Dodaj do ulubionych

Wojska NATO w podwyższonym stopniu gotowości

24.03.22, 04:33
Wg sekretarza generalnego NATO, setki tysięcy żołnierzy krajów NATO w Europie znajduje się w stanie podwyższonej gotowości. W Europei znalazło się 100 tysięcy żołnierzy amerykańskich. 40 000 żołnierzy - głownie na wschodniej flance - weszło pod bezpośrednie dowództwo NATO. Podwyższona gotowość obejmuje wszystkie domeny, na lądzie, w powietrzu i na morzu. Na wodach europejskich znajduje się pięć lotniskowcowych grup uderzeniowych na północy oraz na Morzu Śródziemnym.Na jutrzejszym szczycie NATO (24-marca) spodziewane jest dalsze podwyższenie gotowości sojuszu, w tym dalsze wzmocnienie go "on land, in the air and at sea". W pierwszej kolejności spodziewane jest wzmocnienie sił czterema nowymi natowskimi grupami bojowymi, w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Razem z czterema dotychczasowymi grupami bojowymi w Polsce i krajach Bałtyckich, oznaczać to będzie obecność na wschodniej flance w sumie ośmiu grup bojowych - od Bałtyku po Morze Czarne.

Ukraina broni swojej niepodległości w oparciu o wynikające z Karty Narodów Zjednoczonych prawo do samoobrony. NATO wspiera Ukrainę w jej samoobronie, dostarczając jej broń, środki finansowe, pomoc humanitarną i goszcząc na swoim terytorium miliony ukraińskich uchodźców.

Wg. Stoltenberga, po rosyjskiej napaści na Ukrainę, NATO znalazło się w nowej rzeczywistości bezpieczeństwa, musi w związku z tym błyskawicznie dostosować się do niej. Na jutrzejszym szczycie, spodziewane jest udzielenie w raz Unią Europejską wsparcia dla innych krajów znajdujących się pod rosyjską presją, jak Bośnia i Hercegowina oraz Gruzja, celem udzielenia im pomocy w utrzymaniu przez nie niepodległości i prawa do podejmowania samodzielnych decyzji.

Jak powiedział sekretarz generalny Sojuszu, od początku tego kryzysu, Europa i Ameryka są zjednoczone, i będą zjednoczone, odpieraniu rosyjskiej agresji i wsparciu dla Ukrainy oraz ochronie wszystkich sojuszników.


Obserwuj wątek
  • stary_chinczyk Re: Wojska NATO w podwyższonym stopniu gotowości 24.03.22, 05:49
   Zełenski twierdzi, że na tym szczycie się okaże, kto jest przyjacielem a kto zdrajcą.
   • bmc3i Re: Wojska NATO w podwyższonym stopniu gotowości 24.03.22, 06:21
    stary_chinczyk napisał:

    > Zełenski twierdzi, że na tym szczycie się okaże, kto jest przyjacielem a kto zd
    > rajcą.


    A co takiego złego miałoby się okazać? Strefy zakazu lotów na pewno nie będzie, NATO nie wypowie wojny Rosji, a większość decyzji jest już prawdopodobnie przygotowana. Co wiec miałoby się okazać? Nie spodziewam się abyśmy mieli zostać czymkolwiek zaskoczeni, czy to czymś negatywnym, czy to pozytywnym. Moge się oczywiście mylić, ale moim zdaniem możemy się dowiedzieć jedynie, o nowych dostawach sprzętu dla Ukrainy, czy dostawach jakieś sprzętu których Ukraina nie otrzymała dotąd on NATO, ale nie będzie żadnych jakichś przełomowych decyzji. Czegoś o czym nie pomyśleliśmy do tej pory.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka