Dodaj do ulubionych

Ukraińcy jednak zestrzelili Iła-76 z desantem

27.04.22, 11:45
Pojawiają się doniesienia pochodzące od wywiadu amerykańskiego w sprawie współpracy i wymiany informacji z Ukrainą.
Jedna z informacji dotyczy zestrzelenia samolotu transportowego z desantem.

Gdy Rosja rozpoczęła inwazję, Stany Zjednoczone przekazały siłom ukraińskim szczegółowe informacje o tym, kiedy i gdzie rosyjskie rakiety i bomby zamierzają uderzyć, co skłoniło Ukrainę do przesunięcia obrony przeciwlotniczej i samolotów z zagrożonych pozycji - powiedzieli NBC News obecni i byli urzędnicy amerykańscy.
Ta wymiana informacji wywiadowczych w czasie zbliżonym do rzeczywistego utorowała Ukrainie drogę do zestrzelenia rosyjskiego samolotu transportowego przewożącego setki żołnierzy w pierwszych dniach wojny, co pomogło odeprzeć rosyjski atak na kluczowe lotnisko w pobliżu Kijowa.

Była to część tego, co amerykańscy urzędnicy nazywają masową i bezprecedensową operacją wymiany informacji wywiadowczych z partnerem spoza NATO, która według nich odegrała kluczową rolę w dotychczasowych sukcesach Ukrainy w walce z większą i lepiej wyposażoną armią rosyjską.

Z pomocą amerykańskiego wywiadu Ukraina niemal codziennie przemieszcza obronę powietrzną i samoloty, co jest jednym z powodów, dla których Rosja nie była w stanie ustanowić dominacji powietrznej. W niektórych przypadkach Ukraina w samą porę przemieściła systemy obrony powietrznej lub samoloty, które były celem ataków - mówią urzędnicy.

- Rosyjskie wojsko dosłownie niszczy puste pola, na których kiedyś znajdowała się obrona przeciwlotnicza - powiedział urzędnik. - Miało to ogromny wpływ na możliwości rosyjskiego wojska w terenie - dodał.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka