Dodaj do ulubionych

Zimna wojna podwodna.

08.05.22, 18:13
Zapewne wszyscy pamiętają oświadczenie Putina o postawieniu ruskich Strategicznych Wojsk Rakietowych w stan podwyższonej gotowości, zaraz w pierwszym dniu wojny. Następnego dnia, z Kremla popłynęła informacja że ruskie strategiczne okręty podwodne wypłynęły z portów "na ćwiczenia operacji w warunkach sztormowych" (to jest tak zabawne, że nawet Monthy Python by tego nie wymyślił).

Przy całej dyskusji teraz, czy Rosja użyje broni jądrowej na Ukrainie czy nie, przy wszystkich zapowiedziach, że amerykańscy żołnierze nie wezmą udziału w walce, nie wyobrażam sobie, aby nie zareagowała na to US Navy - aby dalej prowadziła operacje podwodne w trybie odprężenia i miłości międzynarodowej. W Stanach nie ma żadnych informacji na temat działań the United States Submarine Force, ale przypuszczam, że po jądrowych oświadczeniach płynących Moskwy, USN natychmiast odwołała wszystkie urlopy, i w może wyszły wszystkie amerykańskie boomery i SSN-y, które dało się wysłać w morze. A tam nigdy nie ma pokoju i pod wodą powróciła zimnowojenna zabawa w kozaków i kowbojów. Teraz zapewne ileś Virginii i Seawolfów polituje ruskich nuklearnych karablów, a amerykańskie Ohio przestały przenosić balast w wyrzutniach.
Obserwuj wątek
  • hellcat_v8_hemi Re: Zimna wojna podwodna. 08.05.22, 19:46
   Z ciekawości, jak nawigują okręty podwodne długotrwale zanurzone pod wodą, skoro obie strony nie stosują już Omegi i RSDN-20? Pod wodą da się operować wyłącznie na falach metrowych i to raczej z tego "dłuższego" spektrum, czy okretowe INS są już tak pewne i precyzyjne, że nie trzeba sobie niczym pomagać?
   • bmc3i Re: Zimna wojna podwodna. 08.05.22, 19:55
    hellcat_v8_hemi napisał:

    > Z ciekawości, jak nawigują okręty podwodne długotrwale zanurzone pod wodą, skor
    > o obie strony nie stosują już Omegi i RSDN-20? Pod wodą da się operować wyłączn
    > ie na falach metrowych i to raczej z tego "dłuższego" spektrum, czy okretowe IN
    > S są już tak pewne i precyzyjne, że nie trzeba sobie niczym pomagać?


    Ohio nawigują za pomocą nawigacji inercyjnej korygowanej za pomocą porównywania własnej pozycji ze zmapowanym w latach osiemdziesiątych rozkładem pól magnetycznych Ziemi, Los Angeles tylko inercyjnie z okresowym resetem satelitarnym, natomiast Virginie pewno już uzyskały możliwość korzystania z tej mapy półmagnetycznych zrobionej dla Ohio, ale to już moja spekulacja.
    • hellcat_v8_hemi Re: Zimna wojna podwodna. 08.05.22, 20:16
     No to ten rozkład pól trzeba dość często aktualizować, on z natury rzeczy nie może być czymś stałym, tak jak zmienia się z czasem deklinacja magnetyczna. Dla zwykłych zastosowań nawigacyjnych typu żeglarstwo, deklinację aktualizuje się na mapach chyba co 5 lat. Tutaj wymogi nt precyzji z pewnością są większe, chyba, że SLBM na Ohio po wystrzeleniu są w stanie pobrać dane z GPS celem korekcji swojej pozycji?
     • bmc3i Re: Zimna wojna podwodna. 08.05.22, 20:37
      hellcat_v8_hemi napisał:

      > No to ten rozkład pól trzeba dość często aktualizować, on z natury rzeczy nie m
      > oże być czymś stałym, tak jak zmienia się z czasem deklinacja magnetyczna. Dla
      > zwykłych zastosowań nawigacyjnych typu żeglarstwo, deklinację aktualizuje się n
      > a mapach chyba co 5 lat. Tutaj wymogi nt precyzji z pewnością są większe, chyba
      > , że SLBM na Ohio po wystrzeleniu są w stanie pobrać dane z GPS celem korekcji
      > swojej pozycji?

      Po wystrzeleniu pocisku to już jest za późno. SSBNy potrzebują precyzyjnych danych o własnej pozycji przed wystrzeleniem SLBM. Ten system z mapą pól magnetycznych Ziemi został zrobiony specjalnie dla Ohio, aby zapewnić maksymalną celność pocisków Trident II, do czego niezbędna jest ogromna precyzja w zakresie ustalenia miejsca wystrzelenia pocisku. Jako ze nawigacja z wykorzystaniem satelitów Transit, a następnie bardziej zaawansowanych GEOS III oraz Seasat była nie dość precyzyjna do tego celu, nową generację satelitów Geosat oraz statki badawcze typu Pathfinder, wykorzystano do dokładnego zmapowania półmagnetycznych globu.

      O ile dla systemu Polaris mapowano ukształtowanie dna morskiego, o tyle dla systemu Trident II mapowaniu podlegają także lokalne pola grawitacyjne. Uzyskiwane w ten sposób dane stanowią najdokładniejszą metodę aktualizacji systemu nawigacyjnego okrętu, która eliminuje też konieczność okresowego wynurzania się okrętu podwodnego celem satelitarnej korekcji błędów systemu bezwładnościowego. System ze zmapowanymi lokalnymi polami magnetycznymi ziemi, jest tak dokładny, że dzięki niemu po raz pierwszy celność pocisków SLBM dorównała celności pocisków ICBM wystrzeliwanych ze stałych silosów podziemnych.

      Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie o te aktualizacje pól magnetycznych.


     • a4095211 Re: Zimna wojna podwodna. 11.05.22, 17:16
      hellcat_v8_hemi napisał:

      > No to ten rozkład pól trzeba dość często aktualizować, on z natury rzeczy nie m
      > oże być czymś stałym, tak jak zmienia się z czasem deklinacja magnetyczna. Dla
      > zwykłych zastosowań nawigacyjnych typu żeglarstwo, deklinację aktualizuje się n
      > a mapach chyba co 5 lat.

      Do 2014 r. dla celów militarnych amerykanie aktualizowali dane co 30 dni, z użyciem pary satelitów.
      Czy umieścili na orbicie nowe ugrupowanie realizujące tego typu misje, tego nie wiem.

      Jednak pracują nad wdrożeniem tego rozwiązania w lotnictwie bojowym. Tu piszą, że podczas testów w 2017 r. uzyskali odchylenie rzędu 13 metrów na godzinę lotu www.popularmechanics.com/military/aviation/a36973321/air-force-magnetic-field-navigation/

      Więc zapewne jakoś musieli problem rozwiązać. Pytanie, czy dają radę nie z wędrowaniem pola, ale z jego anomaliami?

      > Tutaj wymogi nt precyzji z pewnością są większe, chyba
      > , że SLBM na Ohio po wystrzeleniu są w stanie pobrać dane z GPS celem korekcji
      > swojej pozycji?

      Też, zaraz po wyjściu nad lustro wody, natomiast korekta jest wprowadzana na danych systemu astronawigacyjnego, przed separacją RV.

      Pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka