Dodaj do ulubionych

Ameryka produkuje rakiety dla Chin

08.04.21, 20:07
Tytuł wątku niezbyt szczęśliwy, ale lepszy przekroczyłby ograniczenia tytułu.

Chińska firma Phytium Technology produkuje procesory do chińskich superkomputerów które wykorzystywane są do modelowania i testowania chińskich pocisków hipersonicznych. Projektuje je z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego na świecie amerykańskiego oprogramowania, zas produkuje je w supernowoczesnej fabryce Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) na Tajwanie, która produkuje je przy użyciu ultra precyzyjnych dostarczonych wprost z USA maszyn. Utworzona w 2014 roku Phytium, to niby komercyjna firma, ale wg jej dokumentów rejestracyjnych, jej udziałowcem nie są żadne osoby prywatne, lecz wyłącznie chińskie instytucje rządowe i komunalne oraz firmy w będące w całości własnością państwa.

Chińskie centrum testowe w którym zainstalowane są superkomputery wyposażone procesory Phytium, to China Aerodynamics Research and Development Center (CARDC) w Tianjin, kierowane przez generała Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, występującego publiczne wyłącznie w cywilnym ubraniu, całkowicie pod egidą National University of Defense Technology (NUDT). Oprócz opartych na procesorach Phytium superkomputerów, CARDC dysponuje m.in. 18 tunelami aerodynamicznymi.

Półprzewodniki są na szczytowym miejscu na liście chińskiego importu - wartość chińskiego importu półprzewodników to 300 mld dolarów rocznie i priorytet na liście obecnego pięcioletniego chińskiego programu rozwoju. Jednak CARDC podobnie jak chińska Armia objęta jest amerykańskimi sankcjami, jednak Cadence Design Systems Inc. jak i Synopsys - obje z Sillicon Valey - z powodzeniem dostarczyły przez pośredników do CARDC swoje zaawansowane oprogramowanie projektowe.

W efekcie, TSMC dostarcza wyprodukowane przez amerykańskie maszyny procesory, zarówno Chińczykom jak i Amerykanom - w USA wykorzystywane sa m.in. w komputerach F-35.www.washingtonpost.com/national-security/china-hypersonic-missiles-american-technology/2021/04/07/37a6b9be-96fd-11eb-b28d-bfa7bb5cb2a5_story.html
Obserwuj wątek
  • bmc3i Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 09.04.21, 02:20
   Zapewne to nie przypadek ze już dzisiaj - dzień po powyższym artykule Washington Post - administracja Bidena ogłosiła embargo na dostawy amerykańskich technologii do 7 chińskich firm komputerowych związanych z chińskim pracami nad nowymi broniami.

   Sa to


   Wspomniana wyżej Phytium Information Technology, Shanghai High-Performance Integrated Circuit Design Center, Sunway Microelectronics, the National Supercomputing Center Jinan, the National Supercomputing Center Shenzhen, the National Supercomputing Center Wuxi, and the National Supercomputing Center Zhengzhou.

   www.commerce.gov/news/press-releases/2021/04/commerce-adds-seven-chinese-supercomputing-entities-entity-list-their

   Oczywiście amerykańskie embargo wpłynie także na tajwańską TSMC, jako ze w swojej produkcji procesorów opiera sie na amerykańskich maszynach. Tyle że chińskie pociski hipersoniczne opracowywane za pomocą procesorów wyprodukowanych na Taiwanie, obok amerykańskich lotniskowców przeznaczone sa przede wszystkim do ataku na Tajwan.
   • stary_chinczyk Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 09.04.21, 17:31
    Biden jest opętanym ideologiem dążącym do militarnej konfrontacji z Chinami. Trzeba być oderwanym od rzeczywistości, żeby głosować na tego dziada. To najbardziej niebezpieczny człowiek na Ziemi.
    Technologicznie to nie Chiny mają dziś problem, ale my. Pandemia zamknęła dopływ do USA chińskich absolwentów, na których opiera się dziś przemysł technologiczny w USA. Rodzimy system edukacyjny nie jest w stanie wytworzyć kadry w tej jakości i w takich ilościach.

    • bmc3i Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 09.04.21, 19:54
     stary_chinczyk napisał:

     > Biden jest opętanym ideologiem dążącym do militarnej konfrontacji z Chinami. Tr
     > zeba być oderwanym od rzeczywistości, żeby głosować na tego dziada. To najbardz
     > iej niebezpieczny człowiek na Ziemi.
     > Technologicznie to nie Chiny mają dziś problem, ale my. Pandemia zamknęła dopły
     > w do USA chińskich absolwentów, na których opiera się dziś przemysł technologic
     > zny w USA. Rodzimy system edukacyjny nie jest w stanie wytworzyć kadry w tej ja
     > kości i w takich ilościach.
     >


     Ile embarg nalozyl Trump na chinskie firmy? Pamietasz? Tez byl opetanym dziadem?
      • bmc3i Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 10.04.21, 03:42
       stary_chinczyk napisał:

       > Trump działał z powodów czysto ekonomicznych. I to jest OK, w interesach zawsze
       > jest jakiś sens i logika. Biden jest ideologicznym fundamentalistą. W jego dzi
       > ałaniach nie ma żadnej logiki i żadnego sensu.       Embargo na Huawai z powodu szpiegostwa i zagrozenia bezpieczeństwa narodowego było z powodów ekonomicznych?
       • berek_p Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 11.04.21, 12:32
        Taiwan nie należy do Chin lecz bez kapitału nie da się tworzyć nowych produktów i chęć zdobycia nowych rynków zbytu a także kooperacja z firmami na całym świecie powoduje że technologie są dostępne przez każdy kraj niekoniecznie wasalny wobec USA. Oprócz tego wszyscy wiemy iż podobne firmy nie sposób założyć w Europie Wschodniej, w której praktycznie nic nie zmienia się od ponad 20 lat.
        • bmc3i Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 11.04.21, 18:09
         stary_chinczyk napisał:

         > Napewno nie z powodów ideologicznych. Oczywiście że powody były ekonomiczne. To
         > była ostatnia szansa aby uratować zachodnich producentów sieci telefonicznych.
         >
         > Biden pieprzy jak dwunastowieczny krzyżowiec


         Tak jak pandemia covid w usa wybuchla z checi D-Mafii dopieprzenia Trumpowi.
         • stary_chinczyk Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 11.04.21, 20:40
          Pandemia w USA może nie wybuchła, ale nie została opanowana właśnie przez to co nazywasz D-Mafią. Przez chory system i chorą ideologię, która stawia wolność i prawa przed obowiązkami i porządkiem społecznym.
          Ci kretyni już na wstępu blokują w sądach możliwość wprowadzenia paszportu szczepień. Jak tak dalej pójdzie to USA czeka globalna izolacja. Do Chin już nas nie wpuszczają. I to nie z powodów ideologicznych, tylko dla tego że jesteśmy głupie, niezdyscyplinowane brudasy.
          A ten opętany niedołęgą pieprzy o globalnym przywództwie USA i rozdaje pieniądze podatników swoim bezrozumnym wyborcom.
    • stavros2002 Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 12.04.21, 14:35
     Jeśli dobrze rozumiem amerykański system edukacyjny nie jest w stanie wykształcić fachowców. Robią to natomiast chińskie uczelnie ze ścisłej światowej czołówki, których absolwenci po ich ukończeniu przyjeżdżają do USA, osiedlają się tam i pracują dla amerykańskiej gospodarki?
  • bmc3i Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 11.04.21, 14:56
   Ciekawy tu jest watek Tajwanu. Republika Chińska żywotnie zagrożona przez Chiny, której samo istnienie uwieszone jest na amerykańskim wsparciu politycznym i wojskowym, szeroko korzystająca z amerykańskich technologii, jednocześnie produkuje przy pomocy amerykańskich maszyn procesory dla Chin, służące tam do opracowywania broni przeciwko USA i samemu Tajwanowi.
   • a4095211 Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 12.04.21, 15:55
    bmc3i napisał:

    > Ciekawy tu jest watek Tajwanu. Republika Chińska żywotnie zagrożona przez Chiny
    > , której samo istnienie uwieszone jest na amerykańskim wsparciu politycznym i w
    > ojskowym, szeroko korzystająca z amerykańskich technologii, jednocześnie produk
    > uje przy pomocy amerykańskich maszyn procesory dla Chin, służące tam do opracow
    > ywania broni przeciwko USA i samemu Tajwanowi.

    Mamy konfrontację systemów: zachodniego, w którym planowanie ma horyzont roku budżetowego (w firmach), albo kadencji (polityka) - więc realizuje się cele doraźne (byle słupki w arkuszu, pod koniec roku się zgadzały) - versus chińską modyfikacją konfucjanizmu, taki "konfucjanizmu-turbo", w którym dla osiągnięcia celu nie żałuje się czasu, działa się systematycznie, konsekwentnie.

    Dodatkowo okazuje się, że protekcjonizm jest ok. Bowiem, międzynarodowe firmy mają gdzieś ochronę gospodarki państwa z którego się historycznie wywodzą, natomiast w Chinach to podstawowy imperatyw, nie ma podmiotu (prywatny, państwowy, zewnętrzny - bez różnicy) który mógłby, w którymś momencie, wybić się na niezależność, czy by próbował mieć wpływ na politykę państwa. Ostatnio Jack Ma spadł z rowerka - raczył skrytykować publicznie politykę chińskich organów regulacyjnych i dziś może sobie najwyżej grać w golfa.

    Wprowadzenie czegoś na kształt dawnego COCOMu, na kierunku Chin, to już raczej sfera s-f.

    Autorzy strategii rozwoju ekonomicznego ChRLD powinni dostać tzw. "Ekonomicznego Nobla" i to pięć razy z rzędu, a kolejne pięć lat powinny dostawać go władze, które cierpliwie realizują cele.

    Taka sytuacja.
    • bmc3i Re: Ameryka produkuje rakiety dla Chin 13.04.21, 04:12
     a4095211 napisała:


     > Autorzy strategii rozwoju ekonomicznego ChRLD powinni dostać tzw. "Ekonomiczneg
     > o Nobla" i to pięć razy z rzędu, a kolejne pięć lat powinny dostawać go władze,
     > które cierpliwie realizują cele.

     Zgadzam się. Chruszczow z Brezniewem gdyby zobaczyli w jaki spsób zrobili to młodsi bracia w socjalizmie, umarliby ze zdumienia i zazdrości.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka