Dodaj do ulubionych

Kolejna analiza wojny na Ukrainie

04.05.22, 00:18
Obrona PRO
Adam Tata Nowak · 15 min ·
Witam serdecznie. Wrzucam pewien szkic roboczy (w zasadzie jego część okrojoną z pewnych nieistotnych szczegółów) tekstu który powstawał na przełomie lutego i marca z małymi uaktualnieniami bieżącymi. Tekst celowo pomija w zasadzie to co się działo i dzieje bieżąco na froncie skupiając się raczej na typowo „Leśnikowym roztrząsaniu w sumie nieistotnych szczegółów” - kto pamięta forum militarium ten doskonale wie o co chodzi. Nie wiem czy to ma jakąkolwiek wartość i czy forma jest „zjadliwa” - oceńcie to proszę sami. Za błędy językowe serdecznie przepraszam - poprawy nie obiecuję. Proszę o łagodny wymiar kary - to mój w zasadzie debiut w tej formie publiczny. Jeśli zdołam spróbuję w sekcji komentarzy odpowiedzieć na pytania czy wyjaśnić pewne kwestie z poniższego tekstu. Fotka - a w sumie dlaczego by nie.
Pozdrawiam serdecznie. Wasz Leśnik.
Jarosław Wolski Bartłomiej Kucharski Marek Asimo Marek Meissner Dawid Kamizela Marcin Niedbała Mariusz Gierej
Tekst poniżej:

drôle de guerre czy może proxy war - Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
Tomasz Leśnik©
I. wstęp
24 luty 2022 roku zapisze sie w najnowszej historii Europy czarnymi zgłoskami. Tego dnia Federacja Rosyjska dokonała inwazji na teren Ukrainy. Jest to de facto kontynuacja agresji z lat 2014-2015 i choć de jure nie mieliśmy tu formalnego wypowiedzenia wojny, to de facto ze stanem wojny mamy tu do czynienia. SZ FR po licznych wpadkach w czasie wojny Gruzińskiej w 2008 roku przeszła liczne reformy i w konflikcie Rosyjsko-Ukraińskim i w czasie interwencji w Syrii ukazała swe nowe zreformowane oblicze, zaskakując wielu obserwatorów (zwłaszcza tych którzy nie dość uważnie śledzili informacje z terenu FR i byli np. zaskoczeni, ze Rosja posiada nowoczesne pociski manewrujące o zasięgu do 2500 km..). Armia rosyjska znowu przestawała się kojarzyć tylko z korupcją, alkoholizmem i degrengoladą kadry dowódczej jak w czasie np. I wojny w Czeczeni. Wojskowi analitycy zaczęli ostrzegać, że rosyjskie wojsko odzyskuje zdolność do prowadzenia operacji nie tylko w sferze taktycznej ale także operacyjnej i że może być bardzo groźnym przeciwnikiem w wojnie konwencjonalnej poniżej progu użycia broni masowego rażenia.
II. Początek
Rosyjskie przygotowania do agresji (raczej nie zakładanej wtedy jako jedyna opcja, a chyba nawet jako ostateczność) zaczęły się dużo wcześniej niż jakiekolwiek ostrzeżenia analityków. Tak naprawdę pierwszym sygnałem alarmowym chyba trochę niezauważonym lub zlekceważonym była inwentaryzacja jakieś 1,5-2 lata temu inwentaryzacja zapasów „N”. Uporządkowano i zindeksowano wszystkie zapasy ze szczególnym uwzględnieniem zestawów naprawczych, części zamiennych do szeroko pojętego UiSW (także tego jakoby wycofanego).
Następnym krokiem było 12-15 m-cy temu wydanie decyzji o rozkonserwowaniu/rewitalizacji najstarszego sprzętu przeznaczonego dla 3 fali strategicznego rozwinięcia sił zbrojnych. Tu mała dygresja - można z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać, że na tym etapie już podjęto decyzję, że przynajmniej od strony technicznej SZ FR mają przygotować się do rozwinięcia mobilizacyjnego techniki bojowej w takim stopniu jak ZSZ UW do planów forsowania przełęczy Fulda. Najprawdopodobniej równocześnie SG zaczął prace nad planem operacji, rozpoczęły się symulacje itp. Jakieś 6-8 m-cy temu rozpoczęło się przygotowanie sprzętu jak wyżej ale dla 2 fali strategicznego rozwinięcia sił zbrojnych. W między czasie rozpoczęły się sprawdziany gotowości, ćwiczenia sztabowe i polowe, manewry, równolegle uszczegółowiano plany, poszczególne JW zaczęły się przygotowywać do konkretnych im przydzielonych zadań. Rozpoczęto zrazu powolną dyslokację na wyznaczone pozycje, weryfikowano procedury administracji cywilnej w procesie mobilizacji (AKAP) wprowadzano niezbędne korekty. Na tym etapie wszystko jest idealnie i książkowo. Ale siły zbrojne to tylko jeden (i to nie koniecznie najważniejszy) z trybików polityki bezpieczeństwa państwa, i to właśnie politycy są czynnikiem decyzyjnym w zakresie tego jak i czy są wykorzystywane siły zbrojne danego państwa. I tu przechodzimy do wielu paradoksów i w kontekście wcześniejszych doświadczeń niezrozumiałych zdarzeń.

cd w następnym poście

Pzdr
Obserwuj wątek
    • patmate Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 00:19
      III. drôle de guerre
      drôle de guerre - Dziwna wojna. Pierwszym i jak się wydaje fundamentalnym błędem była ocena stanu, morale i jakości dowodzenia armii ukraińskiej (uczciwie trzeba dodać, że podobne mylne oceny pojawiały sie w zachodnich ośrodkach analitycznych). Drugim błędnym założeniem było zlekceważenie możliwości reakcji państw zachodnich, a w szczególności wsparcia materiałowego i informacyjnego ze strony NATO. Te dwa złożenia zaowocowały kaskadą kolejnych błędnych analiz i decyzji. Czynniki polityczne uznały, że skoro inwazja ma mieć postać szybkiej i łatwej kampanii to można spowolnić proces mobilizacyjny a niektóre jego elementy wręcz zastopować. Uznano, że odebranie mocno doświadczonej przez epidemię Covid-19 gospodarce rosyjskiej kilkuset tysięcy rąk do pracy, w postaci powołania rezerw i alarmowej mobilizacji jest czynnikiem niepożądanym a wręcz zbędnym, co spowodowało przerwanie w pół drogi rozpoczętego procesu.

      (Aktualizacja 18.04.22 - co najmniej kilka źródeł sygnalizuje, że ogólna niewydolność rosyjskiej służby zdrowia w czasie epidemii Covid-19 zaskutkowała dezorganizacją rezerw osobowych [zwłaszcza w niektórych specjalnościach wojskowych] zachowując pewne proporcje niczym operacja „Rżewsko-Syczewska”- to też może być jedna z przesłanek do zrozumienia dlaczego podjęto takie a nie inne decyzje)

      Skutkiem powyższych działań było „zapomnienie” o bremach. Uznano po prostu, że będą zbędne bo przecież żadnego wielkiego oporu nie będzie, a (jak szacowano) niewielkimi stratami marszowymi będzie można się zająć na spokojnie po zakończeniu operacji (sic!).
      Fatalne błędy poczyniono w procesie rozwijania jednostek łączności. O ile na ćwiczeniach, manewrach wydzielone jednostki operowały na nowej generacji radiostacjach, to podczas wydzielania bGB okazało się, że ilość posiadanego sprzętu nie pozwala na pokrycie etatów wojennych. Ponieważ syndrom lekceważenia przeciwnika schodził systematycznie na coraz niższe szczeble sztabowe, to w niektórych jednostkach zadecydowano o uzupełnieniu braków starszymi radiostacjami, bądź nawet w całości zastąpienie nimi nowoczesnych bo ilość sprzętu nowej generacji była tylko defiladowo-szkoleniowa. Przyniosło to inne fatalne skutki, gdyż na okazało się, że obsługa starych radiostacji była zbyt trudna dla młodych żołnierzy nie znających lampowych, czy hybrydowych lampowo-tranzystorowych nadajników i odbiorników. Oczywiście kadra oficerska zaczęła szybko w takich warunkach doszkalać radiooperatorów, ale czasu zabrakło.. Oczywiście powyższe problemy nie występowały w wszystkich JW, a w tych których wystąpiły był różny poziom tego zjawiska, ale skutki tego bałaganu niebawem objawiły się w pełnej krasie.
      Efektywnemu systemowi łączności kolejną belkę dołożyło własne WRE. Duma Rosji i przedmiot obaw w innych armiach. Różnego rodzaju środki (oczywiście nie mające analogów w świecie) ze względu na pewne rozwiązania techniczne okazały sie „za cudowne”. Okazało się, że potrafiły sparaliżować własną łączność, zwłaszcza tam gdzie przeważały stare generacje radiostacji.. Inna sprawa, że sprawność techniczna niektórych kompleksów w warunkach bojowych też okazała się inna niż podczas inspekcji.

      (Aktualizacja - 26.04.2022 - wszyscy logicznie myślący zakładaliśmy, że Rosjanie po tych doświadczeniach lutowo/marcowych zastosują odpowiednie kroki naprawcze - prawda? No otóż nie. Na południowym odcinku frontu nadal mamy ciuciubabkę : Rosjanie włączają WRE - Ukraińcy mają problemy z łącznością analogową, bsl „wariują” itp, no wszytko pięknie, tylko że Rosjanom też w dużej mierze pada łączność, a SZ UA uznają to za idealny moment na lokalne kontrataki. Przynoszą one oczywiście powodzenie, bo siły rosyjskie nie mogą bądź mają utrudnione możliwości wezwania wsparcia własnego ognia artyleryjskiego do odparcia kontrataku. Rosjanie drapią sie po głowie i stwierdzają, że jednak łączność z artylerią do jednak przydatna rzecz i wyłączają własne WRE. Ukraińcy tylko na to czekają, bo w czasie jak np. 1RŁ257 siała po eterze tak mocno, że z Krzywego Rogu można namierzać jej pozycje triangulacją określili precyzyjnie jej położenie ( a Rosjanie jakoś mało elastycznie podchodzą do aktywnej zmiany pozycji czy to w środkach WRE czy artylerii) i albo okładają (jeśli zasięg środków ogniowych na to pozwala) ogniem artylerii lufowej lub rakietowej pozycje, bądź wysyłają uzbrojone bezpilotowce lub inne środki napadu powietrznego. Oczywiście budzi to wściekłość w dowództwie Rosyjskim „jak to tak, jak oni mogą bezkarnie hasać, co robi min nasze WRE - włączyć natychmiast” - no i mamy zabawę bez końca ]a przynajmniej dobrego dla Rosjan]
      A swoją drogą czy wspominałem, że Rosyjskie „wszechpotężne nie majot analogów” WRE destrukcyjnie wpływa tez na ich własną oplot/oprak [zwłaszcza starszych systemów]? Nie - no to wspominam i tak właśnie wyglądają te mityczne „bąble antysystemowe”).

      Tu należy przytoczyć pewną anegdotę rodem jak z powieści o dzielnym wojaku Szwejku, gdyż ogniskuje one jak w soczewce powyższe problemy. Na kierunku ofensywy na Kijów ze strony Białorusi jedna z bGB operujących na tym obszarze miała przydzieloną stację mającą min. zakłócać bsl. Niestety dla Rosjan, miała niesprawny moduł energetyczno-zasilający. Dowódca postanowił ją jednak wykorzystać do osłony spodziewanej pilnie kolumny logistycznej, więc skorzystał awaryjnie ze stałej sieci energetycznej z jednego z zabudowań wiejskich by zasilić stację. Wzbudziło to zainteresowanie mieszkańców, cóż to musi być za ważne urządzenie skoro jest pilnowane przez żołnierzy i pociągnięto do niego kabel siłowy ze stodoły. Kilku śmiałków korzystając z tego, że nikt z Rosjan nie zainteresował się na poważnie resztą wsi postanowili uszkodzić wiejski transformator. Udało się im to zrobić gdyż nie był przez nikogo strzeżony. Oczywiście pozbawili elektryczności całą wieś, ale stacja zakłócająca też przestała działać.. Ukraińska armia z radością skorzystała z tego prezentu i ogniem artyleryjskim korygowanym z powietrza obezwładniła kolumnę paliwowo-amunicyjną niszcząc doszczętnie przy okazji wzmiankowaną stację..
      Zaiste drôle de guerre.
      Innym problemem okazał sie stan parku samochodowego logistyki. Inspekcje dziarsko sprawdzające czy zgadza sie ilość SpW, czy książki techniczne podjazdów są prawidłowo wypełnione, nie zainteresowały sie bliżej jakością wykonywanych jakoby planowo prac remontowych na „jakiś tam ciężarówkach”, czy tak prozaiczną sprawą jak stan i rodzaj opon. Rezultatem tego cześć ciężarówek z zaopatrzeniem, cystern paliwowych nie zdołała w ogóle wyruszyć, część odnotowała zatrważające straty marszowe z tytułu awarii których często młodzi kierowcy z poboru nie potrafili usunąć, a inne były niszczone przez armię ukraińska gdy się poruszały w niechronionych kolumnach.. To wszystko skutki tego, że profesjonalne planowanie zostało zniweczone przez nierealistyczne narzucone przez czynniki polityczne założenia wejściowe i lekceważące podejście do operacji.


      cd
      • stasi1 Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 10:33
        ,,Pierwszym i jak się wydaje fundamentalnym błędem była ocena stanu, morale i jakości dowodzenia armii ukraińskiej (uczciwie trzeba dodać, że podobne mylne oceny pojawiały sie w zachodnich ośrodkach analitycznych)."
        Akurat jeszcze przed wojną było mowione że Putin nie zaatakuje bo armia ukraińska to nie ta co osiem lat temu. ale z tego wynika że on w to nie wierzył
    • patmate Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 00:20
      i ostatnia część

      IV. Proxy-War
      A może proxy war - wojna zastępcza? Przy całej tragedii ludności cywilnej cierpiącej na skutek działań wojennych, z pewnym cynizmem należy stwierdzić, że Ukraina stała się, jak niegdyś Korea, Wietnam czy Afganistan, polem rywalizacji mocarstw. Można domniemywać, że stanowcza reakcja USA najpierw na zagrożenie konfliktem a później bezprecedensowe wsparcie w trakcie wojny było próba odbudowy nadszarpniętego po wykonanym w katastrofalnym stylu wycofaniu sie z wojny Afgańskiej wizerunku, zwłaszcza w kontekście rywalizacji z Chinami i sytuacji wokół Tajwanu. Z pewnością energiczne naciski na europejskich sojuszników w sprawie wprowadzania sankcji na Federację Rosyjską pewnych form izolacji, miały na celu pokazanie Chinom - patrzcie uważnie, spróbujecie inwazji na Tajwan to zobaczycie jakie kroki wobec was mogą być wyciągnięte. Ewentualne rozciągnięcie sie konfliktu Ukraińskiego w czasie „ugrzęźnięcie” tam sił Rosji spowoduje osłabienie potencjału rosyjskiego, co ma fundamentalne znaczenie dla USA w kontekście konieczności zwiększenia zaangażowania sie na dalekim wschodzie i rywalizacji o Arktykę. Oczywiście decyzje polityczne mają fundamentalne znaczenie co do losów jakimi sie potoczy ten konflikt, ale patrząc od strony stricte militarnej musimy pamiętać, że jak miecz demoklesa wisi nad losami konfliktu reszta komponentu lądowego SZ FR. Nie mamy żadnej realnej wiedzy jak wygląda ukompletowanie osobowe „muzealników” czyli JW z 3 fali strategicznego rozwinięcia prezentujące poziom zaawansowanie technicznego jak z operacji „Dunaj”; czy proces mobilizacji osobowej nie dostanie zielonego światła.
      (Aktualizacja - 01.05.2022 - uruchomienie przez USA programu Leand-Lease, bezprecedensowe wsparcie w bardzo szerokim zakresie UiSW [a także „żywienia walki] ze strony Polski i innych krajów [nawet ze strony Niemców - choć tu aż człowiek ma ochotę napisać „kilka” złośliwości] powoduje, że można by sie zastanawiać czy aby na pewno Rosjanie są tą stroną wojny którzy mają przewagę materiałową - tak wiem lekka przesada ale radze sie nad tym zastanowić poważniej - i jaki to wpływ będzie miało na przebieg wojny. Jak to napisał Remigiusz Wilk „Rosja wypuściła dżina amerykańskiego kompleksu zbrojeniowego z butelki” - czy jakoś tak. Jeśli SZ UA przetrwają w niezłej kondycji toczącą się właśnie bitwę na „Łuku Donieckim” to biorąc pod uwagę czas niezbędny na przyswojenie i wchłonięcie nowego juz typowo zachodniego ciężkiego UiSW [nawiasem mówiąc Ukraińskie Siły Zbrojne w tempie zaiste ekspresowym przechodzą na standardy NATO i NIE TYLKO w zakresie szkolenia, taktyki czy dowodzenia] to myślę, że możemy się spodziewać pod koniec lata [tak w sam raz przed jesiennymi deszczami] całkiem pięknej kontrofensywy).
      • bmc3i Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 00:43
        patmate napisał:


        > (Aktualizacja - 01.05.2022 - uruchomienie przez USA programu Leand-Lease, bezpr
        > ecedensowe wsparcie w bardzo szerokim zakresie UiSW [a także „żywienia walki] z
        > e strony Polski i innych krajów [nawet ze strony Niemców - choć tu aż człowiek
        > ma ochotę napisać „kilka” złośliwości] powoduje, że można by sie zastanawiać cz
        > y aby na pewno Rosjanie są tą stroną wojny którzy mają przewagę materiałową - t
        > ak wiem lekka przesada ale radze sie nad tym zastanowić poważniej - i jaki to w
        > pływ będzie miało na przebieg wojny. Jak to napisał Remigiusz Wilk „Rosja wypuś
        > ciła dżina amerykańskiego kompleksu zbrojeniowego z butelki” - czy jakoś tak. J
        > eśli SZ UA przetrwają w niezłej kondycji toczącą się właśnie bitwę na „Łuku Don
        > ieckim” to biorąc pod uwagę czas niezbędny na przyswojenie i wchłonięcie nowego
        > juz typowo zachodniego ciężkiego UiSW [nawiasem mówiąc Ukraińskie Siły Zbrojne
        > w tempie zaiste ekspresowym przechodzą na standardy NATO i NIE TYLKO w zakresi
        > e szkolenia, taktyki czy dowodzenia] to myślę, że możemy się spodziewać pod kon
        > iec lata [tak w sam raz przed jesiennymi deszczami] całkiem pięknej kontrofensy
        > wy).
        >


        Nie można zapominać, że w listopadzie w USA odbędą się krytycznie ważne wybory połowy kadencji Kongresu. W sytuacji, gdy 3/4 Amerykanów zdecydowanie wspiera amerykańską pomoc dla Ukrainy, ponad 60% Amerykanów otwarcie deklaruje że jest gotowa płacić wyższe koszty paliwa aby tylko pomóc Ukrainie, w sytuacji gdy z wyjątkiem jawnostek - jak Tucker Carlson z FoxNews - amerykańskie elity obu partii zdecydowanie popierają Ukrainę a kongresmeni chcą jak najwięcej pieniędzy dla szeroko rozumianej pomocy Ukrainie, Biden nie spocznie i zrobi wszystko, aby Ukraina się obroniła. Gdyby Ukraina przegrała, będzie na Bidena, że nie dość pomógł, i jeszcze bardziej zaszkodziłoby to dołującym w sondażach Demokratom przed listopadowymi wyborami.
        • patmate Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 00:47
          dobry prognostyk dla Ukrainy i dla nas.

          Pzdr
          • bmc3i Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 05.05.22, 02:11
            patmate napisał:

            > dobry prognostyk dla Ukrainy i dla nas.
            >
            > Pzdr


            www.washingtonpost.com/politics/2022/05/02/poll-ukraine-support-biden/
            Tu najnowsze badania opinii Amerykanow. Wciaz utrzymuje sie supervwysokie poparcie dla ukrainy i dla pomocy Ukrainie - od 60 do 80% w zaleznosci od pytanej kwesti. Prxy drastycznym jednak sprzeciwie wobec jakiegokolwiek fizycznego zaangazowania amerykanskich wojsk na Ukrainie - ponad 50% przeciw.

            Nie jest natomiast dobre, ze poparcie dla Ukrainy jest najmniejsze w mlodszym pokoleniu 40yo i mniej - tylko ponizej 40%. Źle to wróży na przyszlosc
    • rambaldi Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 21:43
      Jak ruskie zdobędą Azowstal i wymordują obrońców to Putin ogłosi wielkie zwycięstwo nad faszyzmem na 9 maja , stad tam bardzo intensywne bombardowania wszystkim co maja. Azov to przecież faszyści wg Putina i musi ich wymordować.
      • bmc3i Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 21:50
        rambaldi napisał:

        > Jak ruskie zdobędą Azowstal i wymordują obrońców to Putin ogłosi wielkie zwycię
        > stwo nad faszyzmem na 9 maja , stad tam bardzo intensywne bombardowania wszystk
        > im co maja. Azov to przecież faszyści wg Putina i musi ich wymordować.

        Tam jest nie tylko Azow. Mariupola obok Azowa bronily jeszcze dwa inne pułki. Ale masz racje. Wykorzysta to. Choc nie wiem jak to zrobi, bo ruska telewizja juz od marca kilkakrotnie mowily ze Mariupol zostal zdobyty, a za nią ruskie trole w polskim internecie.
        • rzewuski1 Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 22:08
          W sumie dziwi mnie skąd załoga tej twierdzy ma nadal amunicje , żywność czy leki by skutecznie się opierać
          kacapom to już chyba 2 miesiące od całkowitego okrążenia a oni nadal się bronią , musieli jakieś zaopatrzenie dostać.
          • bmc3i Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 05.05.22, 02:03
            rzewuski1 napisał:

            > W sumie dziwi mnie skąd załoga tej twierdzy ma nadal amunicje , żywność czy lek
            > i by skutecznie się opierać
            > kacapom to już chyba 2 miesiące od całkowitego okrążenia a oni nadal się bronią
            > , musieli jakieś zaopatrzenie dostać.
            >

            Po pierwsze przygotowywali sie do tego, po drugie juz w czasie oblężenia do Mariupola przebila sie cala jednostka piechoty morskiej.
            • maxikasek Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 05.05.22, 20:00
              "po drugie juz w czasie oblężenia do Mariupola przebila sie cala jednostka piechoty morskiej."
              Ta brygada cały czas walczyła w Mariupolu. Potem tylko jej część przebiła się z terenu portu do Azowstalu, a częśc poszła do niewoli.
              Za to długo działał most powietrzny, w rękach Azowa są granatniki Panzerfaust , a te dostarczono pod koniec marca.
        • odyn06 Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 04.05.22, 22:51
          Nie zapominajmy jednak, że ta cała kremlowska i antyzachodnia retoryka jest tak naprawdę skierowana na rynek wewnętrzny. Do Rosjan-wyborców.
          Tworzona z finezją pijanego traktorzysty kołchozu "czerwony kombajnista" polityka propagandowa jest dostosowana do poziomu rosyjskiego odbiorcy.
          Onże nie pomyśli nawet i już ją łyka jak gęś kluski na fua gra (nie znam francuskiego) :-)
          • bmc3i Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 05.05.22, 02:06
            odyn06 napisał:

            > Nie zapominajmy jednak, że ta cała kremlowska i antyzachodnia retoryka jest tak
            > naprawdę skierowana na rynek wewnętrzny. Do Rosjan-wyborców.
            > Tworzona z finezją pijanego traktorzysty kołchozu "czerwony kombajnista" polity
            > ka propagandowa jest dostosowana do poziomu rosyjskiego odbiorcy.
            > Onże nie pomyśli nawet i już ją łyka jak gęś kluski na fua gra (nie znam franc
            > uskiego) :-)


            I ona natychmiast znajduje odbicie w tekstach troli w polskim internecie. Jakąkolwiek nową narracje zaczną w Rosija 1, te same teksty juz nastepnego dnia są w komentarzach na gazeta.pl
          • krzy-czy Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 05.05.22, 20:29
            no pewnie.
            w wolsce wyborcy nic nie łykają jak gęś kluski.
            śmieszna jest ta pogarda wolaków do ruskich.
            bardzo niedaleko wolakom do ruskich.
            • menel13 Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 05.05.22, 21:03
              krzy-czy napisał:

              > no pewnie.
              > w wolsce wyborcy nic nie łykają jak gęś kluski.
              > śmieszna jest ta pogarda wolaków do ruskich.
              > bardzo niedaleko wolakom do ruskich.

