Dodaj do ulubionych

Sytacja widziana akademickimi oczyma

06.07.22, 17:36
Profesor stosunków miedzynarodowych Uniwersytetu Columbia w wywiadzie dla NPR:

To co sie wydarzylo od ruskiej inwazji jest nieslychane. Nigdy i w żadnej sprawie nie bylo takiego zjednoczenia szeroko rozumianego zachodu. Do NATO wstepują kraje, ktore prawdopodobnie nie wstapilyby gdyby nie inwazja, w posiedzeniach NATO biorą udział państwa Pacyfiku (Japonia, NZ, Australia, Korea Pd), bo nastapilo uswiadomienie sobie ze bezpieczenstwo jest niepodzielne, i ze nie mozna zapewnic bezpieczenstwa na Pacyfiku bez bezpieczenstwa w Europie.

Nastapilo calkowite i nieodwracalne juz zerwanie z rosyjskimi weglowodorami - w Europie maja miejsce gigantyczne inwestycje w nowe technologie energetyczne, oraz szukanie innych źródeł zaopatrzenia w energię, nastapilo też odnowienie zainteresowania energią nuklearną. I że Putin o tym wie.

Nikt nie kwestionuje barbażyństwa ruskiej napaści, nikt nie mówi tego głośno jak Churchil w 1947 roku, ale zapadla juz nowa żelazna kurtyna i rozpoczela sie nowa zimna wojna z Rosją z duzym potencjałem na wojnę gorącą.
Obserwuj wątek
  • stary_chinczyk Re: Sytacja widziana akademickimi oczyma 07.07.22, 00:47
   Opinia tak samo błędna, jak te z początku inwazji, które mówiły że uciśnione rosyjskie społeczeństwo powstanie i obali tyranię, w ogóle nie biorąc pod uwagę możliwości, że rosyjskiemu społeczeństwu tyrania całkiem pasuje.
   Zachód się nie zjednoczył, tylko jego antyrosyjska część wykorzystała moment i zdominowała jego prorosyjską część. Tyle że jest to dominacja chwilowa. W tej chwili widzimy np że zarówno niemieckie władze jak i społeczeństwo, życzą sobie zakończenia wojny na obojętnie jakich warunkach. Uważają, że Ukraina powinna iść na ustępstwa. Pojawiają się coraz częstsze głosy o potrzebie reaktywacji projektu NS2. A za Niemcami jest sznureczek innych państw europejskich.
   Moim zdaniem Zachód zmarnował szansę na korzystne i szybkie rozstrzygnięcie wojny na Ukrainie i niestety ją przegra. Deklaracje, że Ukraina dostanie pomoc na odbudowę, pod warunkiem że spełni kryteria praworządności, oznaczają, że w praktyce nic nie dostanie. A plany odbudowy obwodu ługańskiego czy donieckiego, bez żadnych planów ich odbicia, są po prostu niepoważne,
   W efekcie istnieje poważne ryzyko, że po tym konflikcie z Ukrainy pozostanie tylko strzęp państwa, odcięty od morza, ze zrujnowaną gospodarką i infrastrukturą, targany wewnętrznymi konfliktami politycznymi i dodatkowo stopniowo rozwalany przez rosyjskie służby.
   A Rosja powróci w objęcia Niemiec i Francji, bi jest im niezbędna do równoważenia wpływów USA.
  • krzy-czy Re: Sytacja widziana akademickimi oczyma 07.07.22, 09:09
   ukry marzą wprost o przejęciu zamrożonych pieniąchów ruskich oligarchów-
   tak jakby swoich oligarchów nie mieli.
   a ci od ukrów bardzo chętnie łykną te dularki od ruskich oli.

   ruskie węglowodory ???
   jak na razie mają się całkiem nieźle, ale świetlana przyszłość jeszcze przed nimi.
   • stary_chinczyk Re: Sytacja widziana akademickimi oczyma 07.07.22, 09:40

    > ruskie węglowodory ???
    > jak na razie mają się całkiem nieźle, ale świetlana przyszłość jeszcze przed ni
    > mi.

    Też tak myślę. Jak Chińczycy zamkną już wszystkich ruskich w obozach koncentracyjnych, zapewne znajdą dla tych węglowodorów wiele zastosowań.
  • kstmrv Re: Sytacja widziana akademickimi oczyma 09.07.22, 00:59
   Nie tylko aktualni, ale i przyszli specjaliści wyjeżdżają z Rosji:

   Najlepsi uczniowie z Moskwy uciekli z rodzicami zagranicę. Szkoły będą świecić pustkami
   – Powody są jasne: uczniowie wyjechali z rodzicami za granicę, w mojej klasie na 25 uczniów zostało ich pięcioro – przyznała anonimowo z nauczycielek z Moskwy. – Od koleżanek i kolegów wiem, że w innych szkołach podobna sytuacja, a im bardziej popularna i "liberalna" była dana szkoła, tym więcej uczniów straciła – wyjaśnia nauczycielka jednej z najlepszych szkół w rankingu.

   wiadomosci.onet.pl/swiat/rosjanie-uciekli-za-granice-po-wojnie-przykladem-moskiewskie-szkoly/vz9e2wf

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka