Dodaj do ulubionych

22.06.41 krach planów ofensywy Stalina

21.06.22, 07:13
To było starcie dwóch zbrodniczych reżimów.
- Stalin czynił ostatnie przygotowania do Wielkiej Ofensywy,
która zapewne ruszyłaby gdzieś na przełomie czerwca i lipca;
raczej na początku lipca.
Trwały przerzuty ogromnych sił w kierunku granicy zachodniej;
wiele oddziałów, których użycie planowano w Wielkiej Ofensywie ,a a które przybyły już do Okręgów Zachodnich było niekompletnych , gdyż eszelony rozciągnięte były na setki a czasem tysiące kilometrów i Dywizja czekała np. na przybycie artylerii .

- Stalin nie wierzył w informacje wywiadowcze; był obsesyjnie przekonany , że nic nie przeszkodzi mu w uruchomieniu Wielkiego Planu , który szykował latami .

-Gdyby nie agresja Niemiec 22,06.41 roku to jeszcze wielu oficerów trafiło by do łagru za sianie "dezinformacji" jakoby Niemcy mieli zaatakować !!

21 czerwca Beria przygotował listę 40 oficerów NKWD, którzy przekazywali ostrzeżenia , że Niemcy wkrótce zaatakują ; oficerowie ci mieli być wysłani do łagrów.

17 czerwca 1941Stalin spotkał się z Mierkułowem- komisarz Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR
i Fitinem- szef wywiadu zagranicznego; w sprawie ich raportu w którym mówili o tym, że Niemcy szykują się to zaatakowania Związku Radzieckiego.

- Dezinformacja! stwierdził Stalin

- O planach ataku wiedziało zapewne tylko kilka osób na szczycie.

- Żołnierze byli informowani że chodzi o ćwiczenia ; stąd np. wspomina się ,że przy załadunku eszelonu
ładowano też sprzęt sportowy, gdyż w przerwach żołnierze zamierzali grać w piłkę nożną, etc.
Zresztą na 22 czerwca w wielu jednostkach przewidziano także rozgrywki sportowe,

21 czerwca w bardzo wielu jednostkach odbywały się koncerty do późnego , często kończyły się po północy...

.W sobotę 21 czerwca 1941 r. do naszego garnizonu lotniczego przybyła z Mińska brygada artystów pod kierownictwem słynnego [85] białoruskiego kompozytora Lubana. Nie byliśmy często rozpieszczani przez artystów teatralnych, więc Dom Armii Czerwonej był przepełnionyTo też był element dezinformacji..
( gdy flota brytyjska na Morzu Śródziemnym ruszała do akcji , bywało że dowódcy okrętów spędzali wieczór przed akcją na przyjęciach w dobrze dostępnych dla ewentualnych wywiadowców miejscach... późnym wieczorem wychodzili z przyjęcia po angielsku i kierowali się na swe jednostki )

Ale najbardziej Stalin dezinformował własnych żołnierzy co jeszcze bardziej przyczyniło się do klęski czerwca 1941.

Oczywiście największą przyczyną klęski było rozmieszczenie sił do ataku - przede wszystkim skoncentrowanie potężnych sił pancernych na występach białostockim i lwowskim; najmniejsze siły pancerne rozmieszczono na
kierunku potencjalnego ataku Niemiec - na Baranowicze i dalej na Moskwę.
Przerzucono w rejony przygraniczne ciężką artylerię w tym haubice 203 mm przeznaczone do niszczenia miejsc ufortyfikowanych - i ogromne ilości amunicji; paliwa -składy te były w większości utracone w pierwszych
dniach wojny.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka