Skutecznie spacyfikował Kima.
        Postawił się Chinom oraz UE ograniczając niekorzystny dla USA bilans handlowy.
        Za jego kadencji przeciętne inwestycje giełdowe przynosiły po 15% zysku rocznie. Bezrobocie było na bardzo niskim poziomie.
        Czego więcej wymagać od prezydenta ?
        Przegrał przez pandemię. Ale nie on ostatni. W Europie też mało który z rządów przetrwałby dziś wybory. Zresztą strategia Trumpa i w tej sprawie okazała się wcale nie najgorsza. Dziś USA ma 200% wzrostu zachorowań w stosunku do lata. Europa kilka tysięcy % wzrostu i kolejny lockdown.
        • cojestdoktorku Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 10.11.20, 16:58
         Iran ostrzegł USA ze zaatakuje:

         " Amerykańscy żołnierze stacjonujący w irackiej bazie Al-Asad byli świadomi, że wkrótce nastąpi atak ze strony Teheranu. Ta wiedza pozwoliła im schronić się w bezpieczne miejsce na dwie i pół godziny przed uderzeniem irańskich rakiet - podała w sobotę stacja CNN, której dziennikarze udali się na miejsce ataku."

         atak był bardzo precyzyjny:

         "Ostrzał trwał około dwóch godzin i był wymierzony wyłącznie w te części irackiej bazy, które zostały zagospodarowane przez armię USA.Według stacjonujących tam amerykańskich oficerów, to "cud", że w ataku nikt nie zginął - pisze CNN. Rozmówcy stacji twierdzą, że rakiety uderzyły zaledwie kilka metrów od bunkrów, w których schronili się Amerykanie."

         tvn24.pl/swiat/iran-zaatakowal-bazy-w-iraku-cnn-amerykanie-wiedzieli-o-zblizajacych-sie-ataku-ra999680

         Jeśli chodzi o ilośc ofiar, to wpierw mówiono ze nie ucieprpiał nikt, później że 11

         " 11 żołnierzom USA udzielono pomocy medycznej w związku z objawami wstrząśnienia mózgu po ataku rakietowym Iranu na bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze - podała amerykańska armia. Wcześniej podawano, że w wyniku ataku rakietowego Iranu nie ucierpiał żaden żołnierz znajdujący się w zaatakowanych bazach. "

         www.rp.pl/Konflikt-USA-Iran/200119439-Armia-USA-11-zolnierzy-rannych-po-ataku-Iranu-na-bazy-w-Iraku.html

         następnie:

         "Pentagon oświadczył, że na skutek styczniowego irańskiego ataku rakietowego na bazy w Iraku ucierpieli amerykańscy żołnierze. U 34 z nich zdiagnozowano urazowe uszkodzenie mózgu. "

         www.rp.pl/Konflikt-USA-Iran/200129511-Uszkodzenia-mozgu-u-34-zolnierzy-USA-po-ataku-Iranu.htmlnastępnie

         "Łącznie 50 żołnierzy USA doznało urazowego uszkodzenia mózgu (TBI) w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez Iran na bazy w Iraku, w których stacjonują żołnierze USA - poinformował 28 stycznia Pentagon."

         www.rp.pl/Konflikt-USA-Iran/200129225-Pentagon-W-ataku-Iranu-na-bazy-w-Iraku-ucierpialo-50-zolnierzy-USA.htmlnastępnie

         "Pentagon poinformował w poniedziałek, że w wyniku ataku rakietowego Iranu na bazy USA przeprowadzonego w nocy z 7 na 8 stycznia poszkodowanych zostało aż 109 żołnierzy. Wcześniej prezydent Donald Trump zapewniał, że w wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał. "

         tech.wp.pl/pentagon-w-wyniku-ataku-iranu-na-bazy-usa-ucierpialo-109-zolnierzy-6477458215327361a

         Za przeproszeniem ch...a wiemy ilu ucierpiało i ilu zginęło, bo media są nie w ręku Iranu tylko w ręku USA w zwiazku z tym jedynym krajem zdolnym do uprawiania ogólnoświatowej propagandy jest USA.

         Nam pozostaje tylko wnioskowac z tego ze groźby USA pod adresem Iranu skończył się nagle po tym ataku. Choc wcześniej była zapowiedź potęznej kontry:

         "Jeśli Iran zaatakuje Amerykanów, to Stany Zjednoczone uderzą w 52 irańskie cele, w tym w ważne dla irańskiej kultury miejsca oraz w sam Iran - ostrzegł prezydent USA Donald Trump na Twitterze. "

         businessinsider.com.pl/polityka/donald-trump-grozi-uderzeniem-na-cele-w-iranie-jesli-usa-zostana-zaatakowane/rdcpnm2

         więc amerykanie dostali "gonga" i spasowali
         • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 10.11.20, 22:36
          Wstrząs mózgu to żaden uraz. Często doznają go nawet dzieci grające w hokeja lub football. Przechodzi sam po kilku tygodniach. Amerykańskie media są przeciw Trumpowi, gdyby były poważne straty, nie omieszkałyby z satysfakcją poinformować.
          Iran musiał jakoś odpowiedzieć żeby mułowie zachowali twarz przed narodem. Zrobili wszystko żeby straty USA były minimalne. Trumpowi nie zależało na eskalacji konfliktu, więc nie odpowiedział. Swoje osiągnął. Po co się narażać na straty i koszty skoro Iran można zneutralizować łącząc jego naturalnych wrogów w rejonie.
          • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 03:12
           stary_chinczyk napisał:

           > Wstrząs mózgu to żaden uraz. Często doznają go nawet dzieci grające w hokeja lu
           > b football. Przechodzi sam po kilku tygodniach. Amerykańskie media są przeciw T
           > rumpowi, gdyby były poważne straty, nie omieszkałyby z satysfakcją poinformować
           > .


           Ty jesteś naprawde trumpista. To samo mówił Trump na temat tych żołnierzy.

           104 amerykańskich żołnierzy odnisło Traumatic brain injury po polsku to sie nazywa Urazowe uszkodzenie mózgu. Coś zupełnie innego niż wstrząs mózgu. Z tych 104 żołnierzy do słuzby było w stanie powócić jedynie 76. To nazywasz wstrząśnieniem mózgu które mają dzieci? Wstrząs mózgu to po angielsku nie traumatic brain injury, lecz concussion. Jeden wrócił so słuzby po leczeniu w Niemczech, 27 zostało poddanych leczeniu w Niemczech, 21 przetransportowano w celu leczenia do USA,


           www.npr.org/2020/02/11/804785515/109-u-s-troops-suffered-brain-injuries-in-iran-strike-pentagon-says

           No kurcze, dziecięcy uraz przy zabawie na podwórku...
           • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 19:40
            > 104 amerykańskich żołnierzy odnisło Traumatic brain injury po polsku to
            > sie nazywa Urazowe uszkodzenie mózgu. Coś zupełnie innego niż wstrząs mózgu.

            Nie prawda. To jest to samo. Wstrząs mózgu to jeden z typów urazowego uszkodzenia mózgu.

            Z
            > tych 104 żołnierzy do słuzby było w stanie powócić jedynie 76. To nazywasz wstr
            > ząśnieniem mózgu które mają dzieci?

            76 wróciło wg artykułu napisanego 11 Lutego. Atak odbył się miesiąc wcześniej. Wstrząs mózgu zwykle przechodzi sam po kilku tygodniach odpoczynku. Coś się nie zgadza ?

            > Wstrząs mózgu to po angielsku nie traumatic
            > brain injury, lecz concussion. Jeden wrócił so słuzby po leczeniu w Niemczech,
            > 27 zostało poddanych leczeniu w Niemczech, 21 przetransportowano w celu lecze
            > nia do USA,

            Dziwne że wszyscy doznali tylko i wyłącznie wstrząsu mózgu. Lub jak to mówisz urazowego uszkodzenia mózgu. Żadnych złamań, potłuczeń, zwichnięć itp. "Panie doktorze, kręci mi się w głowie i mdli mnie. Pewnie wstrząs mózgu, dwa miesiące urlopu". Aż tak trudno się domyślić ?

            • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 13.11.20, 00:54
             stary_chinczyk napisał:


             > Dziwne że wszyscy doznali tylko i wyłącznie wstrząsu mózgu. Lub jak to mówisz u
             > razowego uszkodzenia mózgu. Żadnych złamań, potłuczeń, zwichnięć itp. "Panie do
             > ktorze, kręci mi się w głowie i mdli mnie. Pewnie wstrząs mózgu, dwa miesiące u
             > rlopu". Aż tak trudno się domyślić ?

             A tego akurat nie wiemy. Wg Trumpa nikt nie odniósł jakichkolwiek obrażeń. O uszkodzeniach mózgu wiemy od dziennikarzy. Tyle co dziennikarze byli w stanie odkryć. Można zadac to samo pytanie - naprawdę, masowe uszkodzenia mózgu, a żadnych złamań, etc? Iles osób znalazło się w szpitalach w Niemczech i USA, mimo ze nikt nie odniósł żadnych obrażeń. To jak to jest z tym "nikt nie odniósł żadnych obrażeń"
        • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 02:58
         stary_chinczyk napisał:

         > Nie interesuje mnie styl rządzenia. Interesuje mnie skuteczność. Trump jest o w
         > iele lepszym prezydentem niż się spodziewałem. A zdecydowanie najlepszym od poc
         > zątku obecnego wieku.


         No jasne sam o tym przecież powiedział. Już nawet przed początkiem swojej kadencji. A pod koniec, twierdził ze jest najlepszym prezydentem od czasów Lincolna. Tylko że od czasów Lincolna, amerykańskie społeczeństwo nigdy nie było tak podzielone. Z całą pewnością dobrze to świadczy o jego najlepszej w historii prezydenturze.

         > Pomijając sponsorowane i popierane przez liberałów rozruchy uliczne i karawany
         > imigrantów, za jego kadencji pierwszy raz od 20 lat panował spokój. USA nie był
         > o uwikłane w krwawe i bezsensowne wojny. Jednocześnie skutecznie rozegrał spraw
         > ę z Iranem.


         Bardzo ciekawy jestem na czym polega to "skuteczne rozegranie sprawy z Iranem". MNam nadzieję że nie omieszkasz napisać wyczerpująco na ten temat, bo póki co to skutkiem polityki Trumpa tylko, Iran rozkręcił wirówki do poziomu za jakim nigdy sie nie kręciły.         Bez ceregieli usunął im generała odpowiedzialnego za organizowanie
         > działań przeciw USA. Stworzył antyirańską koalicję łączącą Arabów i Izrael. Sku
         > tecznie spacyfikował Kima.


         Ze co? Za kadencji Trumpa Korea Północna przeprowadziła testy w locie prawdziwych ICBM ktore zdolne sa dosiegnąc nie tylko San Diego ale i Nowego Jorku. To nazywasz skuteczną pacyfikacją Kima? To na czym polegałaby nieskuteczna pacyfikacja?
         > Postawił się Chinom oraz UE ograniczając niekorzystny dla USA bilans handlowy.


         To zapewne dlatego deficyt handlowy USA w handlu z Chinami wynosił w 2016 roku 250 mld, w 2018 roku $330 mld zas w 2019 $290 ml. Zaś w lipcu 2020 ogólny amerykański deficyt whandlu zagranicznym osiągnął poziom najwyższy od 12 lat


         www.nytimes.com/2020/09/29/us/politics/we-have-a-higher-deficit-with-china-now-than-we-did-before.html         > Za jego kadencji przeciętne inwestycje giełdowe przynosiły po 15% zysku rocznie
         > . Bezrobocie było na bardzo niskim poziomie.


         W ostatnim roku Obamy powstało wiecej miejsc pracy w niż w kazdym z 3 pierwszych lat Trumpa.


         > Przegrał przez pandemię.


         Nie, przegrał przez wmówienie ludziom że pandemia to nic groźnego, przez co zaczeli ją ignorować, a w konsekwencji wiecej chorują per capita, niż mieszkańcy innych krajów.         Ale nie on ostatni. W Europie też mało który z rządów
         > przetrwałby dziś wybory. Zresztą strategia Trumpa i w tej sprawie okazała się w
         > cale nie najgorsza. Dziś USA ma 200% wzrostu zachorowań w stosunku do lata. Eur
         > opa kilka tysięcy % wzrostu i kolejny lockdown.


         Wiosną pandemia tez przyszła do USA z opóźnieniem. Nasladują Europę w tym względzie. U nas tez szczyt przewidywany jest na przełom roku. A już dzis w wielu stanach szpitale sa pełne w 98% Ciekawe kto sie wówczas zajmie chorymi, ktorych w okolicy Bozego Narodzenia przewidywanych jest 200 tysiecy dziennie. Jesli utrzyma sie dzisiejsza krzywa wzrostu zachorowań.
         • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 11.11.20, 22:24
          > To zapewne dlatego deficyt handlowy USA w handlu z Chinami wynosił w 2016 roku
          > 250 mld, w 2018 roku $330 mld zas w 2019 $290 ml. Zaś w lipcu 2020 ogólny amery
          > kański deficyt whandlu zagranicznym osiągnął poziom najwyższy od 12 lat

          > www.nytimes.com/2020/09/29/us/politics/we-have-a-higher-deficit-with-china-now-than-we-did-before.html

          Podajesz tylko to co Ci pasuje. To że w zeszłym roku pierwszy raz od 6 lat deficyt handlowy zaczął maleć już Ci nie pasowało. Na wyniki obecnego roku ma ogromny wpływ pandemia. Na świecie drastycznie spadł popyt a gospodarka USA na tle innych radzi sobie dość dobrze, więc ludzie wciąż sporo kupują. Także towarów z importu.


          > Wiosną pandemia tez przyszła do USA z opóźnieniem. Nasladują Europę w tym wzglę
          > dzie. U nas tez szczyt przewidywany jest na przełom roku. A już dzis w wielu st
          > anach szpitale sa pełne w 98% Ciekawe kto sie wówczas zajmie chorymi, ktorych w
          > okolicy Bozego Narodzenia przewidywanych jest 200 tysiecy dziennie. Jesli utrz
          > yma sie dzisiejsza krzywa wzrostu zachorowań.

          200 tys dziennie na 330 milionowy kraj. A w takiej Francji masz 60tys na 50mln kraj. W Polsce 30tys. W Niemczech podobnie. W USA nie ma żadnych lock downów. Działają szkoły, sklepy, kościoły, obiekty sportowe. Nie zniszczono gospodarki, tak jak dzieje się to w Europie. Oczywiście że do osiągnięć Chin, Japonii czy Korei Pd jest nam daleko. Ale z tak niezdyscyplinowanym społeczeństwem niczego lepszego nie dało się zrobić.
          • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 12.11.20, 16:57

           >
           > Podajesz tylko to co Ci pasuje. To że w zeszłym roku pierwszy raz od 6 lat defi
           > cyt handlowy zaczął maleć już Ci nie pasowało. Na wyniki obecnego roku ma ogrom
           > ny wpływ pandemia. Na świecie drastycznie spadł popyt a gospodarka USA na tle i
           > nnych radzi sobie dość dobrze, więc ludzie wciąż sporo kupują. Także towarów z
           > importu.


           W 19 roku deficyt zaczął maleć? Tylko dlaczego wciąz był znacznie wyzszy niz w 2016 i w 2017? Na dole mojego poprzedniego postu masz wykres rok do roku, jak wyglądał deficyt - i deficyt roku 2019 jest tam równiez widoczny.. Mozesz sobie porównac....


           > > Wiosną pandemia tez przyszła do USA z opóźnieniem. Nasladują Europę w tym
           > wzglę
           > > dzie. U nas tez szczyt przewidywany jest na przełom roku. A już dzis w wi
           > elu st
           > > anach szpitale sa pełne w 98% Ciekawe kto sie wówczas zajmie chorymi, kto
           > rych w
           > > okolicy Bozego Narodzenia przewidywanych jest 200 tysiecy dziennie. Jesl
           > i utrz
           > > yma sie dzisiejsza krzywa wzrostu zachorowań.
           >
           > 200 tys dziennie na 330 milionowy kraj. A w takiej Francji masz 60tys na 50mln
           > kraj. W Polsce 30tys. W Niemczech podobnie. W USA nie ma żadnych lock downów. D
           > ziałają szkoły, sklepy, kościoły, obiekty sportowe. Nie zniszczono gospodarki,
           > tak jak dzieje się to w Europie. Oczywiście że do osiągnięć Chin, Japonii czy K
           > orei Pd jest nam daleko. Ale z tak niezdyscyplinowanym społeczeństwem niczego l
           > epszego nie dało się zrobić.


           Jak na razie to tylko 140+ K dziennie, 200K bedzie na przełomie roku. 300 milionowy kraj? Szkoda ze nie wziąles pod uwagę 10-krotnie a czesto i 30-krotnie mniejszej gestosci zaludnienia w USA niz w wiekszosci innych krajów. Przy mniejszej gestości zaludnienia, wirus ma statystycznie mniejsze szanse rozprzestrzeniania sie, niż w takiej Belgii, czy Japonii na przykład, gdzie ludzie sa stłoczeni na malym obszarze. Zgadzasz sie? Dlaczego w Japonii ze 125 mln ludzi jest tylko 1500 case'ów dziennie? 3 raz mniej ludnosci, ale 133 razy mniej nowych zakażen dziennie. 35 osób na km2 w USA i 335 osób na km2 w Japonii. Co miałes z matematyki w szkole Ogarek?
           • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 12.11.20, 18:54
            > W 19 roku deficyt zaczął maleć? Tylko dlaczego wciąz był znacznie wyzszy niz w
            > 2016 i w 2017? Na dole mojego poprzedniego postu masz wykres rok do roku, jak w
            > yglądał deficyt - i deficyt roku 2019 jest tam równiez widoczny.. Mozesz sobie
            > porównac....

            Reakcja na każde działanie cechuje inercja. Trudno oczekiwać że po podniesieniu ceł na produkty z importu deficyt spadnie w dwa dni. Rozwinięcie produkcji lokalnej zajmuje czas.

            > Jak na razie to tylko 140+ K dziennie, 200K bedzie na przełomie roku. 300 milio
            > nowy kraj? Szkoda ze nie wziąles pod uwagę 10-krotnie a czesto i 30-krotnie mni
            > ejszej gestosci zaludnienia w USA niz w wiekszosci innych krajów. Przy mniejsze
            > j gestości zaludnienia, wirus ma statystycznie mniejsze szanse rozprzestrzenian
            > ia sie, niż w takiej Belgii, czy Japonii na przykład, gdzie ludzie sa stłoczeni
            > na malym obszarze. Zgadzasz sie? Dlaczego w Japonii ze 125 mln ludzi jest tylk
            > o 1500 case'ów dziennie? 3 raz mniej ludnosci, ale 133 razy mniej nowych zakaże
            > n dziennie. 35 osób na km2 w USA i 335 osób na km2 w Japonii. Co miałes z matem
            > atyki w szkole Ogarek?

            W aglomeracjach jak NY, LA czy Chicago z populacją wielkości średniego kraju europejskiego, gęstość zaludnienia jest znacznie wyższa. W zależności od dzielnicy wynosi kilka tysięcy do ponad 20 tysięcy osób na km2. A to w miastach żyje najwięcej Amerykanów. Nie na pustyniach Newady czy Arizony, nie na polach kukurydzy w Iowa czy Indiana i nie w lasach Montany czy Alaski.
            Japonia ma 1500 przypadków dziennie, a Chiny mają kilka przypadków dziennie, na ponad miliard ludzi. Bo Azjaci w większości to mądrzy, czyści i zdyscyplinowani ludzie. A większość białych to brudne, rozwydrzone przygłupy które potrafią głównie protestować, kraść, niszczyć, zabijać opieprzać się i żerować na ciężkiej pracy innych. Już Ci to przecież tłumaczyłem.
            • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 12.11.20, 20:31
             stary_chinczyk napisał:

             > > W 19 roku deficyt zaczął maleć? Tylko dlaczego wciąz był znacznie wyzszy
             > niz w
             > > 2016 i w 2017? Na dole mojego poprzedniego postu masz wykres rok do roku,
             > jak w
             > > yglądał deficyt - i deficyt roku 2019 jest tam równiez widoczny.. Mozesz
             > sobie
             > > porównac....
             >
             > Reakcja na każde działanie cechuje inercja. Trudno oczekiwać że po podniesieniu
             > ceł na produkty z importu deficyt spadnie w dwa dni. Rozwinięcie produkcji lok
             > alnej zajmuje czas.
             >


             Rozwiniecie produkcji masek z napisem "Trump", i "Trump f*ck lib." w USA tez zajmuje tyle czasu że jezcze padzierniku 2020 chinscy producenci maja pełny portfel zamówień?

             > > Jak na razie to tylko 140+ K dziennie, 200K bedzie na przełomie roku. 300
             > milio
             > > nowy kraj? Szkoda ze nie wziąles pod uwagę 10-krotnie a czesto i 30-krotn
             > ie mni
             > > ejszej gestosci zaludnienia w USA niz w wiekszosci innych krajów. Przy mn
             > iejsze
             > > j gestości zaludnienia, wirus ma statystycznie mniejsze szanse rozprzestr
             > zenian
             > > ia sie, niż w takiej Belgii, czy Japonii na przykład, gdzie ludzie sa stł
             > oczeni
             > > na malym obszarze. Zgadzasz sie? Dlaczego w Japonii ze 125 mln ludzi jes
             > t tylk
             > > o 1500 case'ów dziennie? 3 raz mniej ludnosci, ale 133 razy mniej nowych
             > zakaże
             > > n dziennie. 35 osób na km2 w USA i 335 osób na km2 w Japonii. Co miałes z
             > matem
             > > atyki w szkole Ogarek?
             >
             > W aglomeracjach jak NY, LA czy Chicago z populacją wielkości średniego kraju eu
             > ropejskiego, gęstość zaludnienia jest znacznie wyższa. W zależności od dzielnic
             > y wynosi kilka tysięcy do ponad 20 tysięcy osób na km2. A to w miastach żyje na
             > jwięcej Amerykanów.


             To dlaczego w Nowym Jorku liczba zakażeń jest znacznie niższa niż w Teksasie, Arizonie, i innych krajach Trumpa? 11/11 w New York State było 5000 nowych zakażeń (state, nie city), a w Teksasie 10.000? Przy czym wieksza liczba nowojorczyków mieszka w City, niz poza nim. A gestośc zaludnienia to 155 osób na km2 podczas gdy w Teksasie 35 os./km2? Przypadkiem nie dlatego że w New York City naprawde trudno spotkac na ulicy kogoś bez maski? Że w New York City wyjsc na ulicę bez maski to czysty obciach? Przypadkliem nie dlatego, że komuniści w Nowym Jorku ani w żadnym innym stanie nie organizuja spędów wyborczych na tysiace osób, a trumpiści w krajach Trumpa na tysiace osób bez ani jednej maski na twarzy? Dlacego w Nowym Jorku nie grozi załamanie sie służby zdrowia, a w krajach Trumpa szpitale maja 98% zapełnienia? Kto tych trumpistów zrobił ogarek takimi niezdycyplinowanymi? Komunista Biden?             Nie na pustyniach Newady czy Arizony, nie na polach kukuryd
             > zy w Iowa czy Indiana i nie w lasach Montany czy Alaski.
             > Japonia ma 1500 przypadków dziennie, a Chiny mają kilka przypadków dziennie, na
             > ponad miliard ludzi. Bo Azjaci w większości to mądrzy, czyści i zdyscyplinowan
             > i ludzie. A większość białych to brudne, rozwydrzone przygłupy które potrafią g
             > łównie protestować, kraść, niszczyć, zabijać opieprzać się i żerować na ciężkie
             > j pracy innych. Już Ci to przecież tłumaczyłem.


             Mhm, powiedz to tym protestującym od wczesnej wiosny w Hongkongu.
  • bmc3i Czystka w Departamencie Obrony 11.11.20, 04:01
   Obok zwolnionego w niehonorowy sposób sekretarza obrony Marka Espera, Trump zwolnił wiele innych wysokiej rangi osób. Pentagon potwierdził zwolnienie najwyższych urzędników zajmujących się ustalaniem zasad i polityki, wysokich funkcjonariuszy wywiadu we DoD oraz szefa biura sekretarza obrony.

   W zamian zatrudnił Anthony'ego Tatę - znanego z goracych wystąpien pro-trampowskich na antenie Fox News, Ezrę Cohena-Watnicka, - byłego doradcę Michaela Flynna, doradce ds bezpieczeństwa Trumpa, zwolnionego gdy wyszło na jaw, że Flynn pytał ambasadora Rosji w USA Siergieja Kisljaka jakie sankcje Rosjanie beda w stanie zaakceptować. Tego samego Flynna, który w śledztwie Robert Muellera przyznał się do popełnienia przestepstwa skladania falszywych zeznań przed FBI.

   Moim zdaniem, ostatnie ruchy personalne w Departamencie Obrony, wyglądają na przygotowywanie tyłow w Departamencie Obrony przed zamachem stanu polegającym na odmowie ustapienia z urzedu wbrew wynikowi wyborów.

   • ignorant11 Re: Czystka w Departamencie Obrony 11.11.20, 20:40
    bmc3i napisał:


    >
    > Moim zdaniem, ostatnie ruchy personalne w Departamencie Obrony, wyglądają na pr
    > zygotowywanie tyłow w Departamencie Obrony przed zamachem stanu polegającym na
    > odmowie ustapienia z urzedu wbrew wynikowi wyborów.
    >

    Ale nie wiesz jakie sa wyniki wyborow, wiec po co zamach stanu???
    • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 12.11.20, 01:20
     ignorant11 napisał:

     > bmc3i napisał:
     >
     >
     > >
     > > Moim zdaniem, ostatnie ruchy personalne w Departamencie Obrony, wyglądają
     > na pr
     > > zygotowywanie tyłow w Departamencie Obrony przed zamachem stanu polegając
     > ym na
     > > odmowie ustapienia z urzedu wbrew wynikowi wyborów.
     > >
     >
     > Ale nie wiesz jakie sa wyniki wyborow, wiec po co zamach stanu???

     Doskonalw wiadomo jak8e sa wyniki wyborów. Nawet jak uda sie republiksnom zabrac troche glosow, nawet jakby Biden stracil całą Pensylwanie, to Biden bedzie mial i tak powyzej 270 elektorow. Trump musialby zabrac Bidenowi 5 stanów, lacznie z PA i GA, na co sie nie zanosi bo przegrywa proves za procesrm poki co w sadach. Musialby udowodnić ze dems sfalszowali wybory na olbrzymia skale, łącznie z wyborami do House i Senatu ktore przegrali.
     • stary_chinczyk Re: Czystka w Departamencie Obrony 12.11.20, 01:45
      Na czym ma niby polegać ta odmowa ustąpienia z urzędu ? Z pierwszym dniem kadencji Bidena kończy się władza Trumpa. Jego odmowa nie ma nic do rzeczy. Podlegli mu ludzie przestaną go słuchać, to wszystko.
      Cały cyrk jest dziś powszechnym stylem uprawiania polityki. Demokraci próbowali przez całą kadencję usunąć go niestandardowymi metodami z urzędu, a on próbuje niestandardowymi metodami utrzymać się na nim. Te wybory są rzekomo sfałszowane a poprzednie były rzekomo zmanipulowane przez Ruskich. Każdy wymyśla historyjki jakie mu pasują. Kultura upadających demokracji.
      • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 12.11.20, 05:58
       stary_chinczyk napisał:

       > Na czym ma niby polegać ta odmowa ustąpienia z urzędu ? Z pierwszym dniem kaden
       > cji Bidena kończy się władza Trumpa. Jego odmowa nie ma nic do rzeczy. Podlegli
       > mu ludzie przestaną go słuchać, to wszystko.


       I jak Biden obejmie wtedy wladze? Z dnia na dzień 20 stycznia wejdzie do Bialego Domu i juz? Bez przygotowania, bez tranzycji, bez briefingów wywiadowczych, bez nawet e-maili służbowych sekretarze wszystkich ministerstw prosto z trawnika na dworze wejda do swoich biur i zaczną rzadzić od pierwszego dnia? O procesie przekazania władzy, kiedyś słyszałeś? Kiedy w historii tak to sie odbyło?

       > Cały cyrk jest dziś powszechnym stylem uprawiania polityki. Demokraci próbowali
       > przez całą kadencję usunąć go niestandardowymi metodami z urzędu, a on próbuje
       > niestandardowymi metodami utrzymać się na nim. Te wybory są rzekomo sfałszowan
       > e a poprzednie były rzekomo zmanipulowane przez Ruskich. Każdy wymyśla historyj
       > ki jakie mu pasują. Kultura upadających demokracji.


       W 2016 roku Clintonowa uznała swoja porazkę 6 dni po ogłoszeniu wyniku wyborów. Obama natychmiast dopuścił Trumpa i jego transition team do wszystkiego, deklarujac pe lna współpracę, i nawet Trump nigdy nie narzekał na tych komunistów Demokratów, że mu przejęcie władzy utrudniają. W efekcie już w grudniu 2016 roku Biały Dom Trumpa był niemal gotowy. Taki jest styl uprawiania polityki.
       • stary_chinczyk Re: Czystka w Departamencie Obrony 12.11.20, 09:17
        A dlaczego Trump ma bez walki oddać władzę wrogowi ? To nie Trump podzielił Amerykanów. To zrobiły liberalne media głupawymi tekstami o czarnych zarabiających średnio 10 razy mniej niż biali. O tym że Trumpa wybrali Ruscy i tym podobnych. Ludzie prawicy nie cierplieli Obamy, a jednak nigdy za jego kadencji nie wyrabiali takich rzeczy jak lewica za Trumpa. Może trzeba było się zachowywać jak cywilizowani ludzie przez 4 lata a i władza zostałaby przekazana w sposób cywilizowany.
        • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 12.11.20, 16:19
         stary_chinczyk napisał:

         > A dlaczego Trump ma bez walki oddać władzę wrogowi ? To nie Trump podzielił Ame
         > rykanów. To zrobiły liberalne media głupawymi tekstami o czarnych zarabiających
         > średnio 10 razy mniej niż biali. O tym że Trumpa wybrali Ruscy i tym podobnych
         > . Ludzie prawicy nie cierplieli Obamy, a jednak nigdy za jego kadencji nie wyra
         > biali takich rzeczy jak lewica za Trumpa.

         Koleś. Trump cieżko na to pracował już od 2011 roku, odkąd uzyskał dostęp 24/7 do Fox & Friends, kiedy zaczał siać z dupy palcem wydłubane teorie ze Obama nie urodził sie w Ameryce i w zwiazku z tym nie ma prawa do prezydentury i powinien byc z tego powodu usunięty z Białego Domu

         "Ludzie prawicy"? Co wspólnego z prawica mają Trump, Linsey Graham, Stephen Bannon, czy Michael Flynn, którzy kościoły widzieli tylko na zdjęciach, ewentualnie stojąc z Biblią w reku na dworze aby pozować do zdjecia? Co mają wspólnego z prawicą ludzie mówiący o łapaniu obcych kobiet za cip.ę, ludzie nie przestrzegający żadnych zasad, żadnej tradycji, ani demokratycznej, ani politycznej, ani chrześcijańskiej?         Może trzeba było się zachowywać jak c
         > ywilizowani ludzie przez 4 lata a i władza zostałaby przekazana w sposób cywili
         > zowany.


         Cywilizowani? Co było cywilizowanego w 4 latach prezydentury Trumpa?
         • stary_chinczyk Re: Czystka w Departamencie Obrony 12.11.20, 20:12
          > Koleś. Trump cieżko na to pracował już od 2011 roku, odkąd uzyskał dostęp 24/7
          > do Fox & Friends, kiedy zaczał siać z dupy palcem wydłubane teorie ze Obama nie
          > urodził sie w Ameryce

          A co niby jest w tym nieprawdziwego ? To nie żadna teoria, tylko fakt. Potwierdzony aktem urodzenia Obamy.

          >
          > "Ludzie prawicy"? Co wspólnego z prawica mają Trump, Linsey Graham, Stephen Ba
          > nnon, czy Michael Flynn, którzy kościoły widzieli tylko na zdjęciach, ewentual
          > nie stojąc z Biblią w reku na dworze aby pozować do zdjecia? Co mają wspólnego
          > z prawicą ludzie mówiący o łapaniu obcych kobiet za cip.ę, ludzie nie przestrze
          > gający żadnych zasad, żadnej tradycji, ani demokratycznej, ani politycznej, ani
          > chrześcijańskiej?

          Rzeczy, które mówił Trump może i są niestosowne. Ale niegroźne. Ot taki jasełkowy diabeł. Kręci ogonem, szturcha widłami, ale nikomu żadnej krzywdy nie zrobi.
          Znacznie gorsi są ci, którzy pod płaszczykiem rzekomo najważniejszych wartości niszczą tradycje, kulturę, wiarę i demokrację. Ci którzy np twierdzą, że publiczne wyszydzanie religii innych jest korzystaniem z wolności słowa, a później lamentują gdy ktoś nie wytrzyma i utnie jakiemuś wesołkowi łeb.
          Wczoraj czytałem artykuł gościa z CNN. Przedstawiał się jako katolik i ubolewał, że polski papież śmiał uznać że wysokiej jakości (sic) amerykańscy politycy, mogli dopuścić się tak podłych rzeczy wobec osoby duchownej jak zakłamani polscy politycy z okresu PRL. Ja tam już wolę jak ktoś mówi o łapaniu kobiet za intymne części ciała, niż gdy udając wyznającego najwyższe wartości intelektualistę, rzuca oszczerstwa, kłamie, niszczy fundamenty ludzkiej kultury i cywilizacji.
          Właśnie z tego powodu uważam że USA powinny zdystansować się od UE. A sama UE najlepiej żeby się rozpadła. W podzielonym zachodnim świecie łatwiej będzie zniszczyć i wykorzenić liberalizm oraz wszelkie ideologie i chore wartości które on niesie.
          • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 12.11.20, 21:06
           stary_chinczyk napisał:

           > > Koleś. Trump cieżko na to pracował już od 2011 roku, odkąd uzyskał dostęp
           > 24/7
           > > do Fox & Friends, kiedy zaczał siać z dupy palcem wydłubane teorie ze Oba
           > ma nie
           > > urodził sie w Ameryce
           >
           > A co niby jest w tym nieprawdziwego ? To nie żadna teoria, tylko fakt. Potwierd
           > zony aktem urodzenia Obamy.
           \

           Ja pie.dolę, ale Ty masz już trumpowsko zryty już beret. Kapiolani Medical Center for Women and Children, Honolulu, HI to zapewne w Kenii....


           > > "Ludzie prawicy"? Co wspólnego z prawica mają Trump, Linsey Graham, Steph
           > en Ba
           > > nnon, czy Michael Flynn, którzy kościoły widzieli tylko na zdjęciach, ew
           > entual
           > > nie stojąc z Biblią w reku na dworze aby pozować do zdjecia? Co mają wspó
           > lnego
           > > z prawicą ludzie mówiący o łapaniu obcych kobiet za cip.ę, ludzie nie prz
           > estrze
           > > gający żadnych zasad, żadnej tradycji, ani demokratycznej, ani polityczne
           > j, ani
           > > chrześcijańskiej?
           >
           > Rzeczy, które mówił Trump może i są niestosowne. Ale niegroźne. Ot taki jasełko
           > wy diabeł. Kręci ogonem, szturcha widłami, ale nikomu żadnej krzywdy nie zrobi.           Naprawdę? Jak Trump Ci powie że "złapie Twoją żonę za cip.ę", to będziesz uważał to za niegroźne"? A jak bedzie chciał złapać za cip.ę Twoją córkę? Trump Foundation - organizacja charytatywna, z powodu swojego charytatywnego charakteru zwolniona z podatków - i Trump wyciągający z niej miliony dolarów na swoje prywatne wydatki (3 sprawy karne). Niegroźne? Trump University - zarówno nielegalnie używająca nazwy "University", jak i wyłudzająca pieniądze od swoich studentów - 20 000 USD za 3 miesiące (4 sprawy karne, dziesiątki pozwów cywilnych o zwrot pieniędzy)

           > Znacznie gorsi są ci, którzy pod płaszczykiem rzekomo najważniejszych wartości
           > niszczą tradycje, kulturę, wiarę i demokrację. Ci którzy np twierdzą, że public
           > zne wyszydzanie religii innych jest korzystaniem z wolności słowa, a później la
           > mentują gdy ktoś nie wytrzyma i utnie jakiemuś wesołkowi łeb.


           A jak ocenisz senatora Perdue (R-GA) , który 4 razy w Senacie głosował za uchyleniem ochrony prawnej dla pre-existing condition zapewnianej przez Obama Care, czyli ochrony prawnej 150 milionów Amerykanów ubezpieczonych medycznie z chorobami przewlekłymi, przed podnoszeniem składek z tego powodu, czy odmowy ubezpieczenia zdrowotnego z tego powodu, podczas gdy w tym samym czasie masowo kupował akcje medycznych firm ubezpieczeniowych?

           O jakiej wierze, kulturze czy demokracji Ty mówisz? Cos takiego robi wierzący człowiek? Ty sam nie masz juz 20 lat, na pewno wiec masz jakeiś tam schorzenia. Podwyższony cholesterol, ciśnienie, czy cokolwiek. To Obama Care zapewniła Ci że żadna firma ubrzpieczneiowa nie moze Ci podniesc z tego powodu skladek, ani narzucić Ci rocznych limitów odpowiedzialnosci, ktore jesli przekroczyles, to lecz sie dalej sam. Niezaleznie czy korzystasz z ubezpieczenia od pracodawcy czy z marketplace. I przychodzą tacy prawicowi senatorowie, wierzący, konserwatywni i prawi, i usiłuja wyrzucić tą ochronę prawną do śmietnika, aby samemu wiecej zarobic na akcjach firm ubepzieczneiowych.           > ajlepiej żeby się rozpadła. W podzielonym zachodnim świecie łatwiej będzie znis
           > zczyć i wykorzenić liberalizm oraz wszelkie ideologie i chore wartości które
           > on niesie.


           Bedziesz wtedy mogł wtedy po prawocowemu zdechnąć na ulicy, bo nie będziesz miał ubezpieczenia medycznego aby bezpiecznie amputowano Ci nogę, obumarłą z powodu spowodowanej wysokim cholesterolem miażdzycy.
            • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 13.11.20, 04:06
             stary_chinczyk napisał:

             > Od kiedy Honolulu leży w Ameryce ? Jakieś przemieszczenia kontynentów zaszły w
             > ostatnim czasie.
             > Żeby się przekonać kto ma zryty beret, wystarczy przeczytać Twój post. Takiego
             > propagandowego bełkotu to już tu dawno nie było.


             No cóż, jak wiemy położone Hawajach miasto Honolulu to nie część Ameryki, bo Hawaje to nie jeden z amerykańskich stanów. Obama nie urodził się wiec w USA. Cóż wygląda na to że po tym wszelkie nasze rozmowy straciły sens. Nie będę Ci radził abyś zmienił lekarza. Sam musisz do tego dojść. Przyjdzie z czasem.
              • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 17.11.20, 00:13
               stary_chinczyk napisał:

               > > No cóż, jak wiemy położone Hawajach miasto Honolulu to nie część Ameryki
               >
               > Honolulu leży na Hawajach. Hawaje nie są częścią Ameryki. To takie wyspy na Pac
               > yfiku. Setki mil morskich od amerykańskich wybrzeży.


               Hawaje to od 1959 roku stan Ameryki, równoprawny Kalifornii. Dziwię się że tego nie wiesz. A Honolulu jest stolicą tego stanu.
               • stary_chinczyk Re: Czystka w Departamencie Obrony 17.11.20, 21:23
                Ameryka, ani Południowa ani Północna nie jest podzielona na żadne stany. Ani politycznie, geograficznie, ani klimatycznie, ani etnicznie ani kulturowo.
                Hawaje pod żadnym względem nie są częścią Ameryki. Obama więc się w Ameryce nie urodził.
                • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 18.11.20, 01:09
                 stary_chinczyk napisał:

                 > Ameryka, ani Południowa ani Północna nie jest podzielona na żadne stany. Ani po
                 > litycznie, geograficznie, ani klimatycznie, ani etnicznie ani kulturowo.
                 > Hawaje pod żadnym względem nie są częścią Ameryki. Obama więc się w Ameryce nie
                 > urodził.


                 Hawaje sa częscią Stan ów Zjednczonych, chyba ze chcesz odmówic amerykanskiego obywatelstwa wszystkim tam urodzonym, podobnie jak wszystkim kalifornijczykom, ktorzy urodzili sie w Kalifornii.
                  • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 18.11.20, 06:15
                   stary_chinczyk napisał:

                   > Przecież ja nie zaprzeczyłem że są częścią Stanów Zjednoczonych.
                   > Co ma do tego Kalifornia ? Ta akurat leży w Ameryce, konkretnie w Ameryce Półno
                   > cnej. Hawaje nie.


                   Dobrze wiesz co mam. W 2011 roku, na długo przed poczatkiem swojej kampanii wyborczej, Trump zaczał siac plotki w ktore do dzis wierzą wyznawcy jego kultu, że Obama nie urodził sie w USA, a wiec nie ma prawa być prezydentem.
                   • stary_chinczyk Re: Czystka w Departamencie Obrony 18.11.20, 16:01
                    W USA ? A pisałeś coś o Ameryce.
                    Obama sam się wystawił opóźniając przedstawienie swojego aktu urodzenia.
                    Dla równowagi wyznawcy kultu Obamy do dziś wierzą, że Trumpa wybrali Ruscy.
                    Polityka polega na okłamywaniu ludzi. Np tak, jak pokazywanie zdjęć uwięzionych imigrantów zrobionych w czasach Obamy jako przykładu nieludzkiego zachowania Trumpa.
                    • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 19.11.20, 07:09
                     stary_chinczyk napisał:

                     > W USA ? A pisałeś coś o Ameryce.
                     > Obama sam się wystawił opóźniając przedstawienie swojego aktu urodzenia.

                     Naprawdę? To kiedy Trump przedstawił swój akt urodzenia?


                     > Dla równowagi wyznawcy kultu Obamy do dziś wierzą, że Trumpa wybrali Ruscy.
                     > Polityka polega na okłamywaniu ludzi. Np tak, jak pokazywanie zdjęć uwięzionych
                     > imigrantów zrobionych w czasach Obamy jako przykładu nieludzkiego zachowania T
                     > rumpa.


                     Obama zyskał sobie przydomek chief deporter. i był krytykowany za zbytnią bezwzględność w tym wzgledzie. Dzieci w klatakch umiescił jednak Trump.
                     • stary_chinczyk Re: Czystka w Departamencie Obrony 19.11.20, 19:08
                      Jasne, a za Obamy trzymano złapanych na nielegalnym przekroczeniu granicy w luksusowych hotelach.
                      Działania Trumpa doprowadziły do rozwiązania kryzysu imigracyjnego. Wystarczyło tylko spowodować aby ubiegający się o azyl obywatele państw trzecich musieli czekać na rozpatrzenie wniosku w Meksyku, i nagle ilość chętnych gwałtownie spadła. Trump wiedział że przytłaczająca ilość imigrantów chce dostać się do USA ze względów ekonomicznych, demokraci i media tego nie wiedzieli. I kto tu jest głupi ?
                      Dla ludzi którzy uciekają przed prześladowaniami, każdy kraj który ich nie prześladuje jest dobry. Meksyk, USA, Kanada, co za różnica?
                      Biden zapowiedział oczywiście, że wszystko odwróci, czytaj wywoła kolejny kryzys imigracyjny. Prezydent Meksyku tak się z tego ucieszył, że chyba do tej pory nie pogratulował Bidenowi zwycięztwa.
                        • bmc3i Re: Czystka w Departamencie Obrony 20.11.20, 06:29
                         stary_chinczyk napisał:

                         > Oczywiście, zanim został prezydentem, tu masz jego kopię:
                         >
                         > www.google.com/amp/s/www.businessinsider.com/donald-trump-real-birth-certificate-2011-3%3famp


                         obamawhitehouse.archives.gov/blog/2011/04/27/president-obamas-long-form-birth-certificate

                         A swoją drogą, od kiedy prezydenci musza publicznie przedstwaiac akt urodzenia? I skad się wzięła Kenia jako miejsce urodzenia Obamy? Przypadkiem nie z wrodzonego rasizmu Trumpa i zamiłowania do siania coraz to bzdurniejszych teorii spiskowych?
  • jorl Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 16:33
   ignorant11 napisał:

   > Po raz pierwszy zgadzam sie z jorlem. Zreszta to jorl przyjał moje poglądy, wcz
   > esniej przeceniał CRL.

   Klamiesz jak zwykle i11. Ja moje poglady o Chrlu, jak opisalem wyzej, mialem od wielu lat. I napewno ich nie zmienilem sa wlasnie takie same.

   Jak Chrl robi, ze na trzeciej zmianie produkuje wyroby ktore zachodnie firmy u nich produkuja korzystajac z tego ze maja 51% udzialu w firmie, taki wymog, to wiem od lat ponad 15tu i to nie z gazet a od menagerow niemieckich z ktorymi sluzbowo mialem i wtedy do czynienia. Wiedzacych od podszewki jak sie dzieje.
   To tak jakbyscie w Polsce produkujac VW w jakies fabryce na dwie zmieny dla VW a na trzeciej dla siebie. I jako ze nie musielibyscie placiac za opracowania wasze kosztowalyby duzo mniej. Tego nie robicie, fakt, ale Chrlowcy tak robia.

   I to ze przez takie kradzieze sami nie ucza sie tych towarow projektowac to wiem bo pracowalem 35+ lat w przeymsle niemieckim wlasnie w R&D i opracowane przezemnie urzadzenia byly potem produkowane, Stad zam te zaleznosci w przeciwienstwie do takich jak np. Ty. Bo Ty drogi i11 pojecia nie masz o przemysle, wasz polski przemysl to produkcja wg cudzej dokumnetacji na cudzych maszynych.
  • jorl Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 17:06
   cojestdoktorku napisał:

   > www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/chiny-juz-nie-powielaja-innowacyjnych-rozwiazan-maja-wlasne/
   >
   > Huaweui nie jest banowany bo szpieguje, tylko dlatego ze ma najlepsze 5G i ma t
   > akie drobiazgi jak ten:
   > www.youtube.com/watch?v=6g-G8pwsuWw
   > a takimi drobiazgami Apple zdobyło świat
   >


   Nie znasz sie na przymysle drogi cjd i stad takie Twoje Ochy Achy.
   Huawei, ale tez i inne firmy chrlowskie dostaja w d.. nie dlatego ze szpieguja a dlatego ze zamiast ladnie i tanio dla nas produkowac u nas opracowane produkty zaczeli sie starac budowac u siebe coraz wiekszy przemysl w tym przypadku polprzewodnikowy. Z tym ze glupio mysle ze Zachod im da kupowac te skaplikowane urzadzenia potrzebna do produkcji ukladow scalonych. I sie strasznie pomylili.

   Dla takich chlopczykow jak Ty drogi cjd takie smartfony, obrazeczki na ekranach to szczyt techniki. To jest glupawe programowania dlatego wlasnie najpierw komorki byly projektowane i budowane w najwyzej rozwinietych krajach Swiata, potem sie to przesuwalo do biedniejszych jak Koree Pd czy Tajwan ale juz majacych poziom, tansza sila roboczy w programowaniu, a potem zaczeli Chrlowcy to robic. Ale uklady scalone do smartfonow sa dalej opracowywane i na Zachodzie napewno produkowane na maszynach zachodnich firm. I to jest najtrudniejsze, to sa wysokodokladne maszyny, fizyka do tego jest potrzebna. Wiem ze np. przed moze 7-8 laty jak czytalem o tym to zwierciadlo do litograficznej maszyny musialo byc wypolerowane lepiej jak 30nm. I aby to zrobic trzeba bylo maszyny do tego polerowania stworzych, superdokladne. Te pochodza z krajow 1 Ligi. tylko. I tak jest mnostwo wiecej. Dlatego Korea Pd Tajwan pracuje na kupionych maszynach, Chrl chcial tez kupic ale juz mu nie daja tego zrobic.
   Jest jedna firma chrlowska SMIC ktora na zakupionych maszynych produkuje uklady scalone. Do 14nm wiec 2 generacje do tylu ale zawsze.

   www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=USA+schr%C3%A4nken+Exporte+an+Halbleiter-Auftragsfertiger+SMIC+ein&ie=UTF-8&oe=UTF-8

   I dostaje bana na zakupy z Zachodu. Najpierw chciala sie zastosowac do zarzadzenia USA ze nie moze dostarczac Huaweiowi ukladow scalonych, smieszne prawda, ale teraz dostaje bana.

   Chrl chce jakos szybko u siebie zbudowac przemysl produkcji ukladow scalonych, ale nic z tego nie wychodzi. Jasne, nikt u niech tych maszyn nie dal produkowac wiec skad biedacy moga wiedziec jak to robic?

   I ostatnio:
   www.google.com/search?client=safari&rls=en&sxsrf=ALeKk03J5ZRu0JOT2AjY48zzIUP3if1mAQ:1605887895806&q=%E2%80%9EChaos%E2%80%9D+beim+Aufbau+der+chinesischen+Halbleiterfertigung&spell=1&sa=X&ved=2ahUKEwiE8c_MvpHtAhW8C2MBHRVIArkQBSgAegQIBxA1&biw=1340&bih=789&dpr=2

   Ten artykul nie jest dostepny, tylko poczatek, ale to wystarczy. Pisza ze setki miliardow yuanow wplynelo w ten przemysl i zadne rezultaty. Jasne bo trzeba zbudowac knowhow a to dziesiecilecia.
   Niech sie zabieraja za robote, od podstaw a nie kombinowaniem. Kradzione nie tuczy.

   A te Twoje linki to se mozesz o kant d.. rozbic drogi cjd. Zachod moze celowym uderzeniem im te osiagniecie rozwalic. Bo jak sie nie ma hardware, ukaldow scalonych, to pisanie software aby ladne obrazki po ekranie lataly to do niczego sie nie nadaje.

   Jak juz od 2 lat pisze, Zachod moze strasznie Chrlowi zaszkodzic jak chce. Czy chce? Wyglada ze tak ale zobaczymy jak bedzie dalej.
   • jorl Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 17:19
    cojestdoktorku napisał:

    > Huaweui nie jest banowany bo szpieguje, tylko dlatego ze ma najlepsze 5G

    Co znaczy najlepsze 5G? 5G tez ma Nokia i Eriksson w programie. Gorsze? Nie sadze ale zapewne po prostu drozsze. Ludzie wiecej zarabiaja.
    Poza tym 5G, normy na to sa opracowane na Zachodzie to nie Chrowski wynalazek chociaz fakt i oni sie troche swoicmi pracami do tego przyczynili. Z tym ze jak nie beda mieli ukladow scalonych to jak beda te swoje 5G produkowali?
    Tez slyszelem ze Huawei anteny do tych 5G kupowal w USA. I nagle nie mogl wiecej bo mu nie dali. OK, zabrali sie za opracowane swoich, tu zapewne dadza rade bo mieli pod nosem zachodnie a i maja maszyny do ich produkcji z Zachodu ale co z ukladami scalonymi?

    Poza tym to zachodnie firmy maja w ofercie systemy testowania 5G a to jest potrzebna i w R&D i produkcji urzadzen do 5G. I te urzadzenia sa duzo bardziej skaplikowane jak same 5G urzadzenia przy masztach. Tylko naturalnie nie potrzeba tego duzo. I gwarantiwania te urzadzenia i Chrlowcy kupili na Zachodzie.Wezmy firme niemiecka Rohde&Schwarz:

    www.rohde-schwarz.com/de/suche/suche_63238.html?term=5G&page=1&sort=relevance&sortOrder=desc

    1000 wpisow sie pokazalo, mozna sobie poszukac. To jest ogrom potrzebny do 5G sieci.
    • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 18:11
     To jakaś aberacja z tym lepszym 5G. Obojetnie czy to 5G od Huwawaja czy od Ericssona, wciaz jest jeszcze w powijakach. Jak sprawdziwdziłem predkosć przesyłu danych za pomoca 5G i4G LTE Advanced za pomoca speedtest net, to najnowsza wersja LTE u mojego operatora przesyłała ponad dwukrotnie szybciej niz 5G u tego samego operatora,. Teoretyczny data transfer 5G to maksimum 10 Gbps - czyli wszelkie kablówki i światłowody zostaną zdeklasowane - ale daleko jeszcze do takich prędkości przesyłu danych współczesnym technologiom 5G. Zwlaszcza że takie prędkości przesyłu danych to tylko w najwyższych częstotliwościach, wymakających nadajników niemal co dwa kroki. Mini jeszcze pare ładnych lat, zanim 5G zaprezentuje swoje pełne możliwości.

     • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 22:28
      bmc3i napisał:

      > To jakaś aberacja z tym lepszym 5G. Obojetnie czy to 5G od Huwawaja czy od Eric
      > ssona, wciaz jest jeszcze w powijakach. Jak sprawdziwdziłem predkosć przesyłu d
      > anych za pomoca 5G i4G LTE Advanced za pomoca speedtest net, to najnowsza wersj
      > a LTE u mojego operatora przesyłała ponad dwukrotnie szybciej niz 5G u tego sam
      > ego operatora,. Teoretyczny data transfer 5G to maksimum 10 Gbps - czyli wszelk
      > ie kablówki i światłowody zostaną zdeklasowane - ale daleko jeszcze do takich p
      > rędkości przesyłu danych współczesnym technologiom 5G. Zwlaszcza że takie prędk
      > ości przesyłu danych to tylko w najwyższych częstotliwościach, wymakających nad
      > ajników niemal co dwa kroki. Mini jeszcze pare ładnych lat, zanim 5G zaprezentu
      > je swoje pełne możliwości.

      W 5G wcale nie chodzi o prędkość transferu danych. A przynajmniej nie tylko. Zresztą masz jakąś aplikację, która wymaga transferu rzędu Gbps ??? 5G przede wszystkim jest standardem uniwersalnym, który da się zastosować nie tylko w telefonach jak LTE, ale całej gamie innych urządzeń. Np autonomicznych samochodach. Umożliwia znacznie krótszy czas odpowiedzi niż LTE. Umożliwia też znacznie większe nasycenie sieci różnego typu urządzeniami.
      Jeśli chcesz sobie oglądać video w wysokiej rozdzielczości, nie zobaczysz żadnej różnicy między LTE i 5G. Ale jeśli sobie chcesz pograć w jakąś grę w czasie rzeczywistym, albo za pomocą telefonu sterować dronem, różnica może być kolosalna.
      • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 20.11.20, 23:02
       stary_chinczyk napisał:

       > W 5G wcale nie chodzi o prędkość transferu danych. A przynajmniej nie tylko. Zr
       > esztą masz jakąś aplikację, która wymaga transferu rzędu Gbps ??? 5G przede wsz
       > ystkim jest standardem uniwersalnym, który da się zastosować nie tylko w telefo
       > nach jak LTE, ale całej gamie innych urządzeń. Np autonomicznych samochodach. U
       > możliwia znacznie krótszy czas odpowiedzi niż LTE. Umożliwia też znacznie więks
       > ze nasycenie sieci różnego typu urządzeniami.
       > Jeśli chcesz sobie oglądać video w wysokiej rozdzielczości, nie zobaczysz żadne
       > j różnicy między LTE i 5G. Ale jeśli sobie chcesz pograć w jakąś grę w czasie r
       > zeczywistym, albo za pomocą telefonu sterować dronem, różnica może być kolosaln
       > a.


       To wciaz jest przesyłanie danych. speedtest.net jest akurat dobrym weryfikatorem. Ja to zmierzylem tylko z ciekawości. Aplikacji wymagajacych przesylu na poziomie Gbps jeszcze oczywiscie nie ma - ale tylko dlatego że nie ma dostepnych takich mozliwosci przesylu. Nie ma wiec po co robic aplikacji, z ktorych nie mozna korzystac.
       W mojej odpowiedzi dla Jorla chodizło tylko o to, ze wspolczesne 5G nie dysponuje jeszcze swoimi docelowymi mozliwościami, nie ma wiec co pisac lepsze czy gorsze.

        • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 21.11.20, 04:31
         stary_chinczyk napisał:

         > Jak to nie ma ? Ponad 1 Gbps wyciągał już IPhone sprzed dwóch lat.
         > Jakoś aplikacji do teleportacji wciąż nie ma.


         Bredzisz. Napisałem o mozliwosciach rpzesyłu na poziomie gigabitów per second , a nie co "iPhone wyciągał"
         • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 21.11.20, 06:08
          No więc IPhone 11 ma możliwość przesyłania danych na poziomie gigabita per second. Podobnie jak wszystkie inne telefony w tej ketegorii z tego okresu. I co z tego ? Jest jakaś aplikacja która tyle potrzebuje ?
          Ciekawe czemu producenci sprzętu telekomunikacyjnego płacą setki milionów za specjalistyczne urządzenia testowe. Mogliby przecież przetestować wspaniałym speedtestem, bo tylko o prędkość chodzi.
          • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 21.11.20, 17:17
           stary_chinczyk napisał:

           > No więc IPhone 11 ma możliwość przesyłania danych na poziomie gigabita per seco
           > nd. Podobnie jak wszystkie inne telefony w tej ketegorii z tego okresu. I co z
           > tego ? Jest jakaś aplikacja która tyle potrzebuje ?


           Nie, bo nie istnieje kanał transmisji z taką prędkością. Iphone nie ma mozliwosci przesyłania. Może miec jedynie mozliwosc wysyłania.


           > Ciekawe czemu producenci sprzętu telekomunikacyjnego płacą setki milionów za sp
           > ecjalistyczne urządzenia testowe. Mogliby przecież przetestować wspaniałym spee
           > dtestem, bo tylko o prędkość chodzi.

           Czy ja napisałem ze speedtest jest wspaniały? Napisałem tylko że ja go wykorzystuję. Na moje potrzeby jest wystarczajacy. Dzieki niemu wiem że w swoim biurze mam predkosc przesyłu danych przez LTE wiekszą, niż przez służbowy wifi.
           • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 26.11.20, 01:05

            > Nie, bo nie istnieje kanał transmisji z taką prędkością. Iphone nie ma mozliwos
            > ci przesyłania. Może miec jedynie mozliwosc wysyłania.

            Jak to nie istnieje. Ponad 1Gbit / s można uzyskać w LTE przy szerokości spektrum 100MHz. Czyli 5CA. Takie sieci istnieją już od kilku lat. Fakt że zwykle zasoby są dzielone między użytkowników, bo nikt nie potrzebuje tego 1Gbita/s. Ale kanał jak najbardziej istnieje.
            • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 26.11.20, 01:57
             stary_chinczyk napisał:

             >
             > > Nie, bo nie istnieje kanał transmisji z taką prędkością. Iphone nie ma mo
             > zliwos
             > > ci przesyłania. Może miec jedynie mozliwosc wysyłania.
             >
             > Jak to nie istnieje. Ponad 1Gbit / s można uzyskać w LTE przy szerokości spektr
             > um 100MHz. Czyli 5CA. Takie sieci istnieją już od kilku lat. Fakt że zwykle zas
             > oby są dzielone między użytkowników, bo nikt nie potrzebuje tego 1Gbita/s. Ale
             > kanał jak najbardziej istnieje.


             Ja u siebie w domu mam nawet telewizor podłączony kablem do sieci domowej na Cat7. Nie żebym potrzebował 10Gbps juz dzisiaj bo 4K działa bez zarzutu na 1Gbps, ale kiedys byc może ja lub moje dzieci będa chciały miec telewizor na 32K o korzystać z multimediów w takiej rozdzielczości, nie będą wiec musiały wówczas ciągnąc nowych kabli. A na 5CA to możesz co najwyzej maile sprawnie wysyłac.
             • kstmrv Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 28.11.20, 04:32
              bmc3i napisał:

              > Ja u siebie w domu mam nawet telewizor podłączony kablem do sieci domowej na Ca
              > t7. Nie żebym potrzebował 10Gbps juz dzisiaj bo 4K działa bez zarzutu na 1Gbps,
              > ale kiedys byc może ja lub moje dzieci będa chciały miec telewizor na 32K o ko
              > rzystać z multimediów w takiej rozdzielczości, nie będą wiec musiały wówczas ci
              > ągnąc nowych kabli.


              To oczywiste że budując dom kładziesz w ścianach kable najnowszej kategorii. Zwykle są kilka razy droższe niż Cat5/Cat6, ale w porównaniu do ceny domu to i tak grosze. Za to jest zapas przepustowości sieci na przyszłość.


              > A na 5CA to możesz co najwyzej maile sprawnie wysyłac.


              Ekhm... bmc... ale wiesz że 5CA nie ma nic wspólnego z kablami Cat5?
      • kstmrv Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 28.11.20, 04:24
       stary_chinczyk napisał:

       > bmc3i napisał:
       >
       > > To jakaś aberacja z tym lepszym 5G. Obojetnie czy to 5G od Huwawaja czy o
       > d Eric
       > > ssona, wciaz jest jeszcze w powijakach. Jak sprawdziwdziłem predkosć prze
       > syłu d
       > > anych za pomoca 5G i4G LTE Advanced za pomoca speedtest net, to najnowsza
       > wersj
       > > a LTE u mojego operatora przesyłała ponad dwukrotnie szybciej niz 5G u te
       > go sam
       > > ego operatora,. Teoretyczny data transfer 5G to maksimum 10 Gbps - czyli
       > wszelk
       > > ie kablówki i światłowody zostaną zdeklasowane - ale daleko jeszcze do ta
       > kich p
       > > rędkości przesyłu danych współczesnym technologiom 5G. Zwlaszcza że takie
       > prędk
       > > ości przesyłu danych to tylko w najwyższych częstotliwościach, wymakający
       > ch nad
       > > ajników niemal co dwa kroki. Mini jeszcze pare ładnych lat, zanim 5G zapr
       > ezentu
       > > je swoje pełne możliwości.
       >
       > W 5G wcale nie chodzi o prędkość transferu danych. A przynajmniej nie tylko. Zr
       > esztą masz jakąś aplikację, która wymaga transferu rzędu Gbps ??? 5G przede wsz
       > ystkim jest standardem uniwersalnym, który da się zastosować nie tylko w telefo
       > nach jak LTE, ale całej gamie innych urządzeń. Np autonomicznych samochodach. U
       > możliwia znacznie krótszy czas odpowiedzi niż LTE.


       3G to opóźnienie 60 ms, w 4G ping wynosi 40 ms. Dla samochodu i drona wystarczy. A poza miastem to o 4G nieraz można zapomnieć.


       > Umożliwia też znacznie więks
       > ze nasycenie sieci różnego typu urządzeniami.


       To akurat bardzo potrzebne.


       > Jeśli chcesz sobie oglądać video w wysokiej rozdzielczości, nie zobaczysz żadne
       > j różnicy między LTE i 5G. Ale jeśli sobie chcesz pograć w jakąś grę w czasie r
       > zeczywistym, albo za pomocą telefonu sterować dronem, różnica może być kolosaln
       > a.


       Gracze to by najchętniej mieli ping 1, jak po ethernecie lokalnym.
     • jorl Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 23.11.20, 18:02
      bmc3i napisał:

      > To jakaś aberacja z tym lepszym 5G. Obojetnie czy to 5G od Huwawaja czy od Eric
      > ssona, wciaz jest jeszcze w powijakach. Jak sprawdziwdziłem predkosć przesyłu d
      > anych za pomoca 5G i4G LTE Advanced za pomoca speedtest net, to najnowsza wersj
      > a LTE u mojego operatora przesyłała ponad dwukrotnie szybciej niz 5G u tego sam
      > ego operatora,. Teoretyczny data transfer 5G to maksimum 10 Gbps - czyli wszelk
      > ie kablówki i światłowody zostaną zdeklasowane - ale daleko jeszcze do takich p
      > rędkości przesyłu danych współczesnym technologiom 5G. Zwlaszcza że takie prędk
      > ości przesyłu danych to tylko w najwyższych częstotliwościach, wymakających nad
      > ajników niemal co dwa kroki. Mini jeszcze pare ładnych lat, zanim 5G zaprezentu
      > je swoje pełne możliwości.      Ludzie ciagle widza te zastosowania komercyjne i w tym przypadku z 5G. A to ze jakies szczyle sobie szybko video sciagna czy pograja poprzez 5G sa tylko uzupelnieniem 5G.
      5G jest siecia do komunikacji w przemysle. Juz powstaja testowe centra produkcyjne w Niemczech, chyba BMW np. gdzie maszyny produkcyjne sa spiete 5G a nie kablami. Bo wazny element 5G jest nie wiekszy jak ustalony latency time. Opoznienie odpowiedzi. W sterowaniu maszyn to musi byc aby sterowanie bylo pewne.
      Wezmy normalny internet. To sa te telegramy odpowiednio zdefiniowane, do ca. 1500Byte dlugie. Moga byc z Gigabytami/Sek szybkosci przesylane ale moze byc ze sie taki telegram opoznia np. i sekunde ale to dla normalnego polaczenia internetowego nie odgrywa roli, ekran sie troche pozniej zbuduje no i co? Ale takimi systemami Ethernet nie mozna juz sterowac maszyn bo czas odpowiedzi jest niedefiniowalny conajmniej w jakims pozadanym zakresie.
      Ale w sterowaniu maszynami uzywa sie telegramow internetwych ale to juz sa systemy jak ProfiNet, sa i inne, gdzie jest zdefiniowane i to dziala ze odpowiedz przyjdzie w scisle okreslonym czasie tzn nie pozniej jak. Ile? Sa rozne tu klasy, przy 100MB/Sek szybkosci sa 100uS albo 1mS albo i 10 mS. I wtedy mozna sie juz na tym oprzec w planowaniu sterowania maszyn. Mysmy, tam gdzie do niedawna pracowalem opracowalismy dla klienta ProfiNet sensory a on je wpial w swoj system sterowania maszyna.
      Ale to wymaga kabli i to dobrych, to juz wysoka czestotliwosc, to kosztuje. I wlasnie 5G ma, tak sie planuje, spiac urzadzenia ze soba zamiast kablami jak dotad bo falami elektromagnetycznymi.
      Uwaza sie z 2/3 5G bedzie w zastosowaniach w fabrykach itd a tylko 1/3 dla szczyli ladujacych video czy grajacych w jakies gry. No ale szczyle poniosa tez koszty tej techniki to dobrze, niech placa tez. A cala infrastruktura w przemysle korzystajaca z 5G jest duzo wiecej warta, duzo bardziej skaplikowana i duzo wiecej kosztuje jak te 5G. 5G to sa np. 15% wartosci tego wszystkiego. I te systemy powstaja w krajach 1 Ligii.
      Ale widac ze Amerykanie nie chca Chrlowi dac tu opracowac i sprzedawac.
      Chrl myslal kiedys ze jak sie zwroci przeciw ZSRR, w Afganistanie popieral bandytow islamskich przeciw ZSRR, to zarobil na dozgodna wdziecznosc Zachodu i Zachod pozwoli im sie we wspolpracy rozwinac. A tu wala, Murzyn zrobil swoje, Murzyn moze odejsc. Powinni to wiedziec wczesniej i szerszym frontem zajac sie takimi pracami a nie doprowadzic do tego ze maja takie slabe punkty gdzie Zachod moze im zlosliwie nakopac.
      I wyglada na to ze kopie i nie przestanie kopac.

      • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 24.11.20, 00:59
       jorl napisał:


       > Ale widac ze Amerykanie nie chca Chrlowi dac tu opracowac i sprzedawac.
       > Chrl myslal kiedys ze jak sie zwroci przeciw ZSRR, w Afganistanie popieral band
       > ytow islamskich przeciw ZSRR, to zarobil na dozgodna wdziecznosc Zachodu i Zach
       > od pozwoli im sie we wspolpracy rozwinac. A tu wala, Murzyn zrobil swoje, Murzy
       > n moze odejsc. Powinni to wiedziec wczesniej i szerszym frontem zajac sie takim
       > i pracami a nie doprowadzic do tego ze maja takie slabe punkty gdzie Zachod moz
       > e im zlosliwie nakopac.
       > I wyglada na to ze kopie i nie przestanie kopac.

       O ile wiem, Amerykanie nie mają żadnej firmy produkujacej infrastrukturę sieci 5G, po wyrzuceniu wiec z rynku Chińczyków, zostaje wiec tylko europejski Ericsson. Sieci 5G intensywnie w tej chwili rozbudowują się w Stanach, T-Mobile chwali sie pokryciem już 98% terytorium kraju siecią 5G - zapewne ma na myśli najniższą z trzech częstotliwości 5G, czyli 600 MHz - ale zapewne wszystko jedzie na Ericssonie, skoro nie na Chinczykach.
       • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 26.11.20, 01:15
        Ericsson jest szwedzki. Europa nie jest państwem. Oddziały R&D posiada w różnych państwach. Jeden z kluczowych w Teksasie, inny w Polsce.
        W USA są firmy pracujące nad infrastrukturą 5G, sprawdź sobie które na stronie 3GPP. USA też wciąż jako jedyne w całym zachodnim świecie posiada firmy projektujące modemy do urządzeń mobilnych.
        Trump zdawał sobie sprawę z wagi technologii mobilnych. prowadził działania w kierunku zakupu Ericssona lub Nokii. Zablokował też sprzedaż Qalcomm Chińczykom. Biden pewnie wszystko koncertowo spieprzy .
        • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 26.11.20, 01:48
         stary_chinczyk napisał:

         > Ericsson jest szwedzki. Europa nie jest państwem. Oddziały R&D posiada w różnyc
         > h państwach. Jeden z kluczowych w Teksasie, inny w Polsce.
         > W USA są firmy pracujące nad infrastrukturą 5G, sprawdź sobie które na stronie
         > 3GPP. USA też wciąż jako jedyne w całym zachodnim świecie posiada firmy projekt
         > ujące modemy do urządzeń mobilnych.
         > Trump zdawał sobie sprawę z wagi technologii mobilnych. prowadził działania w k
         > ierunku zakupu Ericssona lub Nokii. Zablokował też sprzedaż Qalcomm Chińczykom.


         I za to należy go pochwalić.


         > Biden pewnie wszystko koncertowo spieprzy .

         A to już propaganda.
      • kstmrv Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 28.11.20, 04:35
       jorl, stary komuchu, jeszcze cię nie wymienili na młodszy model web-brygadzisty?

       99% przemysłu nie potrzebuje 5G, im nieraz 2G wystarcza:
       Patrząc jednak na zachodzące wydarzenia z perspektywy automatyki, można zastanawiać się, czy nasza branża rzeczywiście z sieci 5G skorzysta. Całościowo pewnie tak, natomiast twierdzenie o ich niezbędności w przypadku produkcji - i to nawet tej z dopiskiem 4.0 - jest dzisiaj zdecydowanie na wyrost.
       Przyszły standard ma zapewniać prędkości do 20 Gb/s, milisekundowe opóźnienia oraz obsługę do miliona węzłów na kilometr kwadratowy. Takie wymagania występują w przemyśle bardzo rzadko, a nasz sektor używa już wielu innych rozwiązań komunikacyjnych. Na krótkich dystansach są nimi m.in. WLAN oraz Bluetooth, zaś na długich - sieci radiowe i komórkowe. W takich aplikacjach, a mówimy tu np. o systemach M2M i telemetrii, zwykle bardziej liczą się kwestie energetyczne niż szybkość transmisji. Z tych powodów w przemyśle cały czas sieci 4G/LTE mają niewielki udział, bo 3G wystarcza z naddatkiem, a w zakresie telemetrii nawet 2G. Wysoką sprawność energetyczną i duży zasięg kosztem szybkości transmisji zapewniają z kolei Low Power WAN - głównie LoRaWAN i Sigfox, które nie korzystają z infrastruktury komórkowej.
       Wiele możliwości wykorzystania 5G wymieniono w raporcie "5G and the Factories of the Future". Dotyczą one nie tylko łączności systemów automatyki oraz robotyki, ale też zbierania danych w celu ich analizy, procesów zarządzania energią i innych. Nowa sieć ma również zapewniać możliwość zmiany modeli działalności firm - ze sprzedawania produktów na dostarczanie usług. Wreszcie rosnąć powinna też liczba aplikacji z obszaru Industrial IoT.
       O ile omawiana publikacja i jej podobne sugerują, że 5G zagwarantuje topowe parametry pod względem szybkości i jakości transmisji, o tyle nie odpowiadają one na podstawowe pytanie: dlaczego łączność zapewniana przez zewnętrznych operatorów ma być wykorzystywana wewnątrz fabryk. Przecież naiwnością jest wyobrażanie sobie, że firma będzie używała do komunikacji w obrębie celi robotycznej sieci komórkowej z wykorzystaniem pasma 42 GHz i kart SIM montowanych w kontrolerach robotów! Również systemy sterowania produkcją działające w pętli zamkniętej nie będą beneficjentami nowej technologii, gdyż stoi ona w sprzeczności z ich podstawowymi cechami - szybkością działania, niezawodnością i bezpieczeństwem.
       Zwolennicy 5G mogą argumentować, że powyższa krytyka dotyczy jedynie zastosowań produkcyjnych, a przemysł to pojęcie o wiele szersze. Rzeczywiście - dzisiaj, gdy mówi się o sieciach tworzenia wartości, to myślenie o niezawodnym łączeniu producentów, dostawców oraz różnych usługodawców jest jak najbardziej wskazane. Na 5G pewnie skorzystają też producenci systemów semi-industrial oraz sektor energetyczny.

       automatykab2b.pl/gospodarka/49688-czy-przemysl-potrzebuje-5g
     • kstmrv Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 28.11.20, 04:23
      bmc3i napisał:

      > To jakaś aberacja z tym lepszym 5G. Obojetnie czy to 5G od Huwawaja czy od Eric
      > ssona, wciaz jest jeszcze w powijakach. Jak sprawdziwdziłem predkosć przesyłu d
      > anych za pomoca 5G i4G LTE Advanced za pomoca speedtest net, to najnowsza wersj
      > a LTE u mojego operatora przesyłała ponad dwukrotnie szybciej niz 5G u tego sam
      > ego operatora,.


      Niedawno tu rozmawialiśmy o LTE w USA, wyszło jest tam dość dziwne, widzę wasze 5G też jest inne niż u reszty świata. Czytałem różne testy 5G w Polsce i za każdym razem było ono znacznie szybsze od 4G. Co istotne różnice były tez w ramach samego 5G. Na czterech operatorów komórkowych w Polsce trzech dla 5G refarmowało częstotliwości z 4G, a tylko jeden dla 5G wydzielił oddzielne pasmo. I oczywiście ten jeden osiągał jeszcze wyższe wyniki


      > Teoretyczny data transfer 5G to maksimum 10 Gbps


      W warunkach laboratoryjnych.


      > - czyli wszelk
      > ie kablówki i światłowody zostaną zdeklasowane


      Może u was w USA. W niektórych polskich miastach już od ponad roku oferowany jest dla zwykłych domowych użytkowników internet 10 Gbps (np. Inea w Poznaniu, koszt 200 zł miesięcznie, albo Moico we Wrocławiu).


      > - ale daleko jeszcze do takich p
      > rędkości przesyłu danych współczesnym technologiom 5G. Zwlaszcza że takie prędk
      > ości przesyłu danych to tylko w najwyższych częstotliwościach, wymakających nad
      > ajników niemal co dwa kroki.


      Ano właśnie, chcesz szybki internet 5G to stacja bazowa musi być najdalej w sąsiednim domu.
      • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 28.11.20, 05:03
       kstmrv napisał:

       > bmc3i napisał:
       >
       > > To jakaś aberacja z tym lepszym 5G. Obojetnie czy to 5G od Huwawaja czy o
       > d Eric
       > > ssona, wciaz jest jeszcze w powijakach. Jak sprawdziwdziłem predkosć prze
       > syłu d
       > > anych za pomoca 5G i4G LTE Advanced za pomoca speedtest net, to najnowsza
       > wersj
       > > a LTE u mojego operatora przesyłała ponad dwukrotnie szybciej niz 5G u te
       > go sam
       > > ego operatora,.
       >
       >
       > Niedawno tu rozmawialiśmy o LTE w USA, wyszło jest tam dość dziwne, widzę wasze
       > 5G też jest inne niż u reszty świata. Czytałem różne testy 5G w Polsce i za ka
       > żdym razem było ono znacznie szybsze od 4G. Co istotne różnice były tez w ramac
       > h samego 5G. Na czterech operatorów komórkowych w Polsce trzech dla 5G refarmow
       > ało częstotliwości z 4G, a tylko jeden dla 5G wydzielił oddzielne pasmo. I oczy
       > wiście ten jeden osiągał jeszcze wyższe wyniki


       Wszystko rozbija sie o rodzaj sieci, o czestoliwość. Nie wiem jak u Was w Europie, ale tu T-Mobile chwali sie juz pokryciem calego terytorium USA siecią 5G. Macie pokrycie calego terytorium ktoregokolwiek kraju UE siecia 5G?
       Pisałes wyzej, ze jak wyjedziesz za miasto to nawet LTE nie masz. W USA masz wszedzie, chyba ze jestes w jakichś górach, na pustyni albo na środku Ontario. Wg T-Mobile, w USA ma pokrycie 98% kraju siecia 5G - przynajmniej w reklamach. Tyle tylko że w najniższej czestotliwosci 600Mhz, czyli najwolniejszym 5G ale wymagajacym najmniej nadajników.


       > > - czyli wszelk
       > > ie kablówki i światłowody zostaną zdeklasowane
       >
       >
       > Może u was w USA. W niektórych polskich miastach już od ponad roku oferowany je
       > st dla zwykłych domowych użytkowników internet 10 Gbps (np. Inea w Poznaniu, ko
       > szt 200 zł miesięcznie, albo Moico we Wrocławiu).


       Tu Verizon FIOS świadczy od iluś lat 1Gbps na światłowodzie, ostatnio inne firmy kablowe dobiły, o wiecej niz 1Gbps nikt na rynku komercyjnym jeszcze nawet nie slyszał. A wiekszosc oferuje 200-400Mbps w standardowym pakiecie       > > - ale daleko jeszcze do takich p
       > > rędkości przesyłu danych współczesnym technologiom 5G. Zwlaszcza że takie
       > prędk
       > > ości przesyłu danych to tylko w najwyższych częstotliwościach, wymakający
       > ch nad
       > > ajników niemal co dwa kroki.
       >
       >
       > Ano właśnie, chcesz szybki internet 5G to stacja bazowa musi być najdalej w sąs
       > iednim domu.


       I dlatego miną jeszcze lata, zanim bedziemy mieli takie 5G o jakim wszyscy myślą mówiąc 5G.
       Tak samo jak lata mineły, zanim 4G LTE zmieniło się z z 2-25Mbps, do 200Mbps

       • stary_chinczyk Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 28.11.20, 07:57
        NR FR1 to nie jest żadne 600MHz tylko do 6 GHz. Powyżej tego jest FR2 tzw mm Wave. Stacje bazowa wcale nie musi być w sąsiednim domu. Aczkolwiek najlepiej żeby znajdowała się w zasięgu wzroku. Problemy z przesyłaniem sygnału na FR2 przezwycięża się stosując węższą wiązkę transmitera. Również odpowiednio steruje się panelem odbiornika tworząc tzw wiązki receivera.
        Nie wiem o jakim 5G Ty myślisz, bo podniecasz się tylko przepustowością niczym szczyle z podstawówki zakresem prędkościomierza samochodu. A w 5G zupełnie nie o to chodzi. Przynajmniej nie tylko o to. Wielkie transfery możesz sobie robić i na LTE. W Rel 12 może być 32 nośne. 20MHz każda. Przynajmniej 150kBit na każdej. Czyli ile to razem będzie ?
        Tylko że LTE nie jest tak elastyczny. Sieci telefoniczne to tylko jeden z aspektów 5G. Ale jest znacznie więcej. Przemysł, drony, autonomiczne pojazdy, telemetria. 5G jest niesamowicie elastyczny, posiada masę funkcji często wzajemnie się wykluczających. Dlatego nigdy żadna sieć nie będzie miała wszystkiego. Bo zupełnie inne są wymogi sieci komórkowej, a inne sieci synchronizujące ruch autonomicznych pojazdów, gdzie poszczególne urządzenia poza komunikacją ze stacjami bazowymi, komunikują się też bezpośrednio i to z ultra krótkimi czasami odpowiedzi.
        Specyfikacja 5G daje w zasadzie nieograniczone możliwości w kreowaniu rozwiązań. Przypomina wręcz język programowania wysokiego poziomu, za pomocą którego można tworzyć różnorakie aplikacje.
        • kstmrv Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 29.11.20, 04:30
         stary_chinczyk napisał:

         > NR FR1 to nie jest żadne 600MHz tylko do 6 GHz. Powyżej tego jest FR2 tzw mm Wa
         > ve. Stacje bazowa wcale nie musi być w sąsiednim domu. Aczkolwiek najlepiej żeb
         > y znajdowała się w zasięgu wzroku.


         Odległość to jedno, ale dochodzi jeszcze kwestia przeszkód terenowych.


         > Problemy z przesyłaniem sygnału na FR2 przez
         > wycięża się stosując węższą wiązkę transmitera. Również odpowiednio steruje się
         > panelem odbiornika tworząc tzw wiązki receivera.


         I tak będzie jak dotąd. Tam gdzie połączenie 4G staje się niestabilne, tam 3G działa całkiem spoko. Tam gdzie i 3G staje się niestabilne tam 2G działa spoko. 5G też nieraz będzie się w telefonie przełączać na 4G. Zwłaszcza że tu dochodzi jeszcze problem baterii drenowanej przez próby utrzymania stabilnego połączenia 5G, w takich sytuacjach lepiej odrazu przełączyć telefon na 4G i nie tracić baterii.


         > Tylko że LTE nie jest tak elastyczny. Sieci telefoniczne to tylko jeden z aspek
         > tów 5G. Ale jest znacznie więcej. Przemysł


         Z tym przemysłem & 5G to spora przesada. 99% przemysłu nie będzie potrzebować 5G. Wogóle to przypomina mi to bańkę dot comów sprzed 20 lat. Jak dużym kryzysem skończyło się jej pompowanie to wszyscy chyba pamiętają.


         > drony, autonomiczne pojazdy


         One nie potrzebują ani dużych przepustowości, ani ultrakrótkich pingów.


         > teleme
         > tria. 5G jest niesamowicie elastyczny, posiada masę funkcji często wzajemnie si
         > ę wykluczających. Dlatego nigdy żadna sieć nie będzie miała wszystkiego. Bo zup
         > ełnie inne są wymogi sieci komórkowej, a inne sieci synchronizujące ruch autono
         > micznych pojazdów, gdzie poszczególne urządzenia poza komunikacją ze stacjami b
         > azowymi, komunikują się też bezpośrednio i to z ultra krótkimi czasami odpowied
         > zi.


         Do lokalnej komunikacji między sobą nie potrzebują się wpinać do sieci komórkowej, czy 5G czy nie 5G.


         > Specyfikacja 5G daje w zasadzie nieograniczone możliwości w kreowaniu rozwiązań


         To pomyśl jakie możliwości da 6G.
       • kstmrv Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 29.11.20, 04:26
        bmc3i napisał:

        > kstmrv napisał:
        >
        > > bmc3i napisał:
        > >
        > > > To jakaś aberacja z tym lepszym 5G. Obojetnie czy to 5G od Huwawaja
        > czy o
        > > d Eric
        > > > ssona, wciaz jest jeszcze w powijakach. Jak sprawdziwdziłem predkos
        > ć prze
        > > syłu d
        > > > anych za pomoca 5G i4G LTE Advanced za pomoca speedtest net, to naj
        > nowsza
        > > wersj
        > > > a LTE u mojego operatora przesyłała ponad dwukrotnie szybciej niz 5
        > G u te
        > > go sam
        > > > ego operatora,.
        > >
        > >
        > > Niedawno tu rozmawialiśmy o LTE w USA, wyszło jest tam dość dziwne, widzę
        > wasze
        > > 5G też jest inne niż u reszty świata. Czytałem różne testy 5G w Polsce i
        > za ka
        > > żdym razem było ono znacznie szybsze od 4G. Co istotne różnice były tez w
        > ramac
        > > h samego 5G. Na czterech operatorów komórkowych w Polsce trzech dla 5G re
        > farmow
        > > ało częstotliwości z 4G, a tylko jeden dla 5G wydzielił oddzielne pasmo.
        > I oczy
        > > wiście ten jeden osiągał jeszcze wyższe wyniki
        >
        >
        > Wszystko rozbija sie o rodzaj sieci, o czestoliwość. Nie wiem jak u Was w Europ
        > ie, ale tu T-Mobile chwali sie juz pokryciem calego terytorium USA siecią 5G. M
        > acie pokrycie calego terytorium ktoregokolwiek kraju UE siecia 5G?


        Każdy operator w Polsce udostępnia mapę zasięgu. I każdy ma już całą Polskę w zasięgu 4G. Jeśli te 5G miałoby być połowę wolniejsze od 4G (jak u ciebie wyszło na testach w USA) to takie "5G" niewątpliwie i też dałoby radę zainstalować w całej Polsce. Tylko tu nikt czego takiego nie zrobi. Jak już inwestować w 5G to takie 5-10 razy szybsze od 4G, i dlatego w Polsce 5G jest na razie tylko w centrach miast.


        > Pisałes wyzej, ze jak wyjedziesz za miasto to nawet LTE nie masz. W USA masz ws
        > zedzie, chyba ze jestes w jakichś górach, na pustyni albo na środku Ontario. Wg
        > T-Mobile, w USA ma pokrycie 98% kraju siecia 5G - przynajmniej w reklamach. Ty
        > le tylko że w najniższej czestotliwosci 600Mhz, czyli najwolniejszym 5G ale wym
        > agajacym najmniej nadajników.


        Mapa zasięgu mapą zasięgu, ale w praktyce po wyjechaniu z miasta traci się czasem 4G, a po różnych zadupiach to nawet z 3G bywa problem.


        > > > - czyli wszelk
        > > > ie kablówki i światłowody zostaną zdeklasowane
        > >
        > >
        > > Może u was w USA. W niektórych polskich miastach już od ponad roku oferow
        > any je
        > > st dla zwykłych domowych użytkowników internet 10 Gbps (np. Inea w Poznan
        > iu, ko
        > > szt 200 zł miesięcznie, albo Moico we Wrocławiu).
        >
        >
        > Tu Verizon FIOS świadczy od iluś lat 1Gbps na światłowodzie, ostatnio inne firm
        > y kablowe dobiły, o wiecej niz 1Gbps nikt na rynku komercyjnym jeszcze nawet ni
        > e slyszał.


        Po prostu od ponad dekady standardem w płytach głównych jest zintegrowana karta sieciowa 1 Gbps. Osprzęt powyżej 1 Gbps (karty sieciowe, routery, NAS, switche) jest drogi. A i SSD wciąż nie wszyscy używają, a HDD jest nieraz wolniejszy w zapisie niż 1 Gbps.
        • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 29.11.20, 05:52
         kstmrv napisał:


         > Każdy operator w Polsce udostępnia mapę zasięgu. I każdy ma już całą Polskę w z
         > asięgu 4G. Jeśli te 5G miałoby być połowę wolniejsze od 4G (jak u ciebie wyszło
         > na testach w USA) to takie "5G" niewątpliwie i też dałoby radę zainstalować w
         > całej Polsce. Tylko tu nikt czego takiego nie zrobi. Jak już inwestować w 5G to
         > takie 5-10 razy szybsze od 4G, i dlatego w Polsce 5G jest na razie tylko w cen
         > trach miast.

         Dlatego piszę że nie ma co sie podniecac 5G takim jaki mamy teraz. Jak Sprint czy Verizon robiły tu testy 5G w Chicago czy w NYC na Manhattanie na pomoca samochodów testowych jeżdzących po ulicach, to mimo nawet wysokich budynków wyciągały ponoć 600 Mbps. Ale to wymaga anteny co jedno skrzyżówanie. Taki 5G jakim chwali sie T-Mobile, pokrycie całego kraju ale prędkośc transferu mnijsza niż przy nowoczesnych wersjach LTE, to o kant tylka rozbić.


         > > Pisałes wyzej, ze jak wyjedziesz za miasto to nawet LTE nie masz. W USA m
         > asz ws
         > > zedzie, chyba ze jestes w jakichś górach, na pustyni albo na środku Ontar
         > io. Wg
         > > T-Mobile, w USA ma pokrycie 98% kraju siecia 5G - przynajmniej w reklama
         > ch. Ty
         > > le tylko że w najniższej czestotliwosci 600Mhz, czyli najwolniejszym 5G a
         > le wym
         > > agajacym najmniej nadajników.
         >
         >
         > Mapa zasięgu mapą zasięgu, ale w praktyce po wyjechaniu z miasta traci się czas
         > em 4G, a po różnych zadupiach to nawet z 3G bywa problem.


         Tu raczej nie. Czasami jeżdże na obszarze Tri-State poza miastami, często po autostradzie biegnacej środkiem lasu, i raczej nie kojarzę abym w trakcie jazdy miał problem z ładowaniem mapy w GPS-ie, czy aby moje smyki z oglądaniem filmu na Netflixie, Hulu czy innych youtubach.

         > > > Może u was w USA. W niektórych polskich miastach już od ponad roku
         > oferow
         > > any je
         > > > st dla zwykłych domowych użytkowników internet 10 Gbps (np. Inea w
         > Poznan
         > > iu, ko
         > > > szt 200 zł miesięcznie, albo Moico we Wrocławiu).
         > >
         > >
         > > Tu Verizon FIOS świadczy od iluś lat 1Gbps na światłowodzie, ostatnio inn
         > e firm
         > > y kablowe dobiły, o wiecej niz 1Gbps nikt na rynku komercyjnym jeszcze na
         > wet ni
         > > e slyszał.
         >
         >
         > Po prostu od ponad dekady standardem w płytach głównych jest zintegrowana karta
         > sieciowa 1 Gbps. Osprzęt powyżej 1 Gbps (karty sieciowe, routery, NAS, switche
         > ) jest drogi. A i SSD wciąż nie wszyscy używają, a HDD jest nieraz wolniejszy w
         > zapisie niż 1 Gbps.

         A pisałeś o 10Gbps w Inei.
         • kstmrv Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 29.11.20, 17:56
          bmc3i napisał:

          > kstmrv napisał:
          >
          >
          > > Każdy operator w Polsce udostępnia mapę zasięgu. I każdy ma już całą Pols
          > kę w z
          > > asięgu 4G. Jeśli te 5G miałoby być połowę wolniejsze od 4G (jak u ciebie
          > wyszło
          > > na testach w USA) to takie "5G" niewątpliwie i też dałoby radę zainstalo
          > wać w
          > > całej Polsce. Tylko tu nikt czego takiego nie zrobi. Jak już inwestować w
          > 5G to
          > > takie 5-10 razy szybsze od 4G, i dlatego w Polsce 5G jest na razie tylko
          > w cen
          > > trach miast.
          >
          > Dlatego piszę że nie ma co sie podniecac 5G takim jaki mamy teraz. Jak Sprint c
          > zy Verizon robiły tu testy 5G w Chicago czy w NYC na Manhattanie na pomoca samo
          > chodów testowych jeżdzących po ulicach, to mimo nawet wysokich budynków wyciąga
          > ły ponoć 600 Mbps. Ale to wymaga anteny co jedno skrzyżówanie. Taki 5G jakim c
          > hwali sie T-Mobile, pokrycie całego kraju ale prędkośc transferu mnijsza niż pr
          > zy nowoczesnych wersjach LTE, to o kant tylka rozbić.


          Dlatego z takim fake-5G nikt się w Polsce nie bawi.


          > > > Pisałes wyzej, ze jak wyjedziesz za miasto to nawet LTE nie masz. W
          > USA m
          > > asz ws
          > > > zedzie, chyba ze jestes w jakichś górach, na pustyni albo na środku
          > Ontar
          > > io. Wg
          > > > T-Mobile, w USA ma pokrycie 98% kraju siecia 5G - przynajmniej w r
          > eklama
          > > ch. Ty
          > > > le tylko że w najniższej czestotliwosci 600Mhz, czyli najwolniejszy
          > m 5G a
          > > le wym
          > > > agajacym najmniej nadajników.
          > >
          > >
          > > Mapa zasięgu mapą zasięgu, ale w praktyce po wyjechaniu z miasta traci si
          > ę czas
          > > em 4G, a po różnych zadupiach to nawet z 3G bywa problem.
          >
          >
          > Tu raczej nie. Czasami jeżdże na obszarze Tri-State poza miastami, często po au
          > tostradzie biegnacej środkiem lasu,


          Z łącznością LTE na autostradach to i w Polsce nie ma problemów (conajwyżej brak LTE Advanced, tylko zwykłe LTE kategorii 4), chodzi o różne mało uczęszczane zadupia. Inna sprawa że u nas zamierzają wyłączać 2G/3G, więc muszą zagęścić pokrycie stacjami 4G. A np. operator Play zamierza za rok wyłączyć i roaming krajowy, więc użytkownicy Play albo złapią łączność z 4G@Volte w Play albo nie będą jej mieli wogóle, bo w razie problemów z zasięgiem ani nie przełączą się na 2G/3G ani nie podłączą się do 4G innego operatora.


          > i raczej nie kojarzę abym w trakcie jazdy m
          > iał problem z ładowaniem mapy w GPS-ie, czy aby moje smyki z oglądaniem filmu n
          > a Netflixie, Hulu czy innych youtubach.


          Defaultową opcją jest w telefonach autonegocjacja 4G/3G/2G. Są programy na androida które pokazują do której stacji jesteś w danej chwili podłączony. Po podróży można sprawdzić (lub wyświetlić na mapie) do których stacji się kolejno twój telefon logował na trasie, i z jaką prędkością (4G, 3G czy 2G).


          > > > > Może u was w USA. W niektórych polskich miastach już od ponad
          > roku
          > > oferow
          > > > any je
          > > > > st dla zwykłych domowych użytkowników internet 10 Gbps (np. I
          > nea w
          > > Poznan
          > > > iu, ko
          > > > > szt 200 zł miesięcznie, albo Moico we Wrocławiu).
          > > >
          > > >
          > > > Tu Verizon FIOS świadczy od iluś lat 1Gbps na światłowodzie, ostatn
          > io inn
          > > e firm
          > > > y kablowe dobiły, o wiecej niz 1Gbps nikt na rynku komercyjnym jesz
          > cze na
          > > wet ni
          > > > e slyszał.
          > >
          > >
          > > Po prostu od ponad dekady standardem w płytach głównych jest zintegrowana
          > karta
          > > sieciowa 1 Gbps. Osprzęt powyżej 1 Gbps (karty sieciowe, routery, NAS, s
          > witche
          > > ) jest drogi. A i SSD wciąż nie wszyscy używają, a HDD jest nieraz wolnie
          > jszy w
          > > zapisie niż 1 Gbps.
          >
          > A pisałeś o 10Gbps w Inei.


          To że hardware 10 Gbps jest drogie nie znaczy że nikogo na nie nie stać. Inea musi mieć wystarczająco dużo klientów na takie łącze bo od niedawna eksperymentuje z 25 Gbps i pewnie za rok dwa udostępni je komercyjnie.
          • bmc3i Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 30.11.20, 00:56
           kstmrv napisał:

           > bmc3i napisał:
           >

           > > i raczej nie kojarzę abym w trakcie jazdy m
           > > iał problem z ładowaniem mapy w GPS-ie, czy aby moje smyki z oglądaniem f
           > ilmu n
           > > a Netflixie, Hulu czy innych youtubach.
           >
           >
           > Defaultową opcją jest w telefonach autonegocjacja 4G/3G/2G. Są programy na andr
           > oida które pokazują do której stacji jesteś w danej chwili podłączony. Po podró
           > ży można sprawdzić (lub wyświetlić na mapie) do których stacji się kolejno twój
           > telefon logował na trasie, i z jaką prędkością (4G, 3G czy 2G).

           Chyba nie bardzo. W moim samsungu w wersji na rynek amerykański jako Mobile Network można ustawić ręcznie albo CDMA, albo LTE/CDMA albo GSM/UMTS, albo Automatic. przy czym nie wiem jak w inne sieci, ale Sprint całkowicie zamknął 3G już ładnych kilka lat temu. A o 2G nawet nie słyszałem w Stanach - mam je jedynie wówczas, gdy lecę do Europy i korzystam z międzynarodowego roamingu gdzie nielimitowane 2G w roamingu mam wliczone w plan.

   • cojestdoktorku Re: Nowy sekretarz obrony kobietą 27.11.20, 20:32
    smartfony to nie szczy techniki ale to technika użytkowa która daje zarobić sporą kase w odóznieniu od high-tech stosowanego w jakichś pociskach której nikt na oczy nie zobaczy

    ani się obejrzysz a to USA i europa będa kopiowac chińskie rozwiązania, które niby proste, ale trzeba jednak na nie wpaść, tylko z dziś:
    www.purepc.pl/plynna-soczewka-aparatu-w-smartfonach-huawei-to-istny-przelom
    • kstmrv ROTFL 28.11.20, 04:19
     cojestdoktorku napisał:

     > smartfony to nie szczy techniki ale to technika użytkowa która daje zarobić spo
     > rą kase w odóznieniu od high-tech stosowanego w jakichś pociskach której nikt n
     > a oczy nie zobaczy
     >
     > ani się obejrzysz a to USA i europa będa kopiowac chińskie rozwiązania, które n
     > iby proste, ale trzeba jednak na nie wpaść, tylko z dziś:
     > www.purepc.pl/plynna-soczewka-aparatu-w-smartfonach-huawei-to-istny-przelom


     Chińskie telefony to składanka zachodnich komponentów. Aparaty w telefonach Huawei to niemiecka Leica i japońskie sensory Sony IMX. Chińce te sobie mogą eksperymentować z tymi kroplami wody i tak niedługo dział telefonów Huawei splajtuje bo bez hardware i software z Zachodu leżą.
     Przy okazji, właśnie splajtował HSMC, niedoszły chiński "konkurent" dla tajwańskiego TSMC:
     kopalniawiedzy.pl/HSMC-Chiny-polprzewodniki-bankructwo-TSMC-Samsung-USA,32975
     Wydali grube miliardy $ na niego, podkupili specjalistów z TSMC oferując im 2.5-krotność zachodniego wynagrodzenia (co już samo w sobie jest kuriozalne biorąc pod uwagę gigantyczne zadłużenie Chin). I wszystko na marne. Przyczyny na razie nieznane, stawiam że albo holenderski ASML odmówił im sprzedaży maszyn (komuchy mogą marzyć o stworzeniu tandetnej podróbki TSMC, ale stworzenie komunistycznej podróbki ASML to już czysta abstrakcja, to jedyny producent tego typu sprzętu na świecie) albo zdali sobie sprawę że w TSMC nadchodzi rewolucja w produkcji procesorów, to nie będzie zwykłe przejście na niższa litografię:
     www.benchmark.pl/aktualnosci/tsmc-google-i-amd-opracuja-nowa-technologie-produkcji-ukladow-3d.html
     Swoją drogą podobnie rewolucyjny będzie amerykański myśliwiec VI generacji. Nie tylko że będzie znacznie lepszy od F-22, ale rewolucyjne mają być również metody jego projektowania i produkcji. Dla komuchów to technologie jak z UFO.
     • cojestdoktorku Re: ROTFL 28.11.20, 11:42
      >Przy okazji, właśnie splajtował HSMC, niedoszły chiński "konkurent" dla tajwańskiego TSMC

      zbankrutowali chińczycy konkurujący z innymi chińczykami a Ty przedstawiasz to jako "sukces" zachodu - znamienne
      całe świat półprzewedników stopi teraz na chińskim TSMC, amerykańskie firmy mają teraz procki racjonowane jak mieso za PRL-u
      AMD opracowało nowe super-hiper chipy graficzne ale robią je chińczycy, a ze tylko oni maja tak zaawansowaną litografię to brakuje tych procków do konsol, a do kart graficznych nie ma prawie wcale:
      whatnext.pl/radeony-rx-6800-i-6800-xt-sa-praktycznie-niedostepne/

      >Przyczyny na razie nieznane, stawiam że albo holenderski ASML odmówił im sprzedaży maszyn

      Amerykańskie firmy maja dostęp do tych maszyn, ale najlepszy proces ma tylko TSMC, na drugim miejscu Samsung, a później długo długo nic, żadne "białe" firmy nie konkurują
      • bmc3i Re: ROTFL 29.11.20, 03:25
       cojestdoktorku napisał:


       > zbankrutowali chińczycy konkurujący z innymi chińczykami a Ty przedstawiasz to
       > jako "sukces" zachodu - znamienne
       > całe świat półprzewedników stopi teraz na chińskim TSMC, amerykańskie firmy maj
       > ą teraz procki racjonowane jak mieso za PRL-u
       > AMD opracowało nowe super-hiper chipy graficzne ale robią je chińczycy, a ze ty
       > lko oni maja tak zaawansowaną litografię to brakuje tych procków do konsol, a d
       > o kart graficznych nie ma prawie wcale:
       > whatnext.pl/radeony-rx-6800-i-6800-xt-sa-praktycznie-niedostepne/
       >

       > Amerykańskie firmy maja dostęp do tych maszyn, ale najlepszy proces ma tylko TS
       > MC, na drugim miejscu Samsung, a później długo długo nic, żadne "białe" firmy n
       > ie konkurują


       Tylko że TSMC nie jest chiński, a przynajmniej nie z tych Chin które masz na myśli. To firma tajwańska, a nie ChRLD. Tajwańczycy jeszcze 20 lat temu byli w ogóle światowym monopolistą w tym zakresie.
      • kstmrv Re: ROTFL 29.11.20, 04:22
       cojestdoktorku napisał:

       > >Przy okazji, właśnie splajtował HSMC, niedoszły chiński "konkurent" dla ta
       > jwańskiego TSMC
       >
       > zbankrutowali chińczycy konkurujący z innymi chińczykami a Ty przedstawiasz to
       > jako "sukces" zachodu - znamienne


       Z jakimi "innymi chińczykami"? Chodzi ci o SMIC produkujący złom na starych litografiach?


       > całe świat półprzewedników stopi teraz na chińskim TSMC


       Tajwańskim TSMC. A nie komunistycznym z ChRL.


       > amerykańskie firmy maj
       > ą teraz procki racjonowane jak mieso za PRL-u
       > AMD opracowało nowe super-hiper chipy graficzne


       I wyobrażasz sobie żeby ChRL opracowała chipy klasy 6800XT czy RTX3080? W tym roku AMD wypuściło Ryzeny serii 5xxx, a ChRL jakieś Kupengi. Między tymi procesorami jest ogromna przepaść, komuchy nawet u siebie tych Kupengów nie sprzedają komercyjnie bo nikt by takiego szajsu nie kupił.


       > ale robią je chińczycy


       Robią je Chińczycy z wolnego kraju Tajwan, a nie Chińczycy z komunistycznego reżimu ChRL.


       >, a ze ty
       > lko oni maja tak zaawansowaną litografię to brakuje tych procków do konsol, a d
       > o kart graficznych nie ma prawie wcale:
       > whatnext.pl/radeony-rx-6800-i-6800-xt-sa-praktycznie-niedostepne/


       Takie nowinki zawsze na początku są deficytowym towarem, teraz jeszcze doszły opóźnienia ze względu na koronakryzys (Nvidia swoje nowe RTX zrobiła w 8 nm u Samsunga zamiast 7 nm w TSMC, ale ma analogiczne problemy z podażą). Za kilka miesięcy będzie ich pod dostatkiem w sklepach.


       > >Przyczyny na razie nieznane, stawiam że albo holenderski ASML odmówił im s
       > przedaży maszyn
       >
       > Amerykańskie firmy maja dostęp do tych maszyn, ale najlepszy proces ma tylko TS
       > MC, na drugim miejscu Samsung, a później długo długo nic, żadne "białe" firmy n
       > ie konkurują


       Co ma kolor skóry do tego? Liczy się tylko czy należysz do Zachodu czy do komunistycznego reżimu (ChRL). A jeśli już to "białą" (holenderską) firmą jest ASML, od którego wszyscy włącznie z TSMC i SMIC biorą maszyny, bo to jedyny producent tego typu maszyn na świecie.

       • cojestdoktorku Re: ROTFL 29.11.20, 12:18
        >Tajwańskim TSMC. A nie komunistycznym z ChRL.

        Tajwan to chińczycy
        zaadoptowałeś ich i od teraz są biali :)
        to jest chińska niezależna od nikogo firma której Chińczycy "białym" nie sprzedadzą a podchody były

        >I wyobrażasz sobie żeby ChRL opracowała chipy klasy 6800XT czy RTX3080?

        w przyszłosci oczywiście
        15 lat temu uwierzyłbyś ze będą odbierać rynek smartfonów Apple?
        dzis projektują takie procesory jak Kirin które są równie dobre jak te od Samsunga czy "białych" firm
        bo generalnie procesory to już projektuje kazdy


        >Takie nowinki zawsze na początku są deficytowym towarem, teraz jeszcze doszły opóźnienia ze względu >na koronakryzys (Nvidia swoje nowe RTX zrobiła w 8 nm u Samsunga zamiast 7 nm w TSMC, ale ma >analogiczne problemy z podażą). Za kilka miesięcy będzie ich pod dostatkiem w sklepach.

        koronawirus nie jest tu w zaden sposób winien
        niska podaz chipów od Nvidii wynika z tego ze 8nm Samsunga ma bardzo mały uzysk
        www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-3000-niedobor-kart-potrwa-kilka-miesiecy
        Nvidia by wolała robić w TSMC (zawsze robiła) ale kolejka do tego lepszego procesu jest tak duża ze musieli odpuścić i zdecydowac się na gorszy substytut od koreańczyków

        kolejną generację kart już ogłosili ze robią na pewno w TSMC w 5nm, bo maja dość tego jak wyglada 8nm od Samsunga

        i teraz pojawia się problem
        5nm już wykorzystuje Apple (gdyby nie TSMC Apple zupełnie nie ma gdzie robić swoich procków)
        do Macbooków Apple brało procki od Intela, ale ten został bardzo z tyłu w wyścigu "miniaturyzacyjnym
        więc Apple zupełnie niedawno samo opracowało procesor w ARM który ma zastąpić x86
        nazywa się N1
        oczywiscie ten procesor wykonany w tej samej technologii co x86 Intela nie miałby z Intelem żadnych szans
        ale Apple ma dostęp do 5nm TSMC a Intel nie ma :)
        więc okzało sie ze mniej wydajny projekt dzieki dostępowi do procesu produkcji TSMC pozwolił Apple uwolnić się od Intela
        skoro jednak Apple ma ogromne zapotrzebowanie na procki i nie będzie ich już robił Intel a TSMC
        to w 5nm znów będzie bardzo ciasno bo nagle Apple gwałtownie zwiększy zapotrzebowanie na ten proces, Nvidia chce robić kolejne RTX-y
        AMD chce robić Zen4 i RDNA3
        Qualcomm swoje Snapdragony
        i nie wiem co jeszcze
        cały świat chce robić wszystko TSMC

        skoro projektów jest dużo, a tylko jedna firma zdolna do ich wykonania to kto jest "król"?


        >Co ma kolor skóry do tego? Liczy się tylko czy należysz do Zachodu czy do komunistycznego reżimu

        dyskusja zaczęła się od tego że zółci sami nic nie potrafią wymyślić ze oni tylko kopiują "białe" rozwiązania
        wiec teraz próbujesz sobie adoptować chińczyków z TSMC i uznac ich za białych :)

        >A jeśli już to "białą" (holenderską) firmą jest ASML, od którego wszyscy włącznie z TSMC i SMIC biorą >maszyny, bo to jedyny producent tego typu maszyn na świecie.

        już przestańcie z tymi maszynami,
        to jest niewielka część tego co jest konieczne do produkcji procesorów, każdy ma te maszyny Intel też i co mu to daje ze je ma, wyśmiewane przez Ciebie HSMC i SIMC też je mają i co z tego?

        produkcja procesorów to najtrudniejszy, najbardziej zaawansowany proces technologiczny na świecie
        zakład produkcyjny ma wielkośc stadionu piłkarskiego i jest wypełniony w całości maszynami, czystość jest 1000-krotnie większa niż na salach operacyjnych, a ludzie tylko o jednym typie maszyn potrafią mówić bo im sie wydaje ze to wystarczy
        tak to wyglądało już 10 lat temu:
         • kstmrv Re: ROTFL 29.11.20, 17:48
          cojestdoktorku napisał:

          > ithardware.pl/aktualnosci/chiny_maja_wiecej_patentow_na_sztuczna_inteligencje_niz_stany_zjednoczone-14194.html


          wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25752381,taka-ciekawostka-nie-wszystko-mozna-skopiowac-nad-ilnikami.html
          • cojestdoktorku Re: ROTFL 29.11.20, 21:16
           >wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25752381,taka-ciekawostka-nie-wszystko-mozna-skopiowac-nad-ilnikami.html

           pewnie znam temat, ale teraz to akurat udowadniasz jak zaawansowana jest postsowiecka technika ze sie ją znacznie trudniej kopiuje niż tą zachodnia :)
           • kstmrv Re: ROTFL 30.11.20, 01:32
            cojestdoktorku napisał:

            > >wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25752381,taka-ciekawostka-nie-wsz
            > ystko-mozna-skopiowac-nad-ilnikami.html
            >
            > pewnie znam temat, ale teraz to akurat udowadniasz jak zaawansowana jest postso
            > wiecka technika ze sie ją znacznie trudniej kopiuje niż tą zachodnia :)


            Jaka sowiecka? CFM56 to amerykański silnik sprzed pół wieku, a dopiero teraz w ChRL udało się zrobić jego podróbkę. Posowiecka technika to szajs, ruskie do dziś nie mają silnika klasy F119 ze starego F-22, a co dopiero silnika z F-35.
          • cojestdoktorku Re: ROTFL 29.11.20, 21:45
           a co do kradzieży i kopiowania:

           "W 2000 roku, były oficer wywiadu Marynarki Wojennej USA, Edmond Pope (kapitan w stanie spoczynku) był sądzony i ostatecznie skazany za szpiegostwo w zakresie informacji, jakie uzyskał o systemie broni Szkwał."

           pl.wikipedia.org/wiki/Torpeda_WA-111_Szkwa%C5%82

           "W rosyjskich torpedach superkawitacyjnych są wykorzystywane silniki rakietowe, natomiast napęd amerykańskich i niemieckich pocisków jest nadal tajemnicą. Jedynymi wprowadzonymi dotąd do służby torpedami superkawitacyjnymi są rosyjskie torpedy WA-111 Szkwał. Marynarka wojenna USA zapowiada, że torpedy superkawitacyjne mają być na wyposażeniu okrętów amerykańskich prawdopodobnie nie wcześniej niż za 15 lat"

           kradną technologię a mimo to kopiowanie jej idzie gorzej niz chińczykom :P
           • stary_chinczyk Re: ROTFL 30.11.20, 01:03
            Technologie wroga poznaje się nie koniecznie po to aby ją kopiować. Szkwał podobno jest mało użytecznym uzbrojeniem ze względu na brak możliwości sterowania. Być może Amerykanie najzwyczajniej chcieli potwierdzić ile jest on wart. W czasie zimnej wojny i po niej przejęli wiele wzorów rosyjskiego uzbrojenia, a jednak niewiele z tego skopiowali.
            Podobnie jak np po wojnie przejęli niemiecki krążownik Prinz Eugen, o który usilnie zabiegał również ZSRR. Pooglądałam ten cud niemieckiej techniki morskiej, stwierdzili że jest gorszy od wszystkich nowych krążowników jakie już mają i zatopili. Podobnie było z japońskimi I-400.
            W tej chwili nie ma żadnych planów wprowadzenia na uzbrojenie US Navy torped kapitacyjnych. Mimo badań w tym kierunku, nie widać takiej potrzeby ani sensownego zastosowania.
           • kstmrv Re: ROTFL 30.11.20, 01:36
            cojestdoktorku napisał:

            > a co do kradzieży i kopiowania:
            >
            > "W 2000 roku, były oficer wywiadu Marynarki Wojennej USA, Edmond Pope (kapitan
            > w stanie spoczynku) był sądzony i ostatecznie skazany za szpiegostwo w zakresie
            > informacji, jakie uzyskał o systemie broni Szkwał."
            >
            > pl.wikipedia.org/wiki/Torpeda_WA-111_Szkwa%C5%82
            >
            > "W rosyjskich torpedach superkawitacyjnych są wykorzystywane silniki rakietowe,
            > natomiast napęd amerykańskich i niemieckich pocisków jest nadal tajemnicą. Jed
            > ynymi wprowadzonymi dotąd do służby torpedami superkawitacyjnymi są rosyjskie t
            > orpedy WA-111 Szkwał. Marynarka wojenna USA zapowiada, że torpedy superkawit
            > acyjne mają być na wyposażeniu okrętów amerykańskich prawdopodobnie nie wcześni
            > ej niż za 15 lat
            "
            >
            > kradną technologię a mimo to kopiowanie jej idzie gorzej niz chińczykom :P


            Nie masz pojęcia jaka przepaść dzieli amerykańskie torpedy i okręty podwodne od posowieckiego szmelcu. Jak Amerykanie 30 lat temu wprowadzili Seawolfy to komuchy do dziś nie potrafią stworzyć jego odpowiednika. Analogicznie jest z F-22. Zaprojektowany jeszcze w latach 80-tych, za zimnej wojny, ale i tak najnowsze komunistyczne wynalazki (Su-57 i J-20) są od niego znacznie gorsze.
            • bmc3i Re: ROTFL 30.11.20, 02:20
             kstmrv napisał:


             > Nie masz pojęcia jaka przepaść dzieli amerykańskie torpedy i okręty podwodne od
             > posowieckiego szmelcu. Jak Amerykanie 30 lat temu wprowadzili Seawolfy to komu
             > chy do dziś nie potrafią stworzyć jego odpowiednika. Analogicznie jest z F-22.
             > Zaprojektowany jeszcze w latach 80-tych, za zimnej wojny, ale i tak najnowsze k
             > omunistyczne wynalazki (Su-57 i J-20) są od niego znacznie gorsze.


             Jak Amerykanie wprowadzili w Seawolfach pędniki wodnoodrzutowe, to na natowskiej konferencji podwodnej U96 w Londynie w latach 90., biorący w niej udział Rosjanie mówili że dobrze wykonana tradycyjna śruba jest równie cicha. Najwyraźniej jednak nie potrafili dobrze wykonać tradycyjnej śruby nawet z wykorzystaniem ukradzionych zachodowi dziewięcio- i dwunastoosiowych cyfrowych obrabiarek w Petersburgu, skoro w Borejach stosują już pędniki wodnoodrzutowe.
        • kstmrv Re: ROTFL 29.11.20, 17:46
         cojestdoktorku napisał:

         > >Tajwańskim TSMC. A nie komunistycznym z ChRL.
         >
         > Tajwan to chińczycy


         Z wolnego kraju Tajwan, a nie z komunistycznego reżimu ChRL.


         > zaadoptowałeś ich i od teraz są biali :)


         Co ma do tego kolor skóry? Podział nie jest na białych i żółtych, ale na wolne kraje i komunistyczne reżimy.


         > to jest chińska niezależna od nikogo firma której Chińczycy "białym" nie sprzed
         > adzą a podchody były


         Oczywiście, to prywatna własność, właściciel zrobi z nią co chce (np. japoński Softbank sprzedał niedawno ARM Nvidii). Ale ChRL może pomarzyć o swoim odpowiedniku TSMC. Komuchy mają tylko SMIC produkującego tandetę na starych litografiach, a HSMC splajtował zanim wogle zaczął działać.


         > >I wyobrażasz sobie żeby ChRL opracowała chipy klasy 6800XT czy RTX3080?
         >
         > w przyszłosci oczywiście


         ROTFL. Za 10 lat lat może stworzą podróbkę dzisiejszych Radeonów i Geforce'ów, tyle że wtedy będą one taką samą kupą jak te ich Kupengi.


         > 15 lat temu uwierzyłbyś ze będą odbierać rynek smartfonów Apple?


         :):):):):):):):):):):):)
         Chińskie telefony to składanka zachodnich komponentów. Huawei jak dostał bana na software Google'a to sprzedaż ich telefonów poza ChRL spadła prawie do zera. Jak teraz dostali bana i na procesory z TSMC to nawet w Chinach nikt nie kupi ich telefonów.


         > dzis projektują takie procesory jak Kirin które są równie dobre jak te od Samsu
         > nga czy "białych" firm bo generalnie procesory to już projektuje kazdy


         :):):):):):):)
         Kirin to klon ARM. Najpierw ARM wymyśla nową architekturę, a potem wszyscy robią klony. A o powstaniu komunistycznego odpowiednika ARM nie ma mowy.


         > >Takie nowinki zawsze na początku są deficytowym towarem, teraz jeszcze dos
         > zły opóźnienia ze względu >na koronakryzys (Nvidia swoje nowe RTX zrobiła w
         > 8 nm u Samsunga zamiast 7 nm w TSMC, ale ma >analogiczne problemy z podażą
         > ). Za kilka miesięcy będzie ich pod dostatkiem w sklepach.
         >
         > koronawirus nie jest tu w zaden sposób winien
         > niska podaz chipów od Nvidii wynika z tego ze 8nm Samsunga ma bardzo mały uzysk
         > www.purepc.pl/nvidia-geforce-rtx-3000-niedobor-kart-potrwa-kilka-miesiecy
         > Nvidia by wolała robić w TSMC (zawsze robiła) ale kolejka do tego lepszego proc
         > esu jest tak duża ze musieli odpuścić i zdecydowac się na gorszy substytut od k
         > oreańczyków
         >
         > kolejną generację kart już ogłosili ze robią na pewno w TSMC w 5nm, bo maja doś
         > ć tego jak wyglada 8nm od Samsunga


         Tyle że 7 nm TSMC, 8 nm Samsunga, Ampere Nvidii, Navi AMD - to wszystko powstało na Zachodzie. Co ma do tego ChRL i komunistyczny szajs który u siebie produkują?


         > i teraz pojawia się problem
         > 5nm już wykorzystuje Apple (gdyby nie TSMC Apple zupełnie nie ma gdzie robić sw
         > oich procków)
         > do Macbooków Apple brało procki od Intela, ale ten został bardzo z tyłu w wyści
         > gu "miniaturyzacyjnym
         > więc Apple zupełnie niedawno samo opracowało procesor w ARM który ma zastąpić x
         > 86
         > nazywa się N1
         > oczywiscie ten procesor wykonany w tej samej technologii co x86 Intela nie miał
         > by z Intelem żadnych szans
         > ale Apple ma dostęp do 5nm TSMC a Intel nie ma :)
         > więc okzało sie ze mniej wydajny projekt dzieki dostępowi do procesu produkcji
         > TSMC pozwolił Apple uwolnić się od Intela
         > skoro jednak Apple ma ogromne zapotrzebowanie na procki i nie będzie ich już ro
         > bił Intel a TSMC
         > to w 5nm znów będzie bardzo ciasno bo nagle Apple gwałtownie zwiększy zapotrzeb
         > owanie na ten proces, Nvidia chce robić kolejne RTX-y
         > AMD chce robić Zen4 i RDNA3
         > Qualcomm swoje Snapdragony
         > i nie wiem co jeszcze
         > cały świat chce robić wszystko TSMC


         Ale to wszystko to jest wewnętrzna zachodnia (czy wręcz tylko amerykańska) konkurencja.Co ma do tego chrl i komunistyczny szajs który u siebie produkują?


         > skoro projektów jest dużo, a tylko jedna firma zdolna do ich wykonania to kto j
         > est "król"?


         Przecież nie komunistyczny SMIC z chrl.


         > >Co ma kolor skóry do tego? Liczy się tylko czy należysz do Zachodu czy do
         > komunistycznego reżimu
         >
         > dyskusja zaczęła się od tego że zółci sami nic nie potrafią wymyślić ze oni tyl
         > ko kopiują "białe" rozwiązania
         > wiec teraz próbujesz sobie adoptować chińczyków z TSMC i uznac ich za białych :


         Dyskusja zaczęła się od tego że komuniści nic nie potrafią wymyślić własnego. Cała chińska gospodarka oparta jest na masowej kradzieży zachodnich technologii i rozwiązań technicznych. Biali komuniści z CCCP tak samo wszystko kradli z Zachodu. Kolor skóry nie ma tu żadnego znaczenia.


         > >A jeśli już to "białą" (holenderską) firmą jest ASML, od którego wszyscy
         > włącznie z TSMC i SMIC biorą >maszyny, bo to jedyny producent tego typu mas
         > zyn na świecie.
         >
         > już przestańcie z tymi maszynami,
         > to jest niewielka część tego co jest konieczne do produkcji procesorów, każdy m
         > a te maszyny Intel też i co mu to daje ze je ma, wyśmiewane przez Ciebie HSMC i
         > SIMC też je mają i co z tego?


         To z tego że o ile chińscy komuniści mogą sobie marzyć o stworzeniu tandetnej podróbki TSMC to o stworzeniu chińskiego odpowiednika ASML nie ma wogóle mowy.


         > produkcja procesorów to najtrudniejszy, najbardziej zaawansowany proces technol
         > ogiczny na świecie
         > zakład produkcyjny ma wielkośc stadionu piłkarskiego i jest wypełniony w całośc
         > i maszynami, czystość jest 1000-krotnie większa niż na salach operacyjnych, a l
         > udzie tylko o jednym typie maszyn potrafią mówić bo im sie wydaje ze to wystarc
         > zy
         > tak to wyglądało już 10 lat temu:


         Ale to wszystko osiągnięcia Zachodu (USA, Holandii, Tajwanu, Korei Południowej). Co ma do tego SMIC z ChRL produkujący komunistyczny szajs?
         • cojestdoktorku Re: ROTFL 29.11.20, 21:14
          >Z wolnego kraju Tajwan, a nie z komunistycznego reżimu ChRL.

          wystarczy ze nie są biali, więc ich tutaj pod cywilizację zachodu nie podciągaj, cywilizacja zachodu nie umie zrobić tego co te żółtki
          cenna informacja: TSMC w procesie 5nm umie na główce od szpilki (1mm2) zmieścić 170 milionów tranzystorów

          > ale na wolne kraje

          że niby USA to wolny kraj?
          są komunistyczne reżimy, ale są też policyjne reżimy, a w tym policyjnym reżimie masz więcej więźniów na milion mieszkańców niż w tym komunistycznym - to tak jeśli chodzi o fakty a nie radosne świergotanie o "wolnosci i demokracji" :)

          >Oczywiście, to prywatna własność, właściciel zrobi z nią co chce

          nie nie zrobi, Tajwańczycy nie są tak głupi by wierzyć w to ze kapitał nie ma narodowości, były podchody i rządy Tajwanu powiedział jasno ze ta firma jest traktowana jako klejnot narodowy i nie ma mowy by pakiet kontrolny został sprzedany obcym podmiotom

          >Kirin to klon ARM. Najpierw ARM wymyśla nową architekturę, a potem wszyscy robią klony.

          ARM to rodzaj architektury, tak jak x86
          wielu robi swoje ARM-y, każdy troche inaczej, wiec chińczycy zrobili swojego Kirina i jest on lepszy od Samsungowych Exynosów, czy Tajwańskich Mediateków, ale jest gorszy od Snapdragonów i od procesorów Apple
          w każdym razie w projektowaniu procesorów do telefonów Huawei gra w najwyższej lidze swiatowej
          nie ma żadnego powodu by za jakiś czas nie zaczęli grać w lidzie procesorów graficznych
          niech tylko przyjdzie pora na kolejna branże
          no i dobrze sie tanie, od razu karty graficzne potanieją o połowę, tak jak wcześniej smartfony

          >ROTFL. Za 10 lat lat może stworzą podróbkę dzisiejszych Radeonów i Geforce'ów, tyle że wtedy będą one >taką samą kupą jak te ich Kupengi.

          nie wątpie ze tak samo roftlowałeś jak sie brali za produkcję smartfonów :)

          >Tyle że 7 nm TSMC, 8 nm Samsunga, Ampere Nvidii, Navi AMD - to wszystko powstało na Zachodzie. Co >ma do tego ChRL i komunistyczny szajs który u siebie produkują?

          7nm TSMC nie powstało na zachodzie tylko na Tajwanie
          a oprócz wymienionych przez Ciebie istnieje też Kirin zaprojektowany u komuchów i nie jest on szajsem
          przypomnij sobie ze 30 lat temu chiny stały niżej niż Polska i szczytem ich technologii były trampki i podkoszulki
          myślisz ze kolejne 30 lat beda juz stali w miejscu?

          >Dyskusja zaczęła się od tego że komuniści nic nie potrafią wymyślić własnego. Cała chińska gospodarka >oparta jest na masowej kradzieży zachodnich technologii i rozwiązań technicznych.

          dałem Ci link w którym jest mowa o 110tys patentów dotyczących sztucznej inteligencji, no ale pewnie w naszych montowanich je chińczycy ukradli, zaraz po tym jak ukradli te Kirin

          >To z tego że o ile chińscy komuniści mogą sobie marzyć o stworzeniu tandetnej podróbki TSMC to o >stworzeniu chińskiego odpowiednika ASML nie ma wogóle mowy.

          stworzenie ASML jest prostsze, maszyna litograficzna to "tylko" bardzo precyzyjny laser z dużym szkłem powiekszajacym, maszyna jakich wiele, ASML jest jedno bo popyt na takie maszyny na świecie jest stosunkowo mały
          Dochody 10,944 mld EUR (2018 r.)
          Dochód netto 2,592 mld € (2018)
          ale pewnie i za to chińczycy sie wezmą, zachód nie daje im wyjścią, beda musieli sie wziac za wszystko

          p.s. czemu USA niszczy Huaweia? co im przeszkadzaja te chińczyki co nie umieja same nic wymyslić? przecież kradną patenty i technologie od 40 lat już, co się nagle stało ze trzeba tych głupich chińczyków zacząc niszczyć a wcześniej to nikomu nie przeszkadzało?
          sami chińczycy spokojnie do tego podchodzą, nazywają to "strategiczne powstrzymywanie" - i to określenie wyjasnia wszystko
          • cojestdoktorku Re: ROTFL 29.11.20, 21:34
           > maszyna litograficzna to "tylko" bardzo precyzyjny laser z dużym szkłem powiekszajacym

           no żeby nie było ze tak deprecjonuje głupio jak Ty chińczyków to takie to jest "proste"

           ogólnie poziom wejścią w tą branże na pewno bardzo wysoki, a przychody nawet jak jesteś światowym monopolistą rzędu 10mld nie rzucaja na kolana
           • kstmrv Re: ROTFL 30.11.20, 01:35
            cojestdoktorku napisał:

            > > maszyna litograficzna to "tylko" bardzo precyzyjny laser z dużym szkłem p
            > owiekszajacym
            >
            > no żeby nie było ze tak deprecjonuje głupio jak Ty chińczyków to takie to jest
            > "proste"
            >
            > ogólnie poziom wejścią w tą branże na pewno bardzo wysoki, a przychody nawet ja
            > k jesteś światowym monopolistą rzędu 10mld nie rzucaja na kolana

            I dlatego komuchy nie mogą nawet marzyć o stworzeniu swojej podróbki ASML.
          • kstmrv Re: ROTFL 30.11.20, 01:26
           cojestdoktorku napisał:

           > >Z wolnego kraju Tajwan, a nie z komunistycznego reżimu ChRL.
           >
           > wystarczy ze nie są biali, więc ich tutaj pod cywilizację zachodu nie podciągaj


           Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Singapur to sojusznicy Zachodu, wyznają te same wartości. I mają tych samych wrogów co Zachód czyli komunistyczne reżimy Chin i Rosji. Więc mimo że geograficznie są dalekim Wschodem to gospodarczo, militarnie i politycznie należą do Zachodu.


           > , cywilizacja zachodu nie umie zrobić tego co te żółtki


           Komuniści (żółci i biali) nie umieją zrobić tego co Zachód.


           > cenna informacja: TSMC w procesie 5nm umie na główce od szpilki (1mm2) zmieści
           > ć 170 milionów tranzystorów


           I komunistyczny SMIC też to potrafi?


           > > ale na wolne kraje
           >
           > że niby USA to wolny kraj?
           > są komunistyczne reżimy, ale są też policyjne reżimy, a w tym policyjnym reżimi
           > e masz więcej więźniów na milion mieszkańców niż w tym komunistycznym - to tak
           > jeśli chodzi o fakty a nie radosne świergotanie o "wolnosci i demokracji" :)


           Tyle że w USA w więzieniach siedzą przestępcy, a w komunistycznych gułagach więźniowie polityczni walczący o wolność z reżimem.


           > >Oczywiście, to prywatna własność, właściciel zrobi z nią co chce
           >
           > nie nie zrobi, Tajwańczycy nie są tak głupi by wierzyć w to ze kapitał nie ma n
           > arodowości


           Np. brytyjski ARM kupił japoński Softbank, a teraz od Softbanku kupiła go amerykańska Nvidia.


           > były podchody i rządy Tajwanu powiedział jasno ze ta firma jest tra
           > ktowana jako klejnot narodowy i nie ma mowy by pakiet kontrolny został sprzedan
           > y obcym podmiotom


           Tylko co to wszystko ma wspólnego z komunistycznym ChRL i tandetą produkowaną przez SMIC?


           > >Kirin to klon ARM. Najpierw ARM wymyśla nową architekturę, a potem wszyscy
           > robią klony.
           >
           > ARM to rodzaj architektury, tak jak x86
           > wielu robi swoje ARM-y


           Skądże. Firma ARM najpierw opracowuje nową architekturę (np. A75, A77, A78, X1), a potem klienci robią swoje klony tej archi.


           > każdy troche inaczej, wiec chińczycy zrobili swojego Ki
           > rina i jest on lepszy od Samsungowych Exynosów, czy Tajwańskich Mediateków, ale
           > jest gorszy od Snapdragonów i od procesorów Apple
           > w każdym razie w projektowaniu procesorów do telefonów Huawei gra w najwyższej
           > lidze swiatowej


           ROTFL. Huawei dostał niedawno bana na archi od ARM. Zobaczymy jak będą wyglądać Kiriny robione samodzielnie.


           > nie ma żadnego powodu by za jakiś czas nie zaczęli grać w lidzie procesorów gra
           > ficznych
           > niech tylko przyjdzie pora na kolejna branże
           > no i dobrze sie tanie, od razu karty graficzne potanieją o połowę, tak jak wcze
           > śniej smartfony


           Będzie jak z tymi Kupengami x86. Totalny szajs.


           > >ROTFL. Za 10 lat lat może stworzą podróbkę dzisiejszych Radeonów i Geforce
           > 'ów, tyle że wtedy będą one >taką samą kupą jak te ich Kupengi.
           >
           > nie wątpie ze tak samo roftlowałeś jak sie brali za produkcję smartfonów :)


           I rotfluję do dziś. Chiny niby nowe supermocarstwo, a w chińskich telefonach wszystkie ważne części są zachodnie.


           > >Tyle że 7 nm TSMC, 8 nm Samsunga, Ampere Nvidii, Navi AMD - to wszystko po
           > wstało na Zachodzie. Co >ma do tego ChRL i komunistyczny szajs który u sieb
           > ie produkują?
           >
           > 7nm TSMC nie powstało na zachodzie tylko na Tajwanie
           > a oprócz wymienionych przez Ciebie istnieje też Kirin zaprojektowany u komuchów
           > i nie jest on szajsem


           Kirin to nie jest samodzielnie od postaw stworzony przez ChRL procesor. To klon ARM. Samodzielnie opracowanym przez komuchów procesorem jest ten Kupeng x86 i jest to totalny złom.


           > przypomnij sobie ze 30 lat temu chiny stały niżej niż Polska i szczytem ich tec
           > hnologii były trampki i podkoszulki


           ChRL miało już wtedy broń atomową. Ale to trampki i koszulki były ich szczytem technologii?


           > myślisz ze kolejne 30 lat beda juz stali w miejscu?


           Za 30 lat ChRL będzie państwem starców. Demografię mają znacznie gorszą od USA.


           > >Dyskusja zaczęła się od tego że komuniści nic nie potrafią wymyślić własne
           > go. Cała chińska gospodarka >oparta jest na masowej kradzieży zachodnich te
           > chnologii i rozwiązań technicznych.
           >
           > dałem Ci link w którym jest mowa o 110tys patentów dotyczących sztucznej inteli
           > gencji, no ale pewnie w naszych montowanich je chińczycy ukradli, zaraz po tym
           > jak ukradli te Kirin


           I co z tego? Cała chińska gospodarka oparta jest na masowej kradzieży zachodnich technologii i rozwiązań technicznych.


           > >To z tego że o ile chińscy komuniści mogą sobie marzyć o stworzeniu tandet
           > nej podróbki TSMC to o >stworzeniu chińskiego odpowiednika ASML nie ma wogó
           > le mowy.
           >
           > stworzenie ASML jest prostsze, maszyna litograficzna to "tylko" bardzo precyzyj
           > ny laser z dużym szkłem powiekszajacym, maszyna jakich wiele


           Nikt poza ASML nie jest w stanie zrobić takich maszyn.


           > ASML jest jedno b
           > o popyt na takie maszyny na świecie jest stosunkowo mały


           Popyt na te maszyny jest bardzo duży.


           > Dochody 10,944 mld EUR (2018 r.)
           > Dochód netto 2,592 mld € (2018)
           > ale pewnie i za to chińczycy sie wezmą, zachód nie daje im wyjścią, beda musiel
           > i sie wziac za wszystko


           ROTFL. Już sobie wyobrażam tą chińską podróbkę ASML :):):):):)


           > p.s. czemu USA niszczy Huaweia? co im przeszkadzaja te chińczyki co nie umieja
           > same nic wymyslić? przecież kradną patenty i technologie od 40 lat już, co się
           > nagle stało ze trzeba tych głupich chińczyków zacząc niszczyć a wcześniej to ni
           > komu nie przeszkadzało?


           Tak samo jak zacofany o 20 lat CCCP miał embarga typu COCOM.


           > sami chińczycy spokojnie do tego podchodzą, nazywają to "strategiczne powstrzym
           > ywanie" - i to określenie wyjasnia wszystko


           Widać ten "spokój" gdy Huawei desperacko próbował znaleźć nowych dostawców procesorów dla swoich telefonów.
          • kstmrv Re: ROTFL 30.11.20, 01:27
           cojestdoktorku napisał:

           > >Z wolnego kraju Tajwan, a nie z komunistycznego reżimu ChRL.
           >
           > wystarczy ze nie są biali, więc ich tutaj pod cywilizację zachodu nie podciągaj


           Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Singapur to sojusznicy Zachodu, wyznają te same wartości. I mają tych samych wrogów co Zachód czyli komunistyczne reżimy Chin i Rosji. Więc mimo że geograficznie są dalekim Wschodem to gospodarczo, militarnie i politycznie należą do Zachodu.


           > , cywilizacja zachodu nie umie zrobić tego co te żółtki


           Komuniści (żółci i biali) nie umieją zrobić tego co Zachód.


           > cenna informacja: TSMC w procesie 5nm umie na główce od szpilki (1mm2) zmieści
           > ć 170 milionów tranzystorów


           I komunistyczny SMIC też to potrafi?


           > > ale na wolne kraje
           >
           > że niby USA to wolny kraj?
           > są komunistyczne reżimy, ale są też policyjne reżimy, a w tym policyjnym reżimi
           > e masz więcej więźniów na milion mieszkańców niż w tym komunistycznym - to tak
           > jeśli chodzi o fakty a nie radosne świergotanie o "wolnosci i demokracji" :)


           Tyle że w USA w więzieniach siedzą przestępcy, a w komunistycznych gułagach więźniowie polityczni walczący o wolność z reżimem.


           > >Oczywiście, to prywatna własność, właściciel zrobi z nią co chce
           >
           > nie nie zrobi, Tajwańczycy nie są tak głupi by wierzyć w to ze kapitał nie ma n
           > arodowości


           Np. brytyjski ARM kupił japoński Softbank, a teraz od Softbanku kupiła go amerykańska Nvidia.


           > były podchody i rządy Tajwanu powiedział jasno ze ta firma jest tra
           > ktowana jako klejnot narodowy i nie ma mowy by pakiet kontrolny został sprzedan
           > y obcym podmiotom


           Tylko co to wszystko ma wspólnego z komunistycznym ChRL i tandetą produkowaną przez SMIC?


           > >Kirin to klon ARM. Najpierw ARM wymyśla nową architekturę, a potem wszyscy
           > robią klony.
           >
           > ARM to rodzaj architektury, tak jak x86
           > wielu robi swoje ARM-y


           Skądże. Firma ARM najpierw opracowuje nową architekturę (np. A75, A77, A78, X1), a potem klienci robią swoje klony tej archi.


           > każdy troche inaczej, wiec chińczycy zrobili swojego Ki
           > rina i jest on lepszy od Samsungowych Exynosów, czy Tajwańskich Mediateków, ale
           > jest gorszy od Snapdragonów i od procesorów Apple
           > w każdym razie w projektowaniu procesorów do telefonów Huawei gra w najwyższej
           > lidze swiatowej


           ROTFL. Huawei dostał niedawno bana na archi od ARM. Zobaczymy jak będą wyglądać Kiriny robione samodzielnie.


           > nie ma żadnego powodu by za jakiś czas nie zaczęli grać w lidzie procesorów gra
           > ficznych
           > niech tylko przyjdzie pora na kolejna branże
           > no i dobrze sie tanie, od razu karty graficzne potanieją o połowę, tak jak wcze
           > śniej smartfony


           Będzie jak z tymi Kupengami x86. Totalny szajs.


           > >ROTFL. Za 10 lat lat może stworzą podróbkę dzisiejszych Radeonów i Geforce
           > 'ów, tyle że wtedy będą one >taką samą kupą jak te ich Kupengi.
           >
           > nie wątpie ze tak samo roftlowałeś jak sie brali za produkcję smartfonów :)


           I rotfluję do dziś. Chiny niby nowe supermocarstwo, a w chińskich telefonach wszystkie ważne części są zachodnie.


           > >Tyle że 7 nm TSMC, 8 nm Samsunga, Ampere Nvidii, Navi AMD - to wszystko po
           > wstało na Zachodzie. Co >ma do tego ChRL i komunistyczny szajs który u sieb
           > ie produkują?
           >
           > 7nm TSMC nie powstało na zachodzie tylko na Tajwanie
           > a oprócz wymienionych przez Ciebie istnieje też Kirin zaprojektowany u komuchów
           > i nie jest on szajsem


           Kirin to nie jest samodzielnie od postaw stworzony przez ChRL procesor. To klon ARM. Samodzielnie opracowanym przez komuchów procesorem jest ten Kupeng x86 i jest to totalny złom.


           > przypomnij sobie ze 30 lat temu chiny stały niżej niż Polska i szczytem ich tec
           > hnologii były trampki i podkoszulki


           ChRL miało już wtedy broń atomową. Ale to trampki i koszulki były ich szczytem technologii?


           > myślisz ze kolejne 30 lat beda juz stali w miejscu?


           Za 30 lat ChRL będzie państwem starców. Demografię mają znacznie gorszą od USA.


           > >Dyskusja zaczęła się od tego że komuniści nic nie potrafią wymyślić własne
           > go. Cała chińska gospodarka >oparta jest na masowej kradzieży zachodnich te
           > chnologii i rozwiązań technicznych.
           >
           > dałem Ci link w którym jest mowa o 110tys patentów dotyczących sztucznej inteli
           > gencji, no ale pewnie w naszych montowanich je chińczycy ukradli, zaraz po tym
           > jak ukradli te Kirin


           I co z tego? Cała chińska gospodarka oparta jest na masowej kradzieży zachodnich technologii i rozwiązań technicznych.


           > >To z tego że o ile chińscy komuniści mogą sobie marzyć o stworzeniu tandet
           > nej podróbki TSMC to o >stworzeniu chińskiego odpowiednika ASML nie ma wogó
           > le mowy.
           >
           > stworzenie ASML jest prostsze, maszyna litograficzna to "tylko" bardzo precyzyj
           > ny laser z dużym szkłem powiekszajacym, maszyna jakich wiele


           Nikt poza ASML nie jest w stanie zrobić takich maszyn.


           > ASML jest jedno b
           > o popyt na takie maszyny na świecie jest stosunkowo mały


           Popyt na te maszyny jest bardzo duży.


           > Dochody 10,944 mld EUR (2018 r.)
           > Dochód netto 2,592 mld € (2018)
           > ale pewnie i za to chińczycy sie wezmą, zachód nie daje im wyjścią, beda musiel
           > i sie wziac za wszystko


           ROTFL. Już sobie wyobrażam tą chińską podróbkę ASML :):):):):)


           > p.s. czemu USA niszczy Huaweia? co im przeszkadzaja te chińczyki co nie umieja
           > same nic wymyslić? przecież kradną patenty i technologie od 40 lat już, co się
           > nagle stało ze trzeba tych głupich chińczyków zacząc niszczyć a wcześniej to ni
           > komu nie przeszkadzało?


           Tak samo jak zacofany o 20 lat CCCP miał embarga typu COCOM.


           > sami chińczycy spokojnie do tego podchodzą, nazywają to "strategiczne powstrzym
           > ywanie" - i to określenie wyjasnia wszystko


           Widać ten "spokój" gdy Huawei desperacko próbował znaleźć nowych dostawców procesorów dla swoich telefonów.

          • bmc3i Re: ROTFL 30.11.20, 01:30
           cojestdoktorku napisał:

           > >Z wolnego kraju Tajwan, a nie z komunistycznego reżimu ChRL.
           >
           > wystarczy ze nie są biali, więc ich tutaj pod cywilizację zachodu nie podciągaj
           > , cywilizacja zachodu nie umie zrobić tego co te żółtki
           > cenna informacja: TSMC w procesie 5nm umie na główce od szpilki (1mm2) zmieści
           > ć 170 milionów tranzystorów
           >


           Chcesz powiedzieć że przemysł elektroniczny NRD dorównywał przemysłowi elektronicznemu RFN a Korea Północna to to samo co Korea Południowa?           > p.s. czemu USA niszczy Huaweia? co im przeszkadzaja te chińczyki co nie umieja
           > same nic wymyslić? przecież kradną patenty i technologie od 40 lat już, co się
           > nagle stało ze trzeba tych głupich chińczyków zacząc niszczyć a wcześniej to ni
           > komu nie przeszkadzało?


           Nie nie dlatego. Dlatego że zgodni z chinskim prawem, Huaweii zobowiazny jest do przekazywania chinskiemu wywiadowi danych o użytkownikach. Kwestia kradziezy technologii natomiast, to zupełnie inna sprawa. I nie związana z Huawaii tylko, lecz znowu z chińskim prawem, na mocy którego zagraniczne firmy nie moga tworzyć swoich oddziałów w Chinach w innej fomie niz tylko w postaci spółek joint venture z chinskimi przedsiebiorstwami, a technologie zachodnich firm, zgodnie z tym prawem muszą stanowić aport do takiej spółki - co z kolei ułatwia ich wyprowadzanie z jv chinkiemu współnikowi.


           > sami chińczycy spokojnie do tego podchodzą, nazywają to "strategiczne powstrzym
           > ywanie" - i to określenie wyjasnia wszystko.

           Dlatego Trump nie powinien ulec naciskom Googla i utrzymac swoje embargo na dostawy technologii. I niech sobie Huaweii opracowuje sam swój własny OS, po czym - co wazniejsze - niech zdobędzie nim rynek, co nie udało się nawet Microsoftowi.