              Twoich klusków nikt nie łyka.
    • bmc3i Ruscy wypierani z Donbasu 08.05.22, 19:19
      Pojawia się co raz więcej doniesień, że ofensywa orków stalled, czyli utknęła, natomiast w wyniku w wyniku ukraińskiej kontrofensywy Rosjanie są powoli wypierani z Donbasu. Aby ją spowolnić, orki niszczą mosty.
      • stasi1 Re: Ruscy wypierani z Donbasu 13.05.22, 08:00
        Chyba jednak rosjanie pomału ale idą do przodu.
        • mort_subite Re: Ruscy wypierani z Donbasu 13.05.22, 09:43
          Tak przynajmniej wynika z analizy Toma Coopera na medium.com

          medium.com/@x_TomCooper_x

          Mało to pocieszające, ale wygląda że Rosjanie przyjęli i bardzo wzmocnili konkretne kierunki natarcia, i twardo - niezależnie od strat - się w nie pchają. I jak bohatersko by nie walczyli obrońcy, są spychani coraz bardziej, na - jak sądzę - gorzej przygotowane pozycje.
          Jak na razie niestety nie bardzo widać różnicę, jaka miały wprowadzić zachodnie środki ogniowe w rodzaju artylerii 155 mm czy Switchblade'ów.

          Oczywiście pozostaje gdzieś tam (głupia?) nadzieja, że rosyjskie zasoby sprzętowe i ludzkie są też na wyczerpaniu i za długo nie będa w stanie pchać kolejnych jednostek w maszynkę do mięsa...
          • kstmrv Re: Ruscy wypierani z Donbasu 14.05.22, 15:00
            mort_subite napisał:

            > Jak na razie niestety nie bardzo widać różnicę, jaka miały wprowadzić zachodnie
            > środki ogniowe w rodzaju artylerii 155 mm czy Switchblade'ów.


            Ponoć dotąd dostarczono tylko te "latające granaty" Switchblade 300, ze względu na zasięg (10 km) mało przydatne gdy teraz strzela się głównie artylerią na kilkadziesiąt km. Dopiero mają nadejść dostawy cięższych Switchblade 600 o zasięgu 40 km, posiadających głowice ppanc z Javelina.
        • bmc3i Re: Ruscy wypierani z Donbasu 15.05.22, 01:07
          stasi1 napisał:

          > Chyba jednak rosjanie pomału ale idą do przodu.


          Powoli to w jednak w tym przypadku porażka, bo miał być blitzkrieg i okrążenie ukraińskich ugrupowań. Tymczasem dziś Ukraińcy uwolnili Charków z oblężenia.
          • stasi1 Re: Ruscy wypierani z Donbasu 16.05.22, 09:44
            Po blitzkrieg to już dawno nie ma śladu. Zresztą każda armia jak zaczyna wojnę to go chce. Charków nie był oblężony, ledwie do niego podeszli. I ostrzeliwali z artylerii. Teraz tak nie mogą, za daleko stacjonują. Swoją drogą dzięki temu Rosjanie mogą przerzucić te swoje bojowe jednostki do Donbasu a tutaj zostawić te z poboru
            • bmc3i Re: Ruscy wypierani z Donbasu 16.05.22, 13:21
              stasi1 napisał:

              > Po blitzkrieg to już dawno nie ma śladu. Zresztą każda armia jak zaczyna wojnę
              > to go chce. Charków nie był oblężony, ledwie do niego podeszli. I ostrzeliwali
              > z artylerii. Teraz tak nie mogą, za daleko stacjonują. Swoją drogą dzięki temu
              > Rosjanie mogą przerzucić te swoje bojowe jednostki do Donbasu a tutaj zostawić
              > te z poboru

              Nie wiem czy tak mogą. jesłi Ukraińcy wywieraja na nich nacisk w 3 z czterech frontów
              • stasi1 Re: Ruscy wypierani z Donbasu 03.06.22, 07:46
                Chodzi o to że na terenie rosji ci poborowi mogą walczyć, nie mogą walczyć poza granicami państwa. Jeśli stoją na granicy znaczy są u siebie
    • patmate Re: Kolejna analiza wojny na Ukrainie 03.06.22, 17:36
      Wolski : www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojna-w-ukrainie-wolski-ukraina-te-wojne-strategicznie-wygrala/vn07vwg,79cfc278?fbclid=IwAR1wEp-7byUbZCzmlW4w8FcTf6bCCijSTEsAjkoXNz9YxHSIGoSEQja2boU

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka