Dodaj do ulubionych

Umowa Polska - USA

28.09.21, 15:20
" Fundacja Ad Arma zwraca również uwagę, że zawarta przez Polskę umowa nie przypomina umów zawieranych przez USA z innymi swoimi sojusznikami. Chcąc zbudować skalę porównawczą dla wzajemnych relacji USA z innymi państwami oraz określić granice takiej skali, Fundacja sięgnęła po umowy zawarte przez Amerykanów z Australią (górna granica skali) oraz Irakiem (dolna granica). Przyjęto, że Australia posiada powszechnie rozpoznawaną i raczej stabilną pozycję amerykańskiego sojusznika, a umowa USA z Irakiem stanowi przykład porozumienia z krajem de facto podbitym i okupowanym.

....

– Polska zobowiązała się wykonywać umowę bezterminowo i nie można rozwiązać jej wcześniej, niż przed upływem dwuletniego okresu wypowiedzenia.

– USA nie zostały w żaden wiążący sposób zobowiązane do wykorzystania swoich Sił Zbrojnych do obrony Polski, ani w ogóle do utrzymywania swojej obecności.

– Polska nie zagwarantowała sobie ani wpływu, ani kontroli co do ilości i rodzajów przerzucanych na jej terytorium Sił Zbrojnych USA oraz ich sprzętu.

– Polska zgodziła się na tworzenie na swoim terytorium obiektów i obszarów o charakterze eksterytorialnym i autonomicznym, tj. pozostających w wyłącznej dyspozycji Sił Zbrojnych USA.

– Władze Sił Zbrojnych USA uzyskały prawo ustalania warunków i zasad eksploatowania wszystkich systemów kontroli ruchu lotniczego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz związanych z nimi systemów łączności.

– Polska zrzekła się pierwszeństwa jurysdykcji nad członkami Sił Zbrojnych USA.

– Polska dopuściła pozbawienie swoich obywateli skutecznych środków dochodzenia roszczeń z tytułu szkód powstałych w wyniku działań lub zaniechań członków Sił Zbrojnych USA.

....

Gdyby chcieć na podstawie poniższej tabeli przyjąć system punktowy (gdzie najkorzystniejsza w danej
kategorii regulacja otrzymałaby 3 punkty, najmniej korzystna 1 punkt, a ewentualna kategoria
pośrednia 2 punkty), to wynik przedstawiałby się w sposób następujący:
(1) Polska: 24 punkty (0 pól zielonych, 2 pola żółte, 20 pól czerwonych);
(2) Australia: 65 punktów (21 pól zielonych, 1 pole żółte, 0 pól czerwonych);
(3) Irak: 39 punktów (3 pola zielone, 11 pól żółtych, 8 pól czerwonych)

....

W ocenie Fundacji, za niepojęte uznać należy to, że podczas gdy umowa zawarta przez Irak była krytykowana i szeroko komentowana przez tamtejszą opinię publiczną jako wręcz „zdrada stanu”, czy „oddanie Iraku Amerykanom”, polscy politycy odpowiedzialni za tę klęskę świętują, poczytując to sobie za sukces. Z kolei największe ugrupowania opozycyjne w polskiej polityce, dominujące i opiniotwórcze media (również specjalistyczne), a nawet najwyżsi rangą wojskowi – przynajmniej oficjalnie – nie wyrażają przy tym żadnego sprzeciwu. "

adarma.pl/2021/09/17/tabele-sojusznicze/
adarma.pl/wp-content/uploads/2021/09/tabele_sojusznicze_raport.pdf
Obserwuj wątek
    • ignorant11 Re: Umowa Polska - USA 09.10.21, 01:25
      To dobrze umowy miedzynarodowe sa poddawane krytyce. Pozostaje pytanie i rzetlenośc tej punktacji, bo Ad arma wielokrotnie już pisała rzeczy mające dośc luźny związek z rzeczywistościa.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